Jump to content
ErdemS

Subaru Forester P0037 Arızası Nedir

Tavsiye Edilen Mesajlar

ErdemS    10
ErdemS

merhaba  arkadaslar geçen  gün arabam kara oturdu. Gaz verdiğimde hiçbir tekerlek dönmedi. Aracın altını temizleyip yeniden denedim. Bu sefer patinaja düştü frene basınca abs ışığını yaktık. Neyse bu durumdan 45 dakika uğraşla en sonunda kurtulduk ama araba bayağı zorlandı. Motoru stop edip tekrar çalıştırınca abs ışığını söndü. 50 km yol yapıp eve geldim. Ertesi sabah işe giderken aracı çalıştırdım. Sorun yoktu 3 km yol gittikten sonra park ettim. Akşam İş çıkışında arabayı tekrar çalıştırıp bir iki manevra yapınca motor arıza lambası ile cruise lambası yanıp yanıp sönmeye başladı. Araç bilgisayara bağlandığında P0037 oksijen sensörü ısıtma devresinde arıza  (sıra 1 sensör 1)arıza kodunu gördüm. Bugün forum üyelerinden can beyin tavsiyesine uyarak aracı 10 dk 4000 devirde kullandım. Yokuş aşağı inerken 3 ten ikinci vitesle çekerek katalitik konvertoru açmaya çalıştım. Tüm çabaya rağmen motor ikaz lambası sönmedi. Artık sensör değişimi farz oldu. Yalnız arıza kodlarına baktığımda p0037 rear oxygen sensor heater  circuit malfunction  açıklaması var yani ikinci sensör  başka bir kaynakta p0037 ho2s heater control circuit low ( bank 1 sensor 2) Sorun şu şimdi ben hangi sensoru sipariş vermem gerekecek 

nitro37 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ErdemS    10
ErdemS

Bu arada eklemeyi unutmuşum aracımda lpg yok

20170119080317.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Can Alp ZEĞEREK    54
Can Alp ZEĞEREK

İki tane o2 sensör mevcut aracınızda. Soket Girişlerine baktığınızda birbirinden farklı olduğunu görebilirsiniz. 

Sanki ön sensör gibi duruyor. Hatayı silip tekrar denediniz mi? Hemen yanıyor mu?

Can Alp ZEĞEREK tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ErdemS    10
ErdemS

Hatayı bilgisayar silemedi. yabancı kaynaklara bakıyorum arkadaki sensör diyor kafa iyice karıştı açıkçası

SM-T113 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

https://www.obd-codes.com/p0037

SM-T113 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
nitro37    0
nitro37
14 saat önce, ErdemS :

merhaba  arkadaslar geçen  gün arabam kara oturdu. Gaz verdiğimde hiçbir tekerlek dönmedi. Aracın altını temizleyip yeniden denedim. Bu sefer patinaja düştü frene basınca abs ışığını yaktık. Neyse bu durumdan 45 dakika uğraşla en sonunda kurtulduk ama araba bayağı zorlandı. Motoru stop edip tekrar çalıştırınca abs ışığını söndü. 50 km yol yapıp eve geldim. Ertesi sabah işe giderken aracı çalıştırdım. Sorun yoktu 3 km yol gittikten sonra park ettim. Akşam İş çıkışında arabayı tekrar çalıştırıp bir iki manevra yapınca motor arıza lambası ile cruise lambası yanıp yanıp sönmeye başladı. Araç bilgisayara bağlandığında P0037 oksijen sensörü ısıtma devresinde arıza  (sıra 1 sensör 1)arıza kodunu gördüm. Bugün forum üyelerinden can beyin tavsiyesine uyarak aracı 10 dk 4000 devirde kullandım. Yokuş aşağı inerken 3 ten ikinci vitesle çekerek katalitik konvertoru açmaya çalıştım. Tüm çabaya rağmen motor ikaz lambası sönmedi. Artık sensör değişimi farz oldu. Yalnız arıza kodlarına baktığımda p0037 rear oxygen sensor heater  circuit malfunction  açıklaması var yani ikinci sensör  başka bir kaynakta p0037 ho2s heater control circuit low ( bank 1 sensor 2) Sorun şu şimdi ben hangi sensoru sipariş vermem gerekecek 

Şöyle açıklayayım durumu size. Oksijen sensörünün içinde bir ısıtma devresi elemanı bulunmakta. Bu elemanın da iki adet gri renkli kablosu bulunur genellikle. Eğerki aracınız da oksijen sensörünün içindeki bu ısıtma devresi elemanı arızalanmış yada kabloları arasında ki drençte bir kayıp oluşmuşsa arıza vermesi normaldir. Bu kabloların voltmetre ile ölçülüp bakılması gerekir. 

Şimdi sizin sensörünüz sağlam ve zaten aldığınız hata kodu da ısıtma rezidansı uyarısı. Sensörün içindeki bir eleman. Bu eleman için hemen sensörü değiştirmeyi düşünmeyin. Araç yeteri kadar ısınmadan gaza geçtiği için bu ısıtıcı residans görevini yapamıyor ve lambayı yakıyor. 

İlk yapmanız gereken bu sensörün özellikle gri renkli kablolarında bir kopukluk yada aşırı ısınmadan kaynaklı oluşmuş bir yanma deforme olma durumu varmı yokmu kontrol ettirmeniz. Daha sonra iki gri renkli kabloyu bir elektrikçiye ölçtürmeniz 1 volta kadar değişkenlik gösteren bir değer olmalı çıkan sonuç. Eğer sensöre giden kablolarda bir arıza yoksa o zaman sorun sensörün içinden yani ana ısıtıcı rezidanstan kaynaklıyor demektir. Bu durumda tamiri mümkün değildir. Değişmesi lazım gerekir.

Lpg de bu sensörlerin arızalanmasının başlıca nedeni lpg nin benzine göre daha yüksek sıcaklık vermesi sonucu egzoz girişinin aşırı ısınması, kabloların bu ısıya dayanamaması, devrelerin atması, leğimlerin kopması kaynaklıdır.  

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ErdemS    10
ErdemS
Bir saat önce, nitro37 :

Şöyle açıklayayım durumu size. Oksijen sensörünün içinde bir ısıtma devresi elemanı bulunmakta. Bu elemanın da iki adet gri renkli kablosu bulunur genellikle. Eğerki aracınız da oksijen sensörünün içindeki bu ısıtma devresi elemanı arızalanmış yada kabloları arasında ki drençte bir kayıp oluşmuşsa arıza vermesi normaldir. Bu kabloların voltmetre ile ölçülüp bakılması gerekir. 

Şimdi sizin sensörünüz sağlam ve zaten aldığınız hata kodu da ısıtma rezidansı uyarısı. Sensörün içindeki bir eleman. Bu eleman için hemen sensörü değiştirmeyi düşünmeyin. Araç yeteri kadar ısınmadan gaza geçtiği için bu ısıtıcı residans görevini yapamıyor ve lambayı yakıyor. 

İlk yapmanız gereken bu sensörün özellikle gri renkli kablolarında bir kopukluk yada aşırı ısınmadan kaynaklı oluşmuş bir yanma deforme olma durumu varmı yokmu kontrol ettirmeniz. Daha sonra iki gri renkli kabloyu bir elektrikçiye ölçtürmeniz 1 volta kadar değişkenlik gösteren bir değer olmalı çıkan sonuç. Eğer sensöre giden kablolarda bir arıza yoksa o zaman sorun sensörün içinden yani ana ısıtıcı rezidanstan kaynaklıyor demektir. Bu durumda tamiri mümkün değildir. Değişmesi lazım gerekir.

Lpg de bu sensörlerin arızalanmasının başlıca nedeni lpg nin benzine göre daha yüksek sıcaklık vermesi sonucu egzoz girişinin aşırı ısınması, kabloların bu ısıya dayanamaması, devrelerin atması, leğimlerin kopması kaynaklıdır.  

cevabınız için teşekkürler bu kabloların voltaj ölçümü nasıl yapılıyor araba çalışırken mi yoksa motor kapalıyken mi bu konu hakkında biraz detay verirseniz sevinirim çünkü ıspartada oturuyorum ve işten anlamayan bi oto elektirikçinin saçmasapan bişey yapıp ecu ya zarar vermesini istemem

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
nitro37    0
nitro37
17 dakika önce, ErdemS :

cevabınız için teşekkürler bu kabloların voltaj ölçümü nasıl yapılıyor araba çalışırken mi yoksa motor kapalıyken mi bu konu hakkında biraz detay verirseniz sevinirim çünkü ıspartada oturuyorum ve işten anlamayan bi oto elektirikçinin saçmasapan bişey yapıp ecu ya zarar vermesini istemem

Araç çalışır pozisyondayken ölçüm yapılır. Oksijen sensörünün kablosunu hafifçe sıyırıp gri renkli iki kabloyu ölçecek aradaki drence bakacak.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ErdemS    10
ErdemS

Anladığım kadarıyla soketi çıkarmadan yapıyoruz bu işlemi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
nitro37    0
nitro37
1 saat önce, ErdemS :

Anladığım kadarıyla soketi çıkarmadan yapıyoruz bu işlemi

o farketmiyor heralde. Sonuçda sensöre elektrik gelsin yeter. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ErdemS    10
ErdemS

service manual de arıza kodunu araştırdığımda 7 adımlık yapılması gerekenler diagram şeklinde yazıyor. En son adımda sensör değişimi öneriliyor ama bizim ustalarımız ve yetkili servislerimiz diyagramı tersten okuyor galiba :)

20170120062516.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
nitro37    0
nitro37

Gözlerim görmüyor ne yazdığını anlayamadım.;D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ErdemS    10
ErdemS

Resme tıklayıp biraz büyütünce rahatlıkla okunuyor O0

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
nitro37    0
nitro37
10 dakika önce, ErdemS :

Resme tıklayıp biraz büyütünce rahatlıkla okunuyor O0

İnan resme tıklayıp büyütünce yazılar dahada küçülüyor gözlük arabada kaldı yoksa okurum ama 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
emre-sti    564
emre-sti

türkçeye çevirip bir konu açın sabitlensin önemli bir sorun çünkü

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ErdemS    10
ErdemS
‎23‎.‎01‎.‎2017 at 09:51, emre-sti :

türkçeye çevirip bir konu açın sabitlensin önemli bir sorun çünkü

sorunların yes veya no bölümlerine link vermişler tıklayınca yeni pencere açılıyor yani Türkçeye çevrilmesi biraz zor yeni konu açıp 2007 forester için site linkinden bakılması daha kolay ve faydalı olur forumda ingilizce bilmeyenler rahatlıkla akıllı telefonlarından çevirebilirler

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Aydın Gündüz    38
Aydın Gündüz
30.01.2017 at 00:14, ErdemS :

http://jdmfsm.info/Auto/Japan/Subaru/Forester/2006/Forester 2006/index.html

konuyu forester motor mekanik bölümüne açtım admin konuyu sabitlerse daha iyi olur

hocam merhaba, şu anda aynı dertten muzdaribim, hata aynı p0037 ho2s heater control circuit low ( bank 1 sensor 2) siz nasıl çözdünüz olayı  

araba düşük devirde özellikle kalkışlarda baya boğuk çalışıyor, performans düştü, sabahları kapalı otoparkta ağır bir benzin kokusu geliyor, bu durumla ilk defa karşılaşıyorum

dün şaşmaz a gittim, katalizör ve oksijen sensörünü söküp bakmamız lazım dedi ustam, takribi yarım  gün sürecek

diğer sayfalarda önce gaz kelebeğini temizletmeyi önermiş arkadaşlar,  bugün gaz kelebeğini temizletip haftasonuna kadar benzin ve würth temizleyici kullanacağım, motor ışığı ve cruise sönmezse haftasonu sensör ve katalizör incelemesi işine girişeceğim, ne dersiniz, fikri olan paylaşabilirse memnun olurum

araç 2008 legacy, LPG takılalı yaklaşık 40bin km oldu. araç 160bin de ilk defa böyle birşey oldu

bir de bu oksijen sensörü fiyatı hakkında bilginiz var mı, kötü senaryoda maliyeti ne olur bana bu işin çıkarmam gerek

Aydın Gündüz tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    2.028
Erçay

maf sensörünü de temizleyin eliniz değmişken ama araçta sallantılı çalışma gibi bir sorun yoksa ellemeseniz de olur

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Aydın Gündüz    38
Aydın Gündüz
4 saat önce, Erçay :

maf sensörünü de temizleyin eliniz değmişken ama araçta sallantılı çalışma gibi bir sorun yoksa ellemeseniz de olur

teşekkürler maf sensörünü duymadım hiç

rölantide biraz sallanma var, ama çok az,

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
praxis    53
praxis

Geçmiş olsun.İyice araştımadan güvenilir  usta bulmdan aracınızla oynatmayın.Doğru  teşhis  konmaz ise doğru tedavi maalesef olmuyor@Aydın Gündüz

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    2.028
Erçay
18 saat önce, Aydın Gündüz :

teşekkürler maf sensörünü duymadım hiç

rölantide biraz sallanma var, ama çok az,

Maf sensörü dediğimiz hava akış metredir, hava filtresi kutusuna giden hortumu takip ederseniz yerini göreceksiniz. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
doctor    72
doctor

Selamlar @aydın gündüz ve dostlar

Aracınızda cruise lambası motor arızası yandığında otomatik devre dışı kalarak yanar. Motor arizasi Söndüğünde kendiliğinden düzelir. O kısımda endişelenecek bir durum yokO0

P0037 kodu o2 sensor içindeki ısıtıcı devrenin çalışmadığını işaret eder. Katalizörle bir ilgisi yoktur ! Katalizöru sokup bakicaz diyen ustaya selamlar olsun. Ayrica bu ariza icin O2 sensoru sökmeye de gerek yoktur.

Avometreniz varsa Konnektorunde iki siyah bir mavi bir de beyaz kablo mevcut. Konnektoru sokup motor kapalı iken  iki siyah arasindaki direnci olcun. Bir değer görmüyorsanız konnektorden sensore giden kabloya bakın. Bazen alttan bi şey çarpıp koparıyor. Kabloda bi şey yoksa sensor değiştirmeniz lazım. Bu arkadaki icin orjinal almanıza gerek yok. Dar bant çalışan standart o2 sesorudur.

Konnektorunu aracın altına yatıp baktiginizda vites kolu hizalarında olacak egzos borusu üzerindeki son sensoru bulup kablosunu takip ederek bulabilirsiniz.  Konnektör kaput içinde yolcu tarafı amortisör kulesi civarında olacak.

Basit bir arızanız var sizi maceralara sokmalarına izin vermeyin aracın diğer sensorleriylede oynamayın. Temizleyici kullanmanızı tavsiye etmem, o arkadaşları çok dengeli kullanmak lazım Reklamındaki kadar basit değil. Motora dahili zarar verebilirsiniz.

Unutmadan Sabah gelen benzin kokusu ve diğer hadiseler o2 arızası geldiğinden aracın open loopda fail modda çalışmasından kaynaklanıyor. ARIZA giderilince düzelirler.

Geçmiş olsun , tekrar söylemek istedim dertlenecek bir durumunuz yok:nazar:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Aydın Gündüz    38
Aydın Gündüz

dostlar yorumlar için teşekkürler, çok yardımcı oldu@ doktor hocam mesajınızı şimdi gördüm, birkaç gün önce şu videoyu izledim yazdıklarınızdan kısmen  haberdardım, az önce şaşmaz a gittim  ve işim 40-45 dk  da bitti

bağlantı konnektörüne baktık tozlu pisti bağlantı noktaları temizlendi, ama avometre ile değer ölçmedik, o2 sensörü söküldü, sensör tuz ruhu sıvısında 15-20 dk temizlendi sonra wd40 landı ve geri monte edildi, ayrıca maf sensörü temizlendi

n11 den elm327 marka OBD2 bağlantısı almıştım, torgue uygulaması ile hatayı sildim, test sürüşüne çıktık. tekleme sorunu kalkışta boğukluk ..vs hiçbir sorun kalmadı gibi, motor ışığı da tekrar yanmadı, şu an huzur var :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş