Jump to content
vitex

Direksiyondan Kumanda ve Teyp Takma Hikayesi

Tavsiye Edilen Mesajlar

vitex    4
vitex

Impreza'da, radyonun oldukça üstte konumlandığı yetmiyormuş gibi, üstüne kanal değiştirme düğmelerinin de radyonun en üst tarafına konulmuştu. Sık kanal değiştiren biri olarak, bir süre kullanım sonrası, kanal değiştirmenin zor ve trafikte çok güvenli olmadığını farkettim. Bu forumda da kumanda takılabildiğini öğrenince de duramadım tabi. Bu işin nasıl yapılacağını yine bu forumdan öğrenip hemen partsouq'dan siparişi verdim. Kumanda siparişi verirken kırık olan havalandırma ızgarası ve yerinde durmayan güneşliğin de siparişini verdim. Herkesin yaptığını yapıp Partsouq'ta fatura miktarını düşük gösterip yerel postayı seçtim. Ancak Partsouq bana bir güzellik yapıp stokta olmadığı için kumanda ve havalandırma ızgarasını iptal edip yalnızca güneşliği gönderince, güneşlik bana Türkiye fiyatından daha pahalıya gelmiş oldu. Daha sonra havalandırma ızgarasını fedex (en ucuz kargo olduğu için) ile sipariş ettim ve 5 günde sorunsuzca elime ulaştı. Ancak kumanda bir türlü stoğa girmiyordu. Onun yerine Cruise kontrolle birlikte ikili olan vardı. Dedim kesip biçmeye de gerek kalmaz bu olsun bari. Yine fatura miktarını düşürüp, önceki siparişe de güvenerek Fedex'le sipariş geçtim. Ancak Fedex kül yutmam ben deyip, 90 TL ardiye 70 TL'de gümrük ücretini dayadı. Neyse sonuçta kumanda elime geldi. Sıra geldi takmaya. Bijon anahtarının direksiyon somununa uyacağını düşünerek araca gittim, hava yastığının olduğu bölümü söktüm. Ama bijon anahtarı bir numara büyük geldi. Geri topladım tabi. Tek sefer kullanacağım diyerekten 20 TL lik tork anahtarı aldım. Ama o da hafif gevşek olunca ve tek başıma olduğumdan hem direksiyonu tutup hem de anahtarı çeviremediğimden gene olmadı. Ben de gidip 97 TL'ye cırcırlı lokma anahtarı aldım ve kolayca söktüm. Sonrası oldukça basit oldu. Sonunda amacıma ulaştım ama bu bana yaklaşık 600 TL ye mal oldu. Yani ucuza maletmeye çalıştıkça, fiyat yükseldikçe yükseldi. Daha ucuza maledilebilirdi ama uğraştığıma da değdi sonuçta.

subaru_02.thumb.jpg.2892cddfc57aa772ecde4f2717453699.jpgsubaru_01.thumb.jpg.d858225252a4699b7dbd84091cf83393.jpg

Kumanda işini hallettikten sonra konu teybe gelmişti. Asıl amacım telefonu bluetoothla konuşmak, radyo dışında müzik dinleyebilmekti. Genelde şehir içinde kısa mesafe kullandığım ve çok fazla telefon kullanmadığım için fazla para vermek istemedim. Bunun için harici bluetooth cihazlarına yöneldim. Müziği de modası geçse de CD'ye mp3 atıp dinlerim diye düşündüm. Ancak farkettim ki radyonun CD mekanizması bozulmuş ve içine CD almıyor. AUX üzerinden denedim, güzeldi ama kaset gibi sırada ne varsa dinlemek zorundasınız. Araba kullanırken parça atlamak mümkün değil. Üstelik bi dünya para döküp direksiyon kumandası takmışım ki, kullanmamak olmaz. Çok ucuz markalara yönelmek istemedim, Sony, Pioneer gibi markaların alt modellerinden alsam bana yeter diye düşündüm. Sonra da bir de navigasyon olsa iyi olur dedim. Buldum da uygun fiyatlı navigasyonlu bir model. Ancak biraz araştırınca harita güncellemenin ciddi bir sıkıntısı olduğunu gördüm. Ya ücretli yapacaksınız, yada internet aleminde uzun süreler dolanarak uyumlu ücretsiz/korsan haritalar bulacaksınız. Üstüne üstlük navigasyon için verilen kocaman antenlerini arabanın nersine takacağıma karar veremeyince vazgeçtim bu işten. Ama bunları araştırıken güncel navigasyon işinin Android Auto/ Apple Carplay ile yapıldığını öğrendim. Android Auto da pek alt düzey modellerde olmayınca üst modellere yönelmek zorunda kaldım tabi. Sonunda fiyat/performans olarak Sony XAV-AX100 modelinde karar kıldım. Ancak bunula direksiyon kumandasını da kullanmak gerekiyor tabi, o kadar para gömdük o kumandaya. Araştırınca Türkiye'de satan bir yer buldum ama 350 TL'ye yakın bir fiyatı vardı. Yurt dışında da pek ucuz değildi, üstelik yüksek kargo fiyatları da işin içine girince pek alınır gibi değildi. Sonra bir sitede (caraudiohifi.com) uygun fiyata buldum. Ama Türkiye'ye satış yapmalarına karşın, Türkiye adresi girince hata verip sipariş tamamlanamıyor. Bir iki yazıştık ama sorun çözülemedi. Sonra İngiltere Amazonda buldum, tabi hem fiyatı hem de kargo ücreti daha yüksek. Bu süreç artık o kadar sıkıntı verdi ki, o şekilde verdim siparişi. Kısa sürede geldi bağlantı aparatları. Hemen montajını yaptım. Herşey sorunsuzca tıkır tıkır çalıştı. Ancak radio, orijinal radyodan daha küçük olunca, kenarlarda fazlaca boşluklar kaldı. Onu da aliexpress'ten halledeyim bari dedim. Ama işin içinde araba ile ilgili malzeme olunca aliexpress de pek ucuz değil. Neyse yoğun aramalar sonucunda uygun fiyatlı bir çerçeve buldum olur mu olmaz mı acaba diyerek. Yirmi gün sonra geçti elime. Neyse ki cuk diye oturdu, uğraştırmadı hiç.

Sonuçta çok fazla zaman ve gereksiz yere çok fazla para harcadım. Aslında çoğu elimden gelebilecek işlerdi. Ama hem yamalı bohça gibi olmasın, hem de işin kolayına kaçayım dedim güya. Evet yamalı bohça gibi olmadı ama süreç beni çok zorladı.

Bir de bu kadar zaman ve para harcayıp sonuç hüsran olsaydı gerçekten kötü olurdu. Neyse ki şu anda tüm özelliklerin keyfini sürüyorum. İstediğim kaynaktan müzik dinleyip, kolayca direksiyondan değiştiriyorum, blutoothla konuşup, android auto ile navigasyon kullanabiliyorum.

subaru_03.thumb.jpg.a3261e66aa90b7ddbfa364da5edf8d4b.jpgsubaru_04.thumb.jpg.811f6d6fd110ed0e7758979b04f7bd49.jpgsubaru_05.thumb.jpg.62af217a09ca4813bc3682ba6dc237c2.jpg

Ne yazık ki montaj aşamalarında fotoğraf çekmeyi atladım. O an çıkan sıkıntılar, olacak mı olmayacak mı düşüncesi ile fotoğraf işini ihmal ettim. Bir de bu tür işler bir arkadaşla daha kolay oluyor. Yalnız yapmak sıkıntı yarttı biraz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
sel61_87    13
sel61_87

harika bir emek var tebrik ederimO0

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
vitex    4
vitex

teşekkürler arkadaşlar.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
called07    93
called07

Arkadaşlar yurtdışıyla, gümrükle , postayla uğraşmayın... Subigarage a gelin halledelim. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
drakyuz    18
drakyuz
Mon Jul 02 2018 at 20:31, vitex :

teşekkürler arkadaşlar.

Cerceve dahil aldığınız Malzemeleri ve siteleri liste halinde yazsanız çok hayra geçer 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
vitex    4
vitex

Şu anda tekrar baktım da genel olarak ya fiyatlar yükselmiş ya da bazı ürünler  stokta kalmamış, ama ben yinede yazayım.

Radyo-teyp: Sony XAV AX-100
Benim alış fiyatım: 1888 TL  ama şu anda 2168 TL den 2500 TL'ye kadar fiyatlar gördüm

Direksiyondan kumanda partsouq'dan aldım, onların fiyatında fazla bir değişme yok, ben kargo dahil 95$ aldım, tabi sonradan gümrük ardiye vs de ödedim.
Bu teklisi (Bunun bağlanmasıyla ilgili forumda birkaç konu bulunuyor)
https://partsouq.com/en/search/all?q=83154AG011
Bu da CC ile birlikte olan
https://partsouq.com/en/search/all?q=83154AG001

Impreza soketini yeni radyoya bağlamak için gereken aparat;
Connects2 CTSSU001.2 SUBARU IMPREZA 2007-2012 STEERING WHEEL STALK CONTROL INTERFACE LEAD
Aslında kumandayı bağlamadan, buradaki gibi çok daha ucuz aparatlar bulunabiliyor. Eliniz yatkınsa veya iyi bir elektronikçi varsa, stereo jacklarla aynı olan ucu birkaç kesip-biçme-lehimlemeyle uydurabilirsiniz. Zaten hazır aparat yalnızca sesi kontrol edebiliyor (ben de sonradan öğrendim). Radyonun öğrenme özelliği olmasa çoğu tuşu kullanamayabilirdim.

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B010PUMQ7O/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8&psc=1
ben buradan aldım, 33,32£ + 18£ kargo ile

Bu da Türkiye'de satılan aynı ürün. 381 TL

Çerçeve
CARAV 11-212
https://www.aliexpress.com/item/CARAV-11-212-Top-Quality-Radio-Fascia-for-Forester-Impreza-XV-WRX-Stereo-Fascia-Dash-CD/32811557771.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4duhGivB

Ben 14,99$ + 5,26$ kargo aldım, şu anda 17.09$ + 6,59$ kargo gözüküyor. Aliexpreste "Radio Fascia impreza" diye aratırsanız farklı alternatiflerde çıkıyor. Örneğin komple panel için

Bir de aldığım teypte tek USB çıkış vardı ve Android auto için USB belleği söküp telefonu bağlamak gerekiyordu. Onun için bir USB hub aldım. Teyp, resmi olarak USB hub desteklemiyor ancak çalışıyor (tabi aynı anda yalnızca birisi).

EASYA Mini USB 2.0 Hub 3 Ports Portable USB Hub
2,98$ + 2,22$ kargo (kayıtlı isterseniz, yoksa ücretsiz)
https://www.aliexpress.com/item/EASYA-Mini-USB-2-0-Hub-3-Ports-Portable-USB-Hub-480-Mbps-High-Speed-Slim/32848708660.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dcUHnHH

Son olarak, hazır ekran da varken bir de geri görüş kamerası taktırayım dedim.
Aldığım ürün
https://www.aliexpress.com/item/1280-720-Pixels-1000TV-line-170-degree-For-subaru-Impreza-Outback-Forester-Car-Rear-Reverse-back/32832356639.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dcUHnHH

Kaliteli ve güzel görüntü veren bir ürün. Ben kablolusunu aldım, 100 TL'ye de taktırdım.

Başka sorularınız olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Unutmazsam geri görüş kamerası ile de bir fotoğraf koyarım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
drakyuz    18
drakyuz

Ya bende ekranlı media player var, sadece kumanda alsam yetecektir heralde

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
vitex    4
vitex
yanıtlandı (düzenlendi)
17 dakika önce, drakyuz :

Ya bende ekranlı media player var, sadece kumanda alsam yetecektir heralde

Sadece kumanda yeter de, onu bağlatmanız gerekir. Standart ISO soketinde kumanda için bağlantı yok.

vitex tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
vitex    4
vitex

Bunlar da geri görüş kamerası resimleri. Dikkatli bakmadıkça takılı olduğu bile belli olmuyor.

DSC00937.thumb.JPG.9faa950aab4105daa4c7b4e4a91f5a99.JPG

DSC00935.thumb.JPG.e903ba4daacfdd006a80fc2b6d051794.JPG

DSC00931.thumb.JPG.64ecc76518b3a7379bfe3d4bfeaca6f9.JPG

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
vitex    4
vitex

Bunu alırsanız zaten iş çok kolay, doğrudan soketleri bağlayacaksınız kendiniz bile yapabilirsiniz. Yalnızca resimde yazan "free patch lead" (yani media playera uygun bir kablo, ücretsiz olduğunu söylüyor ama siz yine de emin olun. Bir de bazı playerlar (Navitech gibi) uyumlu olabiliyor, almadan bir kontrol ettirin, belki bu parçayı almanız bile gerekmez.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
drakyuz    18
drakyuz

Kumanda için kargo dahil 98 dolar için vergilendirme oluyor mu

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
vitex    4
vitex

Yalnız vergilendirme kargo hariç yapılıyor. Ancak 30$'ı geçtiği için her halükarda vergiye girer.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
subarutayfun    5
subarutayfun

Güzel olmuş hocam. Elinize sağlık.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş