Jump to content
Polat07

2010 Legacy İçin Ankara'da LPG Tavsiyeleriniz

Tavsiye Edilen Mesajlar

Guest Cherkess   
Guest Cherkess

LPG Yeni nesil araçlarda sıkıntıyı ergeç çıkarır bu bilinen bir şey. Subap ayarı bozma vakası benzinde de oluyor. Eskiden olmuyordu yeni kurşunsuz benzin sayesinde artık oluyor. Benzin kurşunluyken subapları belli bir miktar kaplayıp ateşleme sırasında ortaya çıkan ısıdan çok sağlam bir şekilde koruyordu şu an mümkün değil.
Subap yakma olayı Japonlara değil tüm Yeni nesil araçlara özgü bir durum çünkü subaplar eskiden çelikti şimdi magnezyum ve magnezyum da çeliğin mukavemeti yok. Kısacası her benzinli araç subap ayarı bozacaktır. Her LPG'li araç subap yakmayı tadacaktır.
Asıl kritik nokta lpg kendini ve subap ayarı bozma veya subap yakma masrafını amorti eder ama bu süreçler ne zaman gerçekleşir derseniz en kötü montaj hatasıyla 80 bin gider, kötü kalibrasyonla bu süre çok kısalır kalibrasyon subap ömrünü montajdan çok daha fazla etkiler. İyi ustanın montajı da kalibrasyonu da iyidir zaten. İyi usta ayarı yolda yapar her viteste her devirde düşük ve yüksek performanslı kullanımların hepsini gözden geçirerek ayar yapar. Arabam benzindeki gibi gitmiyor cümlesindeki asıl sorun lpg kalibrasyon ve montaj hatasıdır. Mutlaka bu ikisinden birinde veya her ikisinde ustanın beceremediği bir durum vardır. Adam gibi montaj ve kalibrasyonu yapılmış LPG'li araç hem benzin hem lpg de aynı şekilde gider.
Lpg öncesi bakım ve Boğaz kelebeği Temizliği montaj sonrası yapılacak ayarların daha sağlıklı yapılmasını sağlar ve sorun yaşama ihtimali minimuma iner. Buji tırnak aralıklarının da ayarlanması önemlidir.
Ben tüm araçlarımı benzinli alıp lpg dönüşümü yaptırırım şayet lpg li araç alacaksam mutlaka montaj yapan yerin referansını araştırırım. Çünkü montaj yüzünden çıkan sorunlarla uğraşmak bir yana montajın yanlışlarını düzelttirmek isteseniz de bu işi her usta gönüllü yapma taraftarı olmaz. Ya da çok pahalıya patlayabilir.

Benzinli binilecek araçların 5-6 lt yakan mümkünse 1.0 cc ve 3 silindirli olması elzemdir. Zira bu araç sahiplerinin 2.0 xt ye bile binseler benzinde binip az km yaparak benzinde biniyorum oğlum diye hava yapmak günlük 45-50 km yol yapan lpg li araç sahiplerine sataşmak ve aşırı lpg karşıtı olmak gibi özellikleri vardır. Genellikle de şirket aracı kullanırlar. 🤣🤣🤣

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
nitro37    0
nitro37

Evett beklenen yardim lpg siz asla diyen ozgur hocadan geldi. ;D

Gene laf dondu dolasti benim 1.0 geldi iyimi. :knuppel2:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Deniss    59
Deniss

bence şansını zorlama mehmet abi biz haklıyız tüplü ve öfkeliyiz...

bizde bilirdik 1.0 tsı alıp benzinde binmeyi ama

aşkımız tercıh ettık :D lpg ile  :D 

sübap eritmeyi :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
nitro37    0
nitro37
10 dakika önce, Deniss :

bence şansını zorlama mehmet abi biz haklıyız tüplü ve öfkeliyiz...

bizde bilirdik 1.0 tsı alıp benzinde binmeyi ama

aşkımız tercıh ettık :D lpg ile  :D 

sübap eritmeyi :D

O zaman sana gelsin

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    2.145
Erçay
8 saat önce, Cherkess :

Benzinli binilecek araçların 5-6 lt yakan mümkünse 1.0 cc ve 3 silindirli olması elzemdir. Zira bu araç sahiplerinin 2.0 xt ye bile binseler benzinde binip az km yaparak benzinde biniyorum oğlum diye hava yapmak günlük 45-50 km yol yapan lpg li araç sahiplerine sataşmak ve aşırı lpg karşıtı olmak gibi özellikleri vardır. Genellikle de şirket aracı kullanırlar.

bi tane diye uğraşıyoruz, 3 silindirlerin çoğalmasından korkuyorum :))

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Salim    108
Salim

Usta mız hoşgelmiş:) Bir soruda ben sorayım ,acaba lpg subabları nasıl bozuyor bu kadar kısa surede,kullanımla alakalımı,çelik subab hepsine çözüm mü ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Guest Cherkess   
Guest Cherkess
Usta mız hoşgelmiş[emoji4] Bir soruda ben sorayım ,acaba lpg subabları nasıl bozuyor bu kadar kısa surede,kullanımla alakalımı,çelik subab hepsine çözüm mü ?

Çelik subap uzun vadede çözüm en azından yanmadan 100 bin km gider. Ama bir yere kadar. Subap bozmasındaki sıkıntılardan biri de sadece subapın yanmayıp subap bagalarının da aşınmasıdır yani subapların yataklarında da deformasyon oluşup subap ayarı bozulur. Yani subap bagasında resesyon gibi bir teknik adı var bu işin yanlış hatırlamıyorsam. Bir de subap her zaman yandığı için ya da yataklar aşındığı için değil aşırı ısıdan subaplar uzadığı için de subap ayarı bozulur bunu iyi bir usta sadece ayar yaparak düzeltebilir maliyeti daha azdır ama bizim millet az paraya tamah etmediği için subapların hepsini değiştirme taraftarıdır. Sadece çelik subap ömürlük çözüm değil yani. Alüminyum olan motor bloğu ve silindir kapaklarına sahibiz ve bu kapaklar magnezyum subaptan daha dayanıklıdır ama o da bir yere kadar. Yani ömürlük motor varsa da ömürlük subap ayarı yok maalesef. Sonra Honda'da 120 liraya yapılan subap ayarını subaruda uçuk rakamlara yaptırmak zorundayız.

Ustaların subap ayarı için uçuk rakamlar istemesinin sebeplerini de açıklayayım

1- Aracın subaru olmasından ötürü çift silindir kapağına sahip olması işçiliği ikiye katlar motor inmeden o kapaklar sökülemez konumları itibarıyla çamurlukların arkasında kalır bu kapaklar, diğer motorlar gibi tepeden söküp alamazlar yani zahmetlidir. Aracın markası subaru servis az usta az diye de ordan voleyi vururlar.

2- sanmayın ki ustalar subap ayarını kendileri yapıyor %90 ı kendi yapmaz verir rektefiyeciye yaptırır 700 rektefiyeciye verse bunu 1000 tl ye yuvarlar en az yani burada ustanın vicdanına kaldınız şayet varsa.

(Ben bir tek Bektaşoğlu Garaj ı gördüm rektefiyeciye subap yaptırmayan kendi yapan.)

Sonra contadır ıvır zıvırdır işçiliktir derken güzel bir fatura kesilir Yetkili servisten çok fatura çıkaran özel servisler de mevcut tabi.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
praxis    53
praxis

@Erçay'ın güzel bir sözü vardı.Tam hatırlayamadım ama "lpg'siz araç kullanmak uzak ama güzel bir hayaldir" gibi bir şeydi.Bizim için lpg siz araç kullanmak kısa süreli olabilir ancak.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Guest Cherkess   
Guest Cherkess
[mention=3426]Erçay[/mention]'ın güzel bir sözü vardı.Tam hatırlayamadım ama "lpg'siz araç kullanmak uzak ama güzel bir hayaldir" gibi bir şeydi.Bizim için lpg siz araç kullanmak kısa süreli olabilir ancak.

Lpg uzun yolda bitince en yakın benzinliğe kadar benzinle gittiğim her km de ciğerimden sanki bir parça sökülüyor sanki. Lpg Candır Benzin Heyecandır. 🤣

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş