Jump to content
Ozan doğan

Yeni XV CVT Şanzıman Tutukluğu Hakkında

Tavsiye Edilen Mesajlar

Ozan doğan    22
Ozan doğan
6 saat önce, pol5534 :

Arkadaşlar peki son güncelleme sonrası yine sorun yaşayan var mı? Hiç düzelmiyor mu? 

4 ay oldu sanırım 2. Gelen güncellemeyi yaptıralı ilk başlarda bazen alt devirlerde bir yalpalanma yaylanma yapar gibi oluyordu ama 1/2 aydır herşey yolunda bir aksilik Yok .

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
pol5534    2
pol5534
1 saat önce, Ozan doğan :

4 ay oldu sanırım 2. Gelen güncellemeyi yaptıralı ilk başlarda bazen alt devirlerde bir yalpalanma yaylanma yapar gibi oluyordu ama 1/2 aydır herşey yolunda bir aksilik Yok .

Hocam peki yağ eksiltme sorunu yaşadınız mı hiç? 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ozan doğan    22
Ozan doğan
22.12.2018 at 21:35, pol5534 :

Hocam peki yağ eksiltme sorunu yaşadınız mı hiç? 

Hiç yaşamadım Subaru larda benzer yap problemi var sanırım benim araç şuan 23k km de okuduğum kadarı İle sadece yağ ekleyerek geçiştiriliyor ! 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ozan doğan    22
Ozan doğan
6 saat önce, pol5534 :

Hadinya umarım hepsimde yoktur :(

Merak etmeyin hepsinde Yok diye biliyorum ama bu durum araca zarar veren bir durum değil diye okudum sadece yağ ekleyerek işin içinden çıkılıyor yinede servise danışmanızda fayda olacak 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
silvershadow    49
silvershadow

Titreme olayı benim anladığım kadarı ile akü ile alakalı birşey. Benim akü baya zayıftı ve titreme vardı. Hatta start stop artık devreye girmemeye bile başlamıştı. Bende geçenlerde yazlık lastikleri taktırırken aküyüde değiştireyim dedim ve start stop özellikli akü taktırdım ve titreme olayı bitti. Akünün titreme ile ne alakası var hala çözemedim ama eğer titreme yaşıyorsanız emanet bi akü ile deneyin derim. Japonyadan gelen bazı aküler arızalı olabilir. Hatta yeni araçların bile bazılarında akü sorunu yaşayanlar vardı. Benim sorun böyle çözüldü. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    2.145
Erçay
09.04.2019 at 23:21, silvershadow :

. Akünün titreme ile ne alakası var hala çözemedim

Malum araçlarımızda bir çok sensör var bu sensölerin okuduğu veriler eucuya iletilir ve ecu da buna uygun komutlar veriri Bu sensörlere yeterli akım gelmemesi durumda da ölçümler hatalı olabiliyor. Bu da araçta bazı sorunları ortaya çıkarıyor, titreme buna bir örnek. Belirli aralıklarla sensör soketlerinin yağsız kontak spreyi ile temizlenmesi de akım geçişi için faydalı olacaktır.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Subaru_abm    0
Subaru_abm

Merhaba,

Konu üzerinden uzun zaman geçmiş olmasına rağmen bahsedilen problemi ben de yaşıyorum ne yazık ki. Araç 2017 model yeni kasa yaklaşık 1 ay önce Bayraktar-İstinye den 23 binde alındı ve şuan 27 bin km de. Başlarda çok belirgin değildi ancak son bir kaç gündür iyice can sıkmaya başladı. Vuruntu gibi değil de daha çok silkeleme halinde kendini gösteriyor. Son gelen 2. yazılım güncellemesinden sonraki süreçte tekrardan sorun yaşayan oldu mu acaba?

Bir diğer konu da son zamanlarda geri vitesle ilerlerken kayış sürtme sesi gibi hafif bir ses geliyor, manuel geri vitesteki dişli sesinin CVT deki hali midir? Daha önce hiç CVT kullanmadığım için emin olamadım normal midir diye. 

Son olarak yaklaşık 1700-1800 devir bandında gaza hafif hafif dokununca motordan kısa süreli çıtırdı sesi gibi ses geliyor, 2000 devire çıkınca geçiyor. 0 dan gaza yüklenince, ani yada ani ara hızlanmalarda olmuyor (yada çok hızlı geçiyor)Sanki düşük devirde gaza basılınca duyulan sibop sesi şıkırtısı gibi ama daha çok çıtırdı şeklinde, motor yağını kontrol ettim, eksiltme falan yoktu. İlk bakımını da sordurdum, yetkili serviste 2018 12.ayda 15.000 deyken yapılmış.Yaklaşık 1 sene geçtiği için filtre, Yağ değişimi ve şanzıman yazılım güncellemesinden sonra geçer mi sizce?

Daha fazla yol yapmadan yakında aldığım yere 30 bin bakımına götüreceğim, bu sorunları iletip şanzıman için de güncelleme yapılmasını talep edeceğim. Tüm bunların dışında iletmem gereken ekstra hususlar konusunda yorum ve tavsiyeleriniz var mıdır?

Teşekkürler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    2.145
Erçay

Güncelleme ile geçer gibi duruyor ama tamamı geçer mi bilmiyorum. Kullanıcıların tamamının memnun kaldığı bir güncelleme yok diye biliyorum 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ozan doğan    22
Ozan doğan

2. Yazılımdan sonra yüzde 90 oranında geçti bazen çok dikkatli dinleyince hissettiğim oldu sarsıntıyı ancak dediğim gibi düzeldi diyebiliriz . Diğer konular hakkında bilgim yok cvt şanzımanların karakteristik huyları yok değil ancak sorunsuz bir şanzıman diyebilirim .! Çok kafaya takmamaya çalışıyorum artık . En doğrusu servise danışmak .! 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş