Jump to content
AhmetkrC

LPG Taktırayım Mı ?

Tavsiye Edilen Mesajlar

AhmetkrC    0
AhmetkrC

Selamın aleyküm herkese hayırlı akşamlar öncelikle aranıza yeni katıldım sizlerden bi konu hakkında yardım istiyorum benim sorunum bende Subaruya forester sahibiyim 2011 model iki bin motor yanlız aracım çok yakıyor hemen hemen 80 krş veya daha fazla daha ölçemedim 2 hafta gibi bir süre oldu alalı ben bu araca tüp taktırayım mı sorun sıkıntı olur mu taktır diyorsan Ankara da bildiginiz  güvenilir usta var mı ? yardımcı olursanız sevinirim ☺️

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Burak    184
Burak

80 kuruş veya daha fazla demek 15 Lt/100 km demek. LPG de %10-15 daha fazla yatacağınız düşünülürse 16-17 lt civarına çıkacak tüketim.

LPG taktırsanız bile km de 55 kuruştan az yakmayacak. 

Bu tüketim biraz fazla gibi geldi bana. Çok sıkışık trafikte mi kullanıyorsunuz veya mesafe mi kısa ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
AhmetkrC    0
AhmetkrC

Evet çok kısa mesafeler sürekli dur kalk yapmak zorunda kalıyoruz 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Burak    184
Burak
27 dakika önce, AhmetkrC :

Evet çok kısa mesafeler sürekli dur kalk yapmak zorunda kalıyoruz 

Her km de 25 kuruş fark olsa ( bir miktar da benzin yakacaksınız ama hadi onu öz ardı edelim ) LPG montajına 3000 TL vermiş olsanız ( ortalama verdim) en erken yaklaşık 12.000 km sonra amorti etmiş olacaksınız. Yılda ne kadar yol yapıyorsunuz  ?

Burak tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    2.244
Erçay

Ankara’da İvedik sanayisinde Anelsan var iki subarumu da orda montaja götürdüm herhangi bir sorun yaşamadım. Anelsan’da Soner abi ile görüşün. İsmimi de verebilirsiniz. Bir çok üye arkadaşımız da orda montaj yaptırdı hiçbiri bir sıkıntı yaşamadı. Bunun dışında quatro garage, Kayra otogaz ve üstün otogaz isimleri de forumda geçer. İsterseniz hepsiyle görüşün kararınız ona göre verin. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Eren YKZ    62
Eren YKZ

Lpg'de bir takım sıkıntılarınız olacaktır malum en gözde olanı sibop erime süresini ciddi anlamda öne çekmesi gibi.Burada amaç ekonomi sağlamak ise hesaplama yapmak lazım sizin atıyorum yıllık yapacağınız yol ve edeceğiniz kar ettiğiniz masrafları karşılıyor ve sizi tatmin edecek kadar kara geçiriyorsa mantıklı.Kaliteli bir Lpg sistemi iyi bir montaj ve kaliteli bir gaz ile sıkıntı çıkma olasılığını düşürebilirsiniz.Ben İvedik'te sait ustayı öneririm Lpg konusunda ama konu Subaru olunca daha önce tecrübe eden yerler varsa ki Erçay yukarıda yazmış bence oralarla iletişime geçmenizi tavsiye ederim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
erolkan    263
erolkan

2011 modellerin daha önceki 2009 modele göre daha az yakması gerekir motordaki değişikliklerden dolayı bildiğim kadarıyla. 

Bende 2009 varken şehiriçi 12 lt den aşağı yakmazdı benzinde. Lpg de ise 15 lt yakardı. 

Bugünkü fiyatlarla benzinde 5,70 den 0,68krş yakması lazım.. Yazdınız nız rakamlar çok gibi.. 

Önce aracın buji, hava filitresi, yağ değişimi vs yaptırıp ondan sonra bi daha ölçün değerleri... 

Bu araç için 12-13lt normal değerler.. Lpg ise tercih ve bütçe meselesi :)

Subaruya tam keyfiyini yaşayarak binmek istiyorsanız bence Lpg olmamalı.. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
doctor    73
doctor

benim kocaoğlan 12 lt lpg yakıyor ortalama, LPG taktırmadan önce tavsiye edildiği gibi benzinde çalışmasını kontrol ettirip eksik bakımı varsa tamamlamanız şiddetle tavsiye olunur:knuppel2:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Abdulkadir Enes KIRAL    80
Abdulkadir Enes KIRAL

bende şu aralar ciddi kararsızım. lpg ye geçsem mi geçmesem mi diye. yılda en fazla taş çatlasa 15 bin km yapıyorum. çünkü ev ile iş arası araç kullanmadığım için düzenli şekilde araç kullanımım yok. yani ayda şu kadar km yapıyorum diyemem. işte özel işlerimize, gezi-tatil vs. aracım şuanda şehir içi 65 kuruş yakıyor. depoyu 300 tl ye fulledim. şuanda tam yarı depo bitti ve 235km yol yapmışım. bu demek oluyor ki tam depo beni en fazla 450-475 arası götürür. az önce isabet mühendislik bayram ustayı aradım lpg işçiliğinde bilinen bir usta. bana lovato obd2 için nakit olmak kaydıyla 2700tl fiyat verdi. taksitli 2900tl. lpg taktırmalı mıyım sorusunu ona da sordum tabi adam parasını bu işten kazanıyor taktırma diyecek hali yok lakin çok güzel açıklamalarla durumu bana izah etti. doğabilecek sıkıntılardan bahsetti. özetle ben şunu anladım;

-rölantide düzensizlik-dengesizlik,

-çekişten düşme(dolayısıyla yakıt sarfiyatının artması),

-subap ayarının bozulması,

-ateşleme bobinlerinin arızası.

uzun vadede bu gibi sıkıntılar mevcut. tabi bu tüm lpg taktıran araçlar için geçerli sadece forester değil. lakin bu sıkıntıların ortaya çıkması tamamen aracın geçmişi ile ilgili olduğunu söyledi. yani aracın rutin bakımları-kontrolleri yapılmadıysa, yanlış yağ kullanıldıysa vb. durumlar söz konusu ise sorun çıkarma olasılığı yüksek dedi. diğer türlü doğru kullanımda ve zamanında bakımda herhangi bir sorun olmayacağını söyledi. bu arada 2007 kasada subap ayarı maalesef otomatikmiş. yani öyle üst kapağı sökeyim elle ayarlayayım şeklinde değilmiş. bu aslında biraz dezavantaj. hala inanılmaz kararsızım. lpg yaptırıp pişman olan tanıdıklarım var. en yakını direk abim olur. 2005 corolla'sına 100.000 km de iken lpg taktırmıştı ve sonraki ay tüm bobinleri değiştirmek zorunda kalmıştı. ayrıca lpg ile birlikte araçta ciddi bir rölanti problemi baş göstermişti. ki abimin aracı da yani görüp görebileceğiniz en bakımlı araçtır. sonradan ciddi pişmanlık yaşamıştı. hal böyleyken bende doğal olarak tereddüt içerisindeyim. bu yazılanlara farklı bir yorum getirmek isteyen varsa buyursun.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
serkankucuk    147
serkankucuk

LPG sonrası yaşanan sorunların neredeyse hiçbiri LPG sisteminden kaynaklı değil, tamamı ustalardan kaynaklı. Ya montajında sıkıntılar olmuştur ya da ayarı düzgün yapılamamıştır. Montajı en güvendiğiniz ustaya yaptırdıktan sonra AFR ayarı da yaptırırsanız benzinde kullanıyormuş gibi binersiniz aracınıza.

Ben de XV'me geçen ay taktırdım, ben de sizin gibi LPG'de yaşayacağım şeyleri biliyordum ama en azından kullanımın benzinden farklı olmadığını AFR ayarı yaptırdıktan sonra gördüm.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Abdulkadir Enes KIRAL
19 dakika önce, serkankucuk :

LPG sonrası yaşanan sorunların neredeyse hiçbiri LPG sisteminden kaynaklı değil, tamamı ustalardan kaynaklı. Ya montajında sıkıntılar olmuştur ya da ayarı düzgün yapılamamıştır. Montajı en güvendiğiniz ustaya yaptırdıktan sonra AFR ayarı da yaptırırsanız benzinde kullanıyormuş gibi binersiniz aracınıza.

Ben de XV'me geçen ay taktırdım, ben de sizin gibi LPG'de yaşayacağım şeyleri biliyordum ama en azından kullanımın benzinden farklı olmadığını AFR ayarı yaptırdıktan sonra gördüm.

nerede ve hangi sistemi taktırdınız serkan bey. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
serkankucuk    147
serkankucuk

Ankara'da Quattro Garajda Atiker Grand taktırdım, montaj için Ankaradaki en iyi en sorunsuz yer olduğunu düşünüyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
bougoss    113
bougoss

Şahsi fikrim taktırmayın. çok yol yapmıyorsunuz madem, benzin masrafına katlanılabilir. gerçekçi olursak bakımıydı ekstra yıpranma masrafıydı benzin masrafına yaklaşıyor zaten. 

Bu ara kimselere lpg tavsiye etmiyorum niyeyse. yakında yaptıracağım sübap ayarının masrafından olabilir mi :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Abdulkadir Enes KIRAL
22 dakika önce, bougoss :

Şahsi fikrim taktırmayın. çok yol yapmıyorsunuz madem, benzin masrafına katlanılabilir. gerçekçi olursak bakımıydı ekstra yıpranma masrafıydı benzin masrafına yaklaşıyor zaten. 

Bu ara kimselere lpg tavsiye etmiyorum niyeyse. yakında yaptıracağım sübap ayarının masrafından olabilir mi :D

hocam çok net cevap vermişsiniz. benim de görüşüm taktırmamaya doğru gidiyor. bakalım hayırlısı. hele ramazan geçsin bir uzun yol nasip olsun da. ondan sonra tam kararımı vericem inşallah.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
serkankucuk    147
serkankucuk

Uzun yoldan sonra kesin lepegeee lepeegeeee diye içiniz kan ağlayacaktır, ben de sizin gibi düşünüyordum ama ilk uzun yoldan sonra LPG'ye karar verdim.

Bir sebep de şuydu, ben arabama en az 3-4 yıl binmek istiyorum, benzin fiyatı 6 lirayı geçmişken tekrar gelip 4 lira 5 lira olmayacak, 7 olacak 8 olacak, en azından LPG ile şimdilik ekonomi yapıyorum ilerde ise şimdi benzine verilen paralarla ben LPG ile daha çok yol yapabiliyor olacağım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Abdulkadir Enes KIRAL
36 dakika önce, serkankucuk :

Uzun yoldan sonra kesin lepegeee lepeegeeee diye içiniz kan ağlayacaktır, ben de sizin gibi düşünüyordum ama ilk uzun yoldan sonra LPG'ye karar verdim.

Bir sebep de şuydu, ben arabama en az 3-4 yıl binmek istiyorum, benzin fiyatı 6 lirayı geçmişken tekrar gelip 4 lira 5 lira olmayacak, 7 olacak 8 olacak, en azından LPG ile şimdilik ekonomi yapıyorum ilerde ise şimdi benzine verilen paralarla ben LPG ile daha çok yol yapabiliyor olacağım.

hak vermedim değil :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
yabani    64
yabani

Şimdiye kadarki araçlarımda lpg, bezin ve mazot tecrübelerim oldu. Benzin için birşey diyemem, araç bunun için yapılmış. Lpg'yi subaru dahil farklı araçlarda kullandım, edindiğim tecrübe sonucunda düşük hacimli, yüksek devirlere çıkması gereken bir motorda lpg'nin tat vermeyeceği, bir süre sonra da sübaplar dahil çeşitli sıkıntılar yaşatacağıdır. aracınızın soğutma sistemi mükemmel de çalışsa, üst devirlerde alev yalaması olayı kaçınılmaz, bu yüzden alt devirlerde yüksek tork sağlayabilen motorlarda sakin kullanımlarda sıkıntısız kullanabilme ihtimali yüksek. Dizel motorlar ise yeni tercihim, düşük devirlerden itibaren yüksek tork sağlanması benim sürüş güzergahım açısından mükemmel, fakat en son kullandığım araç itibariyle kullanılan arabanın, araba terimini karşılaması gerekli.

yokuşları bol, sürekli dur-kalk yapıyorsanız, kısa mesafelerde fakat sık kullanım yapıyorsanız dizel ideal seçenek.

düz ve uzun mesafelerde sakin kullanım yapıyorsanız hacimli motorda lpg ideal olabilir (yinede tüketimlere vs. bağlı, kişiye göre değişir.)

Düz ve uzun mesafelerde, ara ara agresif kullanım yapıyorsanız küçük hacimli benzinli motor daha sağlıklı olabilir. (yine kişiye göre değişebilir)

Yerli araçlar piyasaya sürüldüğünde teşvikleri vs. dolayısıyla bunların hepsi çöp olabilir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Abdulkadir Enes KIRAL
1 saat önce, yabani :

Şimdiye kadarki araçlarımda lpg, bezin ve mazot tecrübelerim oldu. Benzin için birşey diyemem, araç bunun için yapılmış. Lpg'yi subaru dahil farklı araçlarda kullandım, edindiğim tecrübe sonucunda düşük hacimli, yüksek devirlere çıkması gereken bir motorda lpg'nin tat vermeyeceği, bir süre sonra da sübaplar dahil çeşitli sıkıntılar yaşatacağıdır. aracınızın soğutma sistemi mükemmel de çalışsa, üst devirlerde alev yalaması olayı kaçınılmaz, bu yüzden alt devirlerde yüksek tork sağlayabilen motorlarda sakin kullanımlarda sıkıntısız kullanabilme ihtimali yüksek. Dizel motorlar ise yeni tercihim, düşük devirlerden itibaren yüksek tork sağlanması benim sürüş güzergahım açısından mükemmel, fakat en son kullandığım araç itibariyle kullanılan arabanın, araba terimini karşılaması gerekli.

yokuşları bol, sürekli dur-kalk yapıyorsanız, kısa mesafelerde fakat sık kullanım yapıyorsanız dizel ideal seçenek.

düz ve uzun mesafelerde sakin kullanım yapıyorsanız hacimli motorda lpg ideal olabilir (yinede tüketimlere vs. bağlı, kişiye göre değişir.)

Düz ve uzun mesafelerde, ara ara agresif kullanım yapıyorsanız küçük hacimli benzinli motor daha sağlıklı olabilir. (yine kişiye göre değişebilir)

Yerli araçlar piyasaya sürüldüğünde teşvikleri vs. dolayısıyla bunların hepsi çöp olabilir.

orta vadede lpg dönüşüm konusunu kapattım diyebilirim. şimdilik benzin yakıt devam. ne zaman ciddi anlamda zorlarsa o zaman lpg düşüneceğim ki allah ın izniyle zorlamasın. bakalım hayırlısı. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
subaruhastası    2
subaruhastası

Hocam bu kişiden kişiye değişebilecek bir konudur. Siz masrafı düşünüyorsanız lpg taktırınca çok bir şey etkisi olmayacak emin olun... 

Hertürlü geçiriyorlar bir taraftan. Benzin deseniz şu an ki fiyatı bu şekilde. https://piyasa.paratic.com/forex/emtia/benzin/ elin amerikasında petrol yok ama adam kendi parasıyla 2 liraya alıyor. Valla isyan ettiriyorlar bizi ama yapacak bir şey yok be abi. Geçmen gereksiz bana sorarsan. Giren şemsiye açılmıyor zaten. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Oğuz kaplan    14
Oğuz kaplan

Bu arabalara bizimle mezara gelmeyecek,olumsuzgibi davranmaya gerekyok.Fikirler hep ayri olacaktir ama bence Lpg olmaz ise acikcasi binemem subaruya benzin fiyati ortada lpg de ucuz degil ama 50 tl benzin alin isigi bile sondurmuyor maalesf.Sibop erimesi ayar vs gelecek olursak standart kullanimda sehir icinde lpg kullanimla benzin kullanim arasinda cok buyuk fark olmayacagini dusunuyorum.Siz dip gaz yapip tatmin olacaksaniz ordaki kucuk dugmeye basip bi zahmet benzinde tatmin edersiniz olur biter.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
foresterist    47
foresterist

Kısa ve net fikrim benzinde devam edin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Abdulkadir Enes KIRAL

araç şu anda 80 kuruş falan yakıyor :D:D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
erolkan    263
erolkan
19.12.2017 at 01:05, AhmetkrC :

Selamın aleyküm herkese hayırlı akşamlar öncelikle aranıza yeni katıldım sizlerden bi konu hakkında yardım istiyorum benim sorunum bende Subaruya forester sahibiyim 2011 model iki bin motor yanlız aracım çok yakıyor hemen hemen 80 krş veya daha fazla daha ölçemedim 2 hafta gibi bir süre oldu alalı ben bu araca tüp taktırayım mı sorun sıkıntı olur mu taktır diyorsan Ankara da bildiginiz  güvenilir usta var mı ? yardımcı olursanız sevinirim ☺️

Bence cebinizde para çoksa benzıne verecek taktırmamak en iyisi ama tasarruf için lpg şuandakı en ekonomık yakıtların başında :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
md_seyhan    9
md_seyhan

lpg uzun kullanımda karlı oluyor. Subap arızası olsa bile harcanan para yine de benzinden daha az.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş