Jump to content
serdarsalci

P2088 OBD Trouble Code

Tavsiye Edilen Mesajlar

serdarsalci    20
serdarsalci

Arkadaşlar

P2088 OBD Trouble Code nedir.. nasıl düzeltilir..sıkıntı mıdır

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
RSBurak    505
RSBurak

Değişken zamanlı sübap ayarlayıcısı ile alakalı bir arıza motor yağı değişim zamanı gelmiş olabilir veya yanlış yağ koyulmuş olabilir. Servise göstermeniz gerekiyor

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
serdarsalci    20
serdarsalci

Şasi bağlantısında eksik bir bağlantı varmış. O yüzden obd okumasında sensör değeri (-) değer gösteriyordu. Şasi yapılınca düzeldi. Hata kodu kendiliğinden silindi..

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
bougoss    76
bougoss

An itibariyle bu arıza ile karşı karşıyayım. Torque ile arızayı sildim motor ışığı ve cruise düzeldi ama tekrarlayabilir de tabi.

Aslında derdim 3-4gundur lpg ile alakalı. Gaz alımı sonrasında lpg hata verdi gaz bitmiş gibi ötmeye ve ışıkları yanmaya basladi depo full olduğu halde. Sonrasinda her çalışmada lpg otomatik olarak gecmemeye başladı ama manüel olarak geçiyordu. Şimdi manüel olarak da zor geçiyor lpg'ye ve en son bu hatayı verdi.

Yukarıda @serdarsalci şasi bağlantısından bahsetmiş ama nedir ki tam olarak.  Nereye bakacağını bilirsem hiç yoktan yanlış bişey var mı diye kontrol ederim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
serdarsalci    20
serdarsalci

slm. subap cam şaftı açı ayarlayıcısında sıkıntı olabilir, ben sübap ayarı yaptırırken kilit kaldığını fark ettik ve değiştirdik. yukarıdaki hatadan öncemi sonra mı tam hatırlamamakla birlikte tamamen aracınıza özel bakılması lazım. hatta benim bir çok sonraki hatalarımın kaynağı motordaki ana soketin bile tam takılmaması ve yerine oturmamış olması nedeniyle arasıra bazı arızaları veriyor olmasıydı. yani biraz didik didik etmeniz lazım..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
bougoss    76
bougoss
7/7/2018 at 12:14, serdarsalci :

slm. subap cam şaftı açı ayarlayıcısında sıkıntı olabilir, ben sübap ayarı yaptırırken kilit kaldığını fark ettik ve değiştirdik. yukarıdaki hatadan öncemi sonra mı tam hatırlamamakla birlikte tamamen aracınıza özel bakılması lazım. hatta benim bir çok sonraki hatalarımın kaynağı motordaki ana soketin bile tam takılmaması ve yerine oturmamış olması nedeniyle arasıra bazı arızaları veriyor olmasıydı. yani biraz didik didik etmeniz lazım..

Hatayi torque ile sildikten sonra tekrarlamadı çok şükür. Lpg ise dün artik manüel olarak da geçmiyordu, bir kaç soketi bızıkladım hem lpgnin hem motorun. Bi süre kendi bile geçmeye başladı. Şimdi yine kendi geçmiyor lpg'ye ama en azından manüel olarak geçiyor. Lpg servisini aradim sorunu anlattım elektriksel bir problem olduğunu söyledi ki soketlerle uğraşınca bir miktar düzelme olması bu deseltekledi. Ama hatanın arabanın kendinden mı yoksa lpg tesisatından mı kaynaklandığı hala soru işareti. 

Bakalım eskişehire gittiğimde detaylı bir inceleme yapacagim/yaptıracağım. Sonuçları ayrı bir başlıkta bildireceğim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
bougoss    76
bougoss

Uzun bunalimli lpgsiz dönemden sonra çok şükür eskiye d9nmeye başladık ama p2088 müzminleşti. Ilgili parçayı sokup temizledim geri takdim ama yemedi. Parçayı değiştireyim diyorum ama uyum konusunda soru işaretim var. Jaspa 2.0x uyumlu diyor ama yurtdışı sitelerde baktığımda 2.5 motorlar için uyumlu diyor.

https://www.jaspasubaru.com/index.php?sayfa=urun&urun_id=2910

??????

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
bougoss    76
bougoss

yav arkadaş dinliyor gibi yapın bari hmm evet falan diyin :D:D üst üste 3. mesajım bu:D 

neyse sizin canınız sağolsun.. dekerinize daş değmesin..

konuya döneyim 2 üst mesajda belirttiğim lpg arızası ecu değişimi ile çözüldü. 2. el de olsa biraz tuzlu oldu tabi. lanet olası zavoli>:(. ama 2 ayda masrafı çıkıyor.;D ne benzin tükettik arkadaş peh. (bu arada hazır el değmişken enjektör hortumlarını ortadan sağa sola eşit dağılacak şekilde "T" bağlatarak düzenlettim. o da aradan çıkmış oldu.)

yine aynı mesajda belirttiğim ve konunun başlığında yer alan p2088 hatası için, jaspa linki verdiğim parçanın muadilini aliexpressten sipariş verdim. jaspa orjinal parça için 559 tl + kdv diyordu. ben ali'den 20usd/130tl'ye mal ettim. ufak bir boyutsal uyum sorunu oldu (vida yeri yarım milimetre aşağıda kaldıydı) ama çözdüm. şimdilik bir sorun yok gibi görünüyor. 

bu riske girip aliden aldığım 2. parça oldu. bir diğeri ise oksijen sensörüydü maaşallah sorunsuz çalışıyor 1 senedir. inşallah bu da öyle olur.:nazar:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    1.958
Erçay

artık kendi kendine yeten bir Burak var :D  niye adama cevap vermiyonuz pis herifler :D 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Subim    336
Subim
7 saat önce, Erçay :

artık kendi kendine yeten bir Burak var :D  niye adama cevap vermiyonuz pis herifler :D 

konuyu okudum ama  LPG ile ilgili bilgim olmadığı için cevap verme haddini kendimde bulamadım. sen varken bize laf düşmez zaten. :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
bougoss    76
bougoss

Birakin ya anca gaz;D

Bu arada p0021 hatasına terfi ettim:tickedoff:legacy sahibi bir arkadaş baya uğraşmış konuyu inceledim. Silince gidiyor bilemedigim bir durumda geri geliyor. Kalkışlarda geç gaz alma var, arada bir bayılıyor rölantide. Ama gaza sağlam basınca yardırıyor. Cebime dusman yeminle:knuppel2:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    1.958
Erçay

pozisyon sensörü hatası değil miydi p0021 ? bizim kayra da olmuştu değişitik sensörü sorun düzeldi :D 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
bougoss    76
bougoss

ben de değiştim sensörü, p2088 vardı ve düzelmiyordu, sensörü değiştikten sonra p0021 vermeye başladı. ben kullanırken bişey yok, eşim 10km yol yapıyor okula giderken ışık yanıyor. ben düzeltiyorum o yakıyor :D papaz çıkacak yakında. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
bougoss    76
bougoss

Haftasonu bol bol yaktım ışığı hep p0021. P2088 arızasına "A camshaft bank 1" diyordu. Şimdi ise bank 2 diyor. Benim bildiğim 2 tane ocv var biri A sürücü tarafı diğeri B yolcu tarafında. Bank1-bank2 farkını çözemedim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş