Jump to content
RSBurak

XV Supercharger

Tavsiye Edilen Mesajlar

nitro37    0
nitro37

Hemen bakkaldan alıp yapalım;D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
RSBurak    519
RSBurak
1 dakika önce, nitro37 :

Hemen bakkaldan alıp yapalım;D

:D 5000 dolar gibi bir fiyatı olması lazım kitin ama taktım bunu kafaya :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
nitro37    0
nitro37

Süpercharger turbocharger kadar verimli değil burak 5000 dolar verdikten sonra komple motor forgetlenir turbolanır. Süpercharger 3000 cc üstü araçlarda daha verimli çalışır.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
RSBurak    519
RSBurak

Abi benim gibi çok fazla güçle işi olmayanlar için iyi bir fikir değilmi. Mesela araç doluyken rampalarda bayılan atmosferik subarulara böyle bir sistem takılsa baya güzel olur. 5000 dolar fazla ama işin içinde yazılım filan var.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
nitro37    0
nitro37
6 dakika önce, RSBurak :

Abi benim gibi çok fazla güçle işi olmayanlar için iyi bir fikir değilmi. Mesela araç doluyken rampalarda bayılan atmosferik subarulara böyle bir sistem takılsa baya güzel olur. 5000 dolar fazla ama işin içinde yazılım filan var.

1/2 ay daha sabret. Şuan bir arkadaşımız 1,6 gc8 e bu uygulamayı yapıyor verim alırsa zaten hepiniz öğrenmiş olursunuz. ;D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
nitro37    0
nitro37

Maliyet kurtarmıyor. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
arf66    8
arf66

S.a herkese öncelikle benimde aklımda var ve yapmaya ramak kaldı şuan araç bakıyorum gürcistanda 2.0 gt legacy getirmeyi düşünüyorum sonra motorundaki parçaları kendi aracıma ve ömür boyu yedek parçam olur 3-4 bin dolar arası aracın piyasası :)

LG-H860 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Serhat44    106
Serhat44

Supercharger'ın normal  Turboya tek üstünlüğü alt devirlerde daha yüksek basınç elde etmesi ve intercooler'a ihtiyac duymamasıdır.  Turbo ortalama 2700/3000 devirde kendini hissettirir ve devir arttıkca yanma odasına gönderdiği hava basıncı da  artar,  ama  Supercharger ilk kalkıştan itibaren bu gücü verir(2700/3000 Devirdeki)  . sonrasında  Turboya tokatlanır . Ülkemizde bu işin maliyeti çok fahiş 

son olarak "TURBO CANDIR" :tey:

Serhat44 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Serhat44    106
Serhat44

Birde elektrikli supercharger'lar var montajı daha kolay ve basit  ama maliyeti ne kadar bilemedim. yukarıdakinden ucuz olduğu kesin. 

Yeni nesil bazı araçlarda turbo ile birlikte bu sistemin kullanıldığını okumuştum ve memnun edici sonuçlar almışlar. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
nitro37    0
nitro37

Şu yurt dışındaki imkanlar bizde olsa neler yapacağız da işte yok malesef.  Ama yinede Elimizdeki imkanlarla iyi durumdayız. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
arf66    8
arf66

Parçada ziyade bence elektronik olarak kötü durumdayız parça öyle böyle oluyorda yazılımı adam akıllı yapan türkiyede sayılı

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
kmvolkan    357
kmvolkan

Bence hepsinden daha etkili olan şeyler alım gücümüzün düşüklüğü, paramızın değersiz olması, aşırı yüksek vergiler, insanların gelecek kaygısı yüzünden tüm hayatını çalışmaya ve birikim yapmaya adamak zorunda kalması.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ferhat23    444
Ferhat23

Aslında 2.5 Forester'dan çıkma ucuz ve temiz bir sandık motor bulunsa, XV'ye takılsa, yazılım dahil bir proje kapsamında muayeneden geçirilse, tam rüya araba olur :)

Not: Hemen "fren sistemini de değiştirmek gerekir" filan diye itiraz etmeyin. Bırakın ağız tadıyla hayal kuralım :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
nitro37    0
nitro37
36 dakika önce, Ferhat23 :

Aslında 2.5 Forester'dan çıkma ucuz ve temiz bir sandık motor bulunsa, XV'ye takılsa, yazılım dahil bir proje kapsamında muayeneden geçirilse, tam rüya araba olur :)

Not: Hemen "fren sistemini de değiştirmek gerekir" filan diye itiraz etmeyin. Bırakın ağız tadıyla hayal kuralım :)

;D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ahmet_zxc    35
ahmet_zxc
17 saat önce, arf66 :

Parçada ziyade bence elektronik olarak kötü durumdayız parça öyle böyle oluyorda yazılımı adam akıllı yapan türkiyede sayılı

yazılım dediğiniz tam olarak nedir, bu konuda neye ihtiyaç var?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
arf66    8
arf66

Gecen yaz aracımı turbolamak istedim yeni bi beyin yazılması gerekiyordu adam akıllı kimse gel ben yaparım demedi , gittiğim yerlerde bakarız hallederiz sonraki cümleleri de impreza al bunla uğraşma diyorlardı

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ahmet_zxc    35
ahmet_zxc
9 saat önce, arf66 :

Gecen yaz aracımı turbolamak istedim yeni bi beyin yazılması gerekiyordu adam akıllı kimse gel ben yaparım demedi , gittiğim yerlerde bakarız hallederiz sonraki cümleleri de impreza al bunla uğraşma diyorlardı

abi beyin ne demek? arabanın neresinde, şuan ne iş yapıyo bu beyin, turbo takınca ne iş yapacak. giriş çıkışları ne. şuan arabanın nesini kontrol ediyor.

yazılım ve donanım üreten bir firmam var, ama arabaları tanımadığım için soruyorum. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
arf66    8
arf66

Parametreler var farklı koşullarda farklı devirlerde araca alınan hava yakıt karışımını düzenler en basitinden ve genelde türkiyede 2 parametre üzerine yazılım yapılıyor, mesela crz vardı bende aramadığım yer kalmadı sadece katalik iptalini yaptırmak için yazılımsal olarak devre dışı bırakmaya fakat tek bi yer olur dedi istanbulda hatırlamıyorym neresi olduğu 5 bin tl istediler

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ahmet_zxc    35
ahmet_zxc

yakıta müdahale yok bildiğim kadarıyla. sadece havaya müdahale var.

dolayısıyla devir ölçüp verdiğin havayı ayarlaman yeterli. gerisine gerek yok.

katalik dediğin katalitik sensörü ise onunda bir çıkışı vardır. voltaj akım direnç vs. 

onun bilgileri varsa asıl yazılıma müdahale etmeden o sensörün çıkardığı sinyalin aynısı yada istediğimiz sinyali çıkarabiliriz.

sadece teknik bilgi gerekli. çok zor işler değil.

fiyat konusuna gelince belki tek bir araba için tasarım yazılım vs yapıldığında bu fiyatlara bile yapılamaz ama iş adedi fazlalaşınca 300-500 tl yi geçmez maliyet.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
arf66    8
arf66

Yakıt miktarı değişir ki atmosferik araç tutboya dönünce sıkıştırma oranları filan değişir hep hava yakıt oranları da değişir , aynen doğru onun bi direnci var fakat beyinin üstündeki kartta ne nerde bilmeden nasıl olacak crz nin beynine kimse yanaşmadı cidden dediğiniz gibi 300 500 e oluyorsa bana iletişim numarası verin bu yaza nasipse bi projem var onun için rahatsız ederim sizi :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
nitro37    0
nitro37

Istanbulda bir cocuk vardi. Dr ecunun eski elemanlarindan idi. Cocukta bir laptop iki tane de hard disk vardi. Her araca uygun yazilim hazirdi elinde. Sehir sehir geziyordu yazilim yapmak icin. 6 sene once ankaraya geldigi bilgisini almistim ve hemen gittigi mekana ugradim. Mekanda cesit cesit araba vardi. Her marka akliniza ne gelirse. Adam basi 500 tl ye yapiyordu yazilimi. Bu yazilim isinde cok para var. Benim kafam basmiyor daha bilgisyara format atmis adam degilim.ben daha cok mekanikciyim. Ama surusune bereket bosta gezen bilgisayar muhendisi insan var. Onlarin yerinde olsam kesin el atarim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
arf66    8
arf66
Istanbulda bir cocuk vardi. Dr ecunun eski elemanlarindan idi. Cocukta bir laptop iki tane de hard disk vardi. Her araca uygun yazilim hazirdi elinde. Sehir sehir geziyordu yazilim yapmak icin. 6 sene once ankaraya geldigi bilgisini almistim ve hemen gittigi mekana ugradim. Mekanda cesit cesit araba vardi. Her marka akliniza ne gelirse. Adam basi 500 tl ye yapiyordu yazilimi. Bu yazilim isinde cok para var. Benim kafam basmiyor daha bilgisyara format atmis adam degilim.ben daha cok mekanikciyim. Ama surusune bereket bosta gezen bilgisayar muhendisi insan var. Onlarin yerinde olsam kesin el atarim.

Kim, ismini veya mekanın ismini hatırlıyor musunuz

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu yorumlara kapatılmıştır.