Jump to content
mdegerli

İmpreza 2007 Ön Ve Arka Cam

Tavsiye Edilen Mesajlar

mdegerli    1
mdegerli

Merhaba arkadaşlar,

Dün akşam arabamı Şişli'de bir binanın önüne park ettim. 3 saat sonra geldim aracı alacağım ve şok oldum. Ön ve Arka camlar patlamış. Sokakta oturan birisinin söylediğine göre, binanın en üst katı ile çatının birleşme noktasından Beton kopması olmuş ve aracıma gelmiş. Çok şükür içinde değildik ve çok şükür kaportaya gelmemiş yalnızca ön ve arka camlara isabet etmiş. Polise tutanak tutturdum. Resimleri çektim. Sigorta şirketini aradım fakat ctesi gece olduğundan, poliçe birimi çalışmıyor. Ptesi görüşmem gerekiyor. 

Arabamın Zorunlu Trafik Sigortası var fakat Kaskosu yok. Yoldan geçen bir taksi şoförünün söylediğine göre, Trafik sigortaları yılda 1 sefere mahsus olmak üzere, Cam hasar görür ise, karşılıyorlarmış. Sonra Generali Sigortanın sözleşmesine baktım, orada da yılda 1 kez Cam hasarını 500 TL limit dahilinde karşılanıyor olarak gördüm. 

Daha önce kaza yapmadığımdan pek bilmiyorum. Sormak istediğim;  1. Trafik sigortası gerçekten karşılar mı? 2. Sigorta karşılar ise, orjinali mi karşılar yoksa yan sanayi mi? (internette gördüğüm kadarıyla sigorta şirketleri de yan sanayi taktırmaya çalışıyormuş) 3. Eğer Sigorta karşılamaz ise, uygun fiyata bu camları taktırabileceğim Kağıthane-Şişli-Beyoğlu-Beşiktaş bölgesinde camcı biliyor musunuz?

Teşekkürler şimdiden bilgi verecek arkadaşlara

araba cam 2.jpg

araba cam.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
RSBurak    510
RSBurak

büyük geçmiş olsun sigorta karşılarmı emin değilim ancak bence kopan parçanın ait olduğu bina yöneticisi ile görüşmekte fayda var o sırada orada insanda olabilirdi kopan parçayı yapan firmanın suçu dava açılabilir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
emre-sti    564
emre-sti
4 saat önce, mdegerli :

Merhaba arkadaşlar,

Dün akşam arabamı Şişli'de bir binanın önüne park ettim. 3 saat sonra geldim aracı alacağım ve şok oldum. Ön ve Arka camlar patlamış. Sokakta oturan birisinin söylediğine göre, binanın en üst katı ile çatının birleşme noktasından Beton kopması olmuş ve aracıma gelmiş. Çok şükür içinde değildik ve çok şükür kaportaya gelmemiş yalnızca ön ve arka camlara isabet etmiş. Polise tutanak tutturdum. Resimleri çektim. Sigorta şirketini aradım fakat ctesi gece olduğundan, poliçe birimi çalışmıyor. Ptesi görüşmem gerekiyor. 

Arabamın Zorunlu Trafik Sigortası var fakat Kaskosu yok. Yoldan geçen bir taksi şoförünün söylediğine göre, Trafik sigortaları yılda 1 sefere mahsus olmak üzere, Cam hasar görür ise, karşılıyorlarmış. Sonra Generali Sigortanın sözleşmesine baktım, orada da yılda 1 kez Cam hasarını 500 TL limit dahilinde karşılanıyor olarak gördüm. 

Daha önce kaza yapmadığımdan pek bilmiyorum. Sormak istediğim;  1. Trafik sigortası gerçekten karşılar mı? 2. Sigorta karşılar ise, orjinali mi karşılar yoksa yan sanayi mi? (internette gördüğüm kadarıyla sigorta şirketleri de yan sanayi taktırmaya çalışıyormuş) 3. Eğer Sigorta karşılamaz ise, uygun fiyata bu camları taktırabileceğim Kağıthane-Şişli-Beyoğlu-Beşiktaş bölgesinde camcı biliyor musunuz?

Teşekkürler şimdiden bilgi verecek arkadaşlara

araba cam 2.jpg

araba cam.jpg

Hangi binalar ise müteahhitin sorumlusu,  bina sahibin ise kusursuz sorumlusu mevcut. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
mdegerli    1
mdegerli

Merhaba tekrar, Binanın sahiplerine gittim ve ücretini ödemelerini yoksa TCK 58. Maddeden dava açacağımı söyledim. Ödemeyikabul ettiler. Fakat servis maşallah arka cam yok ve ithal getirtecekler. Fiyatı ise: 4350 tl, Ön cam ise 1650 tl. Montaj ise 177 TL + 106 TL (Yapışkan ücreti). Yan sanayide arka cam ithal 1100 TL+Montaj ücreti dediler. Fiyatlar değişiyor ama arka cam yan sanayi de 1 tane, subaru serviste ise şimdilik yok. Böyle birşey olamaz. Subaru Cam bulabileceğimiz başka yer bilen var mı? Teşekkürler

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
RSBurak    510
RSBurak

Arka camı orjinal olsun ön o kadar önemli değil arka cam yan sanayi olursa satarken sorun çıkarabilirler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
blue12    3
blue12

Geçmiş olsun, çıkmacılardan bulunabilir. Maslakta ön arka cam görmüştüm benim araç için. Şu anda Google linki ile yardımcı olabilirim size; hızlıca linke tıklarsanız yönlendirecektir.

Bu arada; her ne sebeple olursa olsun taşınmaz bir malın etrafına bir sebeple zarar vermesi; burada konuya esas olan evden kopan parçaların sahibi binanın yöneticisi ilk mes'ul ve muhatap olup, sonrasında kat malikleri ve taşınmazın sahipleri de sorumludur. Ne yazıktır ki ülkemizde bu mekanizma sağlıklı işlemeyebilir. Bina inkar ya da itiraz eder konuya. Mahkemede sağlam delillerle (fotoğraflar,; oto, zarar, bina, yol, meteoroloji raporu, şahitlik edebilir birileri vs) polis raporunu desteklerseniz tazmin kararı alınması kolaylaşır. 
Ayrıca imal yılından (oturum / iskan başlangıç tarihi ya da fatura tarihi) itibaren ilk beş yıl içinde müteahhit ve bina kontrolünü yapan denetçileri de aynı derecede üçüncü kişi olarak mes'ul dürler. Bu sebeple onlara da ayrı ayrı mahkeme çağrısı yaptırılması gerekebilir. Ya da bina maliklerine rücu imkanı verilir.

"Borçlar Kanunumuzun 69. maddesi  bina ve yapı eseri maliklerine yapım bozukluğu veya bakım eksikliği nedeniyle zarara uğrayanların zararlarının tazmini ve malikin kendisine karşı sorumlu olan üçüncü kişilere karşı rücu imkanı verir."

"link-1"

"kanun"

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş