Jump to content
Mrtc

Subaru Legacy 2.0TD 2009 Arıyorum

Tavsiye Edilen Mesajlar

Mrtc    4
Mrtc

Herkese merhaba.

Evet 2009 model bir Subaru Legacy 2.0TD alıp aranıza katılmaya niyetlendim. Fakat hepsinin motoru garantiden geri çağırılıp değiştirilmiş. Bu konu hakkında tecrübeye dayalı bilgisi olan arkadaşlardan bilgilendirme rica ediyorum. Ayrıca 180.000 km altında araç yok. Ben bu aracı 200.000 de alsam ne kadar ömrü vardır. Benzinli motorlar 1.000.000 km görebilirken dizel boxer larda durum nedir bilmiyorum. Çevremdeki Subaru kullanmayan fakat danıştıpım herkesin "aman satamazsın ancak ölü fiyata gider" dediklerini belirtmesem olmaz. 

Dizelle alakalı yukarıdaki durumlar dikkate alındığında sizce bu motorda ısrar etmeli miyim yoksa benzinli lpg li versyonlara mı yönelmeliyim? 

Tabiki en önemliside bu sahibindendeki 4 ilandaki araçlardan geçmişi bilinen temizliği bilinen var mı?

Şimdiden çok teşekkür eder hepinizi sevgiyle selamlarım...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlter    437
İlter

Dizeli bilmem de 1 milyon km gören benzinli subaru da göremedim ben bu güne dek :) Tüp ile zaten imkansız ama hiç tüp takılmadığı halde öyle ya da böyle 200-300bin de motor yiyen subaru sayısı epey fazla. O efsaneler anca amerikada oluyor eyaletler arası uzun yolda ya da taşrada günde 300km uzun yol giden araçlar ancak yapıyor 1 milyon km yi motoru indirmeden. 

Dizel boxer alıyorsanız zaten motoru mutlaka garantiden değişmiş olsun. Krank sorunundan dolayı motor değişmediyse, o krank sorunu sizde baş gösterirse bu saatten sonra ne resmi bir muhattap bulursunuz ne de bulduğunuz muhattap size sıfır motor bulabilir :) 

Değişim yapılmış motorlarda ise kötü mazot kullanılmadığı sürece bir sorun yaşanacağını sanmıyorum

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mrtc    4
Mrtc
yanıtlandı (düzenlendi)
15 saat önce, İlter :

Dizeli bilmem de 1 milyon km gören benzinli subaru da göremedim ben bu güne dek :) Tüp ile zaten imkansız ama hiç tüp takılmadığı halde öyle ya da böyle 200-300bin de motor yiyen subaru sayısı epey fazla. O efsaneler anca amerikada oluyor eyaletler arası uzun yolda ya da taşrada günde 300km uzun yol giden araçlar ancak yapıyor 1 milyon km yi motoru indirmeden. 

Dizel boxer alıyorsanız zaten motoru mutlaka garantiden değişmiş olsun. Krank sorunundan dolayı motor değişmediyse, o krank sorunu sizde baş gösterirse bu saatten sonra ne resmi bir muhattap bulursunuz ne de bulduğunuz muhattap size sıfır motor bulabilir :) 

Değişim yapılmış motorlarda ise kötü mazot kullanılmadığı sürece bir sorun yaşanacağını sanmıyorum

Teşekkür ederim yorumunuz için. Dediğiniz gibi motorun değişmesi daha çok bir avantaj. Peki sizce bu arabalar 300.000 km ye geldiğinde daha büyük bir satış sorunu olur mu yani Subaru'nun satışı ile ilgili klişe sözler gerçeğe dönüşür mü? Şu an içn boşuna 43.0000 TL en dolusuna 52.000 TL gibi isteniyor. Bir sonraki mesajda paylaşayım ilanları zaten 4 tane var.

Mrtc tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mrtc    4
Mrtc

Seçenekleri ikiye düşürdüm. İlanlar şu şekilde:

1) En uygun fiyatlısı 42.000 TL gibi bitebilir. En düşük paket. Motor değişmemiş.  Boya ve değişen yok 300.000 km de olan:

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-subaru-subaru-legacy-2.0-dizel-4x4-boyasiz-hatasiz-masrafsiz-469045575/detay

2) Tavan dahil boyanmış (temizlik boyasıymış güneş yanığı içinmiş). Değişen yok. 6 parça tramer toplam 4.000 gibi. Motor garantiden değişmiş. En full paket olan ve 200.000 deki:

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-subaru-subaru-legacy-2.0-dizel-awd-478692183/detay

Arkadaşlar lütfen bilgi ve yorumlarınızı esirgemeyin bilgi paylaştıkça güzel artık yüzyüze bakacağız ;)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mrtc    4
Mrtc

Arkadaşlar 200.000 km de komple temizlik boyalı jant hariç değişensiz en üst paket 2009 2.0TD için 50.000 TL fiyat nasıl? Link yukardaki mesajda 2. olan. Yardumınıza fikirlerinize ihtiyacum var.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
nitro37    2.148
nitro37
18 saat önce, Mrtc :

Arkadaşlar 200.000 km de komple temizlik boyalı jant hariç değişensiz en üst paket 2009 2.0TD için 50.000 TL fiyat nasıl? Link yukardaki mesajda 2. olan. Yardumınıza fikirlerinize ihtiyacum var.

Ben tavsiye etmem. Benzinli motor alın. İyi bir lpg ile çok az sorunlu kullanırsiniz.

50 bn tl Bütçem olsa ve aklımda sadece legacy var ise. 2010 kasasını alır lpg bağlar binerim. Eski kasaya mümkün değil 50 bn vermem ister dizel ister benzinli olsun. 50 bn tl ustu 2010 2011 kasa ilanlara mesajini at para bu kadar  isine gelirse de. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mrtc    4
Mrtc

Arkadaşlar size pekte hoş olmayan bir bildirim yapacağım.

Bildiğiniz üzere başlıktaki araçtan almaya niyetlenmiştim. Dört aydır tüm ilanları takipte ve araştırmadaydım. Sahibinden de Subaru Legacy 2.0TD bölümünde 7 adet ilan vardı. Ayrıca 1 adette Arabam sitesinde mevcuttu. Hepsiyle pazarlık yaptım ama kararsızdım. Çünkü herkes Subaru aracı satmanın çok zor olduğunu söylüyordu. Ama malesef haklılarmış şimdi anladım.

Şöyleki sahibindende yalnızca 2 tane ilan kalınca sevinmiştim hepsi satıldı 4 ayda diye. Ama bende telefonları mevcut olduğu için hayırlı olsun maksadıyla aradığımda ilan sürelerinin bitmesi sebebiyle çektiklerini satış olmadığını söylediler. 

Yani toplam 8 adet araçtan tam 4 aydır 1 tane satılmadı. Sitede yalnız 1 ilan kaldı diğer satıcılar vazgeçtiler. Üstelik 1 tanesi 45.000 TL ye kadar inmesine rağmen satamadı. Adam 8 adet lastikte yanında veriyor ama alıcı yok. 

Sonuç olarak bende üzülerek bu araçlardan almaktan vazgeçtim. Bir tanesi satılsaydı bende alacaktım kendimi öyle şartlamıştım ama görünen köy kılavuz istemez, aracı çok sevmiş olmama rağmen satışı zor değil çok çok zor.

Yani kimse kimseyi kandırmasın Subaru'nun alıcısı Subarucuymuş gelip birisi hakkını verip alırmış bunlar hep efsaneden ibaret. Ben bizzat şahit oldum ki aracı bedavaya yakın vermeden satışı pek mümkün değil hiçbir Subarucu nunda istenen fiyatı verdiği aldığı falan yok. Çok büyük bir zarar ile öldü fiyatına satılması dışında, yüzde 1 şansa Subarucu alıcısı gelecek fiyatında alacak diye kumar oynamanın alemi yok. Yanlış anlaşılmasın gerçekler acı oluyor ama Subaru aracın kalitesine güzelliğine laf eden çarpılır o ayrı ama durum bu arkadaşlar.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
emre-sti    562
emre-sti

Sadece ilk nesil dizilerden yola çıkarak böyle bir genelleme yapmak ve hiç sabahı sahibi olmamış birinin böyle düşünmesi ne derece doğrudur? 

2001 model legacy 30.000 tl ye satıldı iki üç hafta içinde siz gidip fluans klio sümbül filan alıp devam edin yolunuza paslar jetayi da unutmayalım  

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mrtc    4
Mrtc
2 saat önce, emre-sti :

Sadece ilk nesil dizilerden yola çıkarak böyle bir genelleme yapmak ve hiç sabahı sahibi olmamış birinin böyle düşünmesi ne derece doğrudur? 

2001 model legacy 30.000 tl ye satıldı iki üç hafta içinde siz gidip fluans klio sümbül filan alıp devam edin yolunuza paslar jetayi da unutmayalım  

Bu mudur? Bir dünya yazı yazmışım legacy 2.0 td lerle alakalı siz küçümseme mesajı atmışsınız tebrik ederim. Ben gördüğümü aktardım isterseniz telefonlarını vereyim o ilan sahiplerinin tek tek arayın birde onlara söyleyin Subarunun ikinci el problemi yoktur deyin bakalım ne olacak?

Sizin verdiğiniz 30 bin örneği yukarıda yazdığım şanslı yüzdeden olmuş olabilir ama geneli öyle mi acaba tüm kullanıcılara soralım mı?

Ayrıca ben Subaru araçların kalitesine kimsenin laf edemeyeceğini söyledim aracı kullanan herkes zaten bunu anlıyor. Ama malesef satış sorunu acı bir gerçek siz kendinizi kandırıyorsunuz insanları da yanıltmayın. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
nitro37    2.148
nitro37
5 saat önce, Mrtc :

Arkadaşlar size pekte hoş olmayan bir bildirim yapacağım.

Bildiğiniz üzere başlıktaki araçtan almaya niyetlenmiştim. Dört aydır tüm ilanları takipte ve araştırmadaydım. Sahibinden de Subaru Legacy 2.0TD bölümünde 7 adet ilan vardı. Ayrıca 1 adette Arabam sitesinde mevcuttu. Hepsiyle pazarlık yaptım ama kararsızdım. Çünkü herkes Subaru aracı satmanın çok zor olduğunu söylüyordu. Ama malesef haklılarmış şimdi anladım.

Şöyleki sahibindende yalnızca 2 tane ilan kalınca sevinmiştim hepsi satıldı 4 ayda diye. Ama bende telefonları mevcut olduğu için hayırlı olsun maksadıyla aradığımda ilan sürelerinin bitmesi sebebiyle çektiklerini satış olmadığını söylediler. 

Yani toplam 8 adet araçtan tam 4 aydır 1 tane satılmadı. Sitede yalnız 1 ilan kaldı diğer satıcılar vazgeçtiler. Üstelik 1 tanesi 45.000 TL ye kadar inmesine rağmen satamadı. Adam 8 adet lastikte yanında veriyor ama alıcı yok. 

Sonuç olarak bende üzülerek bu araçlardan almaktan vazgeçtim. Bir tanesi satılsaydı bende alacaktım kendimi öyle şartlamıştım ama görünen köy kılavuz istemez, aracı çok sevmiş olmama rağmen satışı zor değil çok çok zor.

Yani kimse kimseyi kandırmasın Subaru'nun alıcısı Subarucuymuş gelip birisi hakkını verip alırmış bunlar hep efsaneden ibaret. Ben bizzat şahit oldum ki aracı bedavaya yakın vermeden satışı pek mümkün değil hiçbir Subarucu nunda istenen fiyatı verdiği aldığı falan yok. Çok büyük bir zarar ile öldü fiyatına satılması dışında, yüzde 1 şansa Subarucu alıcısı gelecek fiyatında alacak diye kumar oynamanın alemi yok. Yanlış anlaşılmasın gerçekler acı oluyor ama Subaru aracın kalitesine güzelliğine laf eden çarpılır o ayrı ama durum bu arkadaşlar.

Şimdi hocam kendi aracımdan örnek vereyim size. Mayıs ayında aldım. Aldığımda malum sitede aynı araçtan tam 12 adet vardı.  Hala o 12 adet araç ilanlarda duruyor. Hiçbiride fiyatta indirim yada yükseltme yapmadı. Fabrikasyon satış fiyatında lar. 66900 tl araç skoda octavia. Şimdi bu benim aracın ikinci el yada sifirinin tutulmadiginimi gösterir. Tabiki hayır. 

Gelelim subiye. Ben buradan defalarca yazdım. Subaru normal bir araç gibi ne alınır nede satılır. Subaru alırken öncelik sırasına kadar yazdım.  Misal kaporta boya oncelik sırasında 4. Maddenin 3. Fıkrasında gelir dedim. Kaporta boya, kozmetik vs gibi göz boyayan kriterler subaru da insanı aldatır dedim. Ama hala alıcılar tutturmuşlar bir kaporta boya hasar kaydı vs diye araç arıyorlar. Hal boyle oluncada satıcı da benim arabamda 2 parça boya var benim arabam şu kadar eder diye fiyat biçiyor. Bu tür düşünceler subaru piyasasını honda ci opel mantığıyla satmak isteyenlerin sisirmesine neden oldu. Zaten sayıca az olan bu modellerde satıcılar fiyatı iyice sisirdi. 2000 model s turbo ya ikinci sahibinden diye 37 bn tl isteyen çakal var. Yine hatasız diye 2004 forestera  atmosferik olmasına rağmen 50 bn tl diyen galerici var. Ama piyasayi bu hale bizler getirdik. 2 sene öncesine kadar durum böyle değildi. Gerçek subi severler bu kriterleri önemsemezdi. Motor mekanik gerisi çokta irdelenmezdi. Ne zaman ki subi ile alakası olmayan diğer marka kullanıcıları bizde alalım dedi piyasa uçtu. Daha almadan acaba satabilirmiyim diye arac arayanlar en büyük sebep.

Subarunun özel bir alıcı kitlesi var evet. Bu kitle zaten ağzı açık bakıyor şuan piyasaya. İstenilen paralara, buna karsin sunulan araçlara. 

Sizin baktığınız 2009 model dizellerde sıkıntı büyüktü. Satilmamasinin en büyük sebebide bu sıkıntının dillendirilmis olması.  Zaten nazlı giden bir marka birde üzerine kronik dizel motor sıkıntısı eklenince, sizin baktığınız ilanların hala yerinde sayması çokta garip değil. 

Ama bunu genelleme yapamayız.  Forumda ve diger sitelerde peynir ekmek gibi subaru alan ve satan dolu adam var. Yakin zamanda ornekleri de mevcut.

Ben subaru alıcam arkadaş diyen ama alırken bizim için önemli olmayan o kriterleri ( sahiplik suresi hasar kaydi boya degisen durumu vs ) on planda tutan hiç kimse subaru alamaz. Alırsa da en az ilk 3 ayda 10 Bn harcar. Örnekler forumda mevcut.

Bizler subaruya gönül vermiş, bu markaya verdiği paranın hakkını fazlasıyla alabilen bir kitleyiz. Bizler subaru alırken öyle bir subaru almalıyım ki satarken anında gitsin mantığı ile bu markayi ne alıyor nede biniyoruz. İkinci eldeki gidiş durumuda bizi pek ilgilendirmiyor. Satmak için ilana koyan ama hala alıcı bulamamış araç sahiplerine bu forumdan sorun, kimsenin acelesi yok. Gider se gider. Gitmezse zaten biniyorum bir sıkıntısı yok derler. 

Eskilerden bir laf vardir .Sorunsuz bir araba satıyorsan, satamadığın için üzülmezsin. 

Demem o ki Subaru kitlesinin çok farklı bir bakis acisi var. Burada bir haftada arabasını satıp sonra üzülen de oldu. Satamadığı için sevinen de. 

Size tavsiyem Kriterlerinizin başında satmak istediğimde hemen satmaliyim var ise  o zaman Japon olarak suziki, subaru, mazda ve orjinal nissandan uzak durun. Toyata ve honda ya yönelin. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ameyt    260
ameyt

Fazla ve yanlış bir genelleme olmuş.

Subaru'nun piyasasının diğer marka/modellere göre az olduğu zaten bilinen bir gerçek. Burada kimse "bir golf kadar piyasası hızlı" şeklinde bir savı olduğunu görmedim.

Ancak araç var, araç var.

2 adet Subaru aracım oldu, 2sini de zor olmayacak şekilde sattım;
 Forester'ımı İlter'in bir arkadaşına sattım(aracım ilanda değildi),
 XV'mi ilana koydum 1 ay dolduğunda satmıştım. Şimdi açtım baktım 1 ayda 11 mesaj gelmiş site üzerinden, bir o kadar da telefonla arayan oldu.

Daha önce sattığım araçlar ve sürelerine bakalım;
Avensis    - 1 hafta (piyasası hiç yok denen bir araç),
Vitara 3k  - 3 kapılı modeliydi, piyasası azdı 40-50 gün ilanda durdu
Forester   - Sattığımda ilanda değildi
XV             - 1 ay ilanda durdu, 2 kişi araca gelip baktı en son bir başka arkadaş telefonla arayıp geldi aldı.

Sizin yaşadığınız duruma bakarak komple bir genelleme yaparsak Subaru hiç satılmıyor, benim yaşadığıma bakarak genelleme yaparsak Suzuki'den daha fazla piyasası var. Avensis'in ise tam bir reno-vw aracı gibi bir piyasası var.  ( ki yok kesinlikle :) )

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
emre-sti    562
emre-sti
yanıtlandı (düzenlendi)
2 saat önce, Mrtc :

Bu mudur? Bir dünya yazı yazmışım legacy 2.0 td lerle alakalı siz küçümseme mesajı atmışsınız tebrik ederim. Ben gördüğümü aktardım isterseniz telefonlarını vereyim o ilan sahiplerinin tek tek arayın birde onlara söyleyin Subarunun ikinci el problemi yoktur deyin bakalım ne olacak?

Sizin verdiğiniz 30 bin örneği yukarıda yazdığım şanslı yüzdeden olmuş olabilir ama geneli öyle mi acaba tüm kullanıcılara soralım mı?

Ayrıca ben Subaru araçların kalitesine kimsenin laf edemeyeceğini söyledim aracı kullanan herkes zaten bunu anlıyor. Ama malesef satış sorunu acı bir gerçek siz kendinizi kandırıyorsunuz insanları da yanıltmayın. 

Bir Dünya varsayım yazmışsınız kısaca özetlemişim 2.0td ilk nesiller mimlendigi için ve bizim. İnsanların 150.000km üstü araba alınmaz takıntısı yüzünden insanlarin yanaşmama istemesi normalken siz Türkiye nin şu an genel sorunu olan en ufak bir şeyden genelleme yapmak sonucuna vardığınız için ne diyeyim kısa öz yazdım yukarı da 2.0 td den yola çıkarak böyle düşündüğünüzu söyledim işin psikolojik boyutunu detaylıca anlatayım mı?  Uzun bir yazı size mutlu edecekse yazayım. Çevremde bir tane subaru sahibi yokken daha önce hiç subaru koltuğuna oturmadan 3 yıl önce bütün birikimim ile legacy aldım gençliğin vermiş olduğu aklı bi karış havadalik mi yoksa araştırma sonucu mu aldım sizce?  sizin bakış açınız göre gençlik heyecanı ile subaru aldım olur ama gençlik heyecanı ile subaru alacaksan olsam gider wrx fan alırdım. 

Temiz subaru bir hafta dan fazla durmaz ilanlarda çevremde hiç kimse arabasını satmak için bir aydan fazla beklemedi. Hangi subaru özel servisine giderseniz gidin size ilk nesiller sorunlu çok masraf açar der bunu neden der araba sorunsuz al dese bir hafta sonra bir şey olsa al başına belayı.  Mimlenen model yüzünden onlarda öyle söylüyor,  manuel olmasa düşünürüm 2.0 td ama otomatige  Alıştıktan sonra manuel kanmak zor geliyor. 

Başka forumlarda yazılanları görüyorum cevap bile vermiyorum subaru sahibi olmadan subaru lar hakkında ve piyasası hakkında neler neler diyorlar o kervana katılabilirsiniz biz burda kendimizi kandırmaya devam ederiz.  Bizim sorun yok boz bağımlıyız,   çaresiz hastayız. Alo 555 subarucu bırakma hattı bile bize çözüm olmadı. 

7 saat önce, Mrtc :

Yani kimse kimseyi kandırmasın Subaru'nun alıcısı Subarucuymuş gelip birisi hakkını verip alırmış bunlar hep efsaneden ibaret. Ben bizzat şahit oldum ki aracı bedavaya yakın vermeden satışı pek mümkün değil hiçbir Subarucu nunda istenen fiyatı verdiği aldığı falan yok. Çok büyük bir zarar ile öldü fiyatına satılması dışında, yüzde 1 şansa Subarucu alıcısı gelecek fiyatında alacak diye kumar oynamanın alemi yok. Yanlış anlaşılmasın gerçekler acı oluyor ama Subaru aracın kalitesine güzelliğine laf eden çarpılır o ayrı ama durum bu arkadaşlar

İşte burada genelleme yapıyorsunuz, fsi motor golf jetty sahibi ile konuşun birde ona göre Volkswagen piyasası genelleme yapın sizn mantığının aynı bu şekilde 

emre-sti tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
kmvolkan    405
kmvolkan

Hocam Subaru'nun bilinen tek sorunlu motoruna sahip olan araç ile Subaru piyasasını değerlendirebileceğini düşünmüşsün ama yanılmışsın. Tabii ki çok hızlı değil piyasası ama aracı eşek yerine kullanmamışsan, ederi kadar fiyat istemişsen alıcısını bulmakta zorlanmazsın. İlk nesil sorunlu dizeller, 3.0 Outback'ler, 2.5 XT'ler ve hawkeye wagon Impreza'ların satılması diğerlerine göre ağırdır. Ayrıca arkadaşlar söylemiş zaten aracın çabuk satılması Subaru'yu alan birinin öncelikli ölçütü değildir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
aheste    61
aheste
yanıtlandı (düzenlendi)

En satılmaz tercih edilmez denen 1.5 sedan otomatik imprezam bir ay dolmadan ilk görmeye gelene satıldı.Beş el değiştirmiş diye tereddüt etmiştim alırken bir yılda kuruş masraf çıkarmadı.Bir gün yolda koymadı.Hala gönlüm onda kaldı.Subaru satmayı düşünerek alınacak araç değil.Kaldı ki alırkende benzer özellikteki araçlara göre uygun alıyoruz.Satmak durumunda kalıncada ucuz diye hayıflanmamalıyız.

Bizim durum"kimse almasun seni ; yine bana kalasun"

aheste tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ozgurozt    11
ozgurozt

Başta Ankarada ikamet eden Subaru sahibi arkadaşlar olmak üzere; sene bitmeden ne yapıp edip Forester ya da Legacy sahibi olmayı canı gönülden arzu ediyorum. Özelden yazsam beli kabalık edeceğim diye çekiniyorum, buradan paylaşayım, konu tam da bu yöne doğru demir almışken :knuppel2: Sıkıntılı nesil, seri artık her ne diyeceksek yanlış bir tercih yapmamak adına başta da dediğim gibi aynı şehirde ikamet ettiğimiz arkadaşlar bana seçimimde(hatta kendileri araç öönerisinde bulunarak) yardımcı olurlarsa çok sevinirim. Buradan yardım talebimi iletmem umarım sakıncalı olmamıştır. Cümleten sevgiler..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
nitro37    2.148
nitro37

Özgür  bey alinik otomobil bölümünde ayrı bir konu açarsanız daha verimli olur. Şimdi buradaki ana konuyu baltalamis olmayalım. Siz bütçenizi ve aradığınız araçtan ne beklediğinizi içeren bir konu açın oradan yardımcı olalım size 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
emre-sti    562
emre-sti

Motoru değişen ilk nesil 2009 larda sonra sorun yok.  Motoru değişmeyenler piyango. İlanda bir tane var motoru değişmemiş ama servisten değişmemesi yönünde görüş alınmış 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ozgurozt    11
ozgurozt

Malum sarı sitede de bir tane yeni ilan var Afyon ilinden

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
aydın80    122
aydın80
07.10.2017 at 10:46, nitro37 :

50 bn tl Bütçem olsa ve aklımda sadece legacy var ise. 2010 kasasını alır lpg bağlar binerim. Eski kasaya mümkün değil 50 bn vermem ister dizel ister benzinli olsun. 50 bn tl ustu 2010 2011 kasa ilanlara mesajini at para bu kadar  isine gelirse de. 

Dizel hususunda bende böyle düşünüyorum. İkinci el konusunda edindiğiniz tecrübe site kullanıcılarının da  çok tercih etmediği bir model üzerine geliştiğinden böyle bir genelleme haksızlık olacaktır. Ben sitede muhabbetlere katılan dizel legacy kullanıcısı yok diye biliyorum şu zamanda. Arabanız Mehmet hocamın @nitro37 bahsettiği, ikinci el subarularda iyi olan kriterleri taşıyorsa çok iyi piyasası olacağını tecrübe edeceğinizden emin olabilirsiniz. Profilinizde 2009 legacy görünüyor, aldıysanız güle güle kullanın

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ameyt    260
ameyt
3 saat önce, nitro37 :

Özgür  bey alinik otomobil bölümünde ayrı bir konu açarsanız daha verimli olur. Şimdi buradaki ana konuyu baltalamis olmayalım. Siz bütçenizi ve aradığınız araçtan ne beklediğinizi içeren bir konu açın oradan yardımcı olalım size 

Konu zaten baltalı :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mrtc    4
Mrtc
yanıtlandı (düzenlendi)

22.10.2017 at 23:04, kmvolkan :

Hocam Subaru'nun bilinen tek sorunlu motoruna sahip olan araç ile Subaru piyasasını değerlendirebileceğini düşünmüşsün ama yanılmışsın. Tabii ki çok hızlı değil piyasası ama aracı eşek yerine kullanmamışsan, ederi kadar fiyat istemişsen alıcısını bulmakta zorlanmazsın. İlk nesil sorunlu dizeller, 3.0 Outback'ler, 2.5 XT'ler ve hawkeye wagon Impreza'ların satılması diğerlerine göre ağırdır. Ayrıca arkadaşlar söylemiş zaten aracın çabuk satılması Subaru'yu alan birinin öncelikli ölçütü değildir.

Volkan bey öncelikle haklısınız bir modelden yola çıkarak genelleme yapmam hatalı olmuş o konuda sizi ve diğer arkadaşları haklı buldum. Fakat ben bu modeli almaya çalıştığım ve onun piyasasını takip ettiğim için bu çokta yadırganmamalı sonuçta bir gariplik sözkonusu. Çünkü 1 araç hariç ilandaki tüm araçların motorları garanti kapsamında yenisi ile değiştirilmişti yani o "adı çıkma" konusunun çok bir etken olmaması lazım bu modellerde.

Daha uygun fiyattan satılır demişsiniz düşük fiyata yürüyebilen her araç satılmaz mı zaten. Yani bu araçları almış ve şu an satmakta olup vazgeçen arkadaşlara ne diyeceğiz ben onların pekte mutlu olduklarını düşünmüyorum. Adamlar inat ediyorlar o zararları etmemek için satmamayı tercih ediyorlar. Size bir örnek vereyim: İlanında araca 60.000 TL isteyen arkadaşla görüştüğümde ona "bu nasıl bir fiyat aynı modelin artı 80 bin km de olanına 45.000 TL istiyorlar" demiştim. Oda bana aracı Şubatta Subaru yetkili bayisinden 55.000 TL ye aldığını üstüne birçok masraf ettiğini (volan, baskı balata, deri döşeme vs.) ve ona bu paraya mal olduğunu söylemişti. Bu arkadaş en son aracın fiyatını 50.000 seviyesine çekti ama nafile sonunda ilandan çekti. Söyledikleri doğruysa ki dürüst bir insan olduğunu düşünüyorum, 6 ayda araçtan 10.000 TL kaybetmeyi dahi göze almış oldu. Baktı olmuyor oda vazgeçti. Araca 40.000 TL mi demesi lazımdı satılması için. O vakit 20.000 TL zarar edecekti ki bu durumda bende olsam aracı satmam sürekli binerim. 

Bugün alacağım bir aracı 6 ay sonra satmak zorunda kalırsam 10.000 TL ve üstü zararı göze alabilecek durumum yok. Şimdi bu durumdaki bir kişiye sen git Subaruya binme dememelisiniz çünkü bu o adama eğer bineceksen de bu zararı göze alacaksın demek oluyor. 

Benim aslınsa forumdan beklediğim Subaru almak satmak ve kullanmak isteyen ve de sizin kadar bilgisi tecrübesi olmayanlara yol gösterilmesiydi. Yalnızca alış klavuzu olarak değil fiyat klavuzu olarak ta. Örneğin bir konu başlığı açılıp model model Subaru araçların sizlerce eder fiyatları tartışılır ise bakın o zaman o ilanlardaki baloncu kalıyor mu? Ben bir süredir bu forumda bir satır bilgi kapacağım diye cebelleşiyorum. Ama @nitro37 hariç bana bu araç şu fiyata alınır ilanlar arasından şu iyi gözüküyor diyen çıkmadı.

Konuya dönecek olursak size göre bu 2.0TD araçların ortalama satılabilir fiyatı nedir Volkan bey diye sormak istiyorum çünkü neredeyse herkes sizin gibi fiyatların şişikliğinden bahsetmiş ve bende merak ettim sizlerce ederi balon olmayan fiyatı nedir?

İlandaki 7 araçtan en makul fiyatlı olanı bile satılamadı. Aynı araca 69.000 TL den 45.000 TL ye kadar fiyatlar vardı. Arada tam 24.000 TL fark var hepsi kazasız mükemmel diyor yani fark kaza arıza kaynaklı değil.

Forum üyelerimizin Subaru bağımlılığının ne düzeyde olduğunu tepkilerden anlayabildim, peki bu aracın ederi hakkındaki görüşleriniz nedir?

Mrtc tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
nitro37    2.148
nitro37

Aradiginiz aracın kasko değerine bakın üzerine 5 bn fazla 5bn eksik düşünün. Gerçek bedel bu 

Ayrıca ilanda bahsettiğiniz satılamayan araçların gerçekten sorunsuz olduğunu nereden biliyorsunuz. Eğer satıcının dediğine göre hareket ediyorsanız bu sizi yanlışa götürür.  Ne malum ilanda iken 10 kişinin gelip bakıp almadan gittiği. 

Birde bu araç satış işi inanın kısmet işi.  Kimi insan var peynir ekmek gibi araba satar, kimide sorunsuz arabayı satana kadar göbeğini çatlatır.

Şöyle bir örnek uzun zaman önce piyasada peynir ekmek gibi giden bir opel astra aracı, arkadaşımızın isteği üzerine oto pazarına satmaya götürdük. Durduğumuz yerin hemen karşısina eski model bir crasyeler marka arac geldi park etti. İnanırmısınız 3 saatte sattı gitti. Biz ise opel ile iki hafta daha pazara gittik durduk.;D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
kmvolkan    405
kmvolkan
Bir saat önce, Mrtc :

Volkan bey öncelikle haklısınız bir modelden yola çıkarak genelleme yapmam hatalı olmuş o konuda sizi ve diğer arkadaşları haklı buldum. Fakat ben bu modeli almaya çalıştığım ve onun piyasasını takip ettiğim için bu çokta yadırganmamalı sonuçta bir gariplik sözkonusu. Çünkü 1 araç hariç ilandaki tüm araçların motorları garanti kapsamında yenisi ile değiştirilmişti yani o "adı çıkma" konusunun çok bir etken olmaması lazım bu modellerde.

Daha uygun fiyattan satılır demişsiniz düşük fiyata yürüyebilen her araç satılmaz mı zaten. Yani bu araçları almış ve şu an satmakta olup vazgeçen arkadaşlara ne diyeceğiz ben onların pekte mutlu olduklarını düşünmüyorum. Adamlar inat ediyorlar o zararları etmemek için satmamayı tercih ediyorlar. Size bir örnek vereyim: İlanında araca 60.000 TL isteyen arkadaşla görüştüğümde ona "bu nasıl bir fiyat aynı modelin artı 80 bin km de olanına 45.000 TL istiyorlar" demiştim. Oda bana aracı Şubatta Subaru yetkili bayisinden 55.000 TL ye aldığını üstüne birçok masraf ettiğini (volan, baskı balata, deri döşeme vs.) ve ona bu paraya mal olduğunu söylemişti. Bu arkadaş en son aracın fiyatını 50.000 seviyesine çekti ama nafile sonunda ilandan çekti. Söyledikleri doğruysa ki dürüst bir insan olduğunu düşünüyorum, 6 ayda araçtan 10.000 TL kaybetmeyi dahi göze almış oldu. Baktı olmuyor oda vazgeçti. Araca 40.000 TL mi demesi lazımdı satılması için. O vakit 20.000 TL zarar edecekti ki bu durumda bende olsam aracı satmam sürekli binerim. 

Bugün alacağım bir aracı 6 ay sonra satmak zorunda kalırsam 10.000 TL ve üstü zararı göze alabilecek durumum yok. Şimdi bu durumdaki bir kişiye sen git Subaruya binme dememelisiniz çünkü bu o adama eğer bineceksen de bu zararı göze alacaksın demek oluyor. 

Benim aslınsa forumdan beklediğim Subaru almak satmak ve kullanmak isteyen ve de sizin kadar bilgisi tecrübesi olmayanlara yol gösterilmesiydi. Yalnızca alış klavuzu olarak değil fiyat klavuzu olarak ta. Örneğin bir konu başlığı açılıp model model Subaru araçların sizlerce eder fiyatları tartışılır ise bakın o zaman o ilanlardaki baloncu kalıyor mu? Ben bir süredir bu forumda bir satır bilgi kapacağım diye cebelleşiyorum. Ama @nitro37 hariç bana bu araç şu fiyata alınır ilanlar arasından şu iyi gözüküyor diyen çıkmadı.

Konuya dönecek olursak size göre bu 2.0TD araçların ortalama satılabilir fiyatı nedir Volkan bey diye sormak istiyorum çünkü neredeyse herkes sizin gibi fiyatların şişikliğinden bahsetmiş ve bende merak ettim sizlerce ederi balon olmayan fiyatı nedir?

İlandaki 7 araçtan en makul fiyatlı olanı bile satılamadı. Aynı araca 69.000 TL den 45.000 TL ye kadar fiyatlar vardı. Arada tam 24.000 TL fark var hepsi kazasız mükemmel diyor yani fark kaza arıza kaynaklı değil.

Forum üyelerimizin Subaru bağımlılığının ne düzeyde olduğunu tepkilerden anlayabildim, peki bu aracın ederi hakkındaki görüşleriniz nedir?

Ortalama satılabilir fiyatıyla benim gözümdeki değeri farklı olabilir. 2009 legacy dizel herhangi bir motor sorunu yaşamamış ve kötü bir üne sahip olmamış olsa ederi 60 bin civarı olur bence. Benim ilgilendiğim bir model olsa motor sorunu yaşayan bir model olmasına rağmen ben, garantiden motoru değişmiş ve içime gerçekten sinen bir araca bu parayı veririm. Çünkü kendim ve eşimin kamu personeli olması sebebiyle hayatımız boyunca ne uzayıp ne kısalacak bir maddi durumda olacağımız düşünülebilir ve kolay kolay alacağım bir arabayı 5 ay sonra satma durumum oluşmaz ticerete vs girmeyeceğim için. Alır keyifle ekonomik ve Subaru kalitesine sahip bir araç almış olurum. Ama ülkemizdeki insanlar için en önemli ölçüt arabanın kolay satılabilir olması olduğu için kötü üne sahip bu modelin piyasası ederinin altındadır. 50 bine bulsan çok uygun almış olursun fakat 5 ay sonra bu fiyattan satmaya da zorlanabilirsin.

Ülkemizde değeri araba fiyatları kullanıcılar tarafından, ülkenin saçma vergilendirme sistemi sebebiyle oluşan çarpık işletme maliyetine ve buna bağlı olarak oluşan kolay satılabilirliğe göre belirleniyor. Örneğin 2.0 XT'nin kasko değeri 30.000 TL civarı iken 45.000 TL civarına satılıyor. 2.5 XT'nin kasko değeri 53.000 TL civarı iken 50.000-55.000 civarına satılıyor. Bunun sebebi azcık daha düşük vergi ve LPG uygulanabilirliği. Insanlar maddi kaygılar yüzünden çok daha ekstralı bir modeli almak yerine işletme maliyeti düşük olanı almayı tercih ediyorlar ve bu piyasayı artırıyor veya azaltıyor.

Size önerim acil satma durumu sizin için çok önemli bir ölçütse Subarudan farklı bir marka tercih edin. Illa Subaru olsun diyorsanız çabuk satılan modellerine yönelin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mrtc    4
Mrtc
23.10.2017 at 12:11, aydın80 :

Dizel hususunda bende böyle düşünüyorum. İkinci el konusunda edindiğiniz tecrübe site kullanıcılarının da  çok tercih etmediği bir model üzerine geliştiğinden böyle bir genelleme haksızlık olacaktır. Ben sitede muhabbetlere katılan dizel legacy kullanıcısı yok diye biliyorum şu zamanda. Arabanız Mehmet hocamın @nitro37 bahsettiği, ikinci el subarularda iyi olan kriterleri taşıyorsa çok iyi piyasası olacağını tecrübe edeceğinizden emin olabilirsiniz. Profilinizde 2009 legacy görünüyor, aldıysanız güle güle kullanın

Teşekkür ederim Aydın bey ama henüz almadım. Geçenlerde ilanlardan birindeki aracı test etme imkanım oldu. Aracın sürüşü mükemmel yani gerçekten başka birşey fakat araç çok yere yakın ve debriyaj olsun amortisörler olsun fazla sert geldi. Keşke 10 sene önce bundan alsaymışım dedim resmen spor araba gibi. Ben pek genç sayılmam çoluk çocuk bineceğiz ve nasıl olur bilemedim. Bir önceki aracımın boyutları epeyce genişti boyum 1.90 ve inerken zorlandım. 

Daha önceki araçlarım lüks segmentte farklı markalarda ama hep 4 çeker olan araçlardı.

İkinci el bir Subaru tercih etmem tamamen bütçemin elimde olmayan sebeblerle daralmasıyla 4x4 sedan olan araç bulamamam ile ve Subarunun 4 çeker sistemini ve boxer motorunu merak etmemle alakalı oldu. Yoksa gider sıfır bir araç bakardım.

Şu an bir ilan daha çıktı ve ben kararsızım. Bu legacylerin bir aile aracı olarak değerlendirilmesi konusu için bir fikriniz var mı?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
aydın80    122
aydın80

Rica ederim.@Mrtc evet ben legacy'i aile aracı olarak değerlendirirdim. Şimdi malum sitede legacy lere baktım ve  50000 rakamlarına çıkacak olsam Bursa'daki dizel olanı düşünürdüm motor yeni, ağır bakımlarını da yetkili servisten teyit ettik sonra 47-48000 gibi rakamlara mantıklı olurdu. Sonra https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-subaru-temiz-bakimli-ve-en-dolu-modeli-subaru-legacy-495826689/detay bu ilanı gördüm. 50000 verip eski kasa alacaksam 55000'e bunu almaya çalışırdım. Yetkili servis bakımlı büyük bir kusuru da yok (bir boya, bir değişen; çamurluk değişmiş ama kaput sağlam) bunu düşünün bence :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş