Jump to content
Seyfi Çapar

Maslak Oto Sanayide Bir Garip GC8

Tavsiye Edilen Mesajlar

Seyfi Çapar    1
Seyfi Çapar

Yaklaşık 2 ay önce hayalim olan arabayı almak için bir hamle yaptım ve kredi o bu şu derken arabayı aldım. Aldığım arkadaş İstanbulda oturuyor ve araba da Sarıyerde idi. Ben arabayı görmeden ve baktırmadan dahi arkadaşla oluşan samimi diyaloglarımızdan sonra parayı gönderdim ve bir hafta sonra gittim arabayı aldım. Güven sıkıntısı hiç duymadım hala daha da duymuyorum.Çünkü bu benim hayalimdi ve hiçbirşey onun önüne geçemeyecekti.Aldığım arkadaş arabada birkaç sorun çıktığını ve onları yaptırmakta olduğunu belirtmişti ve ben arabayı almaya gittiğimde arabayı hazırlamaktaydı yok o su yok bu su falan. Ben de hiç anlamadığım için sadece izleyebildim. Motor takıldı gaza basıldı sorun çıktı rektefiyeci baktı bişeler bişeler derken halloldu herşeyi çalışır yürür bir vaziyette gece 11 gibi arabayı aldım Muğlaya döneceğim.Ama dedim ya hiç anlamıyorum sadece heyecandan kalp krizi geçirip geçirip kendime geliyorum. Ama farkındayım arabada bir sıkıntı var. Arada stop etmeler zıplamalar falan filan durduruyorum arada bakıyom sanki bişey yapabilcek gibi . Mümkün olduğunca da yüklenmiyorum ki yeni conta sibop piston başı birşeyler değişmiş ondan 1000 km dikkat etmemi söyledi sanayide her usta o kafalarda geliyorum.Derken arabadan Manisa Akhisarda kapkara dumanlar önden arkadan araba dedim gitti ışıklarda kaldım kalacağım derken zorla sağa yanaştım ve durdurdum.Hemen dedim İzmirde birini bulayım baksın aldığım arkadaşı da ararım saat sabaha yakın 6 oldu olacak.Neyse İzmirde Kemal usta denk geldi hiçbirşey yapma yükle getir çekiciye dedi ve aynen devam.Kendisi insandır.Götürdüm ona baktı sıkıntı dedi büyük motor içi mahvolmuş masrafı çok dedi neden bi baktırmadın etmedin sormadın soruşturmadın madem ki hiç anlamıyon. Dedim abi talihsizlik olabilir dedim. Aldığım arkadaşı aradım çok üzüldü ve hemmen İstanbula göndermemi söyledi.Ben yaptıracağım sen hiç merak etme dedi ve gönderdik. O zaman bu zaman sorunu tespit edildi nakit ihityaçları parça falan derken bu vakitlere kadar gelindi. Daha gerçekleşen birçok detayı yazmıyorum ki yazmamış halim bu. Dertliyiz dert dinliycek olana olmadı kendi kendimize. Şimdi en son olarak 93 mm piston kolu bulunmaya çalışılıyor olmadı sipariş ediliyor. Bunca zaman hep beklemek durumunda kaldım ve ne zaman olacak nasıl olacak içinde çok sıkıldım. Ben kendimce 2 hafta daha zaman biçtim arkadaşıma kendisine belirtmedim bu zaman sonunda hala bir gelişme içinde olamazsak kendim gelip İstanbulda aracımı yaptırmayı düşünüyorum. Bu konuda sizlerden beni yönlendirmenizi isteyebilirim.
Bu arada birisi arabama bakmaya gidebilir mi ? İstanbulda tanıdığım bikaç insan var onlarında alakası yok. Ben arabaya noluyor nedir durumu anlatılanlardan ibaret beklemede Muğladayım.Merak içindeyim ve hayalimden vazgeçmiş değilim hevesimi kaçırmamak için sürekli video falan izliyorum :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ferhat23    424
Ferhat23

Öncelikle geçmiş olsun. Büyük talihsizlik yaşamışsınız. Size tavsiyem aracın sahibi ile şöyle bir pazarlıl yapın:

Aracın işlemleri bitince Maslak'ta Jaspasubaru İbrahim ustaya götürsünler. Orada Vedat usta bir incelesin (prensip olarak ekspertizi ücretsiz yapıyorlar, rahat olun).

Eğer Vedat usta aracın sorunsuz olduğuna onay verirse aracı teslim alın.

Eğer "bu araç olmamış" derse, aracı size satan arkadaş geri satın alsın.

Yoksa aracı alsanız bile içinizde hep bir şüphe kalacak. Gönül rahatlığıyla binip gezemedikten sonra ne anladık o işten.

En sağlıklı çözüm bu olacaktır.

Tekrar çok geçmiş olsun. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
nitro37    0
nitro37

Öncelikle geçmiş olsun. Hep istediğim sevdiğim müşteri modeline birebir uyuyorsunuz. Bizede tükürüğu ile kaportadaki çizigi silip derinliğini ölçen adam denk geliyor.;D 

Çok talihsiz bir durum başınıza gelmiş. Arabayi satan şahısın samimiyeti hakkında yorum yapamayacağım. Tek bildiğim böyle durumlarda aracınizin başında olmaniz ve birebir yapılanları takip etmeniz gerekir. Araç belliki almadan önce üstün koru yapılmış.  Şimdi gereken parçayı sanırım oradaki ustalar bulacak diye düşünüyorsunuz fakat bu işler arada eskiye dayanan bir dostluk olmadığı sürece hep sallanır. 

Şimdi yapılacaklar şöyle.  siz arada bir gün olmadı hafta sonu aracınızin başına gidip bakıcaksiniz duruma. Yani bu parçayı bulmakla da iş bitmiyor. Adım adım takip edilmesi lazım bu rwktefiye işi. Veya İstanbullu forum üyesi arkadaşlarımızdan biri sizin için bir gününü harcayıp gidip duruma bakacak. @İrfan ÖZKAN abimiz belki müsait olursa sana istanbuldan yardım edebilir. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tonyukuk    63
Tonyukuk

Çok üzüldüm.

Ferhat Beyin dediği gibi Vedat Bey bakabilir diye düşünüyorum.

Keşke buraya önceden üye olup  araba almadan önce görüş alsaydınız.

Nerede yapılıyor araç, bu araçlardan herkes anlamaz,emin ellerde değil gibi bir his var içimde.

Zaten yapıldı diye size teslim edilip motorun Muğla'ya kadar bile gidememesinden belli.

Jaspada Vedat Bey gayet iyi yapar.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Seyfi Çapar    1
Seyfi Çapar

O zaman şöyle yapsam Jaspasubaru yu yarın arasam. Vedat ustadan rica etsem bir göz atsa hiç değil yerinde mi diye baksa bile yeter. Devamında ne oluyor kalıyor zaten konuşurum onunla. 
Her türlü görüş ve önerilerinize açığım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ferhat23    424
Ferhat23

Yalnız aracı Jaspasubaru'ya götürmeleri şazım. Vedat ustanın gidip bakma hizmeti yok. Ama götürürlerse gayet samimi olarak inceler. Tecrübeyle sabit; daha önce niyetlendiğim birkaç aracı Vedat usta ve nihayetinde üstad İbrahim usta onay vermediği için almaktan vazgeçtim. Çünkü nokta atış tespitler yapmışlardı.

Ha İzmir'de kullandığım Forester 2.5 XT'ye onay vermişlerdi. İki yıldır sorunsuz kullanıyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
nitro37    0
nitro37

Hiçbir usta yaptığı arabayı alıp ta başka bir ustaya test için götürmez. Boşa hayel kurmayın.  O araba yapılır, sahibi alır götürür gösterir, onay alırsa ödemesini yapar ancak böyle olur. 

Kısaca bu iş uzaktan çözülmez. Dedigim gibi ya istanbuldan biri gidip bakıcak Allah rızası için yada araç sahibi izin alıp gidecek başında duracak 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ferhat23    424
Ferhat23
9 saat önce, nitro37 :

Hiçbir usta yaptığı arabayı alıp ta başka bir ustaya test için götürmez. Boşa hayel kurmayın.  O araba yapılır, sahibi alır götürür gösterir, onay alırsa ödemesini yapar ancak böyle olur. 

Kısaca bu iş uzaktan çözülmez. Dedigim gibi ya istanbuldan biri gidip bakıcak Allah rızası için yada araç sahibi izin alıp gidecek başında duracak 

Hayal kurmaya gerek yok. Yapan usta başka ustaya götürmesin. Aracın eski sahibi götürsün. Çünkü ahlaki sorumluluk onda.

Ayrıca bu dünyayı hayal kuranlar güzelleştirir. Diğerlerinin yol kenarındaki kuru ottan hiçbir farkı yoktur.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
nitro37    0
nitro37
15 dakika önce, Ferhat23 :

Hayal kurmaya gerek yok. Yapan usta başka ustaya götürmesin. Aracın eski sahibi götürsün. Çünkü ahlaki sorumluluk onda.;D

Ayrıca bu dünyayı hayal kuranlar güzelleştirir. Diğerlerinin yol kenarındaki kuru ottan hiçbir farkı yoktur.

Ferhat hocam sana tavsiyem  afyonun patlamadan foruma girme. ;D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erman    6
Erman

Yüreği güzel arkadasım, insallah sorunun çözülür ama hikayenin basından sonuna bir  SARIYER / Maslak hattında samimiyetsizlik dönüyor gibi algiladim

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ABuğra    26
ABuğra

Şaşkınlıkla okudum, çok geçmiş olsun.

En büyük hata görmeden baktırmadan "aranızda oluşan samimiyete" istinaden parayı göndermek olmuş. 

Olmuş bitmiş artık, buna yapacak bir şey yok. Bu saatten sonra yol gösteren çok olur zaten.

Maslak Oto Sanayi, iyi bildiğim bir yer. Dürüst esnaf bulmak o kadar zor ki anlatamam.

Ben olsam aracı iade etmenin yollarına bakardım, hayalimdeki arabayı aramaya da devam ederdim.

Tekrar geçmiş olsun.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Seyfi Çapar    1
Seyfi Çapar
Bir saat önce, ABuğra :

Şaşkınlıkla okudum, çok geçmiş olsun.

En büyük hata görmeden baktırmadan "aranızda oluşan samimiyete" istinaden parayı göndermek olmuş. 

Olmuş bitmiş artık, buna yapacak bir şey yok. Bu saatten sonra yol gösteren çok olur zaten.

Maslak Oto Sanayi, iyi bildiğim bir yer. Dürüst esnaf bulmak o kadar zor ki anlatamam.

Ben olsam aracı iade etmenin yollarına bakardım, hayalimdeki arabayı aramaya da devam ederdim.

Tekrar geçmiş olsun.

Arabayı üstüme aldım. Kazası belası yok. Temiz araç aslında ama böyle bir sıkıntı çıktı oldu artık. Şimdi çözüm aramaktayım.
Forumda olup bakabilecek birisi var mı acaba ? Ben bahsi geçen Vedat ustayı arayıp yönlendirmeyi düşünüyorum. Eğer bakarım derse.

Seyfi Çapar tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Salim    108
Salim

Projelik gc8 ,sturbo bakıyorum ona ragmen ince eleyip sık dokumaya gayret ediyorum,cesaretinize hayran kaldım bu zaman da güven kavramını anlamak cok zor.Kolay degil uzaktan araba yaptırmak iş bitirmek.Kendi kayınpederim kaportacı olmasına ragmen pasta cila gıbı ufak tefek seylerı bıle defalarca aramam gerekıyor.Düşünün ki aracınız km lerce uzakta tanımadığınız yer,tanımadığınız usta motor toplanmaya çalışılıyor,bana cok hayal geldi .İzin alma şansınız varsa atlayın istanbula gidin bakın sorgulayın jaspaya götürün durum ned ır ne degıldır 2 gununuze mal olur ama içiniz rahat eder aksi takdirde gc8 yaza kadar kenarda ustü örtülü vaziyette sizi bekliyor olabilir.Tekrar geçmiş olsun saygılar.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ayancıklı    3
ayancıklı

Çok geçmiş olsun , insanın sıfır araba alırken bile tereddüt yaşadığı bir zamanda , telefon görüşmesi ile aracı görmeden parasını verip satın almanız büyük cesaret gerektiren bir davranış.

Arkadaşlar bu arada bende bir soru sorayım. 2015 model dizel forester aracımın 45 bin bakımı geldi .İlk iki bakımı aldığım yerde İstinye Bayraktarda yaptırdım , herhangi bir sorun yaşamadım. Sizlerin önereceği başka bir servis veya servisler var mı?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Seyfi Çapar    1
Seyfi Çapar
1 saat önce, Salim :

Projelik gc8 ,sturbo bakıyorum ona ragmen ince eleyip sık dokumaya gayret ediyorum,cesaretinize hayran kaldım bu zaman da güven kavramını anlamak cok zor.Kolay degil uzaktan araba yaptırmak iş bitirmek.Kendi kayınpederim kaportacı olmasına ragmen pasta cila gıbı ufak tefek seylerı bıle defalarca aramam gerekıyor.Düşünün ki aracınız km lerce uzakta tanımadığınız yer,tanımadığınız usta motor toplanmaya çalışılıyor,bana cok hayal geldi .İzin alma şansınız varsa atlayın istanbula gidin bakın sorgulayın jaspaya götürün durum ned ır ne degıldır 2 gununuze mal olur ama içiniz rahat eder aksi takdirde gc8 yaza kadar kenarda ustü örtülü vaziyette sizi bekliyor olabilir.Tekrar geçmiş olsun saygılar.

Güven meselesi bu zamanda çok sıkıntılı. Araba sayesinde hem kendi adıma içimde bir umut yeşerdi hem de aldığım arkadaş için. Hayat adına birşey ile bunu denemem gerekiyormuş demek ki o da buna nasip oldu. Sıkıntı yok. Aldığım arkadaş 2 hafta içinde siparişin gelebileceğini söyledi ve yapılacağını. Daha sonrasında gereken yerlere göstereceğim kontrol vesayre amaçlı.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
signomis    0
signomis

Aracı Maslak'ta hangi garaj yapıyor ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Seyfi Çapar    1
Seyfi Çapar

Star Ekspertiz var orada Emre söküp takıyordu motoru o biliyordur. Oto sanayinin 2. kısımda 35. sokakta. Ben bir onunla bir de satın aldığım arkadaşla muhatap olabildim. Bir de Özgün ismi geçti motor rektefiye yapıyormuş.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
RSBurak    502
RSBurak

Geçmiş olsun. Olan olmuş aracın resimleri var mı belki tanıdık bir araç çıkar. Anadolu yakasında subaru park önerebilirim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
lamec061    2
lamec061

Cok gecmis olsun arkadasim. Satan kisi ahlaksiz, haysiyetsiz, serefizmis. Allah yardimcin olsun

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
murat1903    402
murat1903

geçmiş olsun seyfi bey umarım sorununuz en iyi şekilde çözülür önceki aracım yüzün maslağa çok gidip geldim az esnaf gibi esnaf heleki söz konusu subaruysa baya zor bulunur iyi esnaf

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bmk    17
Bmk

Okurken benim içim daralmıştı yaşanan sıkıntılardan dolayı. Aracın son durumu nedir acaba var mı iyi bir gelişme @Seyfi Çapar ?

Bmk tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Seyfi Çapar    1
Seyfi Çapar

93 mm lik piston kolu bekliyoruz. Kargodaymış.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
SequentiaL    744
SequentiaL

Çok geçmiş olsun kardeşim. Dediğin gibi iyisiyle kötüsüyle sana her açıdan bir tecrübe olmuş. Aldığın araç 18 yaşında. Bu nedenle ufak tefek sorunlar çıkarabilir. Zaten alırken bunu gözönünde bulundurman gerekirdi. Lakin motoru rektefiye görmüş bir aracın İstanbul'dan Muğla'ya gidememesi hem ustanın hem de satıcının iyi niyetli olmadığını gösterir. Maalesef ki ülkemizde araçlar iki şekilde tamir ediliyor, toplanıyor.

1. Hemşerim sen bu arabaya bincenmi?
  2. Topraam sen bu arabayı yaptır sat.

İçine şüphe düşürmek istemem ama sana bunu yapanlar "masrafı ben karşılayıp aracını yaptıracağım" dese bile aracını eskisinden iyi toplamayacaklar. Yapman gereken ilk iş

1. Aracı geri verebiliyorsan paranı geri almak.
  2. Bu olmazsa B planın Aracı kendi ustama göstermeden teslim almayacağım diyerek bahsi geçen ustalardan onay almazsa yine paranı geri almak.

Ne kadar para verdin bilmiyorum ama aracı düzgün bir şekilde toplamak için satıcı, ona verdiğin paranın yarısını, en kötü 1/3 ünü harcamak zorunda. Bu da onun işe gelir mi dersin? Zaten ilk satın aldığında bütçenin bir bölümünü harcadı. Bir hafta sonra gittiğinde senin gözün önünde ki gece 11de biti işimiz diyorsun. Kalan bütçe ile ne yapacak. İnan bana aracı toplarken kimse seni düşünmeyecek. Ne yaparsak bize daha fazla para kalır diye hesaplayacaklar

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Seyfi Çapar    1
Seyfi Çapar
02.11.2017 at 08:18, SequentiaL :

Çok geçmiş olsun kardeşim. Dediğin gibi iyisiyle kötüsüyle sana her açıdan bir tecrübe olmuş. Aldığın araç 18 yaşında. Bu nedenle ufak tefek sorunlar çıkarabilir. Zaten alırken bunu gözönünde bulundurman gerekirdi. Lakin motoru rektefiye görmüş bir aracın İstanbul'dan Muğla'ya gidememesi hem ustanın hem de satıcının iyi niyetli olmadığını gösterir. Maalesef ki ülkemizde araçlar iki şekilde tamir ediliyor, toplanıyor.

1. Hemşerim sen bu arabaya bincenmi?
  2. Topraam sen bu arabayı yaptır sat.

İçine şüphe düşürmek istemem ama sana bunu yapanlar "masrafı ben karşılayıp aracını yaptıracağım" dese bile aracını eskisinden iyi toplamayacaklar. Yapman gereken ilk iş

1. Aracı geri verebiliyorsan paranı geri almak.
  2. Bu olmazsa B planın Aracı kendi ustama göstermeden teslim almayacağım diyerek bahsi geçen ustalardan onay almazsa yine paranı geri almak.

Ne kadar para verdin bilmiyorum ama aracı düzgün bir şekilde toplamak için satıcı, ona verdiğin paranın yarısını, en kötü 1/3 ünü harcamak zorunda. Bu da onun işe gelir mi dersin? Zaten ilk satın aldığında bütçenin bir bölümünü harcadı. Bir hafta sonra gittiğinde senin gözün önünde ki gece 11de biti işimiz diyorsun. Kalan bütçe ile ne yapacak. İnan bana aracı toplarken kimse seni düşünmeyecek. Ne yaparsak bize daha fazla para kalır diye hesaplayacaklar

Eyvallah.Önümüzdeki günlerde her şey belli olacak.Olumlu gelişmeler olacağını düşünüyorum.Arabanın motoruna iyice baktırıp dyno ya sokup kullanmayı düşünüyorum.Dediğin gibi her bakımdan bir tecrübe oldu :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş