Jump to content
Mursel

Bursa'da Ekspertiz

Tavsiye Edilen Mesajlar

Mursel    1
Mursel

Merhaba Arkadaslar,

Hayirlisi ile pazartesi gunu Bursa'ya gidip bir arac  satin alacagim. Ekspertiz icin nereye goturmemi tavsiye edersiniz?

Aracin servis gecmisini ogrendim. Acikcasi extra birseyi var mi onu kontrol ettirmek istiyorum.

İyi haftasonlari

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    1.936
Erçay

Bursa’da ufuk oto var ama bir ara expertiz işini bıraktık demişlerdi 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
septica_666    247
septica_666

Bursa'dan biri benim aracı almıştı. DYNOMOSS var, orda ekspertiz yaptırmıştı. çok detaylı ekspertiz yapılmıştı. iyi bir yer, a'dan z'ye  herşeyine bakmışardı benim aracın.. zaten dynomoss kurumsal bir firma. tavsiye ederim. alacağınız ara. 4x4 ise,  DYNO motor güç yüzdesi testi yapılamayacağından, 20-30 lira pazarlık yapın, dyno testini çıkarın..  google map'de adres var eksperin, buraya da yazayım :  Fatih Mahallesi, İstanbul Cd No:293, 16200 Osmangazi/Bursa

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mursel    1
Mursel
14 saat önce, septica_666 :

Bursa'dan biri benim aracı almıştı. DYNOMOSS var, orda ekspertiz yaptırmıştı. çok detaylı ekspertiz yapılmıştı. iyi bir yer, a'dan z'ye  herşeyine bakmışardı benim aracın.. zaten dynomoss kurumsal bir firma. tavsiye ederim. alacağınız ara. 4x4 ise,  DYNO motor güç yüzdesi testi yapılamayacağından, 20-30 lira pazarlık yapın, dyno testini çıkarın..  google map'de adres var eksperin, buraya da yazayım :  Fatih Mahallesi, İstanbul Cd No:293, 16200 Osmangazi/Bursa

Tesekkur ederim. forester almaya gidecegiz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
muuzoo    0
muuzoo
yanıtlandı (düzenlendi)

Ben de benim Forester'ı alırken Bursa da Pilotgarage firmasında yaptrımıştım. 4x4 için dyno testi imkanları vardı.

muuzoo tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mursel    1
Mursel

Merhaba,

nelere dikkat etmek lazım ekspertizcide? sonuçta bir paketleri var ve bunu takip ediyorlar değil mi?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
septica_666    247
septica_666

Ben şahsen Dyno testlerine  raporlarına asla güvenmem. Motor yağ çubuğunda üfleme, tekleme,  egzozdan normal duman çıkıyorsa( beyaz-mavi siyah duman olmayacak), motor soğutma suyunda yağ lekesi ya da  motor yağında su-köpüklü su izleri varsa motor kötüdür. bunun dışında motor normal durumdadır, km'ye göre motorun durumu bu belirtiler yoksa az çok bilgi verir.

Dyno testlerinin saçmalıklarından örnekler vereyim, araç tam otomatik ise, tam gücünü vermez, genelde % - eksik çıkarır. asıl daha kötüsü, özellikle manuel araçlarda, baskı balata, motor gücünü önemli ölçüde etkiler. Misal bir araç var manuel vites, araç orjinal 80 bin km'de yetkili servis bakımlı, bakımları aksatılmamış; fakat aracın baskı balata değişim zamanı yaklaşmış. Dyno testine giriyor araç, hooop, motor gücü % 60-65 çıkıyor. sonra alıcı, araçta km. düşürülmüş yorumunu yaparak aracı almıyor. halbuki motor gayet sağlıklı, araç sadece baskı balata değiştirip aynı dynı testine aynı şartlarda çıksa, % 95 çıkar aynı gün.

Motor yağı seçimi,  eski tip araçlarda buji ömrü dahi aracın dyno sonuçlarını etkiler. dizel araçlarda enjektör temizleyici yakıt katkısı koymak aracın dyno yüzdesini artırır. hatta benzin katkıları vardır gücünü artırmak için. daha verimli ateşleme yapar motor ama subapları ne yapar bilmem :)  Bazı araçlarda hız limitleyici vardır, misal araç 180 kmh hızı geçmez güvenlik için, ya da bazı araçlarda ESP aracın son hızı vermesini engeller, bunlar da DYNO testinin sonuçlarını düşürür.

Eksperde, kaporta durumuna göre, satıcının söylediğinden farklı bir şey çıkmamasına dikkat edin. Özellikle şase, podye ve direklerde boya-işlem olmamasın adikkat edin. ekspere, şase ve podyelere dikkatlice bakmalarını rica edin.

Elektronik aksamda çalışmayan yerleri kontrol ederler, bunu siz de edebilirsiniz.  araç beyninde hata kodlarına baktırın, iyi eksperlerde bakarlar, hatta geçmiş hata kodlarını görürler. buna göre aracın ne tür arızalar verdiğini, önceden ne arızalar verdiğini anlarsınız.

EN ÖNEMLİSİ, ekspere girmeden önce aracı mutlaka kullanın, düz yolda aşırı sağa -sola çekme- manuel ise vites geçişleri ve debriyaj sertliği kontrolü, otomatik ise vites geçişlerinde sarsıntı var mı kontrol edin. yokuşta geri kaçırıyor mu kontol edin. hızlanma, düzenli devir artışını kontrol edin.  aracı mümkünse taşlı-çukurlu yollarda kullanarak anormal bir ses var mı alt takımdan yada amortisörlerden gelen kontrol edin. araç durur vaziyette iken tam sağ ve tam sol yarapak yavaşça dönün, cam açık olarak lastik bölgelerini dinleyin. "tık-tık-tık" şeklinde gelen ses var ise akslar sorunludur...

sunroof varsa tam kapanışını kontrol edin, hatta mümkünse bir benzinliğe girip üzerine su dökün, su sızdırmazlığını kontrol edin. Ani fren yaparak fren dengesi ABS çalışıp çalışmadığını kontrol edin.  Cam otomatikleri ve klima ısıtma-soğutmasını kontrol edin. Bunları ekspere girmeden önce kontrol edin ki , kafanıza yatmayan bir şey olursa 150-200 lira eksper parasını boşuna vermeyin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    1.936
Erçay

Ek olarak benim gibi araç fitillerini söküp, kesme tavan, ağır darbe izleri (çekiçleme, kaynak vs) var mı diye de kontrol edebilirsiniz  :D 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
bilalcesur    31
bilalcesur

İstanbuldan gelecekseniz,terminali geçtikten sonra şehrin merkezine giderken sağ tarafta 4-5 tane ekpertiz mevcut.Yardımcı olabileceğim başka bişey varsa yardımcı olabilirim.Bursalıyım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
sel61_87    13
sel61_87

aldınız mı aracı _? Bursa da ufuk abı expertız ısıne bakmıyordu sormustum ben.  4x4 dynoda baktırırsanız arıza ısıklarını yakması sorunu cıkarıyor. en son xv yı sokmustu bır abımız.  arac galerıde ise dikkatlı baktırın, yunuselınde kara otomotıv var. havaalanı yolunda anıt oto var, bursa nılufer marka avm karsısında ergınakın var, start oto rasım bey var inonu caddesınde, otosansıt te x motors var okan koç, ayrıca cm motors var cem unal bunlar subaru ustalarıdır.

saygılar

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mursel    1
Mursel

yok ne yazık ki haftaya kaldı. Bu arada kıymetli yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Aracı sahibinden almayı planlıyorum. İnşallah söylenin dışında extra bir durumu çıkmaz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
sel61_87    13
sel61_87
17.04.2018 at 14:53, Mursel :

yok ne yazık ki haftaya kaldı. Bu arada kıymetli yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Aracı sahibinden almayı planlıyorum. İnşallah söylenin dışında extra bir durumu çıkmaz.

yardımcı olmaya çalışırım,araç bursa merkezde mi _? var mı  resmi vs, bakımlara nereye götürmüş aracını?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mursel    1
Mursel

2011 model yeni tip motoru olan 115bin km'de. bursadaki yetkili servise götürmüş aracını hep. ön tampon, sağ far, ön panjur ve motor kaputu değişmiş. gerisi orjinal.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
sel61_87    13
sel61_87

ön taraftan tıklama olmuştur. Şasede işlem yoksa ve ergınakına gitmişsse normal hemen değişirler.

Hasar kaydı da normaldir, Bursada subaru olayı şudur çoğunluk için konuşuyorum , yetkili servise bırakırlar aracı fiyat ıkıncı plandadır , ne gerekıyorsa yapsınlar mantığı, para da 2. planda dır çoğu arac sahıbı için.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş