Jump to content
Emr01

2006 Subaru Legacy Sekonder Hava Sistemi Arıza Kodları

Tavsiye Edilen Mesajlar

Emr01    9
Emr01

Arkadaşlar merhaba daha önce aracın gaz yenemesiyle  ilgili konu açmıştım hata kodu olarakta P2441 yani hava valfi arızası vermişti,bayraktara gittim arıza ışığını söndürdüler araçta bi sıkıntı olmadığını söylediler fakat 10 gün sonra ışık tekrar yandı ve arıza kodları halaya durmuş vaziyette,boğaz kelebeği temizlendi,hava valflerini temizleyecek usta bulamadım bende cesaret edip temizleyemedim,bu arıza kodlarının hepsi hava valfleriylemi alakalı sizce,hava valfleriyle alakalı ise değiştirmekten başka care yok,ışık yandığı anda araba 2000 devirlerde takılıp kalıyor düzde biraz gitsede yokuşta boğuluyor gitmiyor kimileri motor kendini korumaya alıyor ondan gitmiyor diyorlar birde araç sabahları ilk çalıştırdığımda hareket edince kesik kesik gaz yiyor motor normal ısısına gelince veya 1 km sonra kesik gaz yeme bitiyor bundan sonra başlayan sorunumuz ise ışıkta durunca veya yokuş çıkarken yokuşta ışıkta durdum araçta titreme sarsıntı oluyor 3-5 saniye sonra normale dönüyor bunların hepsini benzinde yapıyor ve araca agrosta 1500 km önce sibop ayarı yapılmış,tiriger seti ve tüm sıvıları değişmiş,sizce bu promlemlerinhepsinin sebebi hava valflerimi,hata kodları P1410 P2441 P2444 P2433 P0410

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
RSBurak    505
RSBurak

Sürücü tarafındaki valfin fişini söküp denermisiniz araç düzelecekmi bakalım. malesef aldığınız arızaların tümü sekonder hava pompası sistemiyle alakalı.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Emr01    9
Emr01

Onu daha önce söktüm taktım düzelmedi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
RSBurak    505
RSBurak

Sökük kalsın bizim araçtada var aynı sıkıntı ben söktüm 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Emr01    9
Emr01

Öylede denedim rolanti çok bozuk çalışıyor 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
RSBurak    505
RSBurak

Bu sorunların hepsini yaşadık ancak bizim sübap ayarından dolayı sarsıntıda vardı ustamıza götürdük valfin açık kaldığını ve oradan extra hava aldığını farketti stop etme ve gaz yememe bu yüzdendi. Siz sübap ayarını yeni yaptırmışsınız o yüzden benim aklıma valfin açık kalmış olma ihtimali geliyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Emr01    9
Emr01

p2441 hata kodunu veriyordu ilk başta onunda açıklamasına baktım hava valfi kapalı diyor devamında diğer hata kodlarınıda verdi başka yolu yoksa mecburen değişecek ama fiyatları çok pahalı birde elektrik aksamıyla tesisatla ilgili bi problem olabilirmi sizce önce bi elektirikciye götürsemmi 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
RSBurak    505
RSBurak

Normal bir elektrikçi anlamaz. Ama güvendiğiniz biri varsa götürün valfi söküp baktınızmı ne durumda

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Emr01    9
Emr01

Valfi sökmeye ben cesaret edemedim başka ustayada götürmek istemedim bi kasabın eline düşmeyeyim,izmirde subaru ustası kemal usta var ona gösterdim oda sökmenin bi anlamı olmayacağını söyledi söksekte aynı hatayı tekrar verir dedi ,haftaya getir önce bi tesisata bakalım bi sıkıntı yoksa valfi değiştirecez dedi 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
RSBurak    505
RSBurak

Usta öyle dediyse bize çok fazla söz düşmez o zaman siz baktırın duruma göre tekrar yardımcı olmaya çalışırız.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
emre-sti    560
emre-sti

Partsouq dan sıfır olarak 202$ a alabilir siniz . Rs Burak sekonder valfi konusunda en tecrübeli en çok valf pompa bozan uyemizdir tecrübelerini güvenin. Valf sökmek kolay korkmayın o kadar

Bende akü yüzünden arıza verdi iki kez söndürüldü ve tekrar yandı part souq dan sipariş verdikten sonra lamba sondu . Gelmişken taktım çıkan valf de ömrünü tamamlamak üzereydi contasi kotulesmeye başladı onu buraga gonderdim son nefesini burakta verdi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Emr01    9
Emr01

Peki sizlerdede aynı sorunlar gaz yememe yokuşta boğulma,titreme oluyormuydu usta hava valfleri diyor ama sizinde tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
emre-sti    560
emre-sti

Benimki akü yüzünden olduğu için hiç bir sorun yoktu yenisini taktığım da performans çok ama çok az arttı belki artmadi psikoloji

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Emr01    9
Emr01

İnşallah sorun sadece hava valflerindendir onları yaptırıpta normale dönmezse tek korkum o,hava valfleri bi aracı bukadar etkilermi anlamadım gitti

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
sel61_87    12
sel61_87

Konuyu hortlatiyorum var mi cozumu ? Yarin valfleri korlemeyi dusunuyorum!

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
atillazen    18
atillazen

bende forester için aynı sıkıntıyı yaşadım tamirini kendim yaptım. elektrik verildiğinde valf hareket ediyorsa tamir ihtimali yüksek.

3 aydır sorunsuz biniyorum.  

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
sel61_87    12
sel61_87

valla bunaldım ben:=) yarın cıkma sol sekonder hava valfı degısıtırcem. artık gittiği kadar. konu başlığındakı herşey bende de mevcut gaz yememe boğulma . ilk çalıştırmada kesık kesık gaz yemememe . şunu bır duzellteyım bir afr ayarıda yaprtıracam bakalım cekıs ne olucak.

10.07.2018 at 18:03, atillazen :

bende forester için aynı sıkıntıyı yaşadım tamirini kendim yaptım. elektrik verildiğinde valf hareket ediyorsa tamir ihtimali yüksek.

3 aydır sorunsuz biniyorum.  

valf benımde soktrudum calısıyor ama takılı kalıyor demek kı patlatıyor hemen 1410 arızasını zıpır:D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş