Jump to content
Kepeneks

Şanzıman/Difransiyel Yağı Eneos 75w90

Recommended Posts

Kepeneks    66
Kepeneks

-Şanzıman/Difransiyel Yağı için Eneos 75w90 kullanıcam olması gereken nedir ? 
-Kaç litre kullanmamız gerekiyor.? (2 Litre aldım )
-Aracın yağ çubuğu girişi harici doldurulması gereken başka bir giriş varmıdır?

HLnzP4.jpg

nitro37    0
nitro37

Foresterda 3 litre seninkini bilmiyorum.

OguzhanK    67
OguzhanK
7 dakika önce, nitro37 :

Foresterda 3 litre seninkini bilmiyorum.

Yok be abi 3LT almıyor ön 1.2 arka 0,8 alıyor 2 litrenin tam olarak yetmesi gerek, impreza da sanırım LSD yok o olsa Motul'ün 90PA diye bir yağı var LSD dif. için onu öneriyorlar Eneos'da ona denk bir yağ var mı bilmiyorum, özel bi nedeni yoksa neden ENEOS ?

nitro37    0
nitro37

Benimki arican da 3 litreden 250 ml az aldi bidona kendim baktim.

OguzhanK    67
OguzhanK
1 dakika önce, nitro37 :

Benimki arican da 3 litreden 250 ml az aldi bidona kendim baktim.

Seninki XTI ya ondan demek ki :D şaka bir yana benim legacy de forester da 2LT aldı abi bakımda yanımdaydın biliyorsun ???

Kepeneks    66
Kepeneks

Sanayiye ve yağ satan yerlere Motul baktım bulamadım çevremde ,internetten alıcaktım 3-5 günde ancak gelir ,gr yağ kalmamış çubukta geri vites geçişleri geçmiyordu kontrol edim dedim baba akü yok gibi yağ kalmamış,motorun arkasında çubuk ,ustaya  söyleyeyim bare 1 litre öne 0.8 litre arkaya yeterli geri kalanı  stokta kalsın 0.2 :)

Edited by Kepeneks

OguzhanK    67
OguzhanK

Yağ çubuğu sağdaki mi soldaki mi yolcu tarafındaki çubuktan bahsediyorsanız o dif ama şöför tarafındaki çubuksa o şanzıman çubuğu, birde yağ kaçağı kontrolü yaptırın durduk yere eksilmiş olamaz

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Kepeneks    66
Kepeneks

Yolcu tarafındaki  çubukta diff yazıyor,söför tarafındakini göremedim onada bakayım,peki şanzıman ile difransiyel yağları aynı 75w90 olsa  yanlış yapmış olurmuyuz her ikisinin yağ kodları farklımıdır?

Edited by Kepeneks

ahmet_zxc    35
ahmet_zxc

forester 2010 için 125000 bakımını gecen hafta cadde de yaptırdım.

kullandıkları yağlar;

motul 2100 power+ 10w-40 5 litre

shell spirax automatic transmission fluid s4 atf hdx 5 tane 1 litre kullandılar

shell spirax s6 axme 75w90  axle oil büyük bir bidondan el ile çevrilen pompayla bastilar. litresini kestiremedim..

İrfan ÖZKAN    281
İrfan ÖZKAN

arkadaşlar gramla yağ koymanız gerek yok dif doldurma tapa sı aynı zamanda max seviyesi oluyor oradan yağ gelene kadar doldurursanız işlem tamam demektir

SM-G800H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kepeneks    66
Kepeneks

Dün akşam iş çıkışı lifte baktık keçeden yağlar kaçmış keçe siparişi verdim pazartesi parça gelecek bakalım yağı doldurduk sabah yerdek 3 damla vardı

XvTduo.jpg

Onur29    19
Onur29

Merhabalar diferansiyel yağı nereden koyuluyor impreza 2009 için

Erçay    2,551
Erçay
12 dakika önce, Onur29 :

Merhabalar diferansiyel yağı nereden koyuluyor impreza 2009 için

Arkada iki tapa var ikisini de sok alttakinden akacak. Bittikten sonra alttakini sık ustekinden doldur, dolunca zaten üstten akmaya başlar, akmaya başlayınca üstekini de sık. 0.8l alır.

Ön diferansiyel yağının tapası alttadir. Oradan boşalt, üstte seviye çubuğundn doldur. 1.2 l alır

Onur29    19
Onur29

Diferansiyel yağ çubuğuna baktım yağı var yinede değişmem gerekirmi ve arka diferansiyelde yağ eksik ise nasıl anlarım

Erçay    2,551
Erçay
22 saat önce, Onur29 :

Diferansiyel yağ çubuğuna baktım yağı var yinede değişmem gerekirmi ve arka diferansiyelde yağ eksik ise nasıl anlarım

Ne zaman değiştiğini bilmiyorsaniz değişin derim. Arkanin seviyesini üst tapayi açıp parmakla yoklayip seviyeyi kontrol edebilirsiniz. 

Onur29    19
Onur29
17.12.2020 at 21:41, Erçay :

Ne zaman değiştiğini bilmiyorsaniz değişin derim. Arkanin seviyesini üst tapayi açıp parmakla yoklayip seviyeyi kontrol edebilirsiniz. 

Teşekkür ederim. 

17.12.2020 at 21:41, Erçay :

Buarada belli bir marka koymamıza gerek varmıdır önereceğiniz

Erçay    2,551
Erçay
3 saat önce, Onur29 :

Teşekkür ederim. 

Buarada belli bir marka koymamıza gerek varmıdır önereceğiniz

Api gL 4/5 standardı taşıması lazım. Ben motul motlygear 75w90 koymuştum ama o standardı taşıyan başka bir yag da tercih edebilirsiniz

Onur29    19
Onur29
3 saat önce, Erçay :

Api gL 4/5 standardı taşıması lazım. Ben motul motlygear 75w90 koymuştum ama o standardı taşıyan başka bir yag da tercih edebilirsiniz

Teşekkür ederim. 

Onur29    19
Onur29
19.12.2020 at 14:41, Erçay :

Merhaba erçay bey gümüşhanede motul diferansiyel yağı bulamadım patronum trabzona gitmişti motul yoktu olduğu mevkide elf tranself nfj 75w80 almış kutu üzerinde vites işareti var arkasında şanzıman yağı yazıyor bu ürün GL-4 yazıyor buda olurmu acaba. GL4/5 standartı taşıyan yağ olur dedin ama yinede sormak istedim. Buarada önden yağı koyuyoruz ya şanzımanla diferansiyel aynı yerdenmi koyuluyor bu yağ. Aracın kitapçığına baktım sağolsun baya aklımı karıştırdı :)

19.12.2020 at 18:20, Onur29 :

Teşekkür ederim. 

Erçay    2,551
Erçay
38 dakika önce, Onur29 :

Merhaba erçay bey gümüşhanede motul diferansiyel yağı bulamadım patronum trabzona gitmişti motul yoktu olduğu mevkide elf tranself nfj 75w80 almış kutu üzerinde vites işareti var arkasında şanzıman yağı yazıyor bu ürün GL-4 yazıyor buda olurmu acaba. GL4/5 standartı taşıyan yağ olur dedin ama yinede sormak istedim. Buarada önden yağı koyuyoruz ya şanzımanla diferansiyel aynı yerdenmi koyuluyor bu yağ. Aracın kitapçığına baktım sağolsun baya aklımı karıştırdı :)

Diferansiyel için olur ama şanzıman için o yağ olmaz kesinlikle, keşke 75w90 olaymış tabi  :) ön diferansiyel haznesi şanzımanın hemen önünde, ordan boşaltıcaksin, yağ doldurma haznesi ise motor kabini içinde seviye çubuğu var, sağ taraftan şanzımana doğru bakarsan görürsün kısa bir çubuğu var. Şanzıman seviye çubuğu sol çamurluk tarafında diff kontrol çubuğu sağ çamurluk tarafında. Şanzıman seviye çubuğunun metali uzun, diff'in ki kısa olur karıştırmazsin. Arka dif yağını zaten dif üzerinden değişiyorsun, alt tapa bolastir üst tapa doldurur. Yine de kafa karistiysa yeniden legacy konumun içinde hem ön hem arka hem de şanzıman yağlarımin değişimi esnasında çektiğim fotolar mevcut incele istersen

Onur29    19
Onur29
16 dakika önce, Erçay :

Diferansiyel için olur ama şanzıman için o yağ olmaz kesinlikle, keşke 75w90 olaymış tabi  :) ön diferansiyel haznesi şanzımanın hemen önünde, ordan boşaltıcaksin, yağ doldurma haznesi ise motor kabini içinde seviye çubuğu var, sağ taraftan şanzımana doğru bakarsan görürsün kısa bir çubuğu var. Şanzıman seviye çubuğu sol çamurluk tarafında diff kontrol çubuğu sağ çamurluk tarafında. Şanzıman seviye çubuğunun metali uzun, diff'in ki kısa olur karıştırmazsin. Arka dif yağını zaten dif üzerinden değişiyorsun, alt tapa bolastir üst tapa doldurur. Yine de kafa karistiysa yeniden legacy konumun içinde hem ön hem arka hem de şanzıman yağlarımin değişimi esnasında çektiğim fotolar mevcut incele istersen

Kendime gülüyorum ben şimdiyr kadar diferansiyel çubuğu diye soldaki şanzıman çubuğuna bakmışım :) ben sadece diferansiyel yağı değişimi yapacam. Çektiğiniz fotolara bir bakayım en iyisimi. Patronum 75w80 buldu yoksa sizin kullandığınız motuldan istiyordum neyse zaten yazın aracımı satacam burdan sizlere yazacağım 2.0 tanıdığınız satan önerinşz var olursa değerlendirecem artıkın. :)

Buarada fotoların olduğu sayfanın linkini gönderebilirmisiniz bulamadım :)

Erçay    2,551
Erçay

Vallahi kaçıncı sayfadalar ben de bilmiyorum, bakmam 5-6-7 o civardadir herhalde :)