Jump to content
Ozkan Bulut

Subaru Forester Sabahları Gelen Benzin Kokusu

Tavsiye Edilen Mesajlar

Subim    346
Subim
23 saat önce, OZKAN BULUT :

bugün motor ustaları iki kez her yeri kontrol edip aynı sonuca ulaştılar.Enjektörlere bakacaklar ve büyük ihtimalle görevini yapamayan bir enjektör varsa ki öyle olduğunu düşünüyorlar , onunla sorunu çözecekler.Ben de zengin karışımın sabah olmasını kabul ediyorum ama hem çok fazla koku yapması hem de acaip bir tüketim olması bu sonuca ulaştırdı onları.Ama bakarsın söküp test edip sıfır arıza buluna da bilir bilemiyorum artık hayırlısı...

Bu koku işi çok can sıkıyor

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
rhayatialbayrak    42
rhayatialbayrak

merakla bekliyoruz çözümlü haberleri..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ozkan Bulut    3
Ozkan Bulut

Efem bazı gelişmeler vardır.Arabanın enjektörleri kontrol edildi bir sıkıntıya raslanmadı,oksijen sondası mıdır bir parçası da kontrol edildi hatta başka aynı model bir araçtakiyle değiştirilerek de deneme yapıldı hiçbir sıkıntıya raslanmadı.Bir tavsiye üzerine beynin güncellenme işlemi yapıldı ve denemek için bu sabah arabayı aldım.Sabah soğuğunda yaptığı uzun süreli büyük beyaz duman bu sabah olmadı,arabadaki benzin kokusu da dolayısıyla daha az idi ama tamamen ortadan kalkmadı.Tüketimde ilk başta moralim düzelir gibi olsa da (bir ara 10lt/100km yazsa da) an itibariyle gene 13,6 lara oturmuş durumda.Yani sizin anlayacağınız kısmi düzelme yok diyemem.Bir depo bitirip bakacağım ama gene 300-320 km den fazla gideceğini sanmıyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ozkan Bulut    3
Ozkan Bulut

Herkese selamlar,

Aracımda iki depo bitirdim herhangi bir değişiklik yok.Yani Enjektör kontrol ve temizliği  ve sensör kontrolü falan işe yaramadı.250 TL ile gidilen km 300.Tüketimden geçtim ama sabahları ve gaza yüklendiğimde hemen arabanın içine ( camlardan) dolan benzin kokusu çözülmedi.Bir de Jaspa ya götürmeyi deneyeceğim bakalım ne diyecekler.Servislerde çekindiğim şey "abi bunun oksijen sensörü arızalı ver 2000 TL değiştirelim" demeleri ve değiştirdiğinde sorunun çözülmeme ihtimali.Yada "aa senin araban 100 bin olmuş alayım 2000 daha bir bakımını yapayım.Aaaa abi senin triger yan sanayiymiş o hemen değişmeli değişmezse aman ha, aa senin direksiyon kutusu arızalı ver 2000 daha "  Bunları yaşadım ve hemen Cadde servisten kaçtım o sebeple ezberden söylüyorum.

Neyse Subarumuz varsa katlanacağız artık deyip hiçbir şey yapmadan devam edeceğim artık yeter çok para harcadım :=)

Ozkan Bulut tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
cenkpala    17
cenkpala

sabah yanmamış benzin kokusu benim de başıma gelmişti. enjektörlere giden benzin hortumlarını sıkan kelepçeler zamanla gevşeyip özellikle de soğukta sızdırma yapıyor. oksijen sensörü bozulmaya başladığında aliexpress ile çok ucuza getirttim halen çalışıyor. 

bahçelievlerdeki ömür ustayı öneririm. çok zeki ve becerikli.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
kenanccc    3
kenanccc

Sabahları sağlam çiğ benzin kokusu alıyorum ben de bugünlerde. Havaların ve motorun soğukluğundan normal midir bilmiyorum. Aracın içine gelmiyor bu koku. Dışındaysanız insanı boğabilecek cinsten ama. Arabada arıza kodu vs yok. Buji, subap ile ilgili bir sıkıntı da yok. Yakışı da normal geliyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
555    10
555
yanıtlandı (düzenlendi)
18.02.2019 at 16:05, kenanccc :

Sabahları sağlam çiğ benzin kokusu alıyorum ben de bugünlerde. Havaların ve motorun soğukluğundan normal midir bilmiyorum. Aracın içine gelmiyor bu koku. Dışındaysanız insanı boğabilecek cinsten ama. Arabada arıza kodu vs yok. Buji, subap ile ilgili bir sıkıntı da yok. Yakışı da normal geliyor.

Araçın ilk çalışmadaki devri yüksektir yavaş yavaş düşer bu motorun ideal sıcaklığa gelmesi için fazladan gaz vermesidir. Yakılmayan fazla benzinde egzozdan atılır.. aşırı rahatsız edici ve yakıt tüketimini etkiliyorsa göstermenizde fayda var..  ateşleme sisteminde bir sorun varsa sadece koku duymakla kalmazsınız. Tekleme, rölantide sıkıntı, çekişte düşme gibi bir çok şey yaşarsınız.. araç kaç model bilmiyorum ama p0420 hatası almak kaçınılmaz olur zaten :) ama hortumlarda ayrıca bir kaçak  olup olmadığı kontrol edilmeli...

555 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
kenanccc    3
kenanccc

Araba 2010 model hocam. Araçta motor soğuk iken bile tekleme yok. En son baktığımda bir hata kodu da yoktu. Yakıt tüketimi tümü şehir içi kullanım için 13.2 lt/ 100 km ortalama gösteriyor ki anormal sanmıyorum. Rölantisi de stabil, ilk çalıştığında birkaç dakika 3-5 dk 1500 devirde kendisi gaz veriyor sonra normale dönüyor hatta ışıklarda 500 devire kadar yakıt tasarrufu için indiriyor başarılı bir şekilde. İlk çalıştığında biraz çiğ benzin atması bana da anormal gelmiyor çünkü araba o devirlerde zengin karışıma ayarlanmış ama tiner kokusu gibi keskin gelmesi acayip gibi. Bir başka gördüğüm durum araba duruyor iken ısıtıcı çalıştığında içeriye az miktarda yakıt kokusu vermesi. Hareket halindeyken gelmiyor bu koku. Etrafta başka bir araç olmadığında da alabiliyorum bu kokuyu arabanın benzinde ya da lpgde çalışması farketmeksizin. Sanırım yakıt hortumlarını bir göstermeliyim dediğiniz gibi. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
555    10
555
12 dakika önce, kenanccc :

Araba 2010 model hocam. Araçta motor soğuk iken bile tekleme yok. En son baktığımda bir hata kodu da yoktu. Yakıt tüketimi tümü şehir içi kullanım için 13.2 lt/ 100 km ortalama gösteriyor ki anormal sanmıyorum. Rölantisi de stabil, ilk çalıştığında birkaç dakika 3-5 dk 1500 devirde kendisi gaz veriyor sonra normale dönüyor hatta ışıklarda 500 devire kadar yakıt tasarrufu için indiriyor başarılı bir şekilde. İlk çalıştığında biraz çiğ benzin atması bana da anormal gelmiyor çünkü araba o devirlerde zengin karışıma ayarlanmış ama tiner kokusu gibi keskin gelmesi acayip gibi. Bir başka gördüğüm durum araba duruyor iken ısıtıcı çalıştığında içeriye az miktarda yakıt kokusu vermesi. Hareket halindeyken gelmiyor bu koku. Etrafta başka bir araç olmadığında da alabiliyorum bu kokuyu arabanın benzinde ya da lpgde çalışması farketmeksizin. Sanırım yakıt hortumlarını bir göstermeliyim dediğiniz gibi. 

Bence en önemlisi hortumlar.. aksatıldığı zaman çok daha büyük dertlere sebep olur.. allah göstermesin tutuşmaya kadar gidebilir.. inşallah tahminimiz doğrudurda hortumla geçmiş olsun deriz.. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Subim    346
Subim

Bir ara ilk çalışmada çiğ benzin kokusu için gösterdim aracı kimse birşey bulamadı. Bir hafta kadar sonra kendiliğinden geçti, daha sonra koku yapmayınca yakıttan olabileceğini düşündüm. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Emrah61    13
Emrah61
24.03.2017 at 15:11, Erçay :

250 liralık benzin ile 450-500 km gitmesi lazım, benzin kaçağı tehlikeli tez zamanda hallettirin, havalar da ısındı kıvılcım felan bulmasın mazallah

250 lira yaklaşık olarak 35 litre benzin demek. 

500 km'de 35 litre tüketirse

100 km'de 7 litre tüketmesi gerekir. fabrika verisi 11.2 litre olan bir araçla bu rakamı görmeniz imkansız. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
AhmetKadir    49
AhmetKadir
1 saat önce, Emrah61 :

250 lira yaklaşık olarak 35 litre benzin demek. 

500 km'de 35 litre tüketirse

100 km'de 7 litre tüketmesi gerekir. fabrika verisi 11.2 litre olan bir araçla bu rakamı görmeniz imkansız. 

2017 yilindaki benzin fiyatiyla yapabilir. 

Alinti yaptiginiz mesaj eski tarihli:) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Emrah61    13
Emrah61
29 dakika önce, AhmetKadir :

2017 yilindaki benzin fiyatiyla yapabilir. 

Alinti yaptiginiz mesaj eski tarihli:) 

he ya tarihe hiç bakmadım :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    2.092
Erçay

Ayıp ama benzine zam mı ben mi yaptım :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Osmançlşkn    6
Osmançlşkn

Aynı dert bendede var :( sabahları ağır yakıt kokusu, bazen de tam gaz yapınca yanık kokusu.. Yahu yazıları okudum okudum birşey anlamadım :) şimdi nereye götürmeliyim? Yada sorunun kaynağı belli oldumu? Bana da yardım lazım. Hangi  servise gideyim( İst. Anadolu yakası) saygılar herkese.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Subim    346
Subim
03.04.2019 at 19:22, Erçay :

Ayıp ama benzine zam mı ben mi yaptım :) 

bir parmağın olduğunu düşünmüyor değilim. istasyonlardan önce zamdan senin haberin oluyor. ???

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ozkan Bulut    3
Ozkan Bulut

Bu başlığı açtığımdan beri o kadar çok şey oldu ki konunun ucunu ben de bıraktım sanırım :=)

2019 un Nisan ayının 19 u itibariyle son durum :

Aracım uzun süredir şehir içi 13 LT/100 km olarak devam ediyor.Benzine zam geldikçe yüksek sesle bağırıyorum :=)

son yazdığım şanzıman problemi çözüldüğünde tertemiz halde 137 bindeki arabamı keyifle kullanmaktan vazgeçip eşimin ısrarları üzerine satıp bir HYBRID Toyota alacağım. Bilginiz olsun 

herkese selamlar

Özkan

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ceyhunugur    68
ceyhunugur
20 saat önce, Ozkan Bulut :

Bu başlığı açtığımdan beri o kadar çok şey oldu ki konunun ucunu ben de bıraktım sanırım :=)

2019 un Nisan ayının 19 u itibariyle son durum :

Aracım uzun süredir şehir içi 13 LT/100 km olarak devam ediyor.Benzine zam geldikçe yüksek sesle bağırıyorum :=)

son yazdığım şanzıman problemi çözüldüğünde tertemiz halde 137 bindeki arabamı keyifle kullanmaktan vazgeçip eşimin ısrarları üzerine satıp bir HYBRID Toyota alacağım. Bilginiz olsun 

herkese selamlar

Özkan

Iyı gunler hangı ustaya gıdıyorsunuz

Aracınızı sureklı kısa mesafe sehır ıcı mı kullanıyorsunuz rampa ınıs cıkıs var mı oturdugunuz yerde

Yakıt degerlerınız ımkansız 13 lt olması

aracınızda ekstra a-t lastık farklı jant yan sanayı yedek parca neler var

hava akıs metre  bozuk olabılır

Benzın fıltrenızı ne zaman degıstınız

eger kı orıjınal yedek parca ve yetkılı servısı kullanıyorsanız aracınız sehırıcı 8 ıle 10 lıtre arasında yakıt yakması gerekıyor aksı halde sızın araba sürüşünüzü gormek gerek

Benım aracım 2004 forester xt 177 hp 215-55-17 lastık o.z jantlar port bagaj ıle tek benım avcılardan ıstınye ye obd cıhazını baglayarak 6 -8 lıtre arasında yakıt ıle gıdıyorum donuste de 7 ıle 9 lıtre arasında eve geldım

Baska bır konu daha bır ay oldu arkadasıma araba aldık ankaradan gelırken 2010 forester tamamıyle orıjınal 100 bın bakımı bıle yapılmamıstı ıkı camurluk bır kaput degısmıs dort kazası vardı ama sureklı yetkılı servıs bakımlı ıkıncı sahıbınden aldık.Gelırken de ben kullandım yol bılgısayarı otobanda 80 110 km arası 5 ıle 7 lıtre arasında gıdıp geldı hız sabıtleyıcı kullanmadım

Sozum o kı bu subarular kullanıma gore cok acayıp yakıt degerlerıne sahıptır

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ozkan Bulut    3
Ozkan Bulut
2 saat önce, ceyhunugur :

Iyı gunler hangı ustaya gıdıyorsunuz

Aracınızı sureklı kısa mesafe sehır ıcı mı kullanıyorsunuz rampa ınıs cıkıs var mı oturdugunuz yerde

Yakıt degerlerınız ımkansız 13 lt olması

aracınızda ekstra a-t lastık farklı jant yan sanayı yedek parca neler var

hava akıs metre  bozuk olabılır

Benzın fıltrenızı ne zaman degıstınız

eger kı orıjınal yedek parca ve yetkılı servısı kullanıyorsanız aracınız sehırıcı 8 ıle 10 lıtre arasında yakıt yakması gerekıyor aksı halde sızın araba sürüşünüzü gormek gerek

Benım aracım 2004 forester xt 177 hp 215-55-17 lastık o.z jantlar port bagaj ıle tek benım avcılardan ıstınye ye obd cıhazını baglayarak 6 -8 lıtre arasında yakıt ıle gıdıyorum donuste de 7 ıle 9 lıtre arasında eve geldım

Baska bır konu daha bır ay oldu arkadasıma araba aldık ankaradan gelırken 2010 forester tamamıyle orıjınal 100 bın bakımı bıle yapılmamıstı ıkı camurluk bır kaput degısmıs dort kazası vardı ama sureklı yetkılı servıs bakımlı ıkıncı sahıbınden aldık.Gelırken de ben kullandım yol bılgısayarı otobanda 80 110 km arası 5 ıle 7 lıtre arasında gıdıp geldı hız sabıtleyıcı kullanmadım

Sozum o kı bu subarular kullanıma gore cok acayıp yakıt degerlerıne sahıptır

Arabamın 2. sahibiyim

Aldığımda 90 bin km deydi. 2009 model Subaru Forester Benzinli Otomatik

6 ay sonra Bodrum a taşındım artık burada yaşıyorum.İstanbulda iken de aynı LT tüketimindeydi şehir içi.

İlk bakımımı Bostancı Sanayideki bir Subaru servisinde yaptırdım.Her 15-16 binde de bakımlarımı İstanbuldan Cadde Subaru servisinden gelen parçalarla eksiksiz yaparım. Bu tüketim değerleri ile İstanbulda 3 ayrı servise gittim 2 de münferit ustaya gösterdim hepsi "normal" dedi.

Son bakımımı 130 bin KM de iken Maslak Jaspa Subaru servisten gelen malzemelerle yaptım.

Arabamı içinde kızım oldugundan ve yaşım artık hız ile ilgili delikanlı dönemlerimi geçtiğimden ivmesiz ve şehir içi Max 80 şehir dışı 90-110 km olarak kullanırım.

Evime gelen yolda rampa var ama çok etkisi olmaz. Şehir dışında 9 LT yi gördüm İzmir e giderken.

Lastiklerim 2 Bin km önce değişti Bridgestone kullanıyorum ama ebat dersen aklımda değil standart üzerinde ne gerekiyorsa onu taktım.

Ben de şunu biliyorum ki Subarular her zaman çok yakan araba olarak bilinir.Burada 2017 Forester kullanan bir dostumun arabası 11 LT yakıyor.

selamlar

özkan

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ceyhunugur    68
ceyhunugur

O zaman bıraz daha sakın kullanın derım agresıf ve kısa mesafe  kullanmak araca her zaman cok yaktırır ve normal yakıt degerlerını tam anlamıyla elde  edemez

O hurafeler hep ımpreza wrx stı yuzunden cıktı araba guclu ve hızlı yakması da normal ayrıca  araba pahalı oldugundan da parcaları da pahalı ustune bırde bızım halkımız sert kullanmayı sevıyor sonra araba cok yakıyor dıye laf cıktı

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ozkan Bulut    3
Ozkan Bulut

daha sakin kullanırsam 11 yaşındaki kızım bile sıkılabilir 40 ile gitmem lazım :))

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ceyhunugur    68
ceyhunugur

Yanlıs anladınız benı sakin kullanım derken ani  hızlanmalardan ve kalkıslarda  devırı 2500 un ustune cıkarmayın. Şoyle soyleyeyım 0-100 kalkısınız 10 sanıye ıse sız onu 15 20 sanıyeye cıkarın o zaman aracınız cok az yakacaktır

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ozkan Bulut    3
Ozkan Bulut

inan çok denedim :=)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ceyhunugur    68
ceyhunugur

İnsallah istanbulda denk gelirizde bır kahve icebiliriz,uygun olursa da o zaman beraber deneyebilirizO:-)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ozkan Bulut    3
Ozkan Bulut

İstanbula sık olmasa da mutlaka geliyorum ama görüşürsek anlayacaksınız ki ani hiç bir durumum yok kalkışlarda :=)

ha bir de 0-100 diye bir şeyim yok 100 e çok zor çıkıyorum Bodrum'da :=)

sevgiler

özkan

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş