Jump to content
silvershadow

Yaz Lastiği veya Dört Mevsim Lastik?

Tavsiye Edilen Mesajlar

silvershadow    46
silvershadow

Araçta uzun zamandır kendi lastikleri vardı ve bu sene kış lastiği aldım. Yine Yokohoma 225/55/17 kış lastiklerini aldım. Malum bahar ayları geldi yazda yavaş yavaş geliyor. Kış lastikleri ile yazın yol yapmak bek mantıklı olmadığı söyleniyor. 

Gelelim konuya yaz lastiği mi almalıyım? Yoksa 4 mevsim lastik mi tavsiye edersiniz? Bu sefer bu kadar yüksek para vermek istemiyorum. 1600 lira gibi para verdim kış lastiklerine. Yaz lastiği tavsiyelerinizi alayım. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
murat1903    404
murat1903

bence 4 mevsim lastiği alın kış lsatiğini daha az kullanın bende çok araştırdım ve araştırmalarım sonunda şöle bir bilgiye sahip oldum 8 dereceye kadar yaz ve 4 mevsim  lastiği fren performansının daha iyi olduğu 4 mevsim lastiği bulunduğunuz bölgeye bağlı olarak 8 9 ay kullanabiliyorsanız bence 4 mevsim tercih edn

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Subim    309
Subim

ne yazık ki yokohoma lastikler biraz pahalı. eğer kış lastiğini havalar sıcakken kullanırsan yumuşak slika dokusundan dolayı dahada yumuşayacak ve asfaltta eriyip gidecek. bir kış lastiğinin 4x4 araçlardaki ortalama ömrü 50k km kadar. ama eğer yazında kullanacam derseniz bu rakamlar bayağı aşağı düşecektir. yaşadığınız yerde sıcaklıklar 35 C' den yukarı çıkmıyorsa 0 C' nin altına inmiyorsa dört mevsim lastik kısmen mantıklı olabilir. yazın çok yol yapıyorum diyorsanız yaz lastiği tercih edin. tavsiyeye gelince ben tabiki yokohoma kullanmanı öneririm, ama o fiyata ben aldım mı diye sorarsan hayır almadım. geçen sefer syron aldım, gayet iyi bir lastik. bir türk firmanın (keskin) almanyada ürettiği bir lastik.

bu arada syron lastikleri herhalde 1000 tl civarında alabilirsin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
silvershadow    46
silvershadow

Çok gezen biri değilim. Sadece hafta sonları müsait zamanlarda dağa bayıra kampa gidiyorum. Bunun haricinde araç pek kullanılmıyor. Araçla hızda yapmıyorum. Ortalamam 80-90. Marka model tavsiyelerinizi de yazarsanız memnun olurum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
murat1903    404
murat1903

valla 4 mevsimde en iyisi bence bridgestone

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Subim    309
Subim
Bir saat önce, murat1903 :

valla 4 mevsimde en iyisi bence bridgestone

fiyatı 400 tl olmasa gerçekten iyi :)

dört mevsim için syron 365 days var. tekeri biryerde görürsen incelemende fayda görüyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
silvershadow    46
silvershadow

Falken lastikler nasıl? Kullanan varmı içinizde? tavsiye edermisiniz?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
silvershadow    46
silvershadow

Birde zaten kış lastiğim var tekrar dört mevsim lastik almak mantıklı olur mu?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Subim    309
Subim

michelin bizim araçlara uygun büyüklükteki lastikleri 500 tl. Yani güzel lastik ama gidip 2000 tl vermem aga. :)) eğer benzer özellikteki lastiği 250 tl civarında satan varsa, michelin adından dolayı çok pahalı satıyor demektir.

Bir saat önce, silvershadow :

Birde zaten kış lastiğim var tekrar dört mevsim lastik almak mantıklı olur mu?

yani çok mantıklı değil tabiki.

lastikcide bridgestone turanza için 650 tl deyince adamı dövecektim neredeyse  :tickedoff:

Bir saat önce, silvershadow :

Falken lastikler nasıl? Kullanan varmı içinizde? tavsiye edermisiniz?

falken yazlıklar nasıl bilmiyorum. bende kışlık falkenin 449 diye bir model var, jantlarla beraber geldiği için mecbur kullanıyorum, kumho kw 22 ye göre kışlık kötü bir lastik

Subim tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
murat1903    404
murat1903

bence 4 mevsim almak daha mantıklı bu sayede kış lastiğini daha az kullanmış olur kış lastiğinin ömrü uzar 4 mevsim latiğin yaz performansı kış performansına göre daha iyi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
silvershadow    46
silvershadow

https://www.falkenlastik.com.tr/lastikler/euroall-season-as200 Bu lastik bildiğin kış lastiği gibi :) yakıt tasarrufu konusunda coşturmasın bizi :) Yaz lastiği daha az yakar diye tahmin ediyorum.

Şöyle bir haber de var :) https://www.falkenlastik.com.tr/menu/haberler/24-saat-dayaniklilik-yarislarinda-Falken-izi

silvershadow tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
silvershadow    46
silvershadow

Aralık-Nisan aralığında kış lastiklerini kullanıcaz Nisan-Aralık aralığında da yaz lastiği kullanmak daha mantıklı olur gibi me geliyor :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
murat1903    404
murat1903
14 dakika önce, Subim :

dört mevsimlere göre yaz lastiği daha az yakar

yazın evet ama bahar aylarında 4 mevsim lastiğin işlevselliği özellikle  10-15 derece aralığında yaz lastiğine göre daha yüksek performans sergiliyor uzun vadede bence 4 mevsim yaz lastiğine göre daha uzun ömürlü olacaktır tabi ben bu mantığı şunun üzerinde kuruyorum doğru olmaya bilir elbet:

eğer hem yaz lastiği hem kış lastiği ( İstanbul şartlarında ) kullanırsanız yaz lastiğini olması gerektiği gibi 15 derece ve üstünde iken kullanırsak genellde İstanbul da mart aynın sonunda itibaren  sıcaklık düzenli olarak 15 ve üstü seviyelere ulaşıyor buda nisan başlayarak eylülün sonuna kadar 15 derecenin üstünde seyir eder yani 6 yaz lasti 6 ay kış lastiği kullanılmış olacak lakin 8 derecenin üstünde kış lastiğinin yıpranma payı ciddi oranda artıyor bu nedenle zaten İstanbul kış lastiği pek kullanılmamalı deniyor şuan mesela hava 10 11 derece yani ne yaz lastiği ne kış lastiği ama 4 mevsim şu işe yarıyor ( 4 mevsimi savunmuyorum) daha doğrusu 4 mevsim lastik yazın ne yaz lastiği kadar kışında ne kış lastiği kadar performans sergilemez. lakin yazın yaz lastiğine çok yakın bir performans sergiler tabi ben fren mesafelerini göz önünde bulunduruyorum ama kışın özellikle 8 derecenin altında heleki 0 a yakın derecelerde performansı ciddi ölçüde düşüyor ki bu da hiç güvenli değil ancak İsntabul şartlarına bakacak olursak kar 1 hafta yer de kalıyor dolayısı ile martın başında takılan 4 mevsim lastik neredeyse kasım sonuna kadar kullanılabilir buda kış lasitğinin ömrünü oldukça uzatır. bu bilgilerim araştırmalarım sonunda edindim ama kesinlikle resmi değil yada bu işin mühendislerinden değil genelde yabancı sitelerde okuduklarımdan anladığım. lüleburgazda hava nasıldır bilemem mesela hava ekim ayında birden 15 den 8 9 lara geliyorsa bencede yazın yaz kışın kış lastiği kullanılmalı

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
silvershadow    46
silvershadow

Aralık-Nisan aralığında kış lastiklerini kullanıcaz Nisan-Aralık aralığında da yaz lastiği kullanmak daha mantıklı olur gibi me geliyor :) 

Birde artık dört mevsim lastik olayı kalmamış. Firmayı aradım yasal değil dedi. sadece kış ve yaz lastiği olarak üretiliyormuş. Dört mevsim geçenler firmaların ellerinde kalanlar dedi. Ne kadar doğru bilmiyorum tabi.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Zencir    99
Zencir

Benim minide yaklaşık iki senedir crossclimate var gayet memnunum yol tutuşu performansı guzel bıraz fıyatlı, kesinlkle tavsıye ederım

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
murat1903    404
murat1903
17 dakika önce, Zencir :

Benim minide yaklaşık iki senedir crossclimate var gayet memnunum yol tutuşu performansı guzel bıraz fıyatlı, kesinlkle tavsıye ederım

crossclimate ve latutide kullananlar çok memnun

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Zencir    99
Zencir
Bir saat önce, murat1903 :

crossclimate ve latutide kullananlar çok memnun

Malum mini performanslı bı arac lastıklerın yol tutusu guzel performans ıyı fıyatının hakkını verıyor 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
nitro37    0
nitro37

Yazın yazlık kışın kışlık kullanın derim ben.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
murat1903    404
murat1903
7 dakika önce, Zencir :

Malum mini performanslı bı arac lastıklerın yol tutusu guzel performans ıyı fıyatının hakkını verıyor 

minin hangi serisi ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Zencir    99
Zencir
16 dakika önce, murat1903 :

minin hangi serisi ?

Cooper limited edition 2008 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
silvershadow    46
silvershadow

Falken almaya karar verdim :) 280 TL takma biçme ölçme dahil :))

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Subim    309
Subim
2 saat önce, silvershadow :

hayırlı olsun.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Cihan    232
Cihan
4 saat önce, nitro37 :

Yazın yazlık kışın kışlık kullanın derim ben.

+1903 O0

2 saat önce, silvershadow :

pişman olmayacaksın @silvershadow :coolsmiley:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş