Jump to content
mdegerli

Sübapların Yanması Sorunu ve Değiştirme Maliyeti

Tavsiye Edilen Mesajlar

mdegerli    1
mdegerli

Arkadaşlar Merhaba, Herkese iyi pazarlar. Bende Subaru İmpreza 2007 O.V. Sedan var. Araç LPG'li. Zavoli Sıralı sistem. Araçta performans gayet iyiydi. Fakat Ocak ayının başında araç Rolantide Stop etmeye başladı. Stop stop derken, Akü'de bitti. Akü'yü değiştirince yaklaşık 2.5 ay problem yok oldu. Fakat geçtiğimiz çarşamba günü yaklaşık 10 km kullandım birşey yoktu ve sonra araç rolantide sürekli stop etmeye başladı (hem LPG'de hem de Benzindeyken stop ediyor). Forumdan baktığımda, boğaz kelebeği temizlenirse, büyük ihtimal kendine geleceği söylendi. Doğanlar Subaru'daki usta ile telefonda görüştüğümde, o da boğaz kelebeğindendir dedi. Fakat Doğanlara müsaitlik durumundan dolayı gidemedim. Ardından Jaspa Subaru'ya gittim. Mehmet usta, Aracın sesini duyarak, doğrudan Sübaplar yanmış, değişmesi lazım 4500 tl dedi yaptıracaksan araç kalsın, yaptırmayacaksan çık modundaydı. Sonra tavırı açıkça beğenmedim ve Maslak Boss Türker ustaya gittim. Gayet ilgili idi. içimde kuşku kalmasın diye boğaz kelebeğini temizledi ve sorunun boğaz kelebeğinden değil, sübaplardan kaynaklandığını ve motorun açılarak, sübapların kontrol edilmesi ve gerekli parçaların değiştirilmesini söyledi. Tahmini masraf olarak da 3500 tl civarı tutar dedi. Tabi bir anda para toplamak ve karar vermek kolay olmuyor. Aklımda ikilemde kaldım. Sizlerden de destek isteyecektim. 1) Aracı Türker Usta'ya yaptırarak yaklaşık 3500 tl ödemek? 2) Aracı bu haliyle Bayraktar subaru veya farklı bir yere satmak ve onlar kendi tamir ederek, satışa sunmaları. Ben ise belki takasla farklı bir araca geçmek. Aslında en kolayı bu fakat, şu an da resimlerde eklediğim Subarumun fiyatı ortalama ne kadar olur? 3) Ayrıca Asya Aksaray'da sübap takımı 1377 tl orjinal. Malzeme bu kadarken, kalan ücret işçilik mi yoksa, farklı malzemelerde sübap değişimi sırasında değiştiriliyor mu? Hepinize teşekkürler

30264693_1821111157952420_9005990607994224640_o.jpg

30265350_1821111094619093_7542409549022494720_o.jpg

30412385_1821111111285758_369532801394933760_o.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    1.873
Erçay

Sizin aracınızın Subab tamirinde motor komple iner, indirip bindirme işçiliğini usta alır, subabların dizimi ve alıştırması için rektefiyeciye gider, bir işçilik de o alır. Subaplar birlikte contalar da değişir. 

Aracınız yaptırıp satmanız sizin için daha avantajlı olur 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
mdegerli    1
mdegerli

Merhaba, 140.000 Km. Ben 10.000 km Gaz ile yaptım ama benden önce sanırım 3-5 senesi var gaz ile. Yani Subapları eritmesi normal gibi görünüyor ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    1.873
Erçay
4 saat önce, mdegerli :

Merhaba, 140.000 Km. Ben 10.000 km Gaz ile yaptım ama benden önce sanırım 3-5 senesi var gaz ile. Yani Subapları eritmesi normal gibi görünüyor ?

3-5 sene belli bir kriter olamaz, kaç km yapmış bu süre zarfında, nasıl bir kullanıma maruz kalmış araç, sürekli yüksek devir mi yoksa sakin mi kullanılmış. Lpg bakımları düzenli yapılmış mı? Bunlar bu süreyi uzatır kısaltır. Akü değişince 3 ay hiç şikayetim olmadı dediniz ya, akıllarda soru işareti kalmaması adına alternatörünüzü bir ölçütürür müsünüz, ne kadar şarj ediyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
mdegerli    1
mdegerli

Bir sonraki usta ziyaretinde, Alternör ölçümü rica ederim. 

Bu arada merak ettiğim 1-2 nokta var, cevaplayabilirseniz sevinirim. Ustalar Subaplar yanmış dediler. Peki 16 subapın tamamı ve onların contalarının tamamı yanmış mıdır ve değişmesi mi gerekir? Yoksa, motor açıldığında, sağlam olanlar değiştirilmeyecek mi? Motor olduğu için, satacak olsam da muadil ürün kullanmak istemem. Başkasına zarar olmasın. Fakat, bu contalar kaliteli muadil olsa, bir zararı olur mu? Subapları orj alarak. veya subaplar kaliteli muadil, fakat tüm conta vb orjinal OEM.? Yarın Doğanlar Subaru'yu ve Bayraktar'ı arayarak, onlardan da fiyat alacağım. Buradan alacağım fiyatları size de aktarırım. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    1.873
Erçay

Muhtemelen egzoz subabları yanmış çıkacak ama siz derseniz ki egzozları değişin emme subabları kalsın bu çok anlamsız olur. Çünkü motor üstasının ve rektefiyecinin alacağı işçilik değişmeyecek. Sadece emme subablarının maliyetini düşürmüş olacaksınız. Ki onlar da muhtemelen yarı ömrünü yemiştir. Tekrar değişim gerektiğinde aynı işçilik bedellerini de vermeniz gerekecek. Bu yüzden tamamını değiştirmenizi tavsiye ederim. Orjinal mi yan sanayi mi sorusuna gelecek olursak. Contalarınız orjinal olsun. Subablarınızı yan sanayi alabilirsiniz, mümkünse çelik subab diye tabir edilen alaşım subabları tercih edin. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tourist    29
Tourist

contalar bazı durumlarda orjinal olmayabiliyor

mesela kapaklar birkaç defa taşlanmış ise, daha kalın conta kullanma gereksinimi doğabilir.

140.000 de zor ama, onu bence toplayacak ustaya bırakın.

Türker usta çok güven veren biri, ben de aracımı alırken ona göstermiştim... servisten daha çok güven verdi..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
mdegerli    1
mdegerli

Arkadaşlar merhaba, teşekkürler destek için , evet Türker usta gayet ilgili ve güven veriyor. 2 hafta sonra Rusya'ya gideceğim. Orada malzemeler daha ucuz, oradan malzemeleri daha uygun fiyata temin edebilir ve Türker ustaya malzemeleri ben sağlar ve sadece işçiliği almasını talep edebilirim.

Ayrıca Doğanlar Subaru servisini aradım. 5000 TL fiyat verdiler ve araç gazlı olduğu için sonrasında garanti vermiyorlar. Bayraktar İstinye ise, araç gazlı olduğu için bu konuda teknik destek vermediklerini ilettiler. Anlaşılan, Türker üstada yaptıracağım. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
mdegerli    1
mdegerli

Arkadaşlar, Bu arada İngiltere'de bir yedek parça websitesi var. " https://partsouq.com/ " tüm parçalar orj Subaru. fiyatlar yaklaşık yarı yarıya. Benim Subap ayarı için gerekli malzemeler TR'de Jaspa'da 2500 tl iken toplamda, burada 1200 tl ve hepsi OEM Kodlu Orj. , Bilgilerinize

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mursel    0
Mursel

@mdegerli bey oem kodlu orjinal nasil oluyor? Subaru orjinal yedek parcasi mi bunlar? Oem ben de sanki muadil parca imaji uyamdiriyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    1.873
Erçay

Partsouq ingiltere değil dubai'de, sitede birçok kişinin alışveriş yaptığı güvenli bir sitedir. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
bougoss    66
bougoss
14 saat önce, mdegerli :

Arkadaşlar, Bu arada İngiltere'de bir yedek parça websitesi var. " https://partsouq.com/ " tüm parçalar orj Subaru. fiyatlar yaklaşık yarı yarıya. Benim Subap ayarı için gerekli malzemeler TR'de Jaspa'da 2500 tl iken toplamda, burada 1200 tl ve hepsi OEM Kodlu Orj. , Bilgilerinize

yurtdışı alışveriş için 1200tl az değil, parçalar da dikkat çekmeyecek gibi değil, gümrüğü nasıl halledeceğiz?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Faradayfx    5
Faradayfx
yanıtlandı (düzenlendi)
2 saat önce, bougoss :

yurtdışı alışveriş için 1200tl az değil, parçalar da dikkat çekmeyecek gibi değil, gümrüğü nasıl halledeceğiz?

öncelikli olarak ithal edeceğin üründe ithalatında sakınca olmaması ve danping olmaması gerekiyor (ekstra gümrük vergisi) şayet danping yoksa alaçağın ürün tutarına ekstra  %18 kdv + %4 de gümrük vergisi ödeyerek ürünü alabilirsin ürünün faturasını düşük göstersen bile ilgili memur kıllık yaparsa ürünün piyasa fiyatını araştırabilir ve bulduğu yeni fiyata göre işlem yapar örneğin sen ürünün faturasını 30$ olarak kestirdim ama memur kıllandı ve inceleme yaptı ve ürünün fiyatı 200$ dolar dedi işte ozaman 200$ üzerinden gümrük işlemleri gercekleştirilir.

Faradayfx tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
mdegerli    1
mdegerli

Merhaba, Ben DHL EXPRESS'te çalışıyorum. Gümrük işi kolay. Vergisiz halledebilirim. :) 28 USD Faturada yazdıracağım. Ben websitesini İngiltere zannediyordum ama Dubai olması da farketmez, önemli olan Orjinal ürün ve yarı fiyatına olması benim için. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    1.873
Erçay

Faturayı düşük gösterme özelliği sipariş esnasında vardı fakat bu siteden çok sipariş alındığı için site gümrük tarafından tespit edildi. Birkaç ay önce site üyelerine mail attı ve artık faturaları düşük gösteremeyeceklerini beyan ettiler, bilginiz olsun 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Faradayfx    5
Faradayfx
13 saat önce, mdegerli :

Merhaba, Ben DHL EXPRESS'te çalışıyorum. Gümrük işi kolay. Vergisiz halledebilirim. :) 28 USD Faturada yazdıracağım. Ben websitesini İngiltere zannediyordum ama Dubai olması da farketmez, önemli olan Orjinal ürün ve yarı fiyatına olması benim için. 

şansı yok, riski çok

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Faradayfx    5
Faradayfx

bugün bir haber kanalındaki yazıyı aynen katarıyorum sevgili subaru severler;

kaynak ensonhaber.com

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Bakanlar Kurulu kararında, "Türkiye gümrük bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, bedeli gönderi başına toplam 22 euroyu geçmeyen eşya ile 150 euroyu geçmeyen kişisel kullanıma mahsus kitap veya benzeri basılı yayına muafiyet tanınır." denildi.

DEĞERİNE GÖRE VERGİ

Kararda ayrıca, değeri 1.500 euroyu geçmemek koşuluyla, posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen eşya için 22 euroyu, kitap için 150 euroyu aşan eşyanın değeri üzerinden; kitap ve benzeri basılı yayın için yüzde 8.0, özel tüketim vergisine tabi eşya için de yüzde 20 tek ve maktu vergi alınacağı belirtildi.

Kamu kuruluşlarına, kütüphane, müze, eğitim veya bilimsel araştırma ile uğraşan kuruluşlara gönderilen veya bunlar tarafından temin edilen kitap ve benzeri basılı yayına bu kapsamda muafiyet tanıyan karar, 15 gün sonra yürürlüğe girecek.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    1.873
Erçay

Evet bu haberi farklı bir konuda paylaşmıştım :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
bougoss    66
bougoss
10.04.2018 at 18:20, Faradayfx :

öncelikli olarak ithal edeceğin üründe ithalatında sakınca olmaması ve danping olmaması gerekiyor (ekstra gümrük vergisi) şayet danping yoksa alaçağın ürün tutarına ekstra  %18 kdv + %4 de gümrük vergisi ödeyerek ürünü alabilirsin ürünün faturasını düşük göstersen bile ilgili memur kıllık yaparsa ürünün piyasa fiyatını araştırabilir ve bulduğu yeni fiyata göre işlem yapar örneğin sen ürünün faturasını 30$ olarak kestirdim ama memur kıllandı ve inceleme yaptı ve ürünün fiyatı 200$ dolar dedi işte ozaman 200$ üzerinden gümrük işlemleri gercekleştirilir.

süreci biliyorum ama vakit lazım bu işle uğraşmak için. tabi ptt ile gelirse bu masraflar çıkar, özel kargo şirketlerinde sürece göre burdaki fiyatından pahalıya bile gelir, @mdegerli dhl'de çalıştığını belirtmiş, detaylı bilgi verebilir.

en tatlısı makul boyuttaki parçaları gümrüksüz bir biçimde almak. hoş bu kurlarla tadı tuzu kalmadı.:tickedoff:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Faradayfx    5
Faradayfx

sınır kapılarına yakın yaşayanlar aslında kafayı kullanırlarsa karlılar çıkabilirler , mesele gürcistan sınırına yakın iller o ülkede güvenilir ustaları bulurlarsa uygun fiyata mekanik ve donanımlarını halledip tekrar türkiyeye giriş yapabilirler mesela trabzon oto sanayinde iş yapan ustaların hemen hemen çoğunluğu gürcistana girip çıkıyorlar en basit örneği, benim arkadasım bir trafik kazası geçirdi arabasının tamamen motor kısmı hasar aldı trabzon oto sanayinde bir ustaya teslim etti bu usta arabayı gecici yürür hale getirdi ve bu araba ile gürcistana gitti iki hafta sonra arabası geldi ve hokus pokus arabanın birçok parcası yenisi ile orijinal değişmiş geldi yarı fiyatına çok fazla sorununu halletti, arabayı kullandım ve sonuç gerçekten güzel, parçaları dışardan kargo ile almaktansa yerine gidip  ustayı ve işini bilen kafası çalışan adamları bulursanız sorunlar hallolabiliyor.

teşekkürler

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
mdegerli    1
mdegerli

Arkadaşlar Merhaba, Gümrük memurları Esasen ürünlerin Türkiye'deki piyasası ne ise, gümrük vergisini o değerden talep etmekteler. Tabi bu 300 dolarlık ürünü 20 dolark 5 dolar gösterenler için. Yoksa 300 dolarlık ürünü 150 dolar gösterirsen, göze batmadan geçebilir. Veya 100 kg'lık bir ürüne 20 dolar yazarsan, bu da göze batar ve vergilendirilmesi ilk cümlemdeki gibi Türkiye'deki piyasa fiyatları üzerinden yapılır. Ama burası Türkiye, eğer gümrükte tanıdık var ise, 1000 dolarlık ürün bile vergisiz geçebilir :) 

Ben aracımı yaptırıp veya yaptırmadan satmaya karar verdim. Sonrasında daha yeni bir model Subaru veya Honda alacağım. Şimdiden talip çıkar ise, bilgilerinize. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş