Jump to content
bahcekapiliyavuz

Outback DPF ve Turbo Hortumu

Tavsiye Edilen Mesajlar

bahcekapiliyavuz    40
bahcekapiliyavuz
28.03.2018 at 01:15, zuhtu :

Konuyu canlandırıyım tekrardan. :)

DPF sorunu ben de yaşadım aracımda. DPF ışığı Subaru'da şu şekilde çalışıyor bilmeyenler için:

1. DPF'te kurum birikmesi %80'i geçince ışık sürekli olarak yanmaya başlıyor. Bu sırada kendi kendine rejenerasyon yapmaya çalışıyor. Rejenerasyon denen şey ısının yükseltilerek kurumun yakılması ve DPF'in boşaltılması oluyor.
  2. Rejenerasyon sırasında motorun, bulunduğu vitese göre 2000-2500 devir arasında olması gerekiyor. Normalde 10-15 dakika içinde rejenerasyon tamamlanıp ışık sönüyor. 
  3. İstenen devire ulaşamıyor veya yeterince yol yapmıyorsanız araç birkaç kez rejenerasyonu denedikten sonra başarısız olursa DPF ışığı yanıp sönmeye başlıyor. Bu aşamadan itibaren araç rejenerasyon denemiyor galiba. Servise götürüp forced regeneration yapmak gerekiyor. Yani bilgisayara bağlayıp bir tuşa basıyorlar ve aracı durduğu yerde bağırttırıyor.

Hocam önce yanıp sönüyor. Bu aşamada araç rejenerasyon yapmaya çalışıyor. Başarısız olursa ve doluluk seviyesi %80'i geçince ışık sürekli yanıyor. Işık sürekli yandığında artık bahsettiğiniz forced regeneration yapılıyor serviste. Bir de ışık sürekli yandığında araçtaki bazı sistemleri güvenlik nedeniyle devre dışı bırakıyor Subaru. Örneğin ASR/ESP ve yokuş kalkış desteği devre dışı kalıyor. DPF ışığıyla birlikte motor ikaz lambası da sürekli yanar vaziyete geliyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ferhat23    429
Ferhat23
16 saat önce, bahcekapiliyavuz :

Yani 1.10 gr ki bu değer katailtik ve partikül filtresi olmayan bir araç için bence çok iyi. Hatta bilmiyorum motor ne kadar ısınmış gittin ama aracı hazırlayıp gittiğinde (öncesinde yağ sıcaklığını da yükseltmek için yüksek devirde sürmek gibi) bu değer daha da düşük çıkabilir.

Valla hiçbir hazırlık yapmadan gittik. Hatta işyerime çok yakındı, o yüzden motor dahi ısınmamıştı. Mazotu hep aynı yerden (Shell) alıyorum, onun da katısı olmuş olabilir. Ne olursa olsun çevreye daha az zarar verdiğim için ayrıca mutlu oldum :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
zuhtu    2
zuhtu

DPF iptali için dpfiptali.com.tr diye bir web sayfası buldum. Ankara'da KLT otomotiv. İstanbul'da da bayileri var galiba. Burası hakkında bilginiz var mı acaba?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tourist    30
Tourist

bizi araçlarda egr var mı?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
zuhtu    2
zuhtu
7/30/2018 at 11:54, Tourist :

bizi araçlarda egr var mı?

Var diye biliyorum.