turanslm05

steer-ing arızası

Bu konuda 35 ileti var

Arkadaşlar merhabalar 2009 legacy dizel aracımın ekranında steer-ing lambası yanıyor ve direksiyon aşırı derecede sert aracı stop edep tekrar çalıştırmadan önce direksiyonu sağa sola hareket ettirdikten sonra çalıştırdığımda yazı sönüyor ve direksiyon normale dönüyor konu ile ilgili yardımcı olabilirseniz sevinirim.

(bir kaç özel servis şarj dinamosundan olabileceğini söyledi o nedenle buraya yazdım ) NOT: direksiyon sistemim elektrikli

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Arcınızda eps var eps arızası olduğu için lamba yanmış. Şarz dinamosu en başta bakılan yer ustanız doğru demiş. Yakın zamanda hemen gidip gösterin yoksa sürüş esnasında dreksiyon kitlenebilir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

teşekkür ederim bilgilendirmeniz için bugün servise gittik bilgisayara taktılar hata kaydı varmış 4 adet sildiler düzeldi şarj dinamosundan kaynaklı anlık hata kaydı kalır hafızada silinmedikçede düzelmez dedi usta. başına gelen biri olursa belki faydası olur.

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, turanslm05 :

teşekkür ederim bilgilendirmeniz için bugün servise gittik bilgisayara taktılar hata kaydı varmış 4 adet sildiler düzeldi şarj dinamosundan kaynaklı anlık hata kaydı kalır hafızada silinmedikçede düzelmez dedi usta. başına gelen biri olursa belki faydası olur.

Geçmiş olsun. Allahtan sorun büyük değilmiş. Demek hata kaydı yaptıkça sayı artıyor, silinmediği için de düzensiz çalışmaya neden oluyor. Çok güzel bilgilendirme teşekkürler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

arkadaşlar tekrardan merhaba araç yine aynı arızayı verdi formül arayışa devam ::-((

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
37 dakika önce, turanslm05 :

arkadaşlar tekrardan merhaba araç yine aynı arızayı verdi formül arayışa devam ::-((

Ustanın yapacağı iş bu kadar olur. Sarz dinamosuna ve kayışına baktırdınızmı peki

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

şarj dinamosunu ölçtüler 14.1 çıktı sorun yok dedi benim anlamadığım araç çalıştıktan sonra 2 veya 3 saat boyunca sorun olmuyor taki aracı stop edip 3 saat geçtikten ve soğuduktan sonra tekrarlıyor.ve çalıştırmadan önce direksiyonu sağa ve sola bir kaç defa hareket ettirdikten sonra düzeliyor.

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Yani araç sadece uzun sureli beklemelerden sonraki ilk çalıştırmada bunu yapıyor sonra bir daha yapmıyor öylemi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

aynen sabahları aracı çalıştırmak istediğimde ekranda bu yazı ( Steer-ing ) çıkıyor çalıştırıyorum direksiyon dönmüyor.kontağı kapatıyor ve tekrar açıyorum çalıştırmadan önce direksiyonu sağa ve sola bir kaç defa oynattıktan sonra çalıştırıyorum ve sorun çözülüyor.iş yerine gidip aracı park ediyorum kontağı kapatıyorum 15 dakika bekliyor çalıştırıyorum sorun yok fakat akşam bindiğimde tekrarlıyor sorun

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ben galiba teşhisi koydum hocam. şöyle anlatayım:

Araç sadece 3/5 saatlik stop hallerinden sonra bunu yaptığı ve diğer zamanlarda yani çalışır haldeyken yapmadığı için sorun Akünüz.

Uzun süreli beklemelerde akünüz boşalıyor ve ilk çalıştırmada alternatör aküyü besleyene kadarki süre içerisinde dreksiyonunuz sertleşiyor. Bunun nedeni akümülatörün ilk etapta fazla akım çekmesi kanaatimce. Çünkü konjektör sağlam 14,1 sarz dinamosu sağlam geriye akü kalıyor. Ayrıca Araç çalışır durumda iken kime gösterirseniz gösterin nedeninin akü olduğunu anlayamaz.  Bence akünüzü değiştirin yada birilerinden akü alıp deneyin

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

teşekkür ederim çok mantıklı geldi açıklamanız yarın ilk işim bunu denemek olacak fakat arıza kaydı hafızada kaldığı için tekrarlama olasılığı varmı acaba aküden sonra arıza kaydını silmek gerekebilirmi daha sağlıklı netice almak için. Bu arada elimde OBD II cihazı var araç destek marka onunla baktığımda arıza kaydı çıkmıyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Sanmam. Arıza kaydı sorun çıkarmaz bence. Siz birinden bir akü alıp deneyin. Bazı arızalar çıkmayabiliyor obd2 de.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Haklısınız akünün kutup başını söküp 1 dakika bekledikten sonra tekrar taktım anlık olarak düzelmişti akü değişimi yaptıktan sonra tekrardan durumu paylaşırım ilginiz için teşekkürler. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Konuyu ben de merakla takip ediyorum. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

@turanslm05 selamlar 

konu ne durumda şu an arızayı giderdiniz mi ? 

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Gidermemiş olsaydı gelirdi şimdiye kadar;D Bir dahaki soruna dek görüşmek üzere demiş o zat.

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

gelir diye ümid ediyorum 

bende de var bir titreme elektrik yüklendiği zaman arac devir düşürüyor 

yarın akşam referans aldığım bir Sarj Dinamosu yapan elektrikciye gitcem Bostancı da bakalım ne diyecekler umarım bir tek onunla kurtarırım :(

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

İnşallah

34 dakika önce, karayilanozgur :

gelir diye ümid ediyorum 

yarın akşam referans aldığım bir Sarj Dinamosu yapan elektrikciye gitcem Bostancı da bakalım ne diyecekler umarım bir tek onunla kurtarırım :(

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
gelir diye ümid ediyorum 
yarın akşam referans aldığım bir Sarj Dinamosu yapan elektrikciye gitcem Bostancı da bakalım ne diyecekler umarım bir tek onunla kurtarırım

alternatörde anormal bir ses yoksa bu gayet normal bir durum elbette elektrik kullanımı arttıkça devir düşecektir sorun varsa boğaz kelebeğinde arayın derim.
sadece temizlik.

SM-G800H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

@İrfan ÖZKAN boğaz kelebeğini temizledim ve ecu ya reset attım ama değişen bişi olmadı 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

stop edecek kadar devir düşmüyorsa durum olağandır bence

SM-G800H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

stop edecek kadar devir dalgalanması yok ama rahatsız edici bir titremesi var yani bu şekilde kullanım bile zor .

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

merhabalar arkadaşlar yoğun iş nedeni ile araçla ilgilenim  foruma giremedim iş yerinde bir arkadaşımın 80 ah. 740 a değerlerindeki aküsünü taktım aracıma sorun cıkmadı aküyü söküp kendi 70 ah 760 a değerlerindeki varta marka akümü taktığımın ertesi günü aynı sorun tekrarladı ve o günden sonra hiç aracı kullanmaya vaktim olmadı

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
43 dakika önce, turanslm05 :

merhabalar arkadaşlar yoğun iş nedeni ile araçla ilgilenim  foruma giremedim iş yerinde bir arkadaşımın 80 ah. 740 a değerlerindeki aküsünü taktım aracıma sorun cıkmadı aküyü söküp kendi 70 ah 760 a değerlerindeki varta marka akümü taktığımın ertesi günü aynı sorun tekrarladı ve o günden sonra hiç aracı kullanmaya vaktim olmadı

+1

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

dün ve bu gün malum istanbul kar tatiline girdiğinden akşam çalıştırıp biraz karın keyfini çıkardım ve akşam ilk çalıştırmamda sorun çıkmadı

sabah isi kötu haber tekrar çıkmak istedim direksiyon hiç dönmüyor direksiyon kutusunun donduğundan şüphe ediyorum fakat emin olamıyorum.

video yükledim umarım görünür

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş