Jump to content
bahcekapiliyavuz

Outback DPF ve Turbo Hortumu

Tavsiye Edilen Mesajlar

Cihan    232
Cihan

@bahcekapiliyavuz hocam öncelikle geçmiş olsun.bahsettiğiniz Antalya'daki servisle ilgili tatsız anılar yaşayan arkadaşlarımız var maalesef.bu arada ordu servisteki arkadaşları da tebrik etmek gerek,telefonla teşhisi koymuşlar.inşallah bundan sonra bu tip problemlerle uğraşmadan keyifle aracınızı kullanmaya devam edersiniz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
serhat01    99
serhat01

Çok geçmiş olsun hocam. Turbo emiş sisteminde kaçak olduğu zaman araçlar duman atar. Bundan sonra aracınızı keyifle kullanırsınız inşallah 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
emre-sti    561
emre-sti

Geçmiş olsunn ymz oto da her yok vardır turbo sokup başka turbolar mi ne ararsanız vardir

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
bahcekapiliyavuz    40
bahcekapiliyavuz

Güncel : 29.05.2017

Jaspa Subaru'dan temin ettiğim orjinal turbo hortumu ve Nipparts marka yakıt filtresi bugün değiştirildi.

Sonuç :

- Dipgazda dahi duman yok (katalitik konvertör ve DPF.nin iptal)

- Yakıt tüketiminde olumsuz bir durum yok (katalitik ve DPF iptaline rağmen)

- Seste bir artış yok. (katalitik iptal olmasına rağmen)

- Performans aracı ilk aldığım halinden kesinlikle daha iyi.

Performans Verileri : (Referans olması açısından kayıtlı dursun.)

- Ölçümleri ios tabanlı iOBD2 ile yaptım. ELM cihazı wifi.den bağlı. Program gerçek hız (GPS üzerinden ölçüm yapıyor)

- 80-120 hızlanmalarının bir tanesi 5. vites (10.24 sn) diğeri 4. viteste (7.20 sn) gerçekleştirilmiştir.

Yakında birde 60-140 km hızlanması yapacağım.

Bir önceki aracım SuperB 1.4 TSI 125 (yazılımla 150 hp).ye göre

60-100 sn süresi aynı

4. vites 80-120 km hızlanması 1 sn dah iyi

5. vites 80-120 km hızlanması 1 sn daha kötü.

SuperB ile 4. vites 60-140 hızlanması 15.3 sn idi. Bunda aracı ilk aldığımda yaptığım testte 18 sn civarı çıkmıştı ama o kadran ölçümü idi. Kadranla reel hız arasında 5 km fark var.

WhatsApp Image 2017-05-29 at 10.44.55.jpeg

WhatsApp Image 2017-05-29 at 10.44.56(1).jpeg

WhatsApp Image 2017-05-29 at 10.44.56.jpeg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Guest Cherkess   
Guest Cherkess

Yavuz dizel ile benzinli arasında illa ki performans farkı olacaktır. Beygir yarış kazandırır tork araba sattırır derler.
Superb ile Zigana yı çıkmakla Outback le çıkmak arasında fark var.
Dizel o yokuşu ciddi bit yakıt artışı göstermeden çıkarken benzinli araç turbo Da olsa çok ciddi yakıt tüketimi göstererek aynı hızda çıkar. Zaten turbosuz benzinli orayı çıkarken geberir o Da ayrı. Bence Captivanın 12-13 lt yaktığı güzergahı sen yarısını yakarak geziyorsun. Kendi sınıfındaki en ekonomik motora sahip bir araç kullanıyorsun. Tüm sorunların da giderildiğine göre ağız tadıyla binmeyi Allah nasip etsin.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
bahcekapiliyavuz    40
bahcekapiliyavuz

Eyvallah Özgür hocam. Malum muhasebeciyim rakamlarla işim gücüm. [emoji3] Bir istatistik daha paylaşayım. Trabzon'dan yani sıfır rakımdan 1800 rakım Zigana tüneline Superb 1.4 tsi ile çok sakin kullanımla 9.5 ortalama ile çıkmıştım. Aynı noktaya outback ile 8 lt ile çıktım. Nitekim outback turbo hortumu sorunu vardı. Rakamlar bahane outback şahane tabi. Verdiği keyfi asla rakamlarla tarif edemem. [emoji106]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Osman A.    88
Osman A.

Harika bir bilgi, emeğinize sağlık [emoji4]

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ferhat23    429
Ferhat23

@bahcekapiliyavuz öncelikle çok geçmiş olsun. Muhteşem bilgilendirme için de ayrıca teşekkür ederiz. Yalnız anlayamadığım birşey oldu. Yakıt tüketiminiz fabrika verilerinin bile altında gerçekleşmiş. Ben de yeni 2.0 D outback aldım, şehirlerarası yolda (Ankara-Adana) çok dikkatli kullanarak 90-120 km hızlarda, genel ortalamayı ancak 6.8 lt/100 km'ye kadar düşürebildim. Adana-Kayseri arasında ise bayağı yüklendim ve tüketim 7.2 lt/100 km'de sabitlendi. Siz nasıl 4-5 litrelere düştünüz anlamadım. Outback sonuçta 1700 kiloya yakın bir araç; 2 litre ve dört çeker. Sırrını paylaşırsanız çok memnun olurum. Teşekkür ederim...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
bahcekapiliyavuz    40
bahcekapiliyavuz
1 dakika önce, Ferhat23 :

@bahcekapiliyavuz öncelikle çok geçmiş olsun. Muhteşem bilgilendirme için de ayrıca teşekkür ederiz. Yalnız anlayamadığım birşey oldu. Yakıt tüketiminiz fabrika verilerinin bile altında gerçekleşmiş. Ben de yeni 2.0 D outback aldım, şehirlerarası yolda (Ankara-Adana) çok dikkatli kullanarak 90-120 km hızlarda, genel ortalamayı ancak 6.8 lt/100 km'ye kadar düşürebildim. Adana-Kayseri arasında ise bayağı yüklendim ve tüketim 7.2 lt/100 km'de sabitlendi. Siz nasıl 4-5 litrelere düştünüz anlamadım. Outback sonuçta 1700 kiloya yakın bir araç; 2 litre ve dört çeker. Sırrını paylaşırsanız çok memnun olurum. Teşekkür ederim...

Sevgili Ferhat kardeşim Ankara'dan Trabzon'a sürekli bir iniş söz konusu. İşin sırrı bu olsa gerek. Ayrıca birde aracın manuel olması tüketimi etkiliyor ancak şunu da söyleyeyim Karadeniz Sahil Yolunda Ordu'dan Trabzona turbo hortumunu sardıktan sonra 90-100 km sabit süratlerle 4.6 lt ile geldim. Depo ölçümü yaklaşık 0,2 lt fazla çıktı yani reelde 4.8 lt. Son 450 km.nin ortalaması (250 km.si şehir dışı) 5.4 lt şu anda.

2013 Outback almayı çok istedim hatta Zonguldakta bir arkadaşta vardı fiyatı da çok uygundu ama nasip olmadı. Ben almadan 1 hafta önce satmış. Çok titiz bir arkadaştı. Tüm bakım çizelgelerini tapa puluna kadar yazmış göndermişti bana. Nasip bunaymış. Bunu da çok sevdim. Özellikle tüketimini çok sevdim. Bu arada ben şimdiye kadar aldığım tüm araçlarımla ilgili yakıt bilgilerini spritmonitor sitesine giriyorum. Takip etmek hatta hesap açmak isteyenler için link vereyim:

https://www.spritmonitor.de/en/detail/834928.html

Sadece yakıt değil araçla ilgili tüm masraflarınızı girip takip edebilir, diğer Outback sahiplerinin ne kadar yaktıklarını çok kolay izleyebilirsiniz.

Bu arada imza panelini bulamadım. Nasıl imza ekleyebilirim profilime ve birde kod kabul ediyor mu? 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ferhat23    429
Ferhat23

Teşekkür ederim açıklamalarınız için. Demek ki yokuş aşağı sürmenin, manuel vitesin ve düşük hızın etkisiyle o değerlere ulaşılabiliyor. Çünkü ben de gerçekten çok dikkatli kullanmıştım; hatta Ankara-Adana arası klima bile açmadım; sadece radyo açıktı. Buna rağmen 6.8 litrenin altına düşüremedim. Bu arada umarım en kısa zamanda yeni kasa Outback sahibi olursunuz. Manuel de güzel, ama otomatik dizelin tadı başka. Herşey gönlünüzce olsun :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
emre-sti    561
emre-sti

Dpf ve kat iptali de tüketimi düşürmüş olabilir

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
serhat01    99
serhat01

Manueller otomatiklerden 1 litre az yakıyor 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
bahcekapiliyavuz    40
bahcekapiliyavuz

Bir husus daha var atlamayayım.Ankaradan Trabzona gelirken araç üzerinde 215/55/17 lasrikler vardı yani orjinal ebattan dar ve küçük ve eski. Dolayısıyla tutunma nispeten azdı. Değiştim tabi şimdi orjinal Ebatları tüketim sanki hafif arttı aslında olması gerekene yaklaşıyor biraz daha. Katalitik ve dpf etkiler mi bilemiyorum ama gündüz belli olmayan duman gece arkadan araçlar far yakınca hafif belli oluyor. Birazda deponun dibine yaklaştık ondan kaynaklı da olabilir.

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
zuhtu    2
zuhtu
6/2/2017 at 02:24, bahcekapiliyavuz :

... DPF ve katalitik olmamasına rağmen en ufak bir duman yok. Dışarıda arkadaşımda egzoz emisyon ölçümü yapıp duman yoğunluğunun muayene sınırlarında olup olmadığını da ayrıca paylaşacağım.

Yavuz Bey, emisyon ölçümü yaptırabilidiniz mi? Sonucu merak ettim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
bahcekapiliyavuz    40
bahcekapiliyavuz
26.10.2017 at 16:52, zuhtu :

Yavuz Bey, emisyon ölçümü yaptırabilidiniz mi? Sonucu merak ettim.

Evet hocam 1.26 çıktı

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ferhat23    429
Ferhat23
18.11.2017 at 17:41, bahcekapiliyavuz :

Evet hocam 1.26 çıktı

Yani muayeneden geçer mi? Ben de DPF iptali yaptırdım. Gerçi egzozu tamamen boş bırakmadım, DPF yerine tel filtre taktırdım. Duman, koku filan yok. Yalnız bende motor sesinde artış oldu. Rahatsız etmiyor ama, yine de huylandım şimdi :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Serhat44    102
Serhat44
02.06.2017 at 02:24, bahcekapiliyavuz :

Bu konuda Türkçe kaynaklarda çok fazla yayın ya da çalışma yapıldığını görmedim.

yurtdışındakiler bildikleri veya buldukları çözümleri paylaşmaktan imtina etmezler ama Türkiyede eltiler dantel modelini bile paylaşmıyor.:tey:

tüm dizellerde devirsiz kullanım (özellikle şehiriçi)  dpf'yi tıkar fırsat buldukca devirli kullanmak iyi gelir. yani 5. vites hızında 4. vitesle araç biraz bağıracak şekilde kullanmak

02.06.2017 at 02:24, bahcekapiliyavuz :

ana sebebi atlayıp belirtilerin bastırılmasına yönelik

aha işte ustaların atladığı en can alıcı konu bu (orjinal adam gibi ustalar alınmasın) arkadaşın motor hararet nedeniyle sıfırdan rektefiye ediliyor canı sağolasıca usta müsvettesi demiyorki bu hararete ne sebeb olmuşsa onuda halledelim. teslim edip yolluyor tıkalı radyatörle:uglystupid2: ertesi gün tekrar motor iniyor 

güzel ve faydalı paylaşımlar için teşekkür ederim.:hi:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
bahcekapiliyavuz    40
bahcekapiliyavuz
20.11.2017 at 12:22, Ferhat23 :

Yani muayeneden geçer mi? Ben de DPF iptali yaptırdım. Gerçi egzozu tamamen boş bırakmadım, DPF yerine tel filtre taktırdım. Duman, koku filan yok. Yalnız bende motor sesinde artış oldu. Rahatsız etmiyor ama, yine de huylandım şimdi :)

Ferhat hocam selam. Tabi ki muayeneden geçer. Sınır 3.00. Sanırım 2017 sonrası araçlar 1,50. Umarım yanlış hatırlamıyorum. Sizle facebook üzerinde görüştük diye hatırlıyorum. Ankara'da bir arkadaşa yaptırdım demiştiniz. Eğer chip yaptırmışsanız sizin değer benden fazla çıkabilir ama yine de o tel filtre sayesinde geçer diye düşünüyorum. Duman olayını nasıl test ediyorsunuz bilmiyorum ama normal yolda giderken ya da motor tam ısınmışken 4-5-6. viteslerde hiç duman yok. 2. vites dipgazda çok belirgin. 3.vites dipgazda daha az ama yine belirgin. 

Ankara da ben de bu sene düşünmüyor değilim bu tel filtre olayını. Yazılıma çok sıcak bakmıyorum ama ya da yaptırsam bile ekonomi amaçlı soft bir yazılım düşünüyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tourist    30
Tourist

2 ve 3 te dip gazda o kadar duman bende de oluyor.. ama simsiyah değil

söylemesi ayıp sıfır dpf var :):):)

nası övündüm ama?! :):) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ferhat23    429
Ferhat23
11 saat önce, bahcekapiliyavuz :

Ferhat hocam selam. Tabi ki muayeneden geçer. Sınır 3.00. Sanırım 2017 sonrası araçlar 1,50. Umarım yanlış hatırlamıyorum. Sizle facebook üzerinde görüştük diye hatırlıyorum. Ankara'da bir arkadaşa yaptırdım demiştiniz. Eğer chip yaptırmışsanız sizin değer benden fazla çıkabilir ama yine de o tel filtre sayesinde geçer diye düşünüyorum. Duman olayını nasıl test ediyorsunuz bilmiyorum ama normal yolda giderken ya da motor tam ısınmışken 4-5-6. viteslerde hiç duman yok. 2. vites dipgazda çok belirgin. 3.vites dipgazda daha az ama yine belirgin. 

Ankara da ben de bu sene düşünmüyor değilim bu tel filtre olayını. Yazılıma çok sıcak bakmıyorum ama ya da yaptırsam bile ekonomi amaçlı soft bir yazılım düşünüyorum.

Açıklama için teşekkür ederim. Bende hiç duman yok, zaten egzozcuda DPF iptal edilirken, eleman "hocam bu tel filtreyi takalım hiç duman ve koku olmaz" demişti. Bana da mantıklı gelmişti. Hazır sökülmüşken taktırdım. Performans yazılımını ise sonradan kaldırttım, çünkü arıza ışığı yaktırdı. Uzun süredir sadece DPF iptal yazılımı ile kullanıyorum, hiçbir sıkıntı yaşamadım. Sadece seste hafif artış var, o da rahatsız etmiyor. Şu anda Ankara'daki eleman performans yazılımı üzerinde çalışıyor, hata bulmaya çalışıyor. Tamamlayınca bir yükleyip deneyeceğiz. Ama emin değilim, belki hiç performans yazılımı olayına girmem :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
bahcekapiliyavuz    40
bahcekapiliyavuz
4 saat önce, Ferhat23 :

Açıklama için teşekkür ederim. Bende hiç duman yok, zaten egzozcuda DPF iptal edilirken, eleman "hocam bu tel filtreyi takalım hiç duman ve koku olmaz" demişti. Bana da mantıklı gelmişti. Hazır sökülmüşken taktırdım. Performans yazılımını ise sonradan kaldırttım, çünkü arıza ışığı yaktırdı. Uzun süredir sadece DPF iptal yazılımı ile kullanıyorum, hiçbir sıkıntı yaşamadım. Sadece seste hafif artış var, o da rahatsız etmiyor. Şu anda Ankara'daki eleman performans yazılımı üzerinde çalışıyor, hata bulmaya çalışıyor. Tamamlayınca bir yükleyip deneyeceğiz. Ama emin değilim, belki hiç performans yazılımı olayına girmem :)

Teşekkür ederim açıklamalar için. Demek tel filtre gerçekten işe yarıyor. Ankaraya giderken sizden iletişim bilgilerini alırım. Koku da var bu arada bende tabi ama bunun dışında arıza lambası lambası yanma gibi bir durum ya da performans problemi yok. Hatta performans bir tık iyileşti diye düşünüyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ferhat23    429
Ferhat23
Bir saat önce, bahcekapiliyavuz :

Teşekkür ederim açıklamalar için. Demek tel filtre gerçekten işe yarıyor. Ankaraya giderken sizden iletişim bilgilerini alırım. Koku da var bu arada bende tabi ama bunun dışında arıza lambası lambası yanma gibi bir durum ya da performans problemi yok. Hatta performans bir tık iyileşti diye düşünüyorum.

Memnuniyetle paylaşırım iletişim bilgilerini. Bende de DPF iptalinden sonra performans iyileşmesi var, ama kaldırttığım performans yazılımı arabayı resmen coşturmuştu. Hem de bunu yakıt tasarrufu yaparak gerçekleştirmişti. O yüzden, eğer performans yazılımında daha önce arıza ışığı yaktıran hatayı bulup yeniden düzenleyebilirlerse, yeniden yükletebilirim. Outback resmen Forester XT gibi olmuştu, ancak arıza ışığı yakınca mecburen sildirtmiştim. Bakalım, kafam çok karışık açıkçası :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
nitro37    0
nitro37
2 saat önce, Ferhat23 :

Memnuniyetle paylaşırım iletişim bilgilerini. Bende de DPF iptalinden sonra performans iyileşmesi var, ama kaldırttığım performans yazılımı arabayı resmen coşturmuştu. Hem de bunu yakıt tasarrufu yaparak gerçekleştirmişti. O yüzden, eğer performans yazılımında daha önce arıza ışığı yaktıran hatayı bulup yeniden düzenleyebilirlerse, yeniden yükletebilirim. Outback resmen Forester XT gibi olmuştu, ancak arıza ışığı yakınca mecburen sildirtmiştim. Bakalım, kafam çok karışık açıkçası :)

Ferhan hocam arıza lambasının arıza kodunu hatırlıyormusun?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş