Jump to content
mehmetcevahir

Subaru 99 Forester S-Turbo Sinyal - Dörtlü İkaz Lambaları Sorunu - Çözümü

Tavsiye Edilen Mesajlar

mehmetcevahir    33
mehmetcevahir

Merhabalar. Aracı alalı çok olmadı ama bir süredir aracın sinyal lambları ara ara çalışmıyordu. Bazen de hiç bir sorun yokmuş gibi çalışıyorlardı. Sinyallerin çalışmadığı zamanlarda dörtlü ikaz lambalarını denediğimde onların da çalışmadığını gördüm. Neyse ki son bir kaç gün tamamen çalışmayı bırakınca artık ilgileneyim dedim. Temelde sinyal lambalarının ve dörtlü ikaz lambalarının aynı altyapıyı kullandığını bildiğimden sisteme ait  bileşenleri tek tek incelemek istedim. İlk başta sol taraf sinyal kolundan olduğunu düşündüm ancak bu esnada dörtlü ikaz düğmesinin de işlevsiz olduğunu farkedince sorunun koldan olmadığı kanatine vardım. Dörtlü ikaz düğmesine geçtim. Düğmeye basınca ikaz lambaları yanmıyordu ancak bir defa olmak üzere çok düşük bir tonda flaşör/röle sesi duyulabiliyordu. Durum böyle olunca düğmelerde sorun olmadığı kanattine vardım ve röleleri incelemeye başladım. Tabi bu iş o kadar kolay değildi. Zira subaru üstünde ilk defa tecrübe ettiğimden tam olarak donanım lokasyonlarını bilmiyordum. Biraz EPC biraz da forum araştırması neticesinde sisteme ait rölelerin lokasyonlarını öğrendim. Flaşör/rölenin ulaşılması zor bir lokasyonda olduğunu görünce işin biraz uzun süreceğini düşündüm başta lakin başka hiçbir şeyi sökmeden ve biraz el becerisi sayesinde toplamda yaptığım bütün işlemler 5 ila 10 dakikamı aldı. Diğer kullanıcılara faydası olur düşüncesiyle de mümkün olduğunca fotoğraflamaya çalıştım.

Eğer bu tarz çalışmalara aşina iseniz sırt üstü şekilde direksiyon panelininin altına doğru uzanarak çalışmanız gerekiyor. Tam olarak yukarı doğru gösterge panelinin hizasına baktığınızda birinci fotoğrafımda işaretlediğim bölümde görebilirsiniz. Üç kablolu bir soketi var. Normalde o dar alanda röleyi bağlı bulunduğu panel sacından komple çıkarmanız pek mümkün değil. Bu nedenle öncelikle soketinin tırnağını el yordamı ile tespit edip çıkarmanız gerekiyor. Soketini çıkardıktan sonra röleyi komple yerinden ayıramayacağımı bildiğimden rölenin iç kısmını çıkarmaya karar verdim. Bu durumda röleninin dış kutu kısmı panel üstünde kalmaya devam edecekti. Normal şartlarda soketi çıkarıp  yeni röleyi takıp deneme yapabilirsiniz hatta sorun çözülmüşse eski röleyi orada bile bırakabilirsiniz ancak ben rölelerde gerçekleşebilecek temel problemleri daha önce de tecrübe ettiğimden çıkarıp incelemek istedim kendi rölesini. yukarıda bahsettiğim şekilde soketi çıkardıktan sonra rölenin üstündeki soket bölümünden hafif sağa sola oynatarak rölenin iç kısmını çıkardım. İkinci fotoğrafta iç kısmını görebilirsiniz. Hemen röleye ait pcb üzerindeki lehimleri incelediğimde lehimlerdeki çatlak ve aşınmaları farkettim. Bunları yeniden lehimleyerek işlem basamaklarını geriye doğru  takip edip röleyi yerine taktım. Böylelikle sorunum çözülmüş oldu. İkinci Fotoğrafta lehimlerini yenilediğim yerleri göstermeye çalıştım inceleyebilirsiniz.


IMG_20180212_174515.jpg

 

IMG_20180212_174127.jpg

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Subim    344
Subim

Araçlarımızdaki bu tarz basit problemleri halletmemiz lazım, bu konuda görüntülü-fotoğraflı yardım ile ulaşılabilecek güzel bir paylaşım olmuş, foruma güzel katkı sağlamışsınız, elinize sağlık.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş×