Jump to content
miki

2005 Subaru Forester xt Hakkında Görüşlerim

Tavsiye Edilen Mesajlar

nitro37    2.148
nitro37

Birazcık daha seyrettim. Kayın pederiniz anladığım kadarı ile parça fiyatlarıni servisten öğrenmiş. Ama hiç bir subaru kullanıcısı zengin olmadıkça ;D servisten parça almaz. Sifir arac garantili olmadikca. Dışarda yarı fiyatından daha ucuz bulunur triger, disk, balata, sensör, vs. Bunları yazma nedenim, videoyu izleyip hadi ya ne pahaliymis demesin kimse, yanlış yönlendirme olmaması için. Hold ve poweri tuşu ile ilgili bilgi de yanlış. Power extra güç vermez sadece sanzimanin erken vites atmasini engeller kaldıki gaz pedalına dip yapılırsa, otomatik power mdouna geçmiş gibi yüksek devirde vites atar. Hold tuşu sadece motoru ikinci vitesde kaldırır, bunun nedeni kaygan veya karlı zeminlerde tekerleklere gücü fazla vermeden kalkmasını sağlayarak aracın yola tutunmasini sağlamaktır. Hold modunda iken dip gaz yapılırsa zaten motor ikinci vites den başlar ve normal modda devam ederek yükselir. Yani amac sadece kalkarken ve yavaş karda giderken yola tutunmak tir. Tekrar selam ederim kayinpederinize foruma girsin muhakkak 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
septica_666    248
septica_666
5 saat önce, emre-sti :

26 tane subap oem 800 çelik 220 tl

İşçilik 900 1000 arası 3500 de çok değil mi 

Uzun yolda cruz yol yokuşu ise çok yaktırır.  Yokuş görünce kruz devreden çıkarsa sorun olmuyirb

Emre, 3500 de çok ama, sadece subap ve işçilik ile de bitmiyor. misal 2 tane yan silindir kapak contası var, 2 sene önce, orjinalinin tanesi 165 lira idi, şimdi muhtemelen 200 liranın üzerindedir. yan silindir kapakları açılınca da mutlaka değişiyor, kimse eskisini takmayı göze alamaz. ayrıca, 16 subap keçesi ve 16 subap gaydı ( tanesi 5 lira falan olabilir ) ve  egzoz contası , emme contası da değişiyor. ve motor yağı ve filtreler de değişiyor tabi. hadi motor yağı zaten yapılması gereken 10 bin bakımına sayılabilir, ama motor yağı değiştikten sonra 2-3 bin km'de subap sorunu stop etme başlayıp çekilmez hal alabiliyor benim yaptırdığım araçtaki gibi 8)  ayrıca antifriz de değişmesi gerekli diye biliyorum, motor indirilirken su boşaltılıyor, eski suya ya da borulara birşey kaçma ihtimaline karşı.. çelik subap maliyeti 300-500 lira arası, çelik subap kullanılırsa, yağ ve antifriz değişimi dahil, 2700-2800 liralara halledilebilir 1000 lira işçilik varsayarak.

Ekleme yapayım, yan silindir kapak contalarını 1,5 yıl önce  165 liraya almıştım,şimdi 225 lira olmuş, hey döviz be, sen nelere kadirsin :

http://www.subaruyedekparcalari.com/forester-silindir-kapak-contasi-20cc-2006-2007-pmu1835

subap keçesi/lastiği, takım olarak( subap gaydı değişiyor mu hatırlayamadım):

http://www.subaruyedekparcalari.com/forester-sibob-lastigi-takim-20cc-2006-2007-pmu1843

ekzoz boğaz contası:

http://www.subaruyedekparcalari.com/forester-ekzoz-bogaz-contasi-20cc-2006-2007-pmu1844

aslında bunlarla uğraşmak yerine direk tüm takım alınabilir tertemiz, ama bu keçe/contalardan bazı motordan çıkanlar tekrar kullanılabiliyor, kafası rahat etmesini isten tüm takımı orjinal alıyor , hepsini değiştiriyor :)) :

http://www.subaruyedekparcalari.com/forester-takim-conta-20-r-2006-2012-pmu2563

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
miki    25
miki

İleteceğim . Teşekkürler :) 

04.10.2017 at 12:57, nitro37 :

Kayın pederiniz çok tatlı adam. Sevdim kendisini. Bizim yapamadığımızı yapmış tebrik ediyorum. Evet hataları olmuş 

Sürekli 4 ceker simetrik awd

Subaplar hemen değişmez erken teşhis yapılırsa ayar ile kurtarır

Subap değişim maliyeti heralde yetkili servis fiyatı söylemiş ama özelde 3500 tl 

Crose kontrol iyidir ama uzun yolda çok yaktırır ve gereksiz roketlemelere sebebiyet verir.

Videoyu akşam sonuna kadar izleyecegim. Kayinpederinize selam söyleyin bizden. Hatta foruma üye yapın amcamızı sohbet etmek isterim kendisiyle. Tekrar teşekkürler 

04.10.2017 at 19:28, septica_666 :

Emre, 3500 de çok ama, sadece subap ve işçilik ile de bitmiyor. misal 2 tane yan silindir kapak contası var, 2 sene önce, orjinalinin tanesi 165 lira idi, şimdi muhtemelen 200 liranın üzerindedir. yan silindir kapakları açılınca da mutlaka değişiyor, kimse eskisini takmayı göze alamaz. ayrıca, 16 subap keçesi ve 16 subap gaydı ( tanesi 5 lira falan olabilir ) ve  egzoz contası , emme contası da değişiyor. ve motor yağı ve filtreler de değişiyor tabi. hadi motor yağı zaten yapılması gereken 10 bin bakımına sayılabilir, ama motor yağı değiştikten sonra 2-3 bin km'de subap sorunu stop etme başlayıp çekilmez hal alabiliyor benim yaptırdığım araçtaki gibi 8)  ayrıca antifriz de değişmesi gerekli diye biliyorum, motor indirilirken su boşaltılıyor, eski suya ya da borulara birşey kaçma ihtimaline karşı.. çelik subap maliyeti 300-500 lira arası, çelik subap kullanılırsa, yağ ve antifriz değişimi dahil, 2700-2800 liralara halledilebilir 1000 lira işçilik varsayarak.

Ekleme yapayım, yan silindir kapak contalarını 1,5 yıl önce  165 liraya almıştım,şimdi 225 lira olmuş, hey döviz be, sen nelere kadirsin :

http://www.subaruyedekparcalari.com/forester-silindir-kapak-contasi-20cc-2006-2007-pmu1835

subap keçesi/lastiği, takım olarak( subap gaydı değişiyor mu hatırlayamadım):

http://www.subaruyedekparcalari.com/forester-sibob-lastigi-takim-20cc-2006-2007-pmu1843

ekzoz boğaz contası:

http://www.subaruyedekparcalari.com/forester-ekzoz-bogaz-contasi-20cc-2006-2007-pmu1844

aslında bunlarla uğraşmak yerine direk tüm takım alınabilir tertemiz, ama bu keçe/contalardan bazı motordan çıkanlar tekrar kullanılabiliyor, kafası rahat etmesini isten tüm takımı orjinal alıyor , hepsini değiştiriyor :)) :

http://www.subaruyedekparcalari.com/forester-takim-conta-20-r-2006-2012-pmu2563

Benzinli kullanacağım. LPG taktırmayı düşünmüyorum. Ama bilgiler için teşekkürler. babamın aldığı fiyatların çoğu evet servis fiyatı ama İzmir'deki Kemal ustadan :) O da orjinal satıyor sonuçta. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
kmvolkan    405
kmvolkan

Servis faturalı satıyor:)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
egul1971    1
egul1971

yeni subarucu olmaya basladim, forester 2.0 2004 2005 2007 2008 model araclara baktim,hepsi 6 ayda araclarindan vazgecip satmak istiyordu.biri 11 yiilik sahibiydi.bu beni dusundurdu. birde ilk kez kullandigim 2.0 xt gazpedali cok sertti, normalmidir

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-subaru-akdeniz-oto-dan-2004-subaru-forester-2.0-xt-otomatik-177-hp-full-486631159/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-subaru-nevauto-2005-subaru-forester-2.0-xt-484267336/detay/

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-subaru-super-forester-490968883/detay/

araclar nasildir bilen veya fikir veren varsa cok sevinirim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
nitro37    2.148
nitro37

Ayrı konu açın alınık otomobil bölümüne ordan yardımcı olalim

7 saat önce, egul1971 :

yeni subarucu olmaya basladim, forester 2.0 2004 2005 2007 2008 model araclara baktim,hepsi 6 ayda araclarindan vazgecip satmak istiyordu.biri 11 yiilik sahibiydi.bu beni dusundurdu. birde ilk kez kullandigim 2.0 xt gazpedali cok sertti, normalmidir

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-subaru-akdeniz-oto-dan-2004-subaru-forester-2.0-xt-otomatik-177-hp-full-486631159/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-subaru-nevauto-2005-subaru-forester-2.0-xt-484267336/detay/

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-subaru-super-forester-490968883/detay/

araclar nasildir bilen veya fikir veren varsa cok sevinirim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
egul1971    1
egul1971

Teşekkürler,anladım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
miki    25
miki

Arkadaşlar satıyorum :( 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
nitro37    2.148
nitro37
18 dakika önce, miki :

Arkadaşlar satıyorum :( 

Hayırdır?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
miki    25
miki
23 dakika önce, nitro37 :

Hayırdır?

Valla hayır mı şer mi bilmiyorum. Özel bir durumdan dolayı satmak zorunda kaldım. çok ama çok üzgünüm. bir daha böyle bir aracı nasıl bulurum bilmiyorum. bir 6-7 ay sonra :(

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
nitro37    2.148
nitro37
53 dakika önce, miki :

Valla hayır mı şer mi bilmiyorum. Özel bir durumdan dolayı satmak zorunda kaldım. çok ama çok üzgünüm. bir daha böyle bir aracı nasıl bulurum bilmiyorum. bir 6-7 ay sonra :(

Sağlık olsun.  Yine alırsın 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Zencir    127
Zencir

hayırlı olsun kazasız belasız kullanmak nasipolsun, tekerine taş deymesin, yada deysin hocam forester bu bişey olmaz buna, sizede zehir bulaşmış, ilk kullandığım forester 2005 mod bır xt idi tamam dedim makina budur, sonra hanım bindi, beğendi, beğendide keşke sağımdan bi araba geçmeyeydi, dayanamadım biraz gazladım, virajıda 120  140 gibi komik  bi süratle alınca fırçayı yedik, yok bu araba çok hızlı çok gürültülü vs vs, vel hasılı zehiri öyle bi aldımki, gittim başka bi makina aldım, ama bak hala buradayım, he bide buradaki insanları görmesemde seviyorum yardımcı oluyorlar fikir veriyorlar çok farklı bir platform ,,,, aylavyu subaru

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
miki    25
miki
06.11.2017 at 14:32, nitro37 :

Satılık ürün giremiyorum. henüz yetkim yok mu? 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
miki    25
miki
16 dakika önce, miki :

Satılık ürün giremiyorum. henüz yetkim yok mu? 

50 mesajım yokmuş ondan tamam anladım :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
miki    25
miki
15.07.2017 at 19:01, ceyhunugur :

hayırlı olsun gule gule kullanın 

42 500 e aldınız sanırım ıstınye deydı arac zaten sız almasaydınız ben alıcaktım 

sol arka amortısor mars motoru ond dısk ve motor ve dıfrensıyel sanzıman yag bakımı guncelleme bırde lastıkler degısecektı toplam 3000 cıvarı hasar kaydı vardı berkay bey ı ılk arayan sız oldugunuz ıcın sıze soz vermıstı ıyı arac aldınız gule gule kazasız belasız kullanın yanlız bakımları yaptırın muhakkak sonrasında daha baska sorunlar cıkmasın 

satıyorum hocam :(

Belki ilgileniyorsunuzdur hala: https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-subaru-2-sahibinden-2005-model-subaru-forester-135-bin-km-de-499359505/detay

07.11.2017 at 16:28, demokritos :

bence uçuk fiyat. en fazla 45 - 46.

piyasa artmış ve bu araç gibisi yok şu an. yaptığım masrafları ve diğer ayrıntıları da ekleyeyince 50 nin altına mantıksız geliyor bana.   

07.11.2017 at 09:46, emrekeskin97 :

valla bence de güzel fiyat :) 50 ye bırakıyorum. şu an bundan iyisi yok ( en azından sahibinden de)

06.11.2017 at 14:32, nitro37 :

Teşekkürler. Gürcistan'dan almayı bekliyorum. 180 günü doldurup. ama iyi bir şey bulmak çok zor 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bagpipes    135
Bagpipes
Bir saat önce, demokritos :

Piyasa sabit 6-7 aydır. Umarım satarsınız ama 50 - 52 bine bir yıl bekler ilanda bence. Sonra da satamadan ilandan alırsınız.

ben  düşük km'li ve lpg'siz olduğu için 45-46 dedim, yoksa 42-43 bin TL zaten.

Sizin yaptığım dediğiniz masraf zaten arabada normalde olması gerekenler. plakalık, silecek, ampül değişimi, şanzıman yağı değişimi masrafı aracın satış fiyatına eklenir mi. 

42.500'e al, 1000 - 1500 TL masraf yap 52.000 TL'ye sat :D

Ha takarsınız 3-5 bin liralık ses sistemi, td4 turbo, yazılım falan dersiniz 55 bin kardeşim. O zaman biz de bir şey demeyiz.

Yanlış anlamayın ama fiyat oldukça yüksek. Umarım satabilirsiniz.

+

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
nitro37    2.148
nitro37

6 ay önce:

2005 model benzinli, arican subaru bakımlı ve modifiyeli, bir karış lokal boyalı, en çok tutulan bordo renk, İçinde italya dan getirtigim full alpine ses sistemi olan, 750 tl hasar kayıtlı, motorunda td4 turbo, sti intercooler, sti yağ pompasi, sti enjektör, sti benzin pompasi, kn filitre, remus egzoz vs gibi modifiye leri olan (extra lar 15 bn tl)  140k daki tum bakimlari yeni yapilmis ( tum sivilar ) 0-100 7 saniye Olan  240 hp gucundeki forester xt aracımı zorla 48500 sattım. 

Şimdi kimse kusuruma bakmasin ama bu ilanlara bakınca ya ben çok ucuz vermişim yada bu ilanda ki araçlar cidden fahiş pahalı diyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
hsnmns    12
hsnmns

5-6 ay önce 2006/7 model ve 90k civarında km'de bir forester satışa çıkatılmıştı. Sahibi acelem yok, iyi, temiz araba diye 50000₺ istemişti. Kaça satıldı bilmiyorum. Ama ardından gelen ilanlar uçmaya başladı ve bir daha gerilemedi. Öyle ilginç bir ticaret anlayışımız var ki fiyatını ederinden değil benzerinden hareketle belirliyoruz. Çevrenize bakın olay aynen şe şekilde gerçekleşiyor , Komşu evini satıyordur, ve 100 x istiyordur. Bunu duyan diğer komşu "onun evi o kadar ediyorsa benim ev 120 x eder diyor, öbürü o zaman benim ki 150 x eder diyor. Baştaki ilk satan 'yav biz ucuza veriyormuşuz deyip fiyatı 150 x'e çıkartıyor. Sonra da piyasası bu oluyor. O sebep arkadaşın istediği fiyat fazla ama piyasa öyle :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
macemre    52
macemre
10.11.2017 at 17:49, nitro37 :

6 ay önce:

2005 model benzinli, arican subaru bakımlı ve modifiyeli, bir karış lokal boyalı, en çok tutulan bordo renk, İçinde italya dan getirtigim full alpine ses sistemi olan, 750 tl hasar kayıtlı, motorunda td4 turbo, sti intercooler, sti yağ pompasi, sti enjektör, sti benzin pompasi, kn filitre, remus egzoz vs gibi modifiye leri olan (extra lar 15 bn tl)  140k daki tum bakimlari yeni yapilmis ( tum sivilar ) 0-100 7 saniye Olan  240 hp gucundeki forester xt aracımı zorla 48500 sattım. 

Şimdi kimse kusuruma bakmasin ama bu ilanlara bakınca ya ben çok ucuz vermişim yada bu ilanda ki araçlar cidden fahiş pahalı diyorum.

Sen ucuz vermişsin aga☺️☺️☺️ Şöyle alıcı gözle bir baktım da!

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bmk    28
Bmk
12 saat önce, hsnmns :

5-6 ay önce 2006/7 model ve 90k civarında km'de bir forester satışa çıkatılmıştı. Sahibi acelem yok, iyi, temiz araba diye 50000₺ istemişti. Kaça satıldı bilmiyorum. Ama ardından gelen ilanlar uçmaya başladı ve bir daha gerilemedi. Öyle ilginç bir ticaret anlayışımız var ki fiyatını ederinden değil benzerinden hareketle belirliyoruz. Çevrenize bakın olay aynen şe şekilde gerçekleşiyor , Komşu evini satıyordur, ve 100 x istiyordur. Bunu duyan diğer komşu "onun evi o kadar ediyorsa benim ev 120 x eder diyor, öbürü o zaman benim ki 150 x eder diyor. Baştaki ilk satan 'yav biz ucuza veriyormuşuz deyip fiyatı 150 x'e çıkartıyor. Sonra da piyasası bu oluyor. O sebep arkadaşın istediği fiyat fazla ama piyasa öyle :)

Evet maalesef piyasa o şekilde belirleniyor ama diğer bir etkeni de unutmamak gerek "alıcı". Kimse o fiyatlara almazsa fiyatlar mecbur gerçek ederlerine iner veya uzuuuuunca aylar, yıllar ilanda bekler :) Fahiş fiyatlara anca Subaru piyasasına yeni girmiş birilerine araç satılabilinir herhalde. Çünkü buradaki herkes az çok araçların gerçek ederlerini biliyordur. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
miki    25
miki
10.11.2017 at 15:47, demokritos :

Piyasa sabit 6-7 aydır. Umarım satarsınız ama 50 - 52 bine bir yıl bekler ilanda bence. Sonra da satamadan ilandan alırsınız.

ben  düşük km'li ve lpg'siz olduğu için 45-46 dedim, yoksa 42-43 bin TL zaten.

Sizin yaptığım dediğiniz masraf zaten arabada normalde olması gerekenler. plakalık, silecek, ampül değişimi, şanzıman yağı değişimi masrafı aracın satış fiyatına eklenir mi. 

42.500'e al, 1000 - 1500 TL masraf yap 52.000 TL'ye sat :D

Ha takarsınız 3-5 bin liralık ses sistemi, td4 turbo, yazılım falan dersiniz 55 bin kardeşim. O zaman biz de bir şey demeyiz.

Yanlış anlamayın ama fiyat oldukça yüksek. Umarım satabilirsiniz.

Piyasa ne ise satıcılar da onu koyar. Yaptığım masrafları tek tek yazmıştım. 1000-1500 değil. Eleştirinin de dozu var. Örnek @nitro37

Piyasanın üzerinde bir fiyat verdiğimin farkındayım. şu an gelen ilanlara bakın hala benim aracın kalitesinde ilan yok. neye göre fiyat belirlicez? Nitronun dediği doğru. İlanlara bakıp karar veriyoruz. Yoksa bu araç tipinin gerçek fiyatı 35-40 binde diyor bu işi yıllardır yapan arkadaşlar ve ustalar. Ayrıca arayanlara 47 ye kadar düşürüyorum. Piyasa ölücü çoğunluk sizin bizim gibi idealist yaklaşmıyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş