Jump to content
SequentiaL

Yeni WRX STI'da Viziv Performans Detayları Yer Alacak

Tavsiye Edilen Mesajlar

SequentiaL    832
SequentiaL

Subaru Tasarım Departmanı Genel Müdürü Mamoru Ishii, Cenevre Fuarında VIZIV konseptinden WRX STi’a kadar birçok konuda sorularımızı cevapladı.

Tourer Konseptini hangi Subaru modellerinde göreceğiz? Viziv Konsept serisi, Subaru markasını geleceğe taşıyacak yeni tasarım ve teknolojilerin yönünü ve markanın gelecek vizyonunu temsil ediyor. VIZIV Tourer Konsepti aynı zamanda Subaru markasının kullanıcılarına eğlence ve iç huzur sağlayan tourer tarzında otomobiller üretme vizyonunu da ifade ediyor. VIZIV Tourer Konseptinin gelecekteki bir Subaru modelinin spesifik bir ön izlemesi olduğunu söyleyemeyiz. Bu konsept otomobili yaratırken ilham kaynağınız ne oldu? Bu tasarım ile Station Wagon kavramını yeniden hayata geçirmek istedim. Yola Subaru 1000 modelimiz ile çıkmıştık. Simetrik Sürekli Dört Çeker Sistemi ve Boxer motorun sağladığı fonsiyonelliği Dinamik ve Sağlam (Dynamic and Solid) felsefemizin penceresinden tekrar yorumlamak istedim. 1917 yılında uçak üretimine başladığımız tarihten bu yana şekillendirdiğimiz her araçta kendini gösteren maceracı ruhu taşıyan bir tasarıma sahip olduğunu söyleyebilirim. Öncelikle, gelecekteki mükemmel Subaru Tourer’ın nasıl görüneceğini hayal ettim. Bu araç, sadece fonksiyonel olmakla kalmamalı, aynı zamanda yüksek dinamizm özellikleriyle en yeni güvenlik bileşenleriyle kombine etmeli, dinamik ve görkemli görünmeliydi. Ve park halindeyken bile göz kamaştırıcı bir duruşa sahip olmalıydı. VIZIV Tourer’la bunu fazlasıyla başardığımızı düşünüyorum. Yeni Subaru Global Platformu markanın tasarım dilini nasıl etkileyecek? Yeni Subaru Global Platformu, mühendislik anlamında otomobil tasarımımızı etkilemeyecek ancak yeni platforma sahip araçlarımız yeni nesil Subaru modelleri olacağı için Dinamik ve Sağlam ortak tasarım felsefemiz üzerinde bu değişimin bazı etkileri olacaktır. Yeni Subaru XV Türkiye’de çok sevildi. Dünyadaki tepkiler nasıl? Yeni Subaru XV satışları pek çok ülkede gayet iyi gidiyor. Buna ek olarak, aracın tasarımı da çok beğeniliyor. Yeni Subaru XV, Japonya Tasarım Destek Enstitüsü’nden 2017 yılı Altın Tasarım Ödülünü kazandı. Subaru XV modelleri, test edildiği tüm bölgelerde güvenlik çarpışma testlerinde en yüksek puanları aldı. Son olarak Subaru XV, Avrupa Yeni Otomobil Değerlendirme Programı Euro NCAP’den küçük aile otomobilleri kategorisinde, “Yetişkin Yolcu Koruması” ve “Yaya Koruması” kriterlerinde, bu güne kadar Subaru modellerinin elde ettiği en yüksek skora ulaştı. Subaru XV, 2017 yılında da Japon Otomotiv Güvenliği, Kazazedelere Yardım Kuruluşu olan NASVA ve Japon Karayolları, Altyapı, Ulaşım ve Turizm Bakanlığı (MLIT) tarafından düzenlenen Japon NCAP’inin değerlendirmesinde 2016-2017 Grand Prix ödülüne sahip olmuştu. Dergimiz için gelecek WRX STI tasarımı ile ilgili birkaç ipucu verebilir misiniz? Her şeyden önce daha dinamik bir tasarıma sahip olacak. Umuyorum ki geçen yıl Tokyo Motor Show’da sergilenen VIZIV Performans konseptinin bazı tasarım detayları da yeni WRX STI’da kullanılabilir.

9921F314-6718-44B1-9774-9D186AC1C19F.jpeg

Alıntı

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş