Jump to content
Yusuf Baybağan

İmpreza 1.5 Tavsiye

Tavsiye Edilen Mesajlar

Yusuf Baybağan    0
Yusuf Baybağan

Selamünaleyküm 

Ben 1.5 motor bir impreza alma niyetim var. 1.5 istememin sebebi araca çok binecek olmam o yüzden az yakması lazım. Ama 2.0 motorlarda gördüğüm kadarıyla aralarında aşırı bir fark yok yakıt tüketimi bakımından. 1.5 ile 2.0 motor arasında gidip geliyorum. Ciddi bir performans ve yakıt tüketimi farkı var mıdır hangisini önerirsiniz? 

2. konu elegance modeli mi? Active modeli mi bu konuda hiç bilgim yok bu konuda da tavsiyeleriniz bekliyorum. 

3. konu subarunun otomatik şanzımanı nasıldır. Ben genel olarak Manuel vites sevenlerdenim. Ama subarunun otomatik şanzımanını çok övüyorlar. Gerek arıza çıkarmaması gerek vites geçiş sistemindeki hissislik, bende ototmatik alma hissi uyandırdı bu konuda ne tavsiye edersiniz? 

Ve son olarak subarunun bazı modelleri 2 çeker oluyormuş. 2.el araç alırken 4 çeker veya 2 çeker olduğunu nasıl anlarım. 

Cevaplarınız ve tavsiyeleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Yusuf Baybağan    0
Yusuf Baybağan
2 saat önce, Erçay :

Hangi kasa 1.5 bakıyorsunuz? 2008 üstü mü? 

2008 üstü tercihim tabi. Eski modellerden ne farkları var? 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    1.903
Erçay
13 dakika önce, Yusuf Baybağan :

2008 üstü tercihim tabi. Eski modellerden ne farkları var? 

2008 üstü olan stinkeye diye adlandırılan kasanın bir önce yani Hawkeye kasadan donanım ve konfor olarak çok farkı var. 

En dolu modeli elegance olarak geçer. 8 hava yastığı (Hawkeye’de 4) otomatik klima elektrikli katlanır ayna (Hawkeye’de yok) , koltuk ısıtma, hız sabitleme (Hawkeye yok), silecek ısıtma, abs gibi birçok donanıma sahip. 

Motor olarak iki kasa da aynı motoru kullanıyor. Ama 2008 üstü kasanın koltuk konforu çok iyi, benim diyen çoğu araçta bu konforu bulamazsınız. 

2 çeker konusu ise bu kasada sadece 2010 yılında olan modellerde var diye biliyorum ama yanılıyor da olabilirim. Tespiti çok basit aracın altına eğilip bakmanız yeterli :) Zaten ruhsatta da yazar fwd ya da awd olduğu.

Yakıt konuSuna gelecek okursak, 2.0’ların yakıtı denildiği gibi 1.5’in yakıtına yakındır. 1.5 tonluk bir araç için 2.0’lık motor tercihi yerinde olacaktır. 1.5 motoru 1 yıl kadar kullanmış biri olarak 2008 kasayı kesinlikle tavsiye ederim . Otomatik olan modellerin yakıtı biraz daha fazla olacaktır. Otomatik olan modellerin hiçbirinde hi-low kolu yoktur. Hi-low kolu sadece manuel ve HB kasa imprezalarda bulunur 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Yusuf Baybağan    0
Yusuf Baybağan

Gerçekten çok teşekkür ederim. Şimdi kafamda alacağım model biraz canlanmaya başladı. 

Sanırım 2.0 motor 2008 kasa HB Manuel bir impreza alacağım. :)

Yalnız şöyle bir sorun var. Bu modelden Tüm Türkiye'den topu topu 5 ilan çıktı, 4'ünün yüzüne bakılmaz. Temiz bir tane bulmak gerçekten zor olacak. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    1.903
Erçay

Evet, etrafta çok var aslında ama satan pek yok, sunduğu konfor ve donanım ile fiyatının çok üstünde bir araç...arayışınızda başarılı olursunuz inşallah. Olmadı HB Maneul 1.5'de bakabilirsiniz, dediğim gibi ben 1 yıla yakın kullandım. 44 lt lpg ile Ankara'da şehir içi ortalama 420 km yol yapıyordu. Hem şehir içinde hem uzun yolda beni hiç üzmedi. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Yusuf Baybağan    0
Yusuf Baybağan
9 saat önce, Erçay :

Evet, etrafta çok var aslında ama satan pek yok, sunduğu konfor ve donanım ile fiyatının çok üstünde bir araç...arayışınızda başarılı olursunuz inşallah. Olmadı HB Maneul 1.5'de bakabilirsiniz, dediğim gibi ben 1 yıla yakın kullandım. 44 lt lpg ile Ankara'da şehir içi ortalama 420 km yol yapıyordu. Hem şehir içinde hem uzun yolda beni hiç üzmedi. 

Bulamazsam 1.5 bakacam artık, hatta seçenek o kadar az ki hiç istememe rağmen temiz bir otomatik bulursam onuda değerlendiricem. 

Otomatik konusunda bir sorum daha olucak. 

1.5 otomatikler 4 ileri oluyormuş sanırım. Bunun dezavantajı olmaz mı? Otomatikler biraz da hantal kalıyor diyorlar. 

Bu konuda görüş ve tavsiyeleriniz nelerdir? 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    1.903
Erçay

Evet, otomatik olanı biraz daha hantal olduğu doğrudur, öyle aman aman da bir fark yok aralarında...4 ileri ama bir yarım vites daha atıyor. şöyle söyleyim 3 bin devirde 100'e geldi ve ayağınızı sabitlediniz, hop bi bakıyorsunuz devir 2800' inmiş hız yine 100. her vites aralığında böyle bir yarım vites gibi birşey var :D şehir içinde çok bir dezavantajı olmaz hatta avantajdır zırt pırt vites değişmez, uzun yolda insan 5'i hatta 6.vitesi arıyor. Ama araç genel anlamda şehir içi kullanılacağını düşünmek lazım. Onun dışında Tork konvertörlü 4eat şanzıman gerçekten sorunsuz bir şanzıman. En büyük dezavantajı gücü aktarmada fazla kayıp vermesi. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Eren YKZ    42
Eren YKZ
2 saat önce, Erçay :

Evet, otomatik olanı biraz daha hantal olduğu doğrudur, öyle aman aman da bir fark yok aralarında...4 ileri ama bir yarım vites daha atıyor. şöyle söyleyim 3 bin devirde 100'e geldi ve ayağınızı sabitlediniz, hop bi bakıyorsunuz devir 2800' inmiş hız yine 100. her vites aralığında böyle bir yarım vites gibi birşey var :D şehir içinde çok bir dezavantajı olmaz hatta avantajdır zırt pırt vites değişmez, uzun yolda insan 5'i hatta 6.vitesi arıyor. Ama araç genel anlamda şehir içi kullanılacağını düşünmek lazım. Onun dışında Tork konvertörlü 4eat şanzıman gerçekten sorunsuz bir şanzıman. En büyük dezavantajı gücü aktarmada fazla kayıp vermesi. 

Erçay biliyorsun 1.5 HB otomatik var şuanda bende düz yolda normal seyirde 100 le gidiyorsan 2500 devir bandını yakalıyorsun.3000 devir bandını yakaladığında 120 km hızı görüyorsun.Malum 4 ileri olunca vites aralıkları uzuyor.Alıştıktan sonra bu şanzuman helede trafikte araç kullanıyorsan şart oluyor.İstersen Triptonik olarakta kullanılabiliyor ki ben çok kullanıyorum.1.5 için tek diyeceğim yokuş performansı hariç bir şikayetimin olmayışıdır.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    1.903
Erçay

Devir ve km/h birimlerini sallamasyon verdim ama senin reel değerleri vermen de güzel oldu. Ben de Manuel’i vardı HB 1.5’in yokuş performansı hariç ben de çok memnundum. Yokuş performansı otomatiğe nazaran iyi olmasına rağmen :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Yusuf Baybağan    0
Yusuf Baybağan

Aslında Konya'da yokuş yok otomatik iyi gider öyleyse. 

Ama Konya'da trafikte yok o yüzden otomatiğe çok gerekte yok :)

Bakalım artık içime sinen bir otomatik olursa olmaz demem herhalde. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    1.903
Erçay

Bence temiz bir HB denk getirin otomatik ve manuele çok takılmayın, ikisi de olur 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Eren YKZ    42
Eren YKZ

Evet araç temiz olduktan sonra sıkıntı yok.HB donanım olarak daha iyi konfor olarak daha iyi.Nasip inşallah dilediğiniz gibi bir araca sahip olursunuz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Yusuf Baybağan    0
Yusuf Baybağan
yanıtlandı (düzenlendi)

Şu araç için yorumlarınız neler? 

Sahibinden 576112471 

Aracın km çok 210 binde, 

Tavan bagaj kaput hariç boyalı (diğer kısımları çizikten boyalı olduğunu söyledi.) 

Yalnız araç donanım olarak çok dolu ve tam istediğim gibi 2.0 manuel 

Aslında bu kadar boya olan araçtan çekenirim ve km çok olunca aracın masraf çıkarma ihtimali çok ama araç tam istediğim kriterlerde. O yüzden şeytan dürtüyor :)

Siz ne dersiniz? 

8 saat önce, Eren YKZ :

Evet araç temiz olduktan sonra sıkıntı yok.HB donanım olarak daha iyi konfor olarak daha iyi.Nasip inşallah dilediğiniz gibi bir araca sahip olursunuz.

Teşekkür ederim İnşallah sizlerinde yardımıyla güzel bir Subaru sahibi olurum. :)

Yusuf Baybağan tarafından düzenlendi
Yazım hatası

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    1.903
Erçay

Kağıt üstünde güzel araç ama uzun zamandır ilanda, bir ara ıspartadaydı, ya sahibi değişti ya da  il değişikliği yaptı. Araç baktırılıp alınabilir tabi, gidip boş dönme riskini göze alıyorsanız, gidin veya oralarda tanıdık varsa aracı önden baktırın, subarudan anlayan birinin bakması çok yerinde olur 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Eren YKZ    42
Eren YKZ

Parasına göre güzel duruyor.Bence bir sıkınıtısı yoksa alınabilir.Araçta lpg yok ortalama 0,50 kr yakıt yakar diye tahmin ediyorum Konya'da.Erçay'ın dediği gibi bir tanıdığın var ise aracı yakından canlı görmesinde fayda var bazen resimler çok aldatıcı olabiliyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş