Jump to content
cinaski12

Subaru Forester Debriyaj Pedalı Sertliği Hakkında

Tavsiye Edilen Mesajlar

cinaski12    1
cinaski12

Merhaba arkadaşlar, foruma yeni üye oldum, 1 yıldır forester 2009 model dizel kullanıyorum, aracımdan genel itibariyle memnun olsam da bir konuda sizlerin görüşlerinize ihtiyacım var

Aracım debriyaj pedalı bayağı sert, Ankara da gün boyu trafik dur kalk akşamları sol baş parmağım pedala basmaktan ağrıyor, eşim de kullandığı için tabi o daha şikayetçi bu durumdan öyleki sırf bu yüzden çok sevdiğim ve birçok masraf yaptığım aracımı değiştirmeyi düşünüyorum

Subaru araçların debriyaj pedalı genelde sert olur derler, ancak ben   belki baskı balata değişirse yumuşar umuduyla baskı balata ve şanzıman yağınındeğiştirdim, baskı balata sachs marka takıldı ancak sonuçta istediğim yumuşama olmadı maalesef

Sorum:

1-acaba volant değişmediği için mi yumuşama olmadı

2-exedy marka alsaydım durum değişirmiydi

3-bu pedalı yumuşatmak için bir ayar varmı

Şimdiden yardım ve görüşleriniz için hepinize Teşekkür ederim

Saygılarımla

nitro37 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
erolkan    258
erolkan

Bence en garantisi Ankara özel veya yetkılı servıse gösterıp neden oldugunu öğrenmeyız.Belkı sadece ayar vs isyitor olabılır veya yağla alakalı olabılır..Ben olsam yetkılı servıse gösterır sorun neyse oradan fıyat alırım.Baktım işime gelmıyor biline bı özel servısten fıyat alıp karşılaştırırm.eger arada uçuk rakamlar yoksada yetkılı servıste hallederdım sorunu...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
cinaski12    1
cinaski12

Arkadaşlar baskı balatayı değiştirmek istiyorum, servisin hangi marka taktığını bilen var mı, exedy, sachs, daikin hangisi daha yumuşak ise onu taktırmak istiyorum 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tourist    30
Tourist

exedy olarak duydum

araştırmalarınız sonunda bilgi verirseniz sevinirim, benim de yakında ihtiyacım olacak :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
doctor    72
doctor
yanıtlandı (düzenlendi)
‎22‎.‎09‎.‎2017 at 22:15, cinaski12 :

Sorum:

1-acaba volant değişmediği için mi yumuşama olmadı

2-exedy marka alsaydım durum değişirmiydi

3-bu pedalı yumuşatmak için bir ayar varmı

selamlar @cinaski12

1- volantın pedal yumuşaklığına hiç bir etkisi yoktur.

2-değişmezdi. exedy değil ne takarsanız takın aynı olurdu. baskılar aşağıdaki  tabloda göreceğiniz "diaphragm set load"  değerinde üretilmek  durumundadır yoksa araçla uyumlu olmaz.

3- pedal ayarına mutlaka baktırın.  gereğinden fazla stroke ayarlanmış ise yeni baskıyı lüzümündan fazla iteceğiniz için (sizin baskı push tip) yeni baskıyı çok çabuk bozarsınız.

pedala motor kapalı halde iken yavaşça basın aşırı sertleşme ortalardan sonra başlıyorsa ayarsızlık söz konusu olabilir.

image.png.739c8670ccda5c27cedc46de0fa2ac65.png

bunlardan haricen;

-pedal sertliğine baskı bilyası da sebep olabilir. bilyayı değiştiriken (değiştiyse) şanzıman milinde sıkışma yapıp yapmadığını kontrol ettiler mi ?

-dedriyaj hidrolik hatlarında hava var mı ? eğer hidroliği 60000 km /5 yıl dır değişmemişse değiştirip havasını alıp denemenizde fayda var.

-son olarak merkez diye bilinen alt ve üst pistonlarda dahili bir sıkışma olabilir. çataldan ayırıp lineer bir şekilde çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir.

yukarıda yazılanlardan biri/bir kaçı çare olmazsa sizin araç otomatik olabilir ;D

sonuç olarak yeni baskı balata takılmış araçta her şey yolunda ise pedalın yumuşak olması gerekirO0

doctor tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
cinaski12    1
cinaski12
3 saat önce, doctor :

selamlar @cinaski12

1- volantın pedal yumuşaklığına hiç bir etkisi yoktur.

2-değişmezdi. exedy değil ne takarsanız takın aynı olurdu. baskılar aşağıdaki  tabloda göreceğiniz "diaphragm set load"  değerinde üretilmek  durumundadır yoksa araçla uyumlu olmaz.

3- pedal ayarına mutlaka baktırın.  gereğinden fazla stroke ayarlanmış ise yeni baskıyı lüzümündan fazla iteceğiniz için (sizin baskı push tip) yeni baskıyı çok çabuk bozarsınız.

pedala motor kapalı halde iken yavaşça basın aşırı sertleşme ortalardan sonra başlıyorsa ayarsızlık söz konusu olabilir.

image.png.739c8670ccda5c27cedc46de0fa2ac65.png

bunlardan haricen;

-pedal sertliğine baskı bilyası da sebep olabilir. bilyayı değiştiriken (değiştiyse) şanzıman milinde sıkışma yapıp yapmadığını kontrol ettiler mi ?

-dedriyaj hidrolik hatlarında hava var mı ? eğer hidroliği 60000 km /5 yıl dır değişmemişse değiştirip havasını alıp denemenizde fayda var.

-son olarak merkez diye bilinen alt ve üst pistonlarda dahili bir sıkışma olabilir. çataldan ayırıp lineer bir şekilde çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir.

yukarıda yazılanlardan biri/bir kaçı çare olmazsa sizin araç otomatik olabilir ;D

sonuç olarak yeni baskı balata takılmış araçta her şey yolunda ise pedalın yumuşak olması gerekirO0

Çok teşekkür ederim güzelce aydınlattığınız için, söylediklerinizi uygulayacağım, sonuç otomatik olacak gibi 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş