Jump to content
demokritos

2004 Model Subaru Forester XT - Elektrik Sistemi Sorunsalı

Tavsiye Edilen Mesajlar

demokritos    111
demokritos

Merhaba arkadaşlar,

Birkaç sorun olacaktı. Bu sorunlara dair @nitro37 abimizin kafasını bir hayli şişirdiğim için bir de size danışayım istedim. O da bir nefes alsın :D

Hem benzer sorun yaşayan ya da yaşayacak arkadaşlar da ilerleyen süreçte faydalanabilirler.

Soru - Sorunlar

1. Kontağı 2 kere çevirdikten sonra (motor çalışmaken) aracı R'ye alınca, aracın altından bir cızırtı geliyor. Elektrik kaçaklarında olduğu gibi. Bu sorun benim farkettiğim en az 1 yıldır var. Ses sistemini taktırına daha belirgin hale geldi gibi.

2. Yine geri vitesle ilgili bir problem. Geçen günlerde geri grüş kamerası taktırdım. Aracı çalıştırdıktan ve multimedya sisteminde müzik çalar iken geri vitese aldığımda müziğin sesi aşırı derecede artıyor, N ya da D'ye alınca normale dönüyor. P modunda aşırı yüklenme oluyor sanırım. 

3. Geçen haftasonu yaklaşık 300 km'lik bir yolculuğun sonlarına doğru (şehir içi trafiğinde) telefonun şarjı azaldığından ötürü çakmak girişinden telefonu şarja taktım ve araç rölantide ve de D'de kırmızı ışıkta beklerken çılgınlarca titremeye başladı ve otoparka vardığımda birden stop etti. Sonradan sorunsuzca çalıştı ve dönüş yolunda herhangi bir sorun çıkarmadı, çakmak girişini kullanmadı tabiki.

4. İşe giderken yol bir hayli yokuşlu ve virajlı (bilen bilir Akyaka'dan Muğla merkeze) yokuşları çıkarken birkaç kere vites geçişlerinde müzikte bir cızırtıve bozulma gözlemledim. Ayrıca vites geçişlerinde devirde dalgalanma ve geç geçiş gözlemledim. 3'ten 2'ye alırken daha geç davranıyor gibi. Bunu da bilgisiz halimle şanzımana yeterli elektrik akımını gönderemediğinden kaynaklandığını düşündüm ki Mehmet abi de aynısını dedi.

Bu durumların çoğunu araca anfi takıldıktan sonra gözlemledim.

Bu sorunları Mehmet abimize de danışarak 2 oto elektrikçiye gittim.

Bir tanesi akü ve alternatörün normal elektrik ürettiğini ve sorun gözükmediğini söylerken

diğer elektrikçi akü ve alternatörü kontrol etti ve 14.4 olması gereken voltajın 12 civarında olduğunu ve sorun olduğunu söyledi.

Mehmet abi ve 2. elektrikçinin dediği konektörün sorunlu olduğu ve tamir edilmesi ya da değişmesi gerektiği. 

Bugün 2. oto elektrikçiye gitmeyi düşünüyorum, sizlerin de ekstra tavsiyelerinizi beklerim. Özellikle R modundaki cızırtı ve müzikteki ses artışı için. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
nitro37    2.148
nitro37

Sana benden başka kimseden fayda yok.;D

Son olarak şanzimana giden elektrik kablosunada bir göz attır. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
demokritos    111
demokritos
10 dakika önce, nitro37 :

Sana benden başka kimseden fayda yok.;D

Son olarak şanzimana giden elektrik kablosunada bir göz attır. 

valla abi ya :D

Arayıp durdum seni bu hafta, rahatsız etmeyeyim dedim artık.

Şu geri vitese takınca cızırtı da geçse süper olacak :D

en amfiymiş arkadaş, emdi bütün enerjiyi.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
doctor    36
doctor
yanıtlandı (düzenlendi)

sevgili @demokritos

kontak 2 de araç çalışmazken şanzımandan gelen o ses ritmik hep aynı tonda ve vites R de kaldığı sürece devam ediyorsa normaldir.

duyulan o ses selonoid sesidir motor çalışmadığından şanzıman pompası da çalışmaz ve selonoid hidrolik basınç olmadan çalıştığı için o sesi çıkartır.  hatta o ses bazı sanzıman arızalarına teşhis koymak için kullanılırO0

ses sistemiyle ilgisi;   farkına vardığınız anın ses sistemin takılmasına denk gelmesidir.

geri görüşteki ses artışı için multimedyayı ve takılan kameranın model numaralarını verebilirseniz belki bir fikir verebilirim ancak görmeden o konuda yorum yapmak zor.  sorunuzdaki sondaki P,   R mi olmalıydı sanki ???

14 saat önce, demokritos :

2. Yine geri vitesle ilgili bir problem. Geçen günlerde geri grüş kamerası taktırdım. Aracı çalıştırdıktan ve multimedya sisteminde müzik çalar iken geri vitese aldığımda müziğin sesi aşırı derecede artıyor, N ya da D'ye alınca normale dönüyor. P modunda aşırı yüklenme oluyor sanırım. 

doctor tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
demokritos    111
demokritos
yanıtlandı (düzenlendi)
17 dakika önce, doctor :

kontak 2 de araç çalışmazken şanzımandan gelen o ses ritmik hep aynı tonda ve vites R de kaldığı sürece devam ediyorsa normaldir.

duyulan o ses selonoid sesidir motor çalışmadığından şanzıman pompası da çalışmaz ve selonoid hidrolik basınç olmadan çalıştığı için o sesi çıkartır.  hatta o ses bazı sanzıman arızalarına teşhis koymak için kullanılırO0

Merhabalar sevgili @doctor

Ses R'de ve dediğiniz gibi ritmik ve aynı tonda bir cızırtı gibi geliyor. P, N, D'de ses kesiliyor. Normal olmasına sevindim. Kafamı kurcalıyordu 1 yıldır :)

17 dakika önce, doctor :

geri görüşteki ses artışı için multimedyayı ve takılan kameranın model numaralarını verebilirseniz belki bir fikir verebilirim ancak görmeden o konuda yorum yapmak zor.  sorunuzdaki sondaki P,   R mi olmalıydı sanki ???

Evet R olmaydı :) R ve P'ler karışmış.

Multimedya cihazı Avgo 1400 (arabayı aldığımda taktırmıştım yani 1.5 yıl önce falan) ve kamerayı da 10-15 gün önce taktırdım. Onun da markası Avgo ama modelini bilemiyorum.

Ancak çok yakın zamanda Avgo'dan Pioneer Avh-x8700'e geçeceğim. O zaman geri görüşte bu ses sorununun da ortadan kalkacağını düşünüyorum. Böyle oem markalar hem ses kalitesi, hem görüntü, hem  kullanıldığı bileşenler ve işçilik açısından pek de iyi olmuyor. Aracın elektrik sistemini de yükler, zarar da verir.

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Çok makbüle geçti :)

demokritos tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
doctor    36
doctor
1 saat önce, demokritos :

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Çok makbüle geçti :)

yardımcı olabildiysem ne mutlu ;D

ayarlardan aygıt ayarla menüsüne girip

geri ses kapat seçeneğini 1 yaparsanız düzelecektir diye umuyorum ???

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
nitro37    2.148
nitro37

Şimdi bu aracın rölantide ve d devrin dalgalanması, vites geçişlerindeki gecikme, ani stop etmeler, teyp açıkken vites geçişi esnasında çıkan cizirtilar ve voltaj dusuklukleri, araca bağlanan her extra güç haracayan alet de, teyb de meydana gelen bozulmalar. Bunların hepsi normalmıymış ben anlamadım şimdi. Yani r vites kamera bağlantısımi sebep oluyormuş bunlara. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
demokritos    111
demokritos
7 saat önce, nitro37 :

Şimdi bu aracın rölantide ve d devrin dalgalanması, vites geçişlerindeki gecikme, ani stop etmeler, teyp açıkken vites geçişi esnasında çıkan cizirtilar ve voltaj dusuklukleri, araca bağlanan her extra güç haracayan alet de, teyb de meydana gelen bozulmalar. Bunların hepsi normalmıymış ben anlamadım şimdi. Yani r vites kamera bağlantısımi sebep oluyormuş bunlara.

:)

Yok onlar normal değil @nitro37 abi. Onlar için dediğini yapacağım zaten. Bugün ya da pazartesi oto elektrikçiye gidip konjektörü (doğru yazmışımdır umarım) ve şanzıma giden kabloyu elden geçirttireceğim.

Normal olan R'de çıkan ses imiş. Yani sadece 1 numaralı madde normal. 2 numara için de @doctor arkadaş olası çözümü söyledi.  Diğerleri anormal :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
demokritos    111
demokritos
12 saat önce, doctor :

2 numarayı deneyebildiniz mi ?

Denedim ve oldu. alet sesi kafasına göre 20'ye yükseltmiş.

Gerçi yeni multimedya alıcı siparişini verdim. (Apple Car, Android Auto, 2 usb çıkışı, 1 sd kart yuvası, 1 hdmi çıkışı ve kafası sökülen Pioneer AVH-x8700) fiyatına göre bayağı iyi.  Dünkü N11 kampanyasıyla hayli ucuza geldi bana.

Çıkma sapasağlam Avgo 1400 isteyen olursa, benimle irtibata geçebilir :D

Çalışmasında bir sorun yok. Ben kurduğum ses sisteminin hakkını veremediği için değiştirme gereği hissettim.

Böylece sistem:

önler: Alpine SPG-17CS, komponent

arkalar: Morel Maximo Coax5, 13 cm koaksiyal

woofer: Alpine, SWT-12S4, 30 cm tüp

Amfi: Soundmax SX-4070.4

Teyp: Pioneer AVH-X8700BT 

olacak :)

Satacak olursam 50.000 TL çekerim artık :D 4000 TL yatıyor yukarıda.

Yarın da şu konjektör, sorununu halletim mi tamamdır değil mi @nitro37

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
atillazen    20
atillazen
12.11.2017 at 14:00, demokritos :

Çıkma sapasağlam Avgo 1400 isteyen olursa, benimle irtibata geçebilir :D

Çalışmasında bir sorun yok. Ben kurduğum ses sisteminin hakkını veremediği için değiştirme gereği hissettim.

^-^ fotolarını bi daha gözden geçireyim.

fiyat ne düşünüyorsun?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
doctor    36
doctor
yanıtlandı (düzenlendi)
‎12‎.‎11‎.‎2017 at 13:00, demokritos :

Denedim ve oldu. alet sesi kafasına göre 20'ye yükseltmiş.

düzelmesine sevindimO0 yeni sistem de hayırlı olsun :nazar:

doctor tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
demokritos    111
demokritos
42 dakika önce, doctor :

düzelmesine sevindimO0 yeni sistem de hayırlı olsun :nazar:

Bugün sistem kuruldu.

Arkaya da Morel coax5 takılınca efsane oldu.

yakında bir video kaydı gelecektir.

Bu arada pionner avh-8700bT2yi herkese tavsiye ederim. Mükemmel bir alet.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    1.806
Erçay
3 dakika önce, demokritos :

Bugün sistem kuruldu.

Arkaya da Morel coax5 takılınca efsane oldu.

yakında bir video kaydı gelecektir.

Bu arada pionner avh-8700bT2yi herkese tavsiye ederim. Mükemmel bir alet.

Hayırlı olsun, bence avgo tavsiye et :))

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
demokritos    111
demokritos

:D

avgo da güzeldi ama amaca göre değişen bir şey, arabada giriş seviyesi bir multimedya sistem düşünenler ve bütçesi kısıtlı olanlar avgo düşünebilir. Benim bugüne kadar tek eleştirdiğim nokta, özellikle sd kart ve usb'de 32 gb'şer gb müzik olunca dokunmatikte şarkı değiştirme tuşuna basınca yarım saniye beklemekti.

Ama üst düzey bir ses bekleniyorsa her ne kadar iyi bir ses sistemi kurulsa da avgo yetmeyecektir.

sonuç olarak avgo candır. Alpine - Pioneer heyecan :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş