Jump to content
RSBurak

Forester Gösterge Paneli Ampül Yenileme

Tavsiye Edilen Mesajlar

RSBurak    507
RSBurak

Sizde soluk yanan gösterge panelinden şikayetmi ediyorsunuz.. 

1990 model şahinin içinde gibimi hissediyorsunuz..

Arabanızdanmı soğudunuz...

İşte çözüm:

Öncelikle göstergemizin üstündeki plastiğin vidalarını söküp çıkartıyoruz. Çıkartması biraz zor direksiyonu aşağı indirip,plastiği hafif esnetip çıkartabilirsiniz dikkatli olmakta fayda var.

778nAL.jpg

Daha sonra göstergemizi tutan 3 adet vidayı çıkarıyoruz mıknatıs uçlu tornavida kullanmanız daha sağlıklı olur vida düşüp saçma yerlere gidebilir. (10 yılın pisliği :rolleyes: )

1VnWNB.jpg

Göstergemizin arkasındaki soketleride dikkatli bir şekilde çıkarıyoruz 

PnEWQd.jpg

Göstergemizin arka tarafı böyle

g2L0X0.jpg

Sağlıklı olanı, bütün ampülleri değiştirmek ama ben değiştirmedim sadece büyük ampülleri değiştirdim 

9gp1GZ.jpg

Çıkan ampüller bu şekildeydi aydınlatmayı ciddi oranda düşürmesinin sebebi belli oldu

qj2kEZ.jpg

Hazır sökülmüşken güzelce temizleyip varsa megiuars plastx ile camını cilalıyoruz.

Montajını yapıp ampülleri kontrol ediyoruz hepsi yanıyormu diye

MolGkM.jpg

Tam istediğim gibi olmasada eskisine göre çok iyi oldu keşke eski halinin fotoğrafını çekseydim.İşsiz bir günümü daha bu şekilde harcamış oldum. Normalde göstegeyi komple söküp iç taraftan temizliyorlar ama bana riskli geldi ampülleri yenilemek ilk etapta yeterli olacaktır diye düşünüyorum

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
nitro37    0
nitro37

Benim hararet göstergesinin ampülü patlamıştı eriniyordum değiştirmeye. Şimdi gaza geldim bak O0 Kaçlık ampül bunlar nerden ne diye alıcağız?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
RSBurak    507
RSBurak

Gösterge veya plaka aydınlatma diye satılıyor ben 1 lira verdim tanesine. Numune olarak bagaj aydınlatmasının ampülü söküp götürülebilir. Edit : hararet göstergesi demişsiniz onlarınki ufak ampül bütün elektrikçiler bilir Erhan abinin konusundada resmi var zaten 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
nitro37    0
nitro37

En iyisi sanayiye gidip, arkadaşın dükkanında söküp, kadranı kucağıma alıp, elektirkçinin yanına gidip, orda tüm ledleri masaya döktürüp, deneyip deneyip almak.;D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
RSBurak    507
RSBurak
Bir saat önce, OguzhanK :

Bu ampulleri kırmızı taksak olur mu ki ? 

İbrelerin olduğu kısmın arkasında yeşil bant var onu sökmek lazım çok ince davranmak gerekiyor. Birde ibreler kırmızı ya ikisi birbirini boğar beyaz yapılsa belki bir nebze güzel durur.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
RSBurak    507
RSBurak
1 dakika önce, Erçay :

@OguzhanK elleme yeşil kalsın diyorum kaç defa, illa toplum önünde rencide mi edeyim 

Arabasıda yeşil hem uyumlu ne güzel. Çok istiyorsa jantları koyu füme yapsın :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
34_Srkn_61    354
34_Srkn_61
55 dakika önce, Dkn :

@Erçay ın göstergeler çok güzel bu arada, belirtmeden geçemeyeceğim.

@Erçay dan bu tarz fotolar göremiyoruz malesef adam çeyizde saklıyor arabayı ;D;D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
emre-sti    561
emre-sti
@OguzhanK elleme yeşil kalsın diyorum kaç defa, illa toplum önünde rencide mi edeyim 

Herkesin hayatına hiçkimse karışamaz

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
emre-sti    561
emre-sti
@emre-sti aynen öyle Erçay abi beni hor görüyo hep düşene birde o vuruyo [emoji16]

SM-C101 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Onun hobisi o

O o şekil led takar bu şekil led takar Erçay da oturup çekirdek çitler

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    1.976
Erçay
Bir saat önce, emre-sti :

Onun hobisi o

O o şekil led takar bu şekil led takar Erçay da oturup çekirdek çitler

Böyle söylentiler olabilir ama lakin ki öyle değildir 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
emre-sti    561
emre-sti

Oğuzhanın ledleri Oğuzhanın ledleri kestiiiiiikk diyen kenan komutan mıydı erçay komutan mıydı

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Dkn    199
Dkn
23 Nov 2016 at 09:38, OguzhanK :

Bu ampulleri kırmızı taksak olur mu ki ? 

Olamaz olamaz kesinlikle olamaz..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Hasbihal    3
Hasbihal

O ampuller iki çeşit biri digerinden biraz tombul. Benim arabada kesik olanlar vardi piyasada dibi uyan ne kadar ampul varsa aldim yerlerine taktim sorun olmadı..

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
bougoss    83
bougoss

Konu acmadan aradigim iyi oldu, benim gostergeler de soluk ama ben oldum olasi bu ampulleri sevmiyorum, butun araclarimda ic aydinlatmalari led ile degistirmistim. Simdi 2 sorum var

1- gostergede led ampul sikinti olur mu? Su anki bilgim ile tek risk dayaniksiz olduguna cabuk bozulma ihtimali her seferinde de tak cikar olmaz.
2 - ic aydinlatmayi uygun ampuller ile lede cevirsem komple, elektrik devresinin hata verme durumu olur mu?

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
emre-sti    561
emre-sti

Işık şiddet ayarı Yoksa uzun yolda akşamları göz yorar led. Bizim araçlar led den arıza lambası yakmaz. Kısa uzun far hariç komple lede çevirdim ben arabamı

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş