Jump to content
Ferhat23

2013 Subaru Outback 2.0 D Sürüş İzlenimlerim

Recommended Posts

Ferhat23    445
Ferhat23

@Cherkess Özgür'cüm Subaru performanslı araç yapıyor, ama bunları sade sedan formuna getirip pazarlamayı tercih etmiyor belli ki. Mercedes E serisi veya S serisi, Audi A3 sportback dışındaki modelleri veya BMW 1-2 serisi dışındaki modelleri ile rekabet edecek adam gibi ve güçlü bir sedan model üretmiyor. Güçlü sedan konusunda Subaru'nun eksikliği var malesef. WRX ve STI modellerinde sedan var ama, kaputtaki scoop, arkadaki kocaman spoiler ve iç trimdeki ucuzluğu ile bu modelleri alacak bir şirket yöneticisi düşünemiyorum. Kaldı ki 2017 modellerinde bile navigasyon ve kararan ayna koymayan bir marka, bırakın üst-orta sınıfı, orta sınıfı (Toyota, Ford müşterisi) bile cezbedemez. Oysa sürekli-simetrik dört çeker ve boxer motor gibi özellikler yüksek güç ve biraz konfor ile sunulduğunda, rakip tanımayacaktır. Ben Subaru'nun, resmen varlık içinde yokluk çekmesine yanıyorum.

Recidivist    187
Recidivist
14.06.2017 at 09:43, Ferhat23 :

Çok teşekkür ederim. 

Bence Subaru Outback'i premium gibi lanse etmek yerine, adam gibi premium bir sedan üretsin. O zaman bak bakalım Quattro'nun yüzüne bakan olur mu? Subaru pazar payını oldukça genişletir. Gerçi 3.0 ve 3.6 Legacy bazı pazarlara sürülüyor, ancak millet turbo ile 2.0 motordan 360 hp alırken, senin 250 beygirlik 3.6 motor bilgisayar çağında daktiloya benzer. Subaru'nun turboyu tüm segment araçlarında (XV başta olmak üzere) kullanması lazım. Yoksa pazarda nal toplamaya devam :)

Adam küçücük A45 AMG'yle gelir, o 3.6 motoru öyle bir tokatlar ki 3 ay yola çıkamazsın.:knuppel2: Subaru motorlarının aynen Levorg gibi motor hacmine göre kabul edilebilir beygirlere gelmesi gerekiyor. Ama tahminimce daha önce yağ konusunda uzun uzadıya konuştuğumuz üzere standart üretim maliyetleriyle bu beygirleri boxer motorda "sorunsuz" olarak sağlamak çok zor olduğundan işin o kısmını modifiyecilere bırakıyor.

nitro37    0
nitro37
10 dakika önce, Recidivist :

Adam küçücük A45 AMG'yle gelir, o 3.6 motoru öyle bir tokatlar ki 3 ay yola çıkamazsın.:knuppel2: Subaru motorlarının aynen Levorg gibi motor hacmine göre kabul edilebilir beygirlere gelmesi gerekiyor. Ama tahminimce daha önce yağ konusunda uzun uzadıya konuştuğumuz üzere standart üretim maliyetleriyle bu beygirleri boxer motorda "sorunsuz" olarak sağlamak çok zor olduğundan işin o kısmını modifiyecilere bırakıyor.

O0+1000

Recidivist    187
Recidivist
1 dakika önce, nitro37 :

O0+1000

O yüzden Boxer motorla keyif yapmak isteyen ya modifiyeye parayı basıyor, ya da parayı basıp Porsche alıyor ;D Hem modifiye etmeyim, hem de yolda her gördüğüme takılayım diyenler de yatak sarıp, krank kırıp vs motorcuda gözünü açıyor.:knuppel2:

nitro37    0
nitro37
42 dakika önce, Recidivist :

O yüzden Boxer motorla keyif yapmak isteyen ya modifiyeye parayı basıyor, ya da parayı basıp Porsche alıyor ;D Hem modifiye etmeyim, hem de yolda her gördüğüme takılayım diyenler de yatak sarıp, krank kırıp vs motorcuda gözünü açıyor.:knuppel2:

Bkz tork garaj;D

kmvolkan    357
kmvolkan
3 saat önce, Recidivist :

AMG'ye gerek yok 1.4 İbiza Cupra ile tokatlıyor :)

nitro37    0
nitro37
2 dakika önce, kmvolkan :

AMG'ye gerek yok 1.4 İbiza Cupra ile tokatlıyor :)

1.4 tsi cupraya gerek yok 1.0 tsi de tokatliyor;D

Recidivist    187
Recidivist

Yok mu düşüren?[emoji38]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

kmvolkan    357
kmvolkan
1 dakika önce, nitro37 :

3.6 karşısında pek şansı olmasa da 1.5 1.6 ve 2.0 atmosferik otomatikçilere plaka okutursun abi :D:D

Yalnız konu başlığı Outback sürüş izlenimleri, konu yine nasıl buraya geldi ya :D birinin şu 3 silindir muhabbetini yasaklaması lazım. 2 aydır konuşuluyor hala doyamadık muhabbetine. Forum olarak bir sözleşme mi imzalasak ne yapsak daha konuşmayacaz diye :D 

sermis    62
sermis

Benim 1.5 imprezam var 2.0 olsa denerdim ama bir 2.0 atmosferik plotajına güvenen bir Subaru cu Mehmet abiyi geçmedikçe bu muhabbet devam eder

Deniss    59
Deniss

ben aht etttim xt ile kalkıcam bu konu kapanacak biz xt cıler için :D

2.0,1.6 ve 1.5 olanlar düşünsün :D

Edited by Deniss

Subim    411
Subim

Japon amcalar sorunsuzluk isterler. O motorun kaldırabileceği güçten ziyade, hangi güçte bu araç uzun kmler boyunca sıkıntı çıkartmaz mantığı ile yaklaşıyorlar. Bundan dolayı ilk önce Japonlar motoru 24 saat 7000 devirde çevirtmiştir, ilk Japonlar bir milyon km denemeleri yapmıştır. bizim araçların normal şartlarda (lpg siz) uzun kmler kullanılabilinecekleri ortadadır. örnek subimin 260k kmdeki tıkırı :) Ama iş düşük motorda yüksek güç elde eden bir avrupalıya gelince erken kmlerde çökmeye başlarlar. siz ikisinin 10 yaşındaki halini kıyaslarsanız, tabiki 3,6 daki kayıp çok daha az olacaktır.

34_Srkn_61    354
34_Srkn_61
19 dakika önce, Deniss :

ben aht etttim xt ile kalkıcam bu konu kapanacak biz xt cıler için :D

2.0,1.6 ve 1.5 olanlar düşünsün :D

Sakaryaya bekleriz. Belki 1.4 Tsi cupra da gelebilir.;D;D

59831a7691d0e_panikyok.thumb.jpg.6be9914270e8d14c8fdc3893a1a07297.jpg

nitro37    0
nitro37
46 dakika önce, Recidivist :

Ben bu söylediğinize tam olarak katıl(a)mıyorum. Çünkü sadece Subaru aldıktan sonra gördüğüm kısıtlı çevrede bile onlarca motor yaptıran adam gördüm, Subaru motorlarının sanıldığı kadar dayanıklı olduklarını hem düşünmüyorum, hem de yaptığım araştırmalar bunu işaret ediyor. Daha önce başka başlıklarda paylaşmıştım, ingilizceniz varsa konuyla ilgili özellikle ABD menşeili araştırma ve eleştirileri okuyabilirsiniz. Hele ki oralarda satışa bile sunulmayan 1.5 motorlar çok daha hassas. Bu motorlarda bir de turbo olsa motorcuda yatacaktık tahminen.

260k km yapmış olmak bir motorun "çok dayanıklı" olduğunu göstermez bence, beğenmediğimiz 1.3 multijet Fiat motoru yağına suyuna iyi bakarsanız çok rahat 500k km çevirebiliyor. İstanbul, Ankara gibi şehirlerde bindiğiniz taksicilere sorun göreceksiniz.  

Ben Subaru motorunu yaşadığım ve okuduğum bütün aksiliklerine rağmen sesi, alçak ağırlık merkezi gibi nedenlerden ötürü seviyorum. Yoksa dayanıklı motor deyince benim aklıma 1 milyon km zorlayan Mercedes ve en az 600k km zorlayan Mitsubishi ve Volvo geliyor. Bahsedilen TSI motorların da öyle 100k km'de falan bozulacağına inanmıyorum. Bozulsa bundan 10 yıl önce tasarlanan 1.3 multijetler bozulurdu.

Super bir aciklama tebriklerO0 

Deniz.    0
Deniz.

Deneyimleriniz için teşekkür ederim, bir solukta okudum iki sayfayıda. Bir an önce aracımız satılsada bizde subarumuza kavuşsak diye gün sayıyorum resmen.

Subim    411
Subim
3 saat önce, Recidivist :

Ben bu söylediğinize tam olarak katıl(a)mıyorum. Çünkü sadece Subaru aldıktan sonra gördüğüm kısıtlı çevrede bile onlarca motor yaptıran adam gördüm, Subaru motorlarının sanıldığı kadar dayanıklı olduklarını hem düşünmüyorum, hem de yaptığım araştırmalar bunu işaret ediyor. Daha önce başka başlıklarda paylaşmıştım, ingilizceniz varsa konuyla ilgili özellikle ABD menşeili araştırma ve eleştirileri okuyabilirsiniz. Hele ki oralarda satışa bile sunulmayan 1.5 motorlar çok daha hassas. Bu motorlarda bir de turbo olsa motorcuda yatacaktık tahminen.

260k km yapmış olmak bir motorun "çok dayanıklı" olduğunu göstermez bence, beğenmediğimiz 1.3 multijet Fiat motoru yağına suyuna iyi bakarsanız çok rahat 500k km çevirebiliyor. İstanbul, Ankara gibi şehirlerde bindiğiniz taksicilere sorun göreceksiniz.  

Ben Subaru motorunu yaşadığım ve okuduğum bütün aksiliklerine rağmen sesi, alçak ağırlık merkezi gibi nedenlerden ötürü seviyorum. Yoksa dayanıklı motor deyince benim aklıma 1 milyon km zorlayan Mercedes ve en az 600k km zorlayan Mitsubishi ve Volvo geliyor. Bahsedilen TSI motorların da öyle 100k km'de falan bozulacağına inanmıyorum. Bozulsa bundan 10 yıl önce tasarlanan 1.3 multijetler bozulurdu.

yanlış bir kıyas yapıyorsunuz. bu bahsettiğin arabalarda uzun ömürlü olan hiçbir motor hacminin üstünde bir güç ile gelmiyor. mitsubishi ve volvo 100 küsür beygirler ile, mercedeste hacmine göre belli bir beygir gücü ile geliyor. 2.0 motora sahip bir mercedes tutupta sana 250 beygirle gelmiyor, oda 200 ün altında bir güç ile geliyor. mercedesin amgleri güçlü olur, onlarda herkesin bildiği üzere dayanıklılıktan ziyade güç ve şekil üzerine odaklanmış araçlardır, milyonu geçtim, çeyrek milyondayken sıfır motor herhangi bir tsi karşısında pek şansları olmaz. Tabiki motorun döküm kalitesi ömrünün ne kadar uzun olacağını belirlemede önemli oluyor ama şuda bir gerçek ki dünyanın neresine gidersen git, ne kadar ekmek o kadar köfte. ne kadar sıkıştırırsan o kadar güç elde edersin ama o gücün bedelini motorun ömründen ödersin. ne yazıkki tecrübe ettiğim 1.3 multijetin 90 beygirle burada lafını etmeyeyim, uçan tabutun 150 km hızla bir saat gidebildiğini göremedim, o araç 120 beygir olsa 100k kmyi görmeden ölürdü.

bu atasözünü biryere not edelim. ne kadar sıkıştırırsan o kadar güç elde edersin ama o gücün bedelini motorun ömründen ödersin

Guest Cherkess   
Guest Cherkess
Japon amcalar sorunsuzluk isterler. O motorun kaldırabileceği güçten ziyade, hangi güçte bu araç uzun kmler boyunca sıkıntı çıkartmaz mantığı ile yaklaşıyorlar. Bundan dolayı ilk önce Japonlar motoru 24 saat 7000 devirde çevirtmiştir, ilk Japonlar bir milyon km denemeleri yapmıştır. bizim araçların normal şartlarda (lpg siz) uzun kmler kullanılabilinecekleri ortadadır. örnek subimin 260k kmdeki tıkırı [emoji4] Ama iş düşük motorda yüksek güç elde eden bir avrupalıya gelince erken kmlerde çökmeye başlarlar. siz ikisinin 10 yaşındaki halini kıyaslarsanız, tabiki 3,6 daki kayıp çok daha az olacaktır.

Bir yanlış bilgiyi düzelteyim 7000 devirde 24 saat çalıştırılıp test edilen marka Mitsubishi dir. Tüm Japon'lar değil. Onun için Subaru blokları Mitsubishi ye kıyasla daha dayanıksızdır Mitsubishi çelik blok kullanır geri kalan markaların çoğu benzinli motorlarda alüminyum blok kullanır.
Ancak dayanıklılık konusunda Fransa'da haber olan Outback 1000000 mil devirmiştir İngiltere'de de haber olan 1000000 mil deviren Honda Accord vardır ve bize göre kıyaslarsanız oralarda satılan araçların motor hacimleri gayet büyüktür.
Multijetlerin ömrü de Hyundai Accent Era 1.5 crdi ye göre kısadır İstanbul'da bizzat eniştemin bindiği taksi 1.350,000 km devirmişti. Bu işlerin motor verimliliğinden ve kalitesinden ziyade kullanıcıdan da kaynaklı olduğunu göz önünde bulundurmak lazım. Sonuçta 24 saat 7000 devirde test edilen Mitsubishi motorunu da sardırmayı başaran var. 1000000 mil deviren Accord un sahibi Motor bloğu ve şanzıman değişmedi demişti yapılan ropörtajda.
2000,000 km test edilip piyasaya sürülen Citroen C Ellyse var piyasada bakalım kullanıcıları devirebilecek mi o km yi.

Küçük hacimde yüksek güçler elde eden VAG grubu ve PSA grubunun motorlarının ömrü ne kadar olacak onu da ilerleyen zamanlarda göreceğiz. Vw 1.2 ve 1.4 cc tsi ları 1.0 ve 1.5 olarak değiştirdi 1.2 lerin sorunsuzluğu bir gerçek ama 1.4 ler sürekli bobin arızası veriyor 1.5 ler nasıl olacak 1.0 ların ömrü ne olacak bunları da göreceğiz.

RSBurak    519
RSBurak
03.08.2017 at 13:24, sermis :

Benim 1.5 imprezam var 2.0 olsa denerdim ama bir 2.0 atmosferik plotajına güvenen bir Subaru cu Mehmet abiyi geçmedikçe bu muhabbet devam eder

13 ağustosta nasip olursa inşallah :D

nitro37    0
nitro37

Yav birakin su motor omurlerini filan. Sanki arabayi alinca omurluk biniyorsunuz. Don degistirir gibi araba degistirilen bir ulkede yasiyorsunuz. Ayrica Psikolojik sinirin 200bn km oldugu bir ulkede altinizdaki araba sorunsuz 500bn km yapsa ne olur. Kime satacaksin. Isterse uzay muhendisligi kullanilsin Elinde patlar. Eee ben sorunsuz 500bn yaptim sende yaparsin mi diyeceksin aliciya. Buna kim inanir tabiki kadir inanir. Ya 510 kmde ariza verirse. Bakin ilan sitesine 10 sene onceki ilana 200bn kmden girmis 90 li model arabalar hala o km de devam ediyor. Kimse kimseyi kandirmasin. Ayrica bu kucuk hacimli motor uretenler hicmi arge yapmiyor. Ulen biz bu motoru yaptik ama bakalim kc km sonra cortu cekecek diye oturup bekliyorlarmi bizim gibi. Diyelimki 100bn km omru olsun bir motorun. Sen nasil subide lpg de ettigin kar icin subap yakmayi goze aliyorsan, o adamda 100bn km sorunsuz ucuza benzinli olrak, dizelin sesinden lpg nin kokusundan arizasindan kurtularak binmeyi kar sayiyor olabilir. Sıkıstırmaya gelirsek bkz yeni nesil mazda 6 benzinli ferik sıkıstırma orani 10.1 bu deger ancak dizellerde var. Adamlar turbosuz ferigi bu oranla  165 hp yapmis ve muazzam alt devirde baslayan bir tork meydana getirmis. 2.0 Bu arabanin da omru kisa olmali o zaman.

Demekki neymis sıkıstirma orani dizelde daha fazlaymis. Benzinli turbolu modeller bile bu degerlere gelemiyor bu sebeple benzinli turbolu dusuk hacimli arabadan korkmayin. Kucuk hacimli Dizelden korkun hele chipli dizelden kacin

RSBurak    519
RSBurak

herkesin arabası kendine güzel yaw benim araba bana gtr gibi geliyor millete gösteriyorum kartal gibi la bu ne gibisinden tepki geliyor :)

emre-sti    568
emre-sti
herkesin arabası kendine güzel yaw benim araba bana gtr gibi geliyor millete gösteriyorum kartal gibi la bu ne gibisinden tepki geliyor [emoji4]
Millet doğru söylüyor aşkından kör olma yeğen

Guest Cherkess   
Guest Cherkess

Sende haklısın Memmet 300 bini devirip Halen rahat rahat satılan arabalar BMW Mercedes ve Kamyon ve Otobüsler. Binekte o iş sakat. Ama alır binerim diyen 500 binde yaparım sıkıntı çıkarmasın diyenler bence küçük hacimden ve dizellerden korksun.
Küçük hacimlere Arge yapılıyor ama reel koşullar göz önüne alınmıyor ona bakarsan aralıksız 200 bin km test edilen ve yolda testi yapılan dünya rekorunu da elinde bulunduran tek araba Subaru legacy araç sadece motor yağı değişimi ve benzin almak için durdu bu testte.
Testlerin reel koşullarda yapılmadığının canlı kanıtı da Fransız arabalarıdır çünkü dünyanın en çok asfaltına sahip olan Fransa'da kaymak gibi asfaltta test edilen ve yıllarca sorunsuz binilen araçlar Türkiye'de en fazla alt takım sıkıntısından motor kulağı bozmaktan başını alamıyor. 40 bin km de Z rot koparan Megane var arkadaşımda.
Konunun özü kullanıcı hassasiyetidir misal 150 bini devirmiş dizele niye kimse binmek istemiyor çünkü şirket aracı filo ve kiralık araç olarak kullanılmış olan bu çok satan az yakan çok kaçan araçlar gavur malı gibi kullanılıyor tüm masraflar şirketten olunca millet gözünün yaşına bakmıyor. Benim İmpreza nın sahibi otel müdürüydü yakıtı şirket karşılıyor diye hem benzinli binmiş hemde her fırsatta kolu çekip çekip asılmış gaza sonuçta 70 binde baskı balata yedi. Dizelde de baskı balatayla kurtulmak zor iş bu şartlarda.
Onun için Avrupa araç olunca insan Arge sine ve hatta güvenlik testlerine dahi güvenemiyor çünkü Avrupa testleri hep şaibeli anketleri de şaibeli Amerika Avrupa araçlarına tekrar güvenlik testi yapıyor Euro Ncap Amerika'da geçerli değil İihs yi kurmuşlar öyle test ediyorlar hatta Global Ncap var China Ncap var bu üreticilere güvenmedikleri için. Anketlere gelince Adac golfü yılın arabası seçtiğinde ortaya çıkan skandal anket sonuçlarının çarpıtıldığıydı çünkü 39000 oy aldı golf dedikleri aslında 3500 oy almıştı Adac başkanı çıktı biz hata yaptık çarpıttık özür dileriz dedi geçti.
Bizim milletin yere göğe sığdıramadığı Passat Cc nin İİHS de çarpışma testinde kapısı düştü. Velhasıl bizde kalite takıntısı Yok marka takıntısı var ve Passatı prestij olarak gören tek millet biziz sanırım.

Subim    411
Subim
2 saat önce, Cherkess :

Bir yanlış bilgiyi düzelteyim 7000 devirde 24 saat çalıştırılıp test edilen marka Mitsubishi dir. Tüm Japon'lar değil. 

Tüm Japonların denediğini söylemedim hocam, Japonlar sorunsuzluk için bu testleri yapıyor diyorum. Yani sorunsuzluk için uğraşları diğer ülkelerin otomotiv sektörüne nazaran daha fazla. Almanların konfor, İsveçlerin güvenlik anlayışı gibi Japonların sorunsuzluk anlayışları var, her firmayı her aracı kapsadığını iddia edemeyiz ama geneli böyledir. Bizim motorlar çelik blok değil ama düzgün bakarsan kolay kolay seni yolda bırakacak araçlar değil. EJ serisi motorların lpg uyumu olmadığı her yerde söylense de Türkiyedeki EJ motorların belki %95'i lpgli. sonra bu motorlar neden bozuluyor diyoruz. keşke çelik döküm ağır motor ve çelik sübaplar gibi şeyler olsaydı ve lpgde problem yaşanmasaydı ama yok ne yazık ki. Stock motorun lpgsiz ne kadar ömrü var sorusuna Türkiye'de cevap bulamayız. Bence bu motorları alacak arkadaşlar ya benzinde binecek arabasına, ya binmeyecek, yada bozulduğunda neden bozulduki demeyecek. Niye bozulduğu ortada. Adam alaşım motor dökmüş, 600 derecelerde çalışmaya uygun yapmış, biz onu lpgde 1000 derecede kullanıyoruz. Arabanın motoruna laf etmem, o kadar mühendisin emeğini, o kadar arge çalışmasını hiçe atmış olurum. Laf ettirmemeyede çalışırım. :)

@Cherkess güzel bir noktaya değinmiş, neden iihs'deki sonuçlar ncap ile aynı değil, sadee small overlap testinden dolayı mı? Milyonlarca araçta hile yapan wag grubu, defalarca yılın aracı oluyor avrupada ve olmayada devam ediyor şaibeleri ile. Tutup Türkiyemizde havamızın içine s**maya devam ediyor ama halen passat passat diyoruz. Ne yazık ki bu kafayla daha çok avrupaya bakarız.

RSBurak    519
RSBurak
13 dakika önce, emre-sti :
54 dakika önce, RSBurak :
herkesin arabası kendine güzel yaw benim araba bana gtr gibi geliyor millete gösteriyorum kartal gibi la bu ne gibisinden tepki geliyor emoji4.png

Millet doğru söylüyor aşkından kör olma yeğen

aşkın gözü kördür abi ne yapalım