Jump to content
toronaga

Outback Yakıt Tüketimi

Tavsiye Edilen Mesajlar

toronaga    59
toronaga

Merhaba Arakadaşlar,

Subaru merakı ve otubacka hayranlık bir anda doğdu, ilk görüşte aşk gibi sanırım :) Bu anlamda yeni bir subaru kullanıcısıyım ve subaru deneyimlerinizden faydalanmak istiyorum.

2005 model H6 aracımı yeni aldım.  Henüz araca alışma aşamasındayım. Yakıt sarifyatını anlamaya çalışıyorum. Ankara Eskişehir yolunda akıcı trafikte 70 km git-gel yapıyorum. Hava bu aralar -4 civarında, benzinde toplam 200 km sakin kulanımda ( 1500-2200 rpm ,, ort hız : 60-70 km/h)  yol bilgisayarında ortalama değerini 10.8 lt/100 km olarak görmekteyim.

Bu yakıt değeri için tecrübeli arkadaşların değerlendirmelerini alabilir miyim? Şimdiden teşekkrüler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
nitro37    0
nitro37
6 dakika önce, Erçay :

benzin lpg?

Gaz yağı

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
toronaga    59
toronaga

İleti biraz uzun olduğundan gözden kaçtı sanırım, benzin hocam.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    1.978
Erçay

uzunluktan değilde 5.17 olan benzini göz seçemiyor artık, görmek istemediğimdendir. :) Bence yakıt değeriniz ideal seviyede gibi görünüyor. Sakin bir makina olmadığı için bu aracı sakin kullanmak da her kişinin harcı değil :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlter    419
İlter

Aynı güzergahta aynı araçla yol bilgisayarında yazın 9.4e kadar düşüyordum. Araçta lpg vardı ve pompa ölçümünde tüketimim 11 litreye yakın çıkıyordu. Kış ayları için tüketiminiz normal görünüyor. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
erolkan    258
erolkan

Bence H6 larda 10lt nin altını uzun yol harici görmek biraz zor [emoji1]

Sony Xperia Z5

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
toronaga    59
toronaga

Aynen öyle hocam, dediğim gibi araç karakteristigini anlamak için referans bir sürüş süreci gibi değerlendirin :) Ama altında böyle bir canavar olduğunu hissetmek güzel bir duygu.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Cihan    232
Cihan
2 saat önce, toronaga :

Merhaba Arakadaşlar,

Subaru merakı ve otubacka hayranlık bir anda doğdu, ilk görüşte aşk gibi sanırım :) Bu anlamda yeni bir subaru kullanıcısıyım ve subaru deneyimlerinizden faydalanmak istiyorum.

2005 model H6 aracımı yeni aldım.  Henüz araca alışma aşamasındayım. Yakıt sarifyatını anlamaya çalışıyorum. Ankara Eskişehir yolunda akıcı trafikte 70 km git-gel yapıyorum. Hava bu aralar -4 civarında, benzinde toplam 200 km sakin kulanımda ( 1500-2200 rpm ,, ort hız : 60-70 km/h)  yol bilgisayarında ortalama değerini 10.8 lt/100 km olarak görmekteyim.

Bu yakıt değeri için tecrübeli arkadaşların değerlendirmelerini alabilir miyim? Şimdiden teşekkrüler.

5 aylık bir outback kullanıcısı olarak degerlerinizin gayet normal olduğunu söyleyebilirim O0

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
SequentiaL    810
SequentiaL
19 dakika önce, Cihan :

5 aylık bir outback kullanıcısı olarak degerlerinizin gayet normal olduğunu söyleyebilirim O0

Bi Wrx kadar yakıyorsunuz vesselam

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
nitro37    0
nitro37

Şehirler arası yolda 60/70 km hızda ortalama tüketim 10,8 mi? 

Bİr kayserili edasıyla ( Olmama rağmen ) Abaaooooov diyorum. Lpg siz binilmez bu araca 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Aydın Gündüz    36
Aydın Gündüz

tüketim gayet normal, aracınızın plakası 34 LIS mi, birkaç gündür sabah trafiğinde gözüme takılıyor

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ugurum_212    11
ugurum_212

Subaru çok yakar diyenlere kullanıcısı olarak daha çok hak veriyorum artık. Subarular muadillerine göre bence fazla yakıyor. H6 outback ya da 3.0 legacy benim de merak ettiğim, almak istediğim araçlar arasında ama tüketimi fazla.

Önceki aracım 1999 lexus ile Kahramanmaraş'tan İstanbula 9.4 ortalama ile gelmiştim. Kurban bayramı dönüşü, bagaj dolu ve 4 kişi vardı. Araç sürekli 4*4 ve 1900kg ağırlığa sahipti. Ondan daha hafif outbacklerin daha fazla tükettiğini görüyorum.

Yine şu anki 1.5 imprezam 2.0 avensisime göre de fazla yakıyor. Awd olsa zoruma gitmez ama awd de değil.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ugurum_212    11
ugurum_212
3 minutes ago, Bagpipes said:

1.5 Impreza aracımla geçen hafta sonu şehirlerarası 1150 km yol yaptım. Hız büyük oranda 120 ye sabitlenmişti. Yakıt ortalamam 6.8 lt / 100 km benzin şeklinde gerçekleşti. Gözlemlediğim kadarıyla aynı dönemin atmosferik motorlu C segment araçlarıyla benzer yakıt tüketimine sahip. 

İmprezada yakıt tüketimi nasıl ölçüyorsunuz? Yol bilgisayarı ortalama tüketimi göstermiyor, sadece anlık tüketim var. Depo hesabı mı ölçüyorsunuz?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
toronaga    59
toronaga

Aynen hocam 34 LIS bende :) ben daha dikkatsizim heralde, bir legacy göremedim hiç :) Sigara ve müziğe dalmışımdır kesin :)

toronaga tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
kmvolkan    351
kmvolkan

Eğer sık frenleme-tekrar hızlanma yapmadıysanız bu yakıt yüksek gibi duruyor. 2.5 XT'nin şehir dışı ortalama yakıt tüketimi fabrika verisi olarak sizin araçtan daha yüksek. Ben 90-110 km arası hızla pompada 7.9 litre ölçtüğümü biliyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
emre-sti    561
emre-sti
6 saat önce, toronaga :

ortalama değer

contadan sonra ki değerler de mi o?

5 saat önce, Cihan :

Müdür sende si drive var seninki de mi böyle ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
toronaga    59
toronaga

Contadan sonraki değer mi derken ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
macemre    50
macemre
7 saat önce, İlter :

Aynı güzergahta aynı araçla yol bilgisayarında yazın 9.4e kadar düşüyordum. Araçta lpg vardı ve pompa ölçümünde tüketimim 11 litreye yakın çıkıyordu. Kış ayları için tüketiminiz normal görünüyor. 

İlter, aynı araç ile :rolleyes: Ankara-Gölbaşı arası sabah akşam trafiği + öğlen ve ikindi 5-6 km git gel kısa mesafeler + ekonomi kasmayan orta halli bir kullanım ile benzin göstergesi 14 civarı gösteriyor, LPG'de 17 LT civarı tüketiyorum. Benzinde 10,8'le gezmişliğimde yok değil aynı güzergahta ekonomi modunda.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Cihan    232
Cihan
1 saat önce, emre-sti :

contadan sonra ki değerler de mi o?

110-120 ortalama ile intelligent mod da litresi 4,47 den alınan benzin ile 38 krş. yaktığımı biliyorum.lpg dede 11-12 litre yakıyorum.bu ölçümler inelligent ve sport modda yapılmıştır.amma sporsharpta ölçüm yapamadım şahsen. 

ama şu da var 60-70 km hızda aracın devirsizlikten yaktığını düşünüyorum şahsen.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
emre-sti    561
emre-sti

60-70 km hızlarda gidecek iseniz manuel modda gidin yüksek vites düşük devirde düşük hızda çok kötü oluyor

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
toronaga    59
toronaga
110-120 ortalama ile intelligent mod da litresi 4,47 den alınan benzin ile 38 krş. yaktığımı biliyorum.lpg dede 11-12 litre yakıyorum.bu ölçümler inelligent ve sport modda yapılmıştır.amma sporsharpta ölçüm yapamadım şahsen. 
ama şu da var 60-70 km hızda aracın devirsizlikten yaktığını düşünüyorum şahsen.

Sanırım aynı durumu farkediyorum yavaştan, uygun yol durumu ve elime göre yolu da hissederek :) sport mod daha keyifli ve aynı değerler yakalanabilir sanki.

60-70 km hızlarda gidecek iseniz manuel modda gidin yüksek vites düşük devirde düşük hızda çok kötü oluyor

Kesinlikle. Genelde bu şekilde kullanmıyorum, simdilik tanımak için yakıt durumunu keşfetmek için ve yakıt konusunda herhangi bir anormallik olup olmadığını sizlerin fikirleriyle birlikte anlayabilmek icin benzinde kullanıyorum.
Sonrasında Ercay in dediği gibi 5.17 lere elveda, gelsin 2.31 TL :)

Araçta lpg var ve henüz Lpg de kullanmaya başlamadım.
Genel olarak yakıt değerlerinde bir anormallik olmadığını anlıyorum.
İlk defa lpg li araç kullanacağım.
lpg de kullanımda sizce bu değere ne kadar ilave gelir? +2.5 3 lt ilave olabilir mi?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlter    419
İlter
2 hours ago, macemre said:

İlter, aynı araç ile :rolleyes: 

^-^

26 minutes ago, toronaga said:

lpg de kullanımda sizce bu değere ne kadar ilave gelir? +2.5 3 lt ilave olabilir mi?

%10 - %15 civarı oynar LPG'de. Bir de hep kısa mesafe gidiyorsanız özellikle lpg ye oranla baya hatırı sayılır bir benzin yakacağınız için hesap sizi yanıltır. Benzinde gösterdiği değerler aynı yaktığını hesaplarsınız pompada ama tükettiğiniz ciddi miktardaki benzini hesaba katmazsınız. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
toronaga    59
toronaga
%10 - %15 civarı oynar LPG'de. Bir de hep kısa mesafe gidiyorsanız özellikle lpg ye oranla baya hatırı sayılır bir benzin yakacağınız için hesap sizi yanıltır. Benzinde gösterdiği değerler aynı yaktığını hesaplarsınız pompada ama tükettiğiniz ciddi miktardaki benzini hesaba katmazsınız. 

%10 _15 mujdeli haber gibi. Ben 6 silindir, 3.0 motor faktoruyle %25 - 30 civarı diye tahmin yurutuyordum. Daha doğrusu lpgli araç kullanan arkadaşlarım öyle tahmin ediyor :)

%10 _15 mujdeli haber gibi. Ben 6 silindir, 3.0 motor faktoruyle %25 - 30 civarı diye tahmin yurutuyordum. Daha doğrusu lpgli araç kullanan arkadaşlarım öyle tahmin ediyor.

İlave benzin durumu için drivvo diye bir program var, arkadaşlar hep onu kullanıyor. Çok faydalı ve profosyonelce hazirlanmis bir yazılım, kesinlikle tavsiye ederim.

2 depo falan tanımlayıp uzun vadede araca ne tür masraflar etmişsiniz, bakımlar vs. de dahil, yine çok ileri seviye grafiksel istatistiklerle size sunuyor.

Tek yapmanız gereken harcadığınız her kurusu kayıt etmek

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlter    419
İlter
55 minutes ago, toronaga said:

%10 _15 mujdeli haber gibi. Ben 6 silindir, 3.0 motor faktoruyle %25 - 30 civarı diye tahmin yurutuyordum. Daha doğrusu lpgli araç kullanan arkadaşlarım öyle tahmin ediyor :)

düzgün kalibre edilmemiş yalan yanlış yapılmış bir montajda evet %25 %30 fark görürsün ki bu durumda lpg nin çok da bi anlamı kalmaz söküp atın o LPG'yi daha iyi motoru da yer o :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş