Jump to content
murat1903

XV Servis

Tavsiye Edilen Mesajlar

murat1903    404
murat1903

merhaba arkadaşlar 

yarın aracımı servise bırakacağım. sıkıntım şu 1 haftadan beri frenlerde ses geliyor basınca il başta sanki taş kaçmışta onun sesi gibiydi sonra değişti fren basın tıssssss die sürtme sesi gelmeye başladı şimdide ilk basınca eğer hızım düşüke resmen çığlık atıyor sonra susuoyr ve yne tısssss ses geliyor frenden çekincede bir süre ( 1 2 sn ) ses devam ediyor. yarın servise bırakıcam ancak servislere güvenmediğimden dolayı sizce sorun ne olablir beni kandırmasınlar yarın brde şu aracın rot balansını bir türlü olmadı sürekli sağa çekiyor bıktım usandım artık

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
nitro37    0
nitro37

En fazla disk ve balata diyebilirler. Saga cekme balanstan degil rot ayarindan. Dort teker rota soktur. Sase olcumu yaptir. Belki tasiyici da olcu kacikligi vardir. Tasiyicida olcu kacikligi varsa rot ayari tutmaz zaten. Isinin ehli bir rotcuya git serviste yapamaz iseler. Spor arabalarin rot ayarlarini yapmakla unlu bir rotcu muhakkak vardir. Oyle birine git.

Fren merkezide yerinden cikmis olabilir bu arada 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
murat1903    404
murat1903
41 dakika önce, nitro37 :

En fazla disk ve balata diyebilirler. Saga cekme balanstan degil rot ayarindan. Dort teker rota soktur. Sase olcumu yaptir. Belki tasiyici da olcu kacikligi vardir. Tasiyicida olcu kacikligi varsa rot ayari tutmaz zaten. Isinin ehli bir rotcuya git serviste yapamaz iseler. Spor arabalarin rot ayarlarini yapmakla unlu bir rotcu muhakkak vardir. Oyle birine git.

Fren merkezide yerinden cikmis olabilir bu arada 

abi aracı 0 aldım ölçü kaçıklığı var ise fabrikasyon hataya girmez mi ? öyle bir durumda ne yapmalıyım ? 4 tekeride rota soktum ama yok hala çekiyor acayip kıllandım yarın bir gideyim bakalım frenlerde canımı sıkıyor zaten

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Deniss    59
Deniss

jantların bırınde bir yamukluk olabilir ona baktırdınızmı :( sert bir cukur ayada bir yere carmış ola bılırsınız sonuc gene aynı olabılır

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
nitro37    0
nitro37

Girer tabi ama burda senin arabayi aldiktan sonra tekeri sert bir cukura dusurmedigin yada kaldirama vurmadigin ne malum derler. Yada uretim hatasi atiyorum tasiyici 1.5 cm icerde montaj yapilmis diyebilirler. Yada tasiyici degildir. Jantda problem vardir. Ama jant olsa titremede yaptirir. Lastik havalarinada baktir oda saga sola cektirir. Ceken tarafin tam zit tarafina iki uc bar dusuk hava bas bakalim ne olacak. Yani araba saga cekiyorsa sag teker 33 ise sol tekere 29 hava bas. Egerki dengeleme yapar cekme duzelirse sikinti yuruyen den demektir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
murat1903    404
murat1903
49 dakika önce, Deniss :

jantların bırınde bir yamukluk olabilir ona baktırdınızmı :( sert bir cukur ayada bir yere carmış ola bılırsınız sonuc gene aynı olabılır

hiç dikkat etmedim bu gün bakarım

46 dakika önce, nitro37 :

Girer tabi ama burda senin arabayi aldiktan sonra tekeri sert bir cukura dusurmedigin yada kaldirama vurmadigin ne malum derler. Yada uretim hatasi atiyorum tasiyici 1.5 cm icerde montaj yapilmis diyebilirler. Yada tasiyici degildir. Jantda problem vardir. Ama jant olsa titremede yaptirir. Lastik havalarinada baktir oda saga sola cektirir. Ceken tarafin tam zit tarafina iki uc bar dusuk hava bas bakalim ne olacak. Yani araba saga cekiyorsa sag teker 33 ise sol tekere 29 hava bas. Egerki dengeleme yapar cekme duzelirse sikinti yuruyen den demektir.

titreme yok abi 60 70 km de bile çekme apıyor 120 de felan direksiyon bırakında 1 2 snde tamamen şerit değiştirmiş olyr lastik havalarına baktım hepsini eşitledim bir de senin dediği gibi deneyim bugün

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
nitro37    0
nitro37

Aynen sen dedigimi bir dene ceken taraf neresi ise onun tam zitti tekere dusuk hava bas bakalim ne olacak.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
SequentiaL    834
SequentiaL

Hiç lastik sök tak yapıldımı ses gelmeden önce. Bijonlar gevşekse balata bitmese dahi bu tarz sesler yapabilir. Frende çekme yapabilir. Eğer öyleyse bijon saplamaları kopmadan yeterli miktarda sıkmakta fayda var. Bu da bir ihtimal

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
SequentiaL    834
SequentiaL

Ben sarı diye kışlılar için çıkma jant almıştım. Jantların üçünde yüzük (ya da bilezik o göbekteki zımbırtı) var birinde yoktu. O jantıda sağ arkaya takmıştık. Frene basında tam oturmayan jantın olduğu lastik frenliyor aracı durdurmaya çalışıyor dolayısıyla sağa doğru kasıyordu. Ben balata kırıldı sandım. O derece takırtı lokurdu geliyordu. Gaza yüklenmeden frene nazik basarak ustaya kadar geldim lifte kaldırdık. Bijonlar sıkı olmasına rahmen lastik sağa sola sallanıyordu. Söktük baktık yüzük yok. Araya pul koyup Jantı aldığım yere gittim iade etmek isteğimi söyledim. Beni bu şekilde yola nasıl çıkardınız diye çıkıştım. Jantlar satılsın diye bayiye bırakılmış ve sahibi de subaru seyfullah mıdır ne karın ağrısıdır, şu malum apaçininmiş. Kendisiyle telefonda görüştüler ve 450 lira verdiğim jantları beyefendi 250 tlye geri alabileceğini söyledi. Sonuç olarak o kazığı yemedim. Tornada janta işlem yapıp uydurdular.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
emre-sti    567
emre-sti

Iki kez fren diski ile disk koruma sacı arasına taş sıkışmıştı araba korku filmi arabası gibi ses yapıyordu ilkinde 4 lastik soktum sonuncu da bulmuştu diğerinde ise tekeri çukura düşürdüm sesten kurtulmuştum

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
murat1903    404
murat1903

arkadaşlar sorunum çözüldü taitle çıktım geldim sıkıntım kalmadı herkese çok teşekkür ederim tavsiyeleriniz için... başımdan geçenler şu şekilde kanu başlığında belirttiğim gibi servislere güvenmiyorum ve haklıyımda servise gittim ( bu arada araç şirket adına kayıtlı) aracımı bıraktım bana dönüş olarak ön arka balatalar tamamen bitmiş ses bu yüzden geliyor ( floryada kiservis bu arada orada sizle ilgilenen serdar bey var kendisi gerçekten çok kibar biri) değişmesi lazım dediler ve arka fren diski balıksırtı olmuş tornada düzelmez çok incelmiş dediler 30 bin bakımı dediler motor temizleme yağı istedim ve son olarak rot balans istedim hepsine 2500 TL istediler şirketi aradı önce kabul ettiler bende onayladım ancak sonra şirket ( babam ve amcalarım ) arayıp olmaz çok pahalı dediler bende dedim eee adamlar işe başladı nolcak dedim bu arada çocukla uğraşıyor hastanede idik doktorlar çok kızdırmıştı beni bide üstüne bu aksilik neyse aradım dedim yaptıklarınız kalsın balataları ve diski sökün saolsunlar biraz uğraştırdılar ama kabul ettiler ee gerçi 1083 tl aldılar baya bi kazık yedim 30 bin bakımı  rot balans motor yağı için ama şahsen hak ettiğim düşünüyorum çünkü başta onaylamıştım ben değil şirket ama olsun çektik cezamızı aldım arabayı götürdüm koca sinan sanayiye daha doğrusu babam benim tanıdığım var die baba dedm bak bu subaru her yerde parçaşı olmaz vardır vardır die die gittik elbette yok ama neyse uzun uğraşlar sonucu farklı br marka takıldı balatalar adını hatırlamıyorum ama bmw felan kullanıyormuş araştırmıştım sıkıntı yoktu gibi taktırdım sonra disklere baktılar tornacı değiştirmeye gerek yok dedi tornadan geçti ve taktık sonra rotçuya gittim derdimi anlattım baktı bunun rotla alakası yok elektronik direksiyonda problem var servise götür dedi ama benim içime sinmedi zaten götüremezdim ertesi gün yola çıkacaktım oradan da film cama taktırdım 3 numara arkalar ve önler arka cam 2 biraz karanlık oldu ama uzun yolculukta çok rahat ettim güneş hiç girmedi içeri.  denizliye gidene kadar pertim çıktı 110 km de 1 2 sn de araç şerit değiştiriyordu neyse denizlide bi tanıdık varmış eşimin babasının ona götürdük çok güvendiği bir rotçuya götürdü baktı etti rot yaptı olmadı tekerleri değiştirdi olmadı iç dış yaptı olmadı derken bir daha söktü rota bakmak için sağ tekermi patladı dedi evet dedm darbe almış ondandır dedi düzelti ama yine olmadı amartsöre bakıcam dedi tam sökerken bir ses geldi bu ne lan die :D gittik baktı affalamış şekilde bir pime bakıyor ve vay aqlarım die bir söz dedim abi ne oldu bilemem ne pimi dedi unuttum adını daha önce hiç bu tip görmedim dedi normalde dedi rotta amartsörde problem oldumu bu pimi söküp amartsörden ayar veririz dedi ama düz olur bu eğimli ne güzel yapmışlar amortsörü sökemye gerek kalmadan bunla ayar veriyorlar sıkıntı bunda dedi bir düzeltti araba şu çiçek gibi dümdük gidio :D dediki bunu serviste bilmiyordur dedi bu galiba xv ye özel dedi foresterde hiç görmedim dedi dedim nerden biliyorsun servisinde bilmediğini eee dedi sen servise veriyorsun rot için onalrda bize :D durum bu arkadaşlar xv kullananlar rotçuda olmazsa bu pimden bahsedin amartsörün söküldüğü yerde

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
nitro37    0
nitro37

Gecmis olsun. Sana yaris tipi modifiye araclarin rotunu yapan birini bul derken iste bu sebeblerden diyordum. Cok fazla extrem durumlarla, kazali arabalarla karsilastiklari icin nereye bakacagini biliyor bu tip rotcular.  Allahtan senin rotcuda kafayi kullanmis arizayi bulmus. Tekrar gecmis olsun. Gozun aydin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Subim    368
Subim

geçmiş olsun, senin probleminin üzerine toprak atılacak kadar eskimiş nerdeyse, kurtulduğun iyi olmuş.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
gumush    1
gumush

Okurken cozulmeyecek diye okuyordum ama simdi cozulmus olmasina cok sevindim. Ama servisin anlayamamis yada cozmemis olmasina da uzuldum. Umarim izmir'deki servisi iyidir :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş