Jump to content
F-Eren

2008 İmpreza 50.000 km Bakımı

Tavsiye Edilen Mesajlar

F-Eren    99
F-Eren

Arkadaşlar aracımın 50.000 kmye gelmesi şerefine bazı ihtiyaçlarını karşılamak istedim. 

Ön takımda biraz tıkırtı falan vardı onu hallettim. Frenlere de el attım diskleri değiştirdim. Motor, şanzıman ve diferansiyel yağları da halledildi. Filtreler falan derken işlem tamamlandı. Detayları şöyle anlatayım:

• Diskler: TRW Ön - BluePrint Arka  530 TL
  • Rotiller: TRW                                         95 TL
  • Z Rotlar: Blueprint                              100 TL
  • Rot Başları: Votta                                  70 TL
  • Hava Filtresi: Purflux                            70 TL
  • Polen Filtresi: Bosch                             30 TL
  • Alt Salıncak Burçları: Nipparts          120 TL (Jaspa'dan eskiden almıştım. 2 Büyük + 2 Küçük)
  • Ön Viraj Demir Lastiği Takım              50 TL
  • Alt Salıncakların Çakılması                 50 TL
  • İşçilik                                                      250 TL
  • Rot ayarı                                                  50 TL 
  • Toplam                                                 1.415 TL

• Motor Yağı : Motul 8100 X-Clean FE 5W-30 5l       160 TL
  • Diferansiyel Yağı: Motylgear 75w90             2l        80 TL
  • Otomatik Vites Yağı: Multi ATF                     8l       350 TL
  • Motor Yağı Filtresi                                                        30 TL
  • Otomatik Vites Yağı Filtresi                                         0 TL
  • İşçilik                                                                             200 TL
  • Toplam                                                                         820 TL
  • Genel Toplam                                                            2.235 TL 

Sonuç olarak aracımın ihtiyacı olan bakımlarını yaptırdım ve araç pamuk gibi oldu. Frenajda titreme ve ötme kalmadı. Dönüşlerde kasislerde tıkırtı falan kalmadı. Tüm yağları da değiştirerek aklımda soru işareti kalmayacak şekilde işlemleri tamamladım.

Paylaşmak istedim bu tarz bir işlem yapmak isteyenlerin maliyeti ile ilgili bir fikri olsun.

Not: Benim aracımda otomatik şanzıman yağ filtresi yokmuş, usta entegre filtre olduğunu söyledi. Ayrıca kılavuzda 8.4l yağ aldığı yazıyor fakat bu rakam tüm sistem boşken olan rakam ama tıpayı açtığınızda 4l kadar bir yağ boşalıyor. Biz boşalan 4l yağı koyduk aracı biraz çalıştırıp türbindeki yağın devridaim yapmasını istedik sonra bir kere daha yağı boşaltıp tekrar 4l yeni yağ koyarak 8l yağ harcamış olduk.  

Not 2: Otomatik vites ustalarından birisi de "Bu Subaru'ya uyuz oluyorum hiç ekmek yiyemiyoruz bunlardan." diyerek sitemlerini iletti.

2f14748a373.jpg

604cb0fdf79.jpg

c78ebb4fe87.jpg

ca981d83295.jpg

1c03839b126.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    1.966
Erçay

Hayırlı olsun, güzel günlerde eskisin, tekerine taş değmesin inşallah :D 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş