Jump to content
mhakanbasar

Forester Akü ve El Fren Lambası Yanıp Sönme Sorunu

Tavsiye Edilen Mesajlar

mhakanbasar    0
mhakanbasar

Merhaba 2006 Atmosferik Zl Aracımda Hareket halinde iken Gösterge Panelinde yer alan El Fren ve Akü Lambası belirsiz aralıklarda birlikte yanıp 3-5 saniye sonra kendiliğinden sönüyor.Gün içerisinde takrarladığı zamanlar oluyor.Şarzı ölçüldü her hangi bir sorun gözükmüyor fren balatalarıda yeni..Lambaların birlikte yanıp sönmesi konusunda fikir verebilecek veya aynı sorunu yaşayan arkadaşlar varmı acaba ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    1.958
Erçay

Batarya ölçüldü ama şarj dinamosu ölçüldü mü acaba? Alternatör yeterince şarj etmiyor olması en muhtemel sorun. El freni lambasının yanması kafanızı karıştırmasın, o sadece el freni uyarısı değil aynı zamanda genel bir sorun uyarısıdır. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tourist    30
Tourist

eli freni uyarısı hidrolik seviyesiyle ilgili..

balata değişmiş ve seviye yükselmemiş ise sıvı eklenmesi gerekebilir..

daha önce şarj dünamosu değiştirmiştim, 14 olması gereken volt 11 civarı idi.. ama araç uyarı vermemişti..

frena basınca yada fan açınca göstergeler kımıldıyordu (hararet oynuyordu)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
mhakanbasar    0
mhakanbasar
yanıtlandı (düzenlendi)
4 saat önce, Erçay :

Batarya ölçüldü ama şarj dinamosu ölçüldü mü acaba? Alternatör yeterince şarj etmiyor olması en muhtemel sorun. El freni lambasının yanması kafanızı karıştırmasın, o sadece el freni uyarısı değil aynı zamanda genel bir sorun uyarısıdır. 

Şarz dinamosuda ölçüldü sorun gözükmüyor.Evet El fren lambası ile birlikte yanıp sönmesi biraz kafamı karıştırdı.Kontrol için servise götüreceğim  artık.Teşekkür ederim.

mhakanbasar tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Subim    336
Subim

Bahsettiğiniz problemin aynısı benimde başıma geldi. dört ay arayla iki kez konjektör değişti, şarj dinamosu değişti çözüm olmadı. en sonunda asıl problemin densonun üç pinli konjektör soketindeki bir pin yuvasındaki temazsızlığa bağlı geliştiğini farkettim. eğer konjektör (yada regülatör) arızası filan derlerse, tavsiyem o soketide değiştirin. sakın benim ki gibi boşu boşuna şarj dinamosunu değiştirmesinler. buradan yada özelden yazın ben size gönderirim o soketi. sadece kargosunu ödersiniz. küçücük sokete boşu boşuna 40-50 tl para vermeyin. benim canımı sıktılar yurtdışından onlu paket aldım, hepsine 30 tl ödedim. :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
mhakanbasar    0
mhakanbasar
22.02.2018 at 17:03, Subim :

Bahsettiğiniz problemin aynısı benimde başıma geldi. dört ay arayla iki kez konjektör değişti, şarj dinamosu değişti çözüm olmadı. en sonunda asıl problemin densonun üç pinli konjektör soketindeki bir pin yuvasındaki temazsızlığa bağlı geliştiğini farkettim. eğer konjektör (yada regülatör) arızası filan derlerse, tavsiyem o soketide değiştirin. sakın benim ki gibi boşu boşuna şarj dinamosunu değiştirmesinler. buradan yada özelden yazın ben size gönderirim o soketi. sadece kargosunu ödersiniz. küçücük sokete boşu boşuna 40-50 tl para vermeyin. benim canımı sıktılar yurtdışından onlu paket aldım, hepsine 30 tl ödedim. :) 

Feyzettin bey çok teşekkür ederim.Bahsettiğiniz gibi servis ilk önce konjektör değiştirmeyi önerdi geçmese şarz dinamosu komple revizyon veya değişim yapalım dendi.El fren lambasıda beraberinde yanmasa değiştirin diyecektim.İlk başından beri aklıma yatan bir şey olmadığı için biraz düşüneceğimi söylemiştim ve araştırmaların devam ediyordu.Hızır gibi yetiştiniz sağolun tekrardan.Adresimi özelden gönderiyorum.İlgininiz için müteşekkirim.Saygılarımla..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    1.958
Erçay

soketi almadan önce soketi bi ölçesydiniz, çalışıyor mu diye ? 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Subim    336
Subim

Erçay hocam soketin girişlerinden ölçüyordum herhangi bir problem gözükmüyordu, zaten araç o işaretleri her zaman yakmıyordu. Önceleri o lambalar yanınca voltaj yükseliyordu (18-19v) özellikle gece farlar öyle parlıyordu ki h4 lerden biri dayanamayıp patladı, Allah'tan beyin filan yanmadı, sonraları o işaret lambaları tam yanmaya başlayıp hiç sönmedi ama voltaj fazlalığı söz konusu değildi tam tersine araç şarj olmuyordu, o sırada akünün gittiği yere kadar araç gidiyordu. En son bozulduğunda kendim söktüm, o soketin temassızlığa sebep olan hafif paslı pinini farkettim, mobiletron konjektör taktırdım soketi yeniledim çok şükür kurtuldum. o paslı pin yüzünden her takılan konjektör bir süre sonra bozuluyordu, kimisi bir hafta kimisi bir ay dayanıyordu ama her seferinde bozuluyordu.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    1.958
Erçay

Ölçümde normal değer vermesi de enteresanmış 

Neyse ki elinizden kurtulmamış 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
sancar7881    23
sancar7881

Aynı sorun dün bende de başladı ustaya gideceğim ancak anlattıklarınız iyi oldu teşekkürler

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Subim    336
Subim

Soket dediğimiz bu resimdeki. eğer içlerinde paslanmış olan veya temassızlık yapacak şekilde genişlemiş olan varsa değiştirin. @mhakanbasar Hakan beye göndermiştim İnşallah işine yaramıştır.

DENSO SOKET.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
sancar7881    23
sancar7881

Soketteymiş sıkıntı hallettim

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Subim    336
Subim
19.05.2018 at 15:50, sancar7881 :

Soketteymiş sıkıntı hallettim

birdaha tekrarlamaz İnşallah. geçmiş olsun

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
mhakanbasar    0
mhakanbasar
18.05.2018 at 11:28, Subim :

Soket dediğimiz bu resimdeki. eğer içlerinde paslanmış olan veya temassızlık yapacak şekilde genişlemiş olan varsa değiştirin. @mhakanbasar Hakan beye göndermiştim İnşallah işine yaramıştır.

DENSO SOKET.jpg

Feyzettin bey aynen soket ile birlikte konjektör değişimden sonra sorun çözüldü 2 aydır bir daha arıza lambası yakmadı..Tekrar teşekkürler..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Subim    336
Subim
yanıtlandı (düzenlendi)
24.05.2018 at 13:48, mhakanbasar :

Feyzettin bey aynen soket ile birlikte konjektör değişimden sonra sorun çözüldü 2 aydır bir daha arıza lambası yakmadı..Tekrar teşekkürler..

Bir şey değil hocam. Tekrarlamaz İnşallah. Tekrarlarsa soket var canını sıkma. :)

Subim tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş