Jump to content
serebral

XV start&stop çalışma düzeni

Tavsiye Edilen Mesajlar

serebral    8
serebral

Arkadaşlar merhaba, yaklaşık 8 ay kadar önce hasarlı olarak aracımı aldım. Aracın motor veya elektroniklerinde bir sorunu yoktu, yalnızca ön sağ çamurluk değişti ve ön sağ takım (amortisör, alt tabla vb.) değişti, sağ yan kapılarda dahil komple boyandı. Benim sorunum aracın start&stop sistemi ile ilgili aracı çalıştırıp yürüdükten sonra ilk duruşumda problemsiz devreye giriyor fakat daha sonra motor stop edene kadar bir daha devreye girmiyor, neden olabileceğine dair fikri olan arkadaşlar bir akıl verirseniz sevinirim.

Bu arada geçen gün İstanbul - Ankara arası otobanda yağ lambası (sarı) yandı, yağ değişimi 7.000 km önce yapılmıştı, yağ çubuğunu çekip baktığımda yağ seviyesinin alttaki noktada olduğunu gördüm. Yoldaki bir benzin istasyonundan 5/30 yağ alıp yarım litre ekledim lamba söndü , daha sonra eve dönüp baktığımda yağ seviyesi normal idi, sebep ne olabilir?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Chemaster    65
Chemaster

Merhaba, start stop çalısması bir çok faktöre bağlı direksiyon açısı, eğim dahi etkiliyor. Ancak bahsettiğiniz durum normal değil, servise gösterebilirsiniz.

Xv nin yağı 0w20 yanlış yağ koymuşsunuz. Bazı serilerde yağ yakma sorunu vardı. Ancak sizde 7000 km olmuş. Kronik değilde başka bir sorun var gibi.

Sent from my iPad using Tapatalk

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
serebral    8
serebral
18 saat önce, Chemaster :

Merhaba, start stop çalısması bir çok faktöre bağlı direksiyon açısı, eğim dahi etkiliyor. Ancak bahsettiğiniz durum normal değil, servise gösterebilirsiniz.

Xv nin yağı 0w20 yanlış yağ koymuşsunuz. Bazı serilerde yağ yakma sorunu vardı. Ancak sizde 7000 km olmuş. Kronik değilde başka bir sorun var gibi.

Yağ mevzusunu bakım yaptırdığım servise sordum 5 / 30 yağı onlar söylediler, bakalım bakıma girince ortaya çıkar herhalde.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Chemaster    65
Chemaster

Yetkili servis mi merak ettim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
smart_zek    0
smart_zek

Arkadaşlar start stop sistemi şu 2 nedenden dolayı devreye girmez

1. klima fan full açık ve en düşük derece de olduğu zaman, araç bu isteği karşılaması için daha çok enerjiye ihtiyaç duyar o yüzden motor stop etmez, fanı düşürüp dereceyi de makul bir seviyeye getirince veya araç içi yeterince soğuduğu zaman start stop sistemi devreye girer, deneyin. 

2. Emniyet kemeri takılı olmayınca devreye girmez diye biliyorum. 

Ayrıca yolda giderken durduk araba stop etti diyelim kemeri çıkardığınızda ve kapıyı açtığınız da araç komple stop etmiş olur. Arac vitesi 'P' park konumuna tekrar çalıştırmak gerekir. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
eeeburkay    19
eeeburkay

Birde bu start stop olayında aracın duracağını ney anlaması gerekiyor. Yavaş yavaş ilerler de stop etmesini beklerseniz etmiyor. Ama durmaya yakın sert bir duruş yaparsanız devreye giriyor. Yani net olmak gerekiyor. Aracın kafa karışıyor duracak mı gidecek mi diye aksi durumda. Birde denildiği gibi klima vs çalışmaması gerekiyor. Klima motoru oldukça güçlü. O gücü karşılamak için çalışmak zorunda araç. 

Dediğim gibi sert durmayı deneyin derim. Sert derken duracağınızı net belli edin. Aheste durmak kafa karıştırıyor zannımca.

birde araç bazen kendini güvenliğe alıp orta konsolda uyarı yazısı çıkarabilir. Motoru p ye alıp tekrar çalıştırın gibisinden. Oda aynı durumdan meydana geliyor. Bir sorun yok yani. Araba arafta kalmayı sevmiyor. Net olacaksınız :-)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş