Jump to content
İlhan

Honda Civic FC5 Mağdurları

Tavsiye Edilen Mesajlar

İlhan    761
İlhan

Arkadaşlar merhaba,

İnternette karşıma çıktı yeni kasa Honda Civic kasalarda ciddi sorunlardan şikayetlerden bahsediyorlar kullanıcılar. Aracın kaportasında - direk- tavan - sütunlarda yamuklukların olduğu söyleniliyor. Show roomdaki araçlarda bile bu sorunun olduğu, ışıkla birlikte gün yüzüne apaçık ortaya çıktığı söyleniliyor.

Adamlar sırf bu sorun için sosyal medyada Honda Civic FC5 Mağdurları diye grup kurmuşlar. Şu sıralar da change.org den bir imza kampanyası başlatmışlar.. Durum çığ gibi büyüyor.

Mağdurların sesini duyurabilmek bu üzüntülerine ortak olabilmek adına bura da bunu duyurmak-paylaşmak istedim.

Sosyal Medya Grupları;

https://www.facebook.com/groups/811116725693429/?fref=ts

Gruba üye olurken neden üye olmak istiyorsunuz şeklinde soru çıkıyor.. Yeni Honda Civic almayı düşünüyorum - araştırıyorum şeklinde geçebilirsiniz.

Bir video çekmişler ama..Çok ama çok amatör ve tam anlamıyla amacına ulaşmamış bence video..

Şu sıralar Honda Türkiye (Gebze) Fabrika önünde gösteri yapmayı planlıyorlar...

Yakın zamanda daha sıcak haberler duyabilir görebiliriz bu konuda..

Honda'nın Test Aracındaki Göçük.

https://www.facebook.com/mustafa.koparan.90/videos/10213318338206972/

2017-07-31_0051.png

2017-07-31_0052.png

2017-07-31_0052.png

2017-07-31_0053.png

2017-07-31_0054.png

2017-07-31_0054.png

2017-07-31_0055.png

Honda'nın FC5 kasa yeni Civic'lerden yüzü gülmeyecek gibi. NCAP testlerinden güvenlik ekipmanları ile (ülkemizde satılan modellere bu ekipmanlar yok) 4 yıldız alabilen Civici, şimdi de C sütununda kendiliğinden oluşan göçükler ile uğraşıyor. Honda TR ye ulaşan araç sahiplerine ise hiçbir inceleme yapılmadan kullanıcı hatasından bu göçükler oluşuyor denilmiş. Bu nedenle geri iade veya tamir hizmeti alamıyor. Kaporta tamiri ile aracını yaptıranlarda ise tekrardan aynı sorun baş göstermiş. İşin ilginci ise galeride satış bekleyen araçlarda bile yavaş yavaş bu göçükler oluşmaya başlamış.

Sosyal medya üzerinden örgütlenen kullanıcılar ise toplu eylem ve mahkeme süreçlerini başlatmaya hazırlanıyor. Sanırım bu Civic'in sonu Galaxy Note 7 gibi olacak. Kullanıcılardan gelen bazı örnek fotoğraflar;

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/291883-yeni-kasa-honda-civic-araçlarda-çıkan-kronik-kaporta-göçmesi-sorunu/

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
serkankucuk    145
serkankucuk

Yazık çok yazık ya. Açacaksın abicim davayı, tek tek açacaksın biri kazansın yeter, diğerlerine de emsal olur. Takır takır alacaksın hakkını.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan    761
İlhan
29 dakika önce, serkankucuk :

Yazık çok yazık ya. Açacaksın abicim davayı, tek tek açacaksın biri kazansın yeter, diğerlerine de emsal olur. Takır takır alacaksın hakkını.

Şu anda bireysel açılmış davalar var. Honda sahipleri artık paranoyak olmuş durumdalar..

Trajikomik durumlar var.. Misal bir kullanıcı bu gün yolda 5 tane Honda Civic gördüm..Hepsinde de aynı sorun vardı diyor.

Kimisi var yoldaki Civic'lere bakmaktan bir gün kaza yapacağım diyor.

Birisi var..Yolda bir Civic sahibini durdurup, mevcut durumu anlatıp aracını kontrol etmiş. Araçta göçük çıkmış, kullanıcı farkında değil..

Yani tepkiler çığ gibi büyüyor.. Whatsapp grupları filan kurulmuş durumda. Gebze Honda Fabrika önünde boykot yapma planları var..

Çok can sıkıcı ve üzücü bir durum gerçekten. Umarım Honda markasının arkasında durur..Ve kendine yakışanı yaparak mağdurların sorununu çözer..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
SequentiaL    797
SequentiaL

Honda ne yapacak ki. Durum tasarım hatası gibi görünüyor. Aracında şu an göçük olmasa bile tümsekten çapraz geçtiğinde şasinin burulmasıyla göçecek. Parçayı değiştirse bile yenisi de göçecek ve araç sahiplerinin artık parça değişmiş bir aracı olacak. Kalıcı çözüm bulunmalı.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan    761
İlhan
6 dakika önce, SequentiaL :

Honda ne yapacak ki. Durum tasarım hatası gibi görünüyor. Aracında şu an göçük olmasa bile tümsekten çapraz geçtiğinde şasinin burulmasıyla göçecek. Parçayı değiştirse bile yenisi de göçecek ve araç sahiplerinin artık parça değişmiş bir aracı olacak. Kalıcı çözüm bulunmalı.

Misal bir değer kaybı bedeli ödenebilir mağdurlara. Hiç bir şey yapılmamasındansa bir nebze çözüm olabilir.

Sonrasında zaten dediğiniz gibi bu bir mühendislik-tasarım hatası ise ...Ki ben tasarım hatası olarak düşünüyorum. Mevcut sac ince-uzun burulma direncine dayanıklı değil. 

Bakalım bekleyip göreceğiz olup bitenleri..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ferhat23    428
Ferhat23

En hakkaniyetli çözüm, Honda'nın önce soruna çözüm bulması, sonra da sonra da sorunlu araçları sorun giderilmiş olarak üretilen sıfır araçlar ile değiştirmesidir. Çünkü mesele yapısal şasi sorunu olarak görünüyor. Eğer öyleyse, hız tutkunu Hondacı arkadaşlar virajda veya bozuk asfaltta hayati risk altında demektir. Allah muhafaza.

Eğer şasi değil de sac sorunu ise, daha ucuz çözümler ve ayrıca telafi edici hediyelerle mesele halledilebilir :)

Ferhat23 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
nitro37    0
nitro37

1.5 vtec turbo rs almayı düşünüyordum bir zamanlar iyiki almamışım. ;D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan    761
İlhan
42 dakika önce, nitro37 :

1.5 vtec turbo rs almayı düşünüyordum bir zamanlar iyiki almamışım. ;D

Sorun eğer yanlış anlamadıysam yazılan çizilenlerden. Sadece Türkiye'de üretilen Sedan araçlarda bu problem var.

Hb araçlarda şu ana kadar böyle bir şikayet yok.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
nitro37    0
nitro37
42 dakika önce, İlhan :

Sorun eğer yanlış anlamadıysam yazılan çizilenlerden. Sadece Türkiye'de üretilen Sedan araçlarda bu problem var.

Hb araçlarda şu ana kadar böyle bir şikayet yok.

Rs 1.5 vtech turbo model de sedan ilhan hocam diğer turbolu hb.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Dkn    199
Dkn

Sadece Türkiye üretim sedan araçlarda bu sıkıntı mevcut. İngiltere üretim hatchback modellerde sorun yok.

Bir de bizim fabrikayı övüp duruyorlar, honda fabrikaları içinde birsürü kalite ödülü aldı, çok iyi fabrika diye. Bakalım bu mağdur ettikleri vatandaşların sorunlarını nasıl çözecekler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
RSBurak    505
RSBurak

kendi kendine oluşması çok ilginç yolda giderken motor filan düşmesin :D biri yüz binlerce para verir elinde şanzıman patlar biri yine o kadar verir kaportası göçer subarunun gözünün yağını yiyeyim :D 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
SequentiaL    797
SequentiaL
4 dakika önce, RSBurak :

kendi kendine oluşması çok ilginç yolda giderken motor filan düşmesin :D biri yüz binlerce para verir elinde şanzıman patlar biri yine o kadar verir kaportası göçer subarunun gözünün yağını yiyeyim :D 

Subarucular da parçacılardan çok çekiyor be @RSBurak. Bugün 17:30 da görüştüğüm bir parçacı bana aynen şunu söyledi: "Abi tamam sabahtan beri arıyorsun döncem ben sana" Bak kendi ağzıyla sabahtan beri aradığımı ama 17:30 hala parçalar için fiyat alamadığımı belirtiyor. Bende dedim tamam kardeşim gerek yok kalsın istemiyorum. 10 dk sonra whatsuptan liste yapmış göndermiş

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
RSBurak    505
RSBurak
10 dakika önce, SequentiaL :

Subarucular da parçacılardan çok çekiyor be @RSBurak. Bugün 17:30 da görüştüğüm bir parçacı bana aynen şunu söyledi: "Abi tamam sabahtan beri arıyorsun döncem ben sana" Bak kendi ağzıyla sabahtan beri aradığımı ama 17:30 hala parçalar için fiyat alamadığımı belirtiyor. Bende dedim tamam kardeşim gerek yok kalsın istemiyorum. 10 dk sonra whatsuptan liste yapmış göndermiş

bende az önce servisi aradım ön cam sordum 3450 tl dendi o konuda haklısın abi ama yurtdışı siteleri yetişiyor bu durumda imdadımıza partsouq 'da kendini kaybetti çok pahalı olmaya başladı alternatif arayışına devam.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
SequentiaL    797
SequentiaL

Ben Subaruda özellikle ön çamurlukta şu mucize icatla göçüğü çekiyordum. Ne iz kalıyordu ne bişey. Honda da işe yarayacağına eminim

askılı_cam_vantuzu_küçük_100_lü.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
adem61    8
adem61

Dün bu konuyu okuduktan sonra alt kattaki firmada çalışan bi abimizin hondasına rastladım şirketin önünde. dikkat ettim onunda kasada yamulma var aynı şekilde. kendisine durumu anlattım şaşırdı adamcağız dikkat etmemiş bile hiç.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ugur35    5
ugur35

Dünden beri yolda gördüğüm Honda lara bakıyorum göçük varmı diye. :rolleyes:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
serkankucuk    145
serkankucuk
45 dakika önce, ugur35 :

Dünden beri yolda gördüğüm Honda lara bakıyorum göçük varmı diye. :rolleyes:

Ben de bakmaya başladım, dün eve dönerken gördüğüm Civic'te 2 yerde ufak göçmeler başlamış. Yazık sahipleri de hiç farkında değil diye düşünüyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
nitro37    0
nitro37

Şöyle bir araştırdım da uzun yola gidip gelen arabalarda olduğuna kanaat getirdim ben. Şehir içi kullanılmış ve hiç uzun yola çıkmamış civiclerde genelde çok çok az. Ayrica gocuklerin yerlerine bakınca direk rüzgarı yalayan yerler olduğu da belli. Buda demek oluyorki uzun yolda uzun süre rüzgara maruz kalan ince saç yapılmış ve altında kemiği olmayan bölgeler tavan ve kapı üstleri  drence dayanamayıp gocuyor. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
serkankucuk    145
serkankucuk

Bazı yorumlarda "kasisten geçmeye korkar oldum göçecek diye" yazanlar gördüm, ben de acaba araba amortisörün hissettirmemesi gereken dalgalanmaları direk kasaya iletiyor, kasadaki en zayıf yerler de içe doğru burkuluyor diye düşünmüştüm.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
SequentiaL    797
SequentiaL

Şasi buruluyor doğrudur ki her araçda şasi jijiditesi mevcuttur, olmalıdır. Önemli olan diğer parçaların bu toleransa uygun olarak tasarlanmasıdır

Rijidite

Klavyem sürçtü

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tonyukuk    63
Tonyukuk

Bir türlü sevemedim şu Honda'yı.

Yazık alan insanlara.

Türkiyede hep alan mağdur oluyor nasıl işse.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan    761
İlhan

Bayi-Servislerle - müşteriler (Mağdurlar) arasında resmen soğuk savaş verildiğinden bahsediliyor.

Farklı Honda Forum-Grup-Sayfaları birbirlerini değişik şeylerle suçluyorlar. Bu mağdurlar diğer ana gruptan-sayfadan atıldıklarını. Grup yöneticilerinin rüşvet aldığı vs bir çok şey söyleniliyor. Bundan dolayı olanlara ses çıkarmayıp göz yumuyorlar deniliyor.

Kendi içlerinde bile çok büyük sorunlar var. Hal böyle olunca birlik beraberliği sağlayamıyorlar..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
nitro37    0
nitro37

Ortalık cadı kazanı olmuş demek. Birliği saglayamazlar ise işleri sor.

Buna benzer durumlar skoda forumunda da var. Sıfır arabada ses duyanlar. Arka koltuk dan gelen gicirdamalar. Daha ilk 10 Bn km de dsg si bozulanlar. Start stop sisteminin zamansız devreye girmesi gibi bir ton sorun var yeni modelde. Şükür bende yok ama olan kişi sayısı olmayandan daha fazla sanırım. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan    761
İlhan
1 saat önce, nitro37 :

Ortalık cadı kazanı olmuş demek. Birliği saglayamazlar ise işleri sor.

Buna benzer durumlar skoda forumunda da var. Sıfır arabada ses duyanlar. Arka koltuk dan gelen gicirdamalar. Daha ilk 10 Bn km de dsg si bozulanlar. Start stop sisteminin zamansız devreye girmesi gibi bir ton sorun var yeni modelde. Şükür bende yok ama olan kişi sayısı olmayandan daha fazla sanırım. 

Şimdi bu tür şeylerde her iki tarafı da dinlemeden bir düşünceye kapılmak yanlış olur. 

Misal şu an Sol ayak engeli indirimi ile ÖTV indirimli bir Civic alıcısı aracını satılığa çıkarmış. Aracını alalı 5 ay olmuş, yapılan inceleme-denetim neticesinde ÖTV indimine tabi değilmiş. Honda Maliyeye / Yahutta Maliye Honda'ya bildirimde bulunmuş. Aradaki 50 bin küsür fark bu kişiden istenmiş. 

Kişide 2-3 gündür (Mağdurlar Grubunun Admini bu arada) Honda TR üzerime oynuyor, Honda TR beni şikayetti etti de bu yüzden oldu ÖTV talebi vs. diye hayıflanıyordu. Aradan 3 gün geçmedi bu gün aracını satılığa çıkarmış vatandaş !

Satılık fiyatı ötv indirimli fiyatı değil, 107.0000.-Liradan ilana koymuş !

Şimdi Ötv indirimli aracı belirlenmiş bir süreden önce satamazsın diye biliyorum. Satarsan da herhalde engelli bir vatandaşa satabiliyorsun diye kafamda kalmış. Normal bir vatandaşa satmaya kalkıldığında da başka prosüdürleri olsa gerek.

Şimdi Engelli / Ötv indirimi varsa.. 

Kişi Davasında haklıysa...

Aracını neden satılığa çıkarıyor ?

Honda TR'nin her şeyini kabul edip, yenilgiyi kabul etmek oluyor aracı satılığa çıkarmak..

Tam bir Brezilya Dizisi vallahi bu Honda Grupları.. :D 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
emre-sti    560
emre-sti

Ötv sini ödeyerek satılığa çıkarabilir ödeme safhasında ötv yatırılıyor maliye bakanlığına 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş