Jump to content
bahcekapiliyavuz

Outback DPF ve Turbo Hortumu

Tavsiye Edilen Mesajlar

Ferhat23    428
Ferhat23
24.11.2017 at 18:42, nitro37 :

Ferhan hocam arıza lambasının arıza kodunu hatırlıyormusun?

C0046 ve C0057 kodlu arızaları vermişti. Sonra yazılımla düzelttiler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
AhmetKadir    35
AhmetKadir
26.10.2017 at 16:52, zuhtu :

Yavuz Bey, emisyon ölçümü yaptırabilidiniz mi? Sonucu merak ettim.

oncekı aracım bravo da dpf ıptalı oncesı ve sonrası egzoz emısyon değerlerini karsılastırdıgım da dpf ıptalınden sonra yazılımlı olmasına ragmen daha dusuk bır deger okumustu tuvturk :) 

24.11.2017 at 11:35, Ferhat23 :

Açıklama için teşekkür ederim. Bende hiç duman yok, zaten egzozcuda DPF iptal edilirken, eleman "hocam bu tel filtreyi takalım hiç duman ve koku olmaz" demişti. Bana da mantıklı gelmişti. Hazır sökülmüşken taktırdım. Performans yazılımını ise sonradan kaldırttım, çünkü arıza ışığı yaktırdı. Uzun süredir sadece DPF iptal yazılımı ile kullanıyorum, hiçbir sıkıntı yaşamadım. Sadece seste hafif artış var, o da rahatsız etmiyor. Şu anda Ankara'daki eleman performans yazılımı üzerinde çalışıyor, hata bulmaya çalışıyor. Tamamlayınca bir yükleyip deneyeceğiz. Ama emin değilim, belki hiç performans yazılımı olayına girmem :)

performans yazılımı uzerınde calısan arkadas kım acaba ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ferhat23    428
Ferhat23
2 saat önce, AhmetKadir :

oncekı aracım bravo da dpf ıptalı oncesı ve sonrası egzoz emısyon değerlerini karsılastırdıgım da dpf ıptalınden sonra yazılımlı olmasına ragmen daha dusuk bır deger okumustu tuvturk :) 

performans yazılımı uzerınde calısan arkadas kım acaba ?

Ankara'da Özgür adlı bir arkadaş. Aramak isterseniz teledonu: 0506 934 52 47

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
AhmetKadir    35
AhmetKadir
2 saat önce, Ferhat23 :

Ankara'da Özgür adlı bir arkadaş. Aramak isterseniz teledonu: 0506 934 52 47

yerı nerde, ankarada ılk defa duyuyorum yazılımcılar arasında Ozgur dıye bırını , opel calıbracı bır Ozgur abı vardı o mu yoksa ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ferhat23    428
Ferhat23
4 saat önce, AhmetKadir :

yerı nerde, ankarada ılk defa duyuyorum yazılımcılar arasında Ozgur dıye bırını , opel calıbracı bır Ozgur abı vardı o mu yoksa ?

Ben de internetten buldum. Kendi işyeri yok, Şaşmaz oto sanayide iki ayrı servis ile çalışıyor. Yazılımı ise başka bir firmaya yaptırıyor. Hangisi olduğunu bilmiyorum. Arayıp görüşün isterseniz. İçinize sinmezse başka yazılımcı ile çalışırsınız.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
AhmetKadir    35
AhmetKadir
3 saat önce, Ferhat23 :

Ben de internetten buldum. Kendi işyeri yok, Şaşmaz oto sanayide iki ayrı servis ile çalışıyor. Yazılımı ise başka bir firmaya yaptırıyor. Hangisi olduğunu bilmiyorum. Arayıp görüşün isterseniz. İçinize sinmezse başka yazılımcı ile çalışırsınız.

Ben sizin acinizdan sorguladim. Subaruyu bilmeyen ellere emanet etmeyelim diye :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ferhat23    428
Ferhat23
15 saat önce, AhmetKadir :

Ben sizin acinizdan sorguladim. Subaruyu bilmeyen ellere emanet etmeyelim diye :)

Teşekkür ederim. Ankara'da tanıdığım Subaru yazılımcıları var, ancak DPF iptal yazılımı yapıp yapmadıklarını bilmiyorum, genelde performans yazılımı yapıyorlar. Ben de hem DPF hem de performans yazılımı yapan yer arayışına girdiğimde bu arkadaşa ulaştım. Dürüst ve işinin ehli bir arkadaş. Zaten öyle olmasa o kadar kuyruk olmazdı. Arkadaşın telefonu hiç susmuyor, dükkanın önünde hep kuyruk var. DPF ve EGR iptali için gelen gelene :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
crabian    5
crabian

Selamlar, DPF ile ilgili bir sorum olacak,

Benim aracımda zaman zaman egzozdan beyaz duman geliyor, belli bir süre sonra kendiliğinden kayboluyor. İnternette birkaç videoda benzer durum izledim. Bu durumun DPF rejenerasyonunda olduğu belirtiliyor.  Servise de durumu sordum normal olduğu belirtildi. Arıza, DPF lambası felan yanmıyor, ama duman içinde araç sürerken görüntü çirkin oluyor, durum içime sinmedi, acaba gerçekten normal mi? 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tourist    30
Tourist

bizim şirketin güvenlik aracı da dizel forester

onda da var aynı durum

servis normal diyormuş

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
bahcekapiliyavuz    33
bahcekapiliyavuz
15.12.2017 at 16:11, crabian :

Selamlar, DPF ile ilgili bir sorum olacak,

Benim aracımda zaman zaman egzozdan beyaz duman geliyor, belli bir süre sonra kendiliğinden kayboluyor. İnternette birkaç videoda benzer durum izledim. Bu durumun DPF rejenerasyonunda olduğu belirtiliyor.  Servise de durumu sordum normal olduğu belirtildi. Arıza, DPF lambası felan yanmıyor, ama duman içinde araç sürerken görüntü çirkin oluyor, durum içime sinmedi, acaba gerçekten normal mi? 

Gayet normal. Araç rejenerasyon yaparken yoğun beyaz duman atabilir. Ben özellikle şehirlerarası yollarda çok rastlıyorum. Genelde de zaten uzun yolda performanslı sürüşlerde egzoz sıcaklığı yükselince araç hemen partikülleri yakıyor fırsat bu fırsat :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
crabian    5
crabian
12/19/2017 at 00:04, bahcekapiliyavuz :

Gayet normal. Araç rejenerasyon yaparken yoğun beyaz duman atabilir. Ben özellikle şehirlerarası yollarda çok rastlıyorum. Genelde de zaten uzun yolda performanslı sürüşlerde egzoz sıcaklığı yükselince araç hemen partikülleri yakıyor fırsat bu fırsat :)

Valla bende de takıntı oldu şimdi bütün araçların egzozuna bakıyorum benzer bir durum varmı diye. Bi nebze rahatladım. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
bahcekapiliyavuz    33
bahcekapiliyavuz
24.11.2017 at 15:58, Ferhat23 :

Memnuniyetle paylaşırım iletişim bilgilerini. Bende de DPF iptalinden sonra performans iyileşmesi var, ama kaldırttığım performans yazılımı arabayı resmen coşturmuştu. Hem de bunu yakıt tasarrufu yaparak gerçekleştirmişti. O yüzden, eğer performans yazılımında daha önce arıza ışığı yaktıran hatayı bulup yeniden düzenleyebilirlerse, yeniden yükletebilirim. Outback resmen Forester XT gibi olmuştu, ancak arıza ışığı yakınca mecburen sildirtmiştim. Bakalım, kafam çok karışık açıkçası :)

Hocam DPF ve kat iptal edilmiş bence stock halde binmeye devam edin ancak Ankara'ya geldiğimde tel filtre olayın ben de düşünüyorum. Allah nasip ederse şu 15 tatilde Ankara'ya geleceğim. Bakalım nasıl yaparız. Bu işi yapan arkadaşla görüştüm. Yazılımla birlikte olduğunda daha uyguna geliyor haliyle ama ben yazılım işine sıcak bakmıyorum. Duman ve kokuyu keselim yeter. Yalnız o tel filtre nasıl bir şey ki o kadar dumanı kesebiliyor ben merak ediyorum. Bir de bu tel filtre dolup geri basınca sebep olur mu acaba?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ferhat23    428
Ferhat23
31.12.2017 at 15:25, bahcekapiliyavuz :

Hocam DPF ve kat iptal edilmiş bence stock halde binmeye devam edin ancak Ankara'ya geldiğimde tel filtre olayın ben de düşünüyorum. Allah nasip ederse şu 15 tatilde Ankara'ya geleceğim. Bakalım nasıl yaparız. Bu işi yapan arkadaşla görüştüm. Yazılımla birlikte olduğunda daha uyguna geliyor haliyle ama ben yazılım işine sıcak bakmıyorum. Duman ve kokuyu keselim yeter. Yalnız o tel filtre nasıl bir şey ki o kadar dumanı kesebiliyor ben merak ediyorum. Bir de bu tel filtre dolup geri basınca sebep olur mu acaba?

Tel filtre, şu katalitikler ve partikül filtreleri icat edilmeden kullanılan basit ama etkili filtrelerdir. Gözenekleri görece daha büyük olduğu için tıkanmayan filtrelerdir. Bu yüzden hiçbir zararları yoktur. Kesinlikle tavsiye ederim. Ben hiç koku duman vs. yaşamadım. Tertemiz biniyorum. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tourist    30
Tourist

o tel filtre sanırım birşeyi filtre etmiyor

sadece kendi gazlarla ısınarak kurumun yanmasını sağlıyor 

o yüzden de tıkanmıyor..

muhtemelen bir sıcak eleman gibi çalışıyor

yoksa uzun dönemde tıkanırdı

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
bahcekapiliyavuz    33
bahcekapiliyavuz
02.01.2018 at 12:18, Tourist :

o tel filtre sanırım birşeyi filtre etmiyor

sadece kendi gazlarla ısınarak kurumun yanmasını sağlıyor 

o yüzden de tıkanmıyor..

muhtemelen bir sıcak eleman gibi çalışıyor

yoksa uzun dönemde tıkanırdı

Ankara'ya geçen hafta geldim ve kazan içine tel filtre koydurma işini yaptırdım. Ancak yazılım yaptırmadım. 150 bg 350 nm tork bana fazlasıyla yetiyor. 

Evet hocam bu tespitin doğru. Çünkü motor soğukken yani o filtre de henüz tam ısınmamışken ani gaz yüklenmelerinde eskiden olduğu kadar fazla olmasa da duman yine az miktarda var ancak egzoz iyice ısındığında ne kadar dip gaz yaparsam yapayım duman söz konusu olmuyor. Stop ettikten sonra gelen kötü koku da yok. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tourist    30
Tourist
23 dakika önce, bahcekapiliyavuz :

Ankara'ya geçen hafta geldim ve kazan içine tel filtre koydurma işini yaptırdım. Ancak yazılım yaptırmadım. 150 bg 350 nm tork bana fazlasıyla yetiyor. 

Evet hocam bu tespitin doğru. Çünkü motor soğukken yani o filtre de henüz tam ısınmamışken ani gaz yüklenmelerinde eskiden olduğu kadar fazla olmasa da duman yine az miktarda var ancak egzoz iyice ısındığında ne kadar dip gaz yaparsam yapayım duman söz konusu olmuyor. Stop ettikten sonra gelen kötü koku da yok. 

keşke haberim olsaydı, görüşürdük :)

ben de B planı olarak ileride bunu yapabilirim (DPF yi elime alırsam tabi)

teşekkürler bilgi için..

bu arada bende DPF mevcut ve çalışıyor..

ara hızlanmalarda ve özellikle turbo devreye girmeden önce (1500-2000 devir arası) duman oluyor..

ama sonrasında duman gözlemlemedim.

hatta 4. vitesten sonra devir farketmiyor, duman yok..

ama özellikle yüksek devirli kullanım sonrası ışıklarda bekleyip kalkınca duman çok.. buradan DPF nin görevini yaptığını anlıyorum.. dpf dıcak ve partikül oluşturuyor..

sakin kullanım sonrası kırmızıda bekleyip kalktığımda duman olmuyor.. çünkü DPF soğuk...

.

.

.

çok boş vaktim var demekki bunlara bakıyorum :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
zuhtu    2
zuhtu

Konuyu canlandırıyım tekrardan. :)

DPF sorunu ben de yaşadım aracımda. DPF ışığı Subaru'da şu şekilde çalışıyor bilmeyenler için:

1. DPF'te kurum birikmesi %80'i geçince ışık sürekli olarak yanmaya başlıyor. Bu sırada kendi kendine rejenerasyon yapmaya çalışıyor. Rejenerasyon denen şey ısının yükseltilerek kurumun yakılması ve DPF'in boşaltılması oluyor.
  2. Rejenerasyon sırasında motorun, bulunduğu vitese göre 2000-2500 devir arasında olması gerekiyor. Normalde 10-15 dakika içinde rejenerasyon tamamlanıp ışık sönüyor. 
  3. İstenen devire ulaşamıyor veya yeterince yol yapmıyorsanız araç birkaç kez rejenerasyonu denedikten sonra başarısız olursa DPF ışığı yanıp sönmeye başlıyor. Bu aşamadan itibaren araç rejenerasyon denemiyor galiba. Servise götürüp forced regeneration yapmak gerekiyor. Yani bilgisayara bağlayıp bir tuşa basıyorlar ve aracı durduğu yerde bağırttırıyor. 
  4. Serviste yapılan bu işlem ışığı söndürüyor. Ancak sürekli trafikte veya kısa mesafe kullanıyorsanız kısa sürede tekrar dolabiliyor. Tekrar aynı işlem gerekiyor. Forced regeneration işe yaramazsa 3 yol kalıyor: DPF değişimi, DPF temizleme ve DPF iptali.
  5. Bu konuda detaylı bilgi şurada var: https://subdiesel.wordpress.com/ecu-analysis/dpf-management/

Benim günlük yaptğım yol 8-10 km ve çok fazla tümsek olduğu için DPF ışığını yakıyordu arada. Servise gidip rejenerasyon yaptırıyordum. Ancak son zamanlarda çok sık (30-40 günde bir) yapmaya başlamıştı. Çekmeköy Subaru'da sağ olsunlar ücretsiz rejenerasyon da denediler. Kısa süre sonra tekrar ışık yanıp sönmeye başlayınca temizletelim dediler. Bu arada DPF'i tıkalı kullandığım için turbo hortumu da patladı, onu da değiştirdiler filan. Neyse, temizlendikten sonra tekrar yaktı ışığı. Şansıma çevreyolunda rejenerasyon için istenen devirde gidyordum. Yaklaşık 40 dakika yandı ışık ve sonra söndü. Ben sevinirken düzeldi diye birkaç gün sonra bir daha yaktı. Yine uzun süre devirli kullandıktan sonra söndü. Sonra direkt yanıp sönmeye başladı. O arada artık Subaru aldığıma lanet ettim gerçekten. Servisi aradım, DPF temizlettikleri yere tekrar göndereceklerini söylediler ve gün için haber vereceklerdi. İlginç bir şekilde yanıp sönen DPF ışığı kendi kendine söndü. 3-4 gün sonra bir daha yanıp sönmeye başladı ve tekrar söndü. Şu an ışığı yakmıyor ve bir performans kaybı yok. Tekrar yakarsa, Çekmeköy'e götürüp arabayı bırakacağım. İkinci temizlikten sonra da olmazsa iptalini yaptıracağım. Bu arada DPF temizleme için yakıt katkıları var. Liqui Moly'ninkini kullandım bir kutu. Belki ışığın sönmesinde onun da faydası olmuştur. 

DPF tıkalı iken aracı yüksek devirli kullanmamak gerekiyor sanırım. Yanlış biliyorsam düzeltin, galba turbo hortumunu patlamasına bu sebep oldu benim aracımda. 

Son olarak da, DPF hava temizliği için iyi ancak araçlar için baya kötü bir şey. Hem masraf ve can sıkıntısı yaratıyor, hem arabanın performansını düşürüyor hem de yakıt tüketimini arttırıyor. Yukarıda verdiğim bağlantıdaki yorumları okursanız herkes DPF iptali peşinde. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
bahcekapiliyavuz    33
bahcekapiliyavuz
28.03.2018 at 01:15, zuhtu :

Konuyu canlandırıyım tekrardan. :)

DPF sorunu ben de yaşadım aracımda. DPF ışığı Subaru'da şu şekilde çalışıyor bilmeyenler için:

1. DPF'te kurum birikmesi %80'i geçince ışık sürekli olarak yanmaya başlıyor. Bu sırada kendi kendine rejenerasyon yapmaya çalışıyor. Rejenerasyon denen şey ısının yükseltilerek kurumun yakılması ve DPF'in boşaltılması oluyor.
  2. Rejenerasyon sırasında motorun, bulunduğu vitese göre 2000-2500 devir arasında olması gerekiyor. Normalde 10-15 dakika içinde rejenerasyon tamamlanıp ışık sönüyor. 
  3. İstenen devire ulaşamıyor veya yeterince yol yapmıyorsanız araç birkaç kez rejenerasyonu denedikten sonra başarısız olursa DPF ışığı yanıp sönmeye başlıyor. Bu aşamadan itibaren araç rejenerasyon denemiyor galiba. Servise götürüp forced regeneration yapmak gerekiyor. Yani bilgisayara bağlayıp bir tuşa basıyorlar ve aracı durduğu yerde bağırttırıyor. 
  4. Serviste yapılan bu işlem ışığı söndürüyor. Ancak sürekli trafikte veya kısa mesafe kullanıyorsanız kısa sürede tekrar dolabiliyor. Tekrar aynı işlem gerekiyor. Forced regeneration işe yaramazsa 3 yol kalıyor: DPF değişimi, DPF temizleme ve DPF iptali.
  5. Bu konuda detaylı bilgi şurada var: https://subdiesel.wordpress.com/ecu-analysis/dpf-management/

Benim günlük yaptğım yol 8-10 km ve çok fazla tümsek olduğu için DPF ışığını yakıyordu arada. Servise gidip rejenerasyon yaptırıyordum. Ancak son zamanlarda çok sık (30-40 günde bir) yapmaya başlamıştı. Çekmeköy Subaru'da sağ olsunlar ücretsiz rejenerasyon da denediler. Kısa süre sonra tekrar ışık yanıp sönmeye başlayınca temizletelim dediler. Bu arada DPF'i tıkalı kullandığım için turbo hortumu da patladı, onu da değiştirdiler filan. Neyse, temizlendikten sonra tekrar yaktı ışığı. Şansıma çevreyolunda rejenerasyon için istenen devirde gidyordum. Yaklaşık 40 dakika yandı ışık ve sonra söndü. Ben sevinirken düzeldi diye birkaç gün sonra bir daha yaktı. Yine uzun süre devirli kullandıktan sonra söndü. Sonra direkt yanıp sönmeye başladı. O arada artık Subaru aldığıma lanet ettim gerçekten. Servisi aradım, DPF temizlettikleri yere tekrar göndereceklerini söylediler ve gün için haber vereceklerdi. İlginç bir şekilde yanıp sönen DPF ışığı kendi kendine söndü. 3-4 gün sonra bir daha yanıp sönmeye başladı ve tekrar söndü. Şu an ışığı yakmıyor ve bir performans kaybı yok. Tekrar yakarsa, Çekmeköy'e götürüp arabayı bırakacağım. İkinci temizlikten sonra da olmazsa iptalini yaptıracağım. Bu arada DPF temizleme için yakıt katkıları var. Liqui Moly'ninkini kullandım bir kutu. Belki ışığın sönmesinde onun da faydası olmuştur. 

DPF tıkalı iken aracı yüksek devirli kullanmamak gerekiyor sanırım. Yanlış biliyorsam düzeltin, galba turbo hortumunu patlamasına bu sebep oldu benim aracımda. 

Son olarak da, DPF hava temizliği için iyi ancak araçlar için baya kötü bir şey. Hem masraf ve can sıkıntısı yaratıyor, hem arabanın performansını düşürüyor hem de yakıt tüketimini arttırıyor. Yukarıda verdiğim bağlantıdaki yorumları okursanız herkes DPF iptali peşinde. 

Selamlar.

Aracınız çok ender bulunan harika bir araç. Kazasız belasın kullanmak nasip olsun inşallah. Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla DPF artık yavaş yavaş son zamanlarını yaşıyor. Sık sık rejenerasyon yapma durumu söz konusu olmaya başlamış. Turbo hortumu (intercooler ile manifold girişi arasındaki 15 cm.lik boru)  bizim Euro 5 motorlarda (2011 ve sonrası dizellerde) kronik problem. Bunu sıklıkla izlediğim MRT performance videolarında bahsedildiğini duydum. Hatta onlar bu boruyu silikonla değiştiriyorlar ömürlük olması açısından. 

Ben zaten aracı aldığımda DPF önceki sahipleri dönemindeki tecrübesizlik ve yanlış uygulamaları sonucunda (özel servis kaynaklı) vadesini doldurmuştu. İptal ettik ve o gün bugündür arabada en ufak bir şikayetim yok. DPF ve katalitik iptali sonrası bile araç egzos emisyon testini geçebilecek seviyede. (Soğuk motorla 1.26 çıktı sonuç) Motor yağı iyice ısındığında bu değer 1 değerinin bile altına düşebilir. 

DPF ve katalitik kazanın içine tel filte koydurdum Ankarada. Hatta bunu yapan bir de Ferhat arkadaşımız vardı. Motor ve egzoz iyice ısındığında bu ara eleman çıkan partiküllerle reaksiyona girerek dumanı neredeyse tamamen kesiyor. DPF ve katalitiğin iptali sonucunda oluşabilecek bir farkta motor çalışma sesi. Eskiye nazaran biraz daha sesli ve tok çalışıyor. O kadar da olsun. :) 

Ben DPF.li iken de sürdüm aracı ancak çok kısa bir zaman diliminde. Yakıt yüketimi açısından bence tek fark aracın rejerenasyon yapmaması dolayısıyla ek yakıt tüketimine sebebiyet vermemesi. Bunun dışında ben Marmaristen Ankaraya gelirken ilk aracı aldığımda üstelik DPF sıkıntılı iken bile 4.6 lt değerini elde edebilmiştim. Yine o zaman yaptığım ara hızlanma testi ile (4.vites 60-100) şimdiki hızlanmanın çok fazla farkı yok. Şimdi yarım saniye kadar iyi bir hızlanma söz konusu. Hızlanma verilerini sanırım bir başlıkta yayınlamıştım. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
zuhtu    2
zuhtu

Yavuz Bey teşekkürler. 

Bende şimdilik ışık yanmıyor. Belki de yakıt katkısının faydası oldu gerçekten.

DPF sökülünce ECU sapıtıyor diye okudum internette. Sizde oldu mu bu durum? Olmadıysa yapan kişinin iletişim bilgilerini verir misiniz? Lazım olursa dursun bende de.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
bahcekapiliyavuz    33
bahcekapiliyavuz
14 saat önce, zuhtu :

Yavuz Bey teşekkürler. 

Bende şimdilik ışık yanmıyor. Belki de yakıt katkısının faydası oldu gerçekten.

DPF sökülünce ECU sapıtıyor diye okudum internette. Sizde oldu mu bu durum? Olmadıysa yapan kişinin iletişim bilgilerini verir misiniz? Lazım olursa dursun bende de.

Hayır hocam DPF ve katalitik fiziksel olarak iptal edildiğinde ayrıca yazılımsal olarak ta ECU'den siliniyor. Böylece ECU sanki DPF.de hiç partikül birikmediğini algıladığından rejenerasyon işlemini yapmıyor. Zaten gerçekte de partikül birikmiyor olduğu gibi dışarı salınıyor. 1 yıla yakın bir süredir bu şekide sürüyorum ve arabanın bir kez bile anormal çalıştığına şahit olmadım inşallah ta olmam.  Bazı forumlarda arkadaşlar egzoz geri basıncı olmaması dolayısıyla turbonun çabuk bozulacağından bahsetmişler ancak işlemi yapan arkadaş bunun çok önemsiz bir etkisi olduğunu belirtti. 

DPF ve katalitiğin iptal edilmemesi için sabırla gerekenleri yapmak lazım. Baktınız artık araç kendi kendine hiç rejenerasyon yapamıyor bu durumda iptali durumunu düşünebilirsiniz. 

Ben bu işlemi Ankara'da Koray Akyol (Megachips bayisi) yaptırdım. İyi bir arkadaş. Sürekli forumlarda aktif olduğunu ve yaptığı işin arkasında durduğunu görüyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ferhat23    428
Ferhat23

DPF'yi tamamen iptal etmenizi öneririm. Olmadık zamanlarda ışığı yanıp sinirinizi bozacak. Ayrıca araç kullanıtken ışık yanacak mı diye stres yaratacak. Ben iptal ettirdim (yerine tel filtre taktırdım), artık kafam rahat. Hem tüketim düştü, hem de araç rahat nefes verdiği için performans arttı. Geçen cuma günü egsoz emisyon ve muayeneden de sorunsuz geçti :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
bahcekapiliyavuz    33
bahcekapiliyavuz
15.04.2018 at 13:21, Ferhat23 :

DPF'yi tamamen iptal etmenizi öneririm. Olmadık zamanlarda ışığı yanıp sinirinizi bozacak. Ayrıca araç kullanıtken ışık yanacak mı diye stres yaratacak. Ben iptal ettirdim (yerine tel filtre taktırdım), artık kafam rahat. Hem tüketim düştü, hem de araç rahat nefes verdiği için performans arttı. Geçen cuma günü egsoz emisyon ve muayeneden de sorunsuz geçti :)

Ferhat Hocam emisyon değerlerini hatırlıyor musun? Tüvtürkte mi yoksa dışarıda mı yaptırdın emisyon ölçümünü?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ferhat23    428
Ferhat23
33 dakika önce, bahcekapiliyavuz :

Ferhat Hocam emisyon değerlerini hatırlıyor musun? Tüvtürkte mi yoksa dışarıda mı yaptırdın emisyon ölçümünü?

Dışarıda yaptırdım. Okula yakın bir istasyon vardı, orada yaptırdım. 110 mg çıktı. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
bahcekapiliyavuz    33
bahcekapiliyavuz
1 dakika önce, Ferhat23 :

Dışarıda yaptırdım. Okula yakın bir istasyon vardı, orada yaptırdım. 110 mg çıktı. 

Yani 1.10 gr ki bu değer katailtik ve partikül filtresi olmayan bir araç için bence çok iyi. Hatta bilmiyorum motor ne kadar ısınmış gittin ama aracı hazırlayıp gittiğinde (öncesinde yağ sıcaklığını da yükseltmek için yüksek devirde sürmek gibi) bu değer daha da düşük çıkabilir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş