Jump to content
Oramiral

2006 Subaru Forester 2.0 AT Yakıt Tüketim Değerleri

Tavsiye Edilen Mesajlar

Oramiral    0
Oramiral

Herkese Iyi Pazarlar,

Forester ile yeni tanisacak veya LPG donusumu planlayan arkadaslara referans olmasi icin guncel yakit tuketimi olcumumu aktarmak istiyorum. 

Aracim 2006 model turbosuz 2.0 Forester ZL. Depoyu tamamen doldurduktan sonra 150 km yol yaptim ve tekrar doldurdum. 

15.10.2017 tarihli benzin fiyatlari ile 105 TL’lik yakit aldim. Arac sehir icinde kullaniliyor. Bu olcumle guncel tuketim degeri 0.66 TL/km’dir. 

Selamlar

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
demokritos    109
demokritos
54 dakika önce, Oramiral :

Herkese Iyi Pazarlar,

Forester ile yeni tanisacak veya LPG donusumu planlayan arkadaslara referans olmasi icin guncel yakit tuketimi olcumumu aktarmak istiyorum. 

Aracim 2006 model turbosuz 2.0 Forester ZL. Depoyu tamamen doldurduktan sonra 150 km yol yaptim ve tekrar doldurdum. 

15.10.2017 tarihli benzin fiyatlari ile 105 TL’lik yakit aldim. Arac sehir icinde kullaniliyor. Bu olcumle guncel tuketim degeri 0.66 TL/km’dir. 

Selamlar

Merhabalar,

güncel LPG fiyatları ile: 3.15 TL

226 km yola 94.28 TL'lik LPG tüketmiş. yani 0.41 TL/km

Şehiriçi - şehirdışı karışık. Tempolu kullanım.

Araç: Forester 2004 XT.

Düşünen arkadaşlara dönüştürdükten sonraki yakıt değerleri aşağı yukarı 0.35 - 0.42 TL/km arasında değişiyor. Uzun yolda (otoban) hız sabitleyici 128 ile 0.28 TL/km tüketti. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Oramiral    0
Oramiral

Bu bilgilerle benzin ile LPG arasinda km’de 0.26 TL fark oldugunu soyleyebiliriz. 

Aylik KM kullaniminiza gore LPG donusumu yaptirma konusunda karar verebilirsiniz. 

Ben aylik 600-700 km arasinda kullaniyorum. Dolayisiyla aylik 182 TL, yillik 2.184 TL benzinli kullanim farkina katlaniyorum. 

Karar vereceklere faydali bir bilgi olmasi temennisiyle. 

Iyi aksamlar

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
atillazen    19
atillazen

ben vialle lpg kiti ile 

uzun yol: 10 lt/100 km (çoğunluk 110-120, belirli aralıklarla 160- 180 arası) toplam 800 km yol sonucu

şehir içi : 15.5lt / 100 km (çoğunluk durkalklı trafikte ve trafik açıldığında deparlı kullanımla ) ev iş arası kullanım günlük rota git gel 22 km.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bmk    19
Bmk

Verilen değerlerde kullanılan benzin hesaba katılmıyor sanırım değil mi?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
atillazen    19
atillazen

40 sn 1dk sonra geçiyo zaten tüpe likit sistem olduğu için arabanın ısınmasını beklemiyorO0

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bmk    19
Bmk
Bir saat önce, atillazen :

40 sn 1dk sonra geçiyo zaten tüpe likit sistem olduğu için arabanın ısınmasını beklemiyorO0

Ben direk size söylemedim, genel olarak söyledim. Hiç benzin konusu açılmamış diye :rolleyes: Mesela ben de 38 lt Lpg ile 350 km civarı gidiyorum. Ağırlıklı olarak çevre yolunu kullanıyorum. Ama benim aracımın Lpg'ye geçmesi biraz vakit aldığı için güzel benzinde yakıyorum sabahları :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
atillazen    19
atillazen
49 dakika önce, Bmk :

Ben direk size söylemedim, genel olarak söyledim. Hiç benzin konusu açılmamış diye :rolleyes: Mesela ben de 38 lt Lpg ile 350 km civarı gidiyorum. Ağırlıklı olarak çevre yolunu kullanıyorum. Ama benim aracımın Lpg'ye geçmesi biraz vakit aldığı için güzel benzinde yakıyorum sabahları :) 

kaç km rotanız. takribi kaç km lpg ile gidiyorsunuz

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
bougoss    87
bougoss

Benim lpg zavolı marka, 40lt depo var. Şehir ici genellikle kısa mesafe maks hız 60-70km. Menzil 320km+/- 10. Uzun yolda 400km civarı.

2-3 ayda bir de 50tl benzin atıyorum (gaz bitip de benzinde kullanmazsam tabi) 

Güncel fiyattan hesaplarsak 3.17tl lt fiyatı. Şehir ici 12.5lt/100km (0.39tl/km), şehir dışı 10lt/100km (0.31tl/km). Ayda 1 depo lpg kullaniyorum benzin giderim de 0,9lt/100km (0.05tl/km) cikiyor.

Total yakıt şehir ici 0.44tl/km, şehir dışı 0.36tl/km.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bmk    19
Bmk
Bir saat önce, atillazen :

kaç km rotanız. takribi kaç km lpg ile gidiyorsunuz

Günlük git gel olarak 50 km civarı yapıyorum. Litre olarak bakmadım ama güncel fiyattan konuşursak iki haftada 50 tl benzin tüketiyorum sanırım(benzinde kullanmıyorum,50 tl benzin tüketim değerim sadece ısınma ve geçiş süreleri için geçerli).

Bmk tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
demokritos    109
demokritos

Ekteki resimde aracı aldığım günden beri tüm yakıt tüketim değerleri vardır. Benzin + LPG

Ancak aracı rahatlaması için farklı zamanllarda 4 - 5 depo benzinde kullandım.  Ayrıca bazı günler de işe giderken benzinde, dönüşte LPG'de kullanıyorum.

Ortalama tüketimim 42 kuruş civarında. 

Bu arada arabayı alalı 534 gün olmuş ve 20.109 km yapmışım :D

Screenshot_2017-11-10-09-55-43.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
demokritos    109
demokritos

@Bmk Drivvo

Tüm yakıt, bakım, gider gibi verileri giriyorsunuz, o da tüm bilgileri size sunuyor.

Ben ücretsiz versiyonunu kullanıyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Emrah Güvenenler    49
Emrah Güvenenler

Dün bir arkadaşım geldi,BMW 3 ü var servise verdiği için ikame araç olarak Mini Countryman 1.5 4All vermişler.Baya bir turladık.Ort yakıt 11.5 lt gösteriyordu.Araç 3500 devre kadar resmen ölü,yakıtı bence fazla.İç mekanı kaliteli ama çok basık ve klostrofobik.Ve sıkı durun fiyatı 185bin tl!Akıl alır gibi değil.

km de 0,63 tl yapıyor.Benim ort şehiriçi 0,45 tl (benzin ve lpg ort)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
praxis    53
praxis

Adam az yakar diye bilinen fiat grubunun aracı egea almış.Ne yakıyor dediğinde 60 krş dedi.Evet extra ekonomik araçlar var ama bir sürü kendi sınıfında araca göre subarunun adı çıkmış sadece.Sonuçta 2.0 motor ortalama bu segmetteki araçlar için normal yakıtlar bence.Fiatın benzer segmentdeki aracı dizel multijet freemont 4x4 aracın fabrika verisi 9,5/6. Subarunun bu kadar farkı olsun artık.

aheste tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Abdulkadir Enes KIRAL    24
Abdulkadir Enes KIRAL

aracım 2007 at. depoyu fulledim tam 300 tl ye. 5,99 tl den 50 lt depo fulledim. şuanda yarı depom bitti ve 235 km yol yapmışım. yani ortalama bir depoyla 450 km falan yapacak tl cinsinden yazarsak 0,65 tl. bu değerler istanbul trafiği şehir içi değerleridir. ölümüne trafikli yol sürekli dur kalk şeklinde. uzun yol daha nasip olmadı. oda bayrama inşallah. 

Abdulkadir Enes KIRAL tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
omergrg    17
omergrg

benim aracım 34 lt lpg ile en fazla 260 km yol yapıyor şehir içi. şehir dışıda 290 km. biraz fazla yakıyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
bougoss    87
bougoss
09.11.2017 at 23:24, bougoss :

Benim lpg zavolı marka, 40lt depo var. Şehir ici genellikle kısa mesafe maks hız 60-70km. Menzil 320km+/- 10. Uzun yolda 400km civarı.

2-3 ayda bir de 50tl benzin atıyorum (gaz bitip de benzinde kullanmazsam tabi) 

Güncel fiyattan hesaplarsak 3.17tl lt fiyatı. Şehir ici 12.5lt/100km (0.39tl/km), şehir dışı 10lt/100km (0.31tl/km). Ayda 1 depo lpg kullaniyorum benzin giderim de 0,9lt/100km (0.05tl/km) cikiyor.

Total yakıt şehir ici 0.44tl/km, şehir dışı 0.36tl/km.

günceldir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
sedat79    4
sedat79

Selamlar,

Başlık biraz eski ancak yeni konu açıp kirlilik yaratmak istemedim.

Aracım 2006 Forester Benzinli 2.0 ZL, 220bin km'de. Aracı iki ay önce aldım ancak aldığım günden beri şehiriçi yakıt tüketimim 16 litrenin altına hiç düşmedi. Genelde 17-18 litre arasında gidip geliyor. Günlük kullanımımı 6km gidiş, 6km dönüş olmak üzere toplamda 12 km ve ortalama 20km hızla sıkışık trafikte yapıyorum. Forumdaki neredeyse yakıt tüketimi le ilgili her başlığı okudum ve anladığım kadarıyla benim aracım ortalamanın baya bir üzerinde yakıyor. Sizin bu konudaki görüşleriniz nelerdir, bu tüketim değerleri sizce normal mi, önerebileceğiniz birşey var mı?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
foresterist    31
foresterist

Çeyrek depo diye bir komedi videosu var, çeyrek depoyla karadeniz turu attım filan diyor...

Hocam anadoludaki durumlar farklı olabilir fakat istanbul için bahsettiğiniz veriler normal.

Benim araç turbosuz 13-14 lt kış ortalaması var ş.içi.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
sedat79    4
sedat79
Bir saat önce, foresterist :

Çeyrek depo diye bir komedi videosu var, çeyrek depoyla karadeniz turu attım filan diyor...

Hocam anadoludaki durumlar farklı olabilir fakat istanbul için bahsettiğiniz veriler normal.

Benim araç turbosuz 13-14 lt kış ortalaması var ş.içi.

Benim aracım da turbosuz, yine de sizinkiyle arasında 3-4 kitre fark var. benimkinden daha az trafikli bir günlük kullanımınız mı var acaba?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Abdulkadir Enes KIRAL    24
Abdulkadir Enes KIRAL

hocam ben denedim sırf ne kadar az yakabilirim diye. bir depo ile ancak 510 km gidiyor. daha fazla giden varsa hodri meydan :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
foresterist    31
foresterist

Benim günlük kullanımımda hiç trafik ışığı yok, yayla bahçelievlerden dolmuş yollarından güngörene. Bir depoyla 500km yani ortalamada 12 litre şehiriçi değerde en düşük değer biz istanbullular için.

Ankarada bir yerden bir yere giderken araç son vitese geçiyordu, burda araç 3 e bile zor geçiyor işe gidip gelirken. Malum istanbul 20milyonu aştı, bir okadar da araba...

Güngörenden 1. köprüyü geçip kadıköye gitmem 3,5 saat sürdü bir keresinde, toplam 35 km yol. Varın gerisini siz düşünün.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
bougoss    87
bougoss

Eskişehir koşullarında 2.0 ferik ile 14,5 lt lpg yakıyorum full şehir içi. 30 derecede lpg'ye geçtiği ve sıcakken lpg ile çalıştığı için benzin maliyetimi göz ardı ediyorum. o yedek depo gibi bişey oldu.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
foresterist    31
foresterist

İşte sizin şehir içi bizim çevre yolu kadar açık İstanbul' da hangi araç olursa olsun yakıtı diğer şehirlerden fazla tüketiyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş