Jump to content
chains

2017 Model Subaru Forester 2.0D Fren Sertleşme ve Start Tuşu Problemi

Tavsiye Edilen Mesajlar

chains    3
chains

Merhaba,

Araç : Forester 2.0D Sport ASP (2017)

Konu başlığı da nasıl olabilirdi tam kestiremedim ama şöyle bir durum söz konusu, araç genellikle otoparkta durmakta ve düz zeminde.

Bazen 4-5 gün aralıklı çalıştırıyorum. Birkaç kez dikkatimi çekti, ilk çalıştırma esnasında frene basınca çok sertleştiğini görüyorum ve dolayısıyla start tuşu frene tam basılamadığından işlevsiz kalıyor (araç çalışmıyor), frene minik minik basınca (start ile beraber) sanki yumuşuyor ve araç çalışıyor. Bu durum her zaman olmasa da 4-5 gün aralıklı zamanlarda 1-2 kez bu durumla karşılaştım.

Sizce bu normal bir durum mu? Çalıştırmak için bir metot geliştirmek gerekmiyor sanırım.

Selamlar.

Engin 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
nitro37    2.148
nitro37

Aracınızı bu 4-5 günlük beklemeden sonra ilk çalıştırdığınızda fren hidroligi tam işlevsel çalışamadığı için ( soguk hava yada yetersiz akım ) frene basıldığını sistem algılamıyor olabilir. Buda start tuşunu etkisiz kılar. 

Fren hidrolik sıvısını kontrol ettikten sonra,  Aracı çalıştırmadan önce bir kaç kez kontak açıp açıp kapatın. Tüm ışıklar sönene kadar bekleyip tekrar kapatın. Sonra mars yapın. Bunu bir deneyin, eğer çözüm bu olursa servise gidin ve durumu anlatın. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
chains    3
chains

Teşekkür ederim.

İstinye Bayraktar ile görüştüm, bu bir sorun değil dediler. 3-4 gün çalışmayınca fren pedalının sertleşmesi halini normal karşıladılar. Sadece biraz daha sert basmalı ki arkadaki vakum hissedilsin dediler..

Bir de öyle denemeli, bakalım nasıl oluyor. Aslında araç çalışmıyor değil ama 2-3 kez start-fren bileşkesini denemek gerekiyordu

İyi günler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş