Jump to content
RSBurak

2017 Subaru Justy

Tavsiye Edilen Mesajlar

RSBurak    519
RSBurak

Justy2016.jpgM5WmOy.jpg

xUctQB.jpg

Fuji Heavy Industries Justy modelinin yeniden tasarlanıp tanıtılacağını duyurdu. Daihatsu üretim bandında üretimi gerçekleşecek olan Justy'nin iddialı olduğu konular ise şunlar : 

Yükleme:

• Kör noktayı azaltmak için daha yüksek bir tavan açısı ve 700mm genişliğinde bir cam kullanılmış.Böylece yükleme kolaylığını sürdürüyor.
  • Tek dokunuşla açılabilen akıllı elektrik kapılar mevcut.

Kullanışlılık:

• Her biri ayrı ayrılabilen ve 240 mm ileriye doğru hareket eden arka koltuk .
  • Çeşitli oturma düzenlemelerinde her sahneye cevap verebilen bir "kullanılabilir arka koltuk" 
  • Aracın dışına çıkmadan yapılabilen koltuk ayarları

Sessizlik:

• İç mekanda ses izole edici malzeme kullanımı, gövde yapısının gözden geçirilmesi, direksiyon desteği rijitliği gibi yeniliklerle kabin sessizliği sağlanmış

Justy17-09.jpg

Direksiyon :

• Aracın gövdesinde ve süspansiyon sisteminde yapılan yeniliklerle aracın yolda daha stabil halde gitmesi hedeflenmiş. Bu da direksiyon hissiyatını kuvvetlendirmiş

Emisyon:

• Yanma verimliliği için 12:5 oranında yakıt sıkıştırması kullanılan yeni Justy'de,soğutmalı EGR sisteminin kullanılması ve dual port enjektörlerin kullanılmasıyla önemli ölçüde güç kaybı olmadan emisyon değerleri aşağıya çekilmiş.

Güvenlik:

• Avrupa ve Amerika versiyonlarında görmediğimiz Japon pazarında kullanılan smart assist teknolojisiyle donatılan yeni model şehir içi trafiğindeki zorlu durumlarda sürücülere büyük bir kolaylık sağlıyor

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Dkn    200
Dkn

Sadece Japon pazarı için sanırım. Tasarımı ben sadece japonyada satılmak için yapıldım diye bas bas bağırıyor. :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan    764
İlhan

Bende sadece Japonya pazarı için diye biliyorum.

Bu arada Justy'i gördüğümde, gözümde ilkin Kia Soul canlandı.. :fiuw:

Soul - KIA

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
34_Srkn_61    354
34_Srkn_61
51 dakika önce, İlhan :

Bende sadece Japonya pazarı için diye biliyorum.

Bu arada Justy'i gördüğümde, gözümde ilkin Kia Soul canlandı.. :fiuw:

Soul - KIA

Bende bu aracı ilk gördüğümde gözümde mini cooper countryman canlanmıştı. Acaba kia, miniye rakip bir araç mi üretmiş demiştim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan    764
İlhan
16 dakika önce, 34_Srkn_61 :

Bende bu aracı ilk gördüğümde gözümde mini cooper countryman canlanmıştı. Acaba kia, miniye rakip bir araç mi üretmiş demiştim.

Şöyle hepsi bir araya gelsin bakalım.  Justy'in kırmızını rengini bulmak biraz uzun sürdü.  :fiuw:

Mini Cooper içinde ebat/tavan yüksekliği açısından Countryman modelini getirdim kolaja..

3v8NP5.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Recidivist    187
Recidivist

Justy facia tasarım olmuş, bizde satılmayacağı kesin gibi :D 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan    764
İlhan

Aracın içinde yığınla eşya saklama gözü var. Bu kadar fazla alternatif olunca insan eşyayı koyduğu yeri unutur. :D  :geyik:

İçinde boyda boya yatıp, kamp yapma imkanı da varmış bu arada.  :fiuw:

Justy G akıllı yardımcı (2WD) tabakası 1Justy G akıllı yardımcı (2WD) kokpitJusty G akıllı yardımcı (2WD) tabaka 2  

Justy döner bardaklık (sürücü koltuğu / yolcu koltuğu)Justy alışveriş kanca (ön)Justy alışveriş kancası (kargo odası)Justy torpido gözü (yolcu koltuğu)tepsinin altında Justy koltuk (yolcu koltuğu)Justy gösterge paneli üst tepsi (yolcu koltuğu)Justy ön kapı çekme tutamağı cebi (sürücü ve ön yolcu)Justy büyük ebatlı sökülebilir merkezi toz kutusuJusty kapı cebi ve şişe tutucu (ön)Justy merkez zemin tepsisiJusty paneli merkezi cebi

Justy koltuk arka tablo [iki (Sürücü koltuğu / yolcu koltuğu) Alışveriş kanca ve şişe tutucu

Justy tepsi tipi güverte yan trim cep ve şişe tutucu + güverte yan lamba sağJusty tepsi tipi güverte yan trim cep ve şişe tutucu + güverte yan lamba sol

Justy koltuk arka cep (yolcu koltuğu)kutu 1 altında Justy kargo odasıkutu 2 altında Justy kargo odası  

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Chemaster    65
Chemaster

İlhan Bey, emeğinize sağlık güzel paylaşımlar yapıyorsunuz. Bu gözlerden birazda xv ye koysalar fena olmaz. Özelikle koltuk altı Çekmece çok kullanışlı oluyor.

Sent from my iPad using Tapatalk

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ferhat23    432
Ferhat23

Kasa doğrudan Daihatsu Materia'dan alınma. Hiç özgün olmamış. Japonya'dan başka yerde de satamazlar. Ayrıca sanki biraz fazla yere yakın olmuş gibi. Türkiye'nin yol koşullarında aracın altını vurmamak için özel çabalar gerekecektir :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan    764
İlhan
15 saat önce, Chemaster :

İlhan Bey, emeğinize sağlık güzel paylaşımlar yapıyorsunuz. Bu gözlerden birazda xv ye koysalar fena olmaz. Özelikle koltuk altı Çekmece çok kullanışlı oluyor.

Teşekkürler Cengiz Bey,

Bu gözlerden bence iyi ki XV'ye koymamışlar !!

Bu kadar fazla eşya saklama ve koyma gözü, daha fazla plastik malzeme ve menteşe demek. 

Bu kadar fazla plastik malzeme ve menteşe de, çok fazla trim sesi demek.

Mpv araç kullanma yada seyahat etme şansınız oldu mu bilmiyorum ama. Bu araçlarda çok fazla eşya saklama gözü vardır. Kapı cepleri, yeri geliyor tavanda, koltuk altı, koltuk arkası tepsiler vs.vs... Bu araçlar yılını doldurmadan başlıyor her yerden trim sesi vermeye. Ve öyle böyle trim sesi değil.. 

O yüzden Xv bu haliyle iyidir.. Ama keşke XV'ye turbo yada dizel seçeneği koysalarmış diyebiliriz. :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlter    420
İlter

aman yarabbi gözlerim kör oldu

90 model justyi makyajlasalarmış daha iyi olurmuş :) 

İlter tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
yabani    62
yabani

Adamlar mikro aile suv'una benzer bir şey yapmak istemişler. Japonlara uyar.

Ama burada arka koltukları çıkarıp sunmaları lazım ki, mikro ticari segmentte, fiorino gibi iş görebilir ancak. Fakat kesinlikle benim tercih edeceğim bir araç olmaz.

Distribütörün Türkiye'ye 1.6 xv yerine veya onunla birlikte impreza ve motor seçeneği olarak dizel/hibrit modelleri getirmeliydi.

Hatta sadece Subaru değil, Türkiye'ye araba satan bütün markaların en az bir motor çeşidini, değişken avans ve tam ayarlı olarak %100 lpg'li sunması gerekirdi. ya biz ticaretten anlamıyoruz, yada Türkiye gibi ülkelerin gereksinimleri hiç umurlarında değil.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan    764
İlhan

Mevcut model bildiğim kadarıyla sadece Japonya için düşünülüyor. Japonlar malum mütevazi insanlar, gösterişten uzak sadeliği seviyorlar. Onlar açısından 

oldukça keyifli ve kullanışlı bir otomobil olacaktır.

Dünyanın en pahalı akaryakıtı ve yine dünyanın en yüksek otomobilden alınan vergileri bizde. Hal böyle olunca bizim gereksinimlerimizi niye düşünsünler ki. 1.6 cc araçların bile Ötv'ine göz dikti Devlet. Millet 2.0 - 2.5 - 3.0 - 3.5 vs araçlara binerken.. Biz ise 1.0 - 1.6 arası ince hesaplar yapıyoruz mecburiyetten. 

Ne diyeyim bizi bu hale getirenler utansın diyeceğim ama...Bu söylediğime şu an kendim bile gülüyorum. :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ferhat23    432
Ferhat23
Bir saat önce, İlhan :

Mevcut model bildiğim kadarıyla sadece Japonya için düşünülüyor. Japonlar malum mütevazi insanlar, gösterişten uzak sadeliği seviyorlar. Onlar açısından 

oldukça keyifli ve kullanışlı bir otomobil olacaktır.

Dünyanın en pahalı akaryakıtı ve yine dünyanın en yüksek otomobilden alınan vergileri bizde. Hal böyle olunca bizim gereksinimlerimizi niye düşünsünler ki. 1.6 cc araçların bile Ötv'ine göz dikti Devlet. Millet 2.0 - 2.5 - 3.0 - 3.5 vs araçlara binerken.. Biz ise 1.0 - 1.6 arası ince hesaplar yapıyoruz mecburiyetten. 

Ne diyeyim bizi bu hale getirenler utansın diyeceğim ama...Bu söylediğime şu an kendim bile gülüyorum. :D

Aslında devlet burada bir taşla üç kuş vurmayı hedefliyor bence:

1. İlişkilerimizin giderek bozulduğu AB'ye özellikle Almanya'ya sopa gösteriyor. Malum fiyata göre vergileme gelince, bundan en çok Almanya'nın Türkiye'ye olan ithalatı etkilenecek. Çünkü bizde yaygın olarak satılan pahalı-lüks araçların hemen tamamı (Mercedes, BMW, Audi, Volkswagen'in üst segment araçları vs.) Alman yapımı ve Türkiye'de fabrikaları da yok (yani üretime ve istihdama bir katkıları söz konusu değil).

2. Vergi gelirlerini artırmak (fiyatı ortalamanın üstündeki tüm araçların vergisi artacak).

3. İthalatı dizginleyerek cari açığı azaltmak. Malum ülkemizdeki cari açığın en önemli bileşeni dış ticaret açığı. Dolayısıyla ithalatın azalması, bu açığın da azalması anlamına gelecektir.

Bu durum biz Subarucu'ları da etkileyecektir. Sıfır Subaru almayı düşünenler, fiyatlar yükseleceği için ikinci ele yönelecekler. Dolayısıyla hem piyasaya giren sıfır Subaru (yani potansiyel ikinci el araç) sayısı azalacak, hem de mevcut ikinci ele olan talep artacak. Bu da ikinci el fiyatlarının da yükseleceği anlamına gelecek. Bu yüzden araç değiştirmek isteyen arkadaşların biraz acele etmesini tavsiye ederim :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
TugrulAksu    3
TugrulAksu

Ben de 2017 model olsun diye yılbaşını bekliyodum fakat vergiden dolayı aracı hemen aldım. Belki yeni vergi sistemine göre yurda pek getirilmeyen daha ufak modeller (uzakdoğuya yönelik üretilenler) getirilmeye başlanır. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Chemaster    65
Chemaster
Teşekkürler Cengiz Bey,
Bu gözlerden bence iyi ki XV'ye koymamışlar !!
Bu kadar fazla eşya saklama ve koyma gözü, daha fazla plastik malzeme ve menteşe demek. 
Bu kadar fazla plastik malzeme ve menteşe de, çok fazla trim sesi demek.
Mpv araç kullanma yada seyahat etme şansınız oldu mu bilmiyorum ama. Bu araçlarda çok fazla eşya saklama gözü vardır. Kapı cepleri, yeri geliyor tavanda, koltuk altı, koltuk arkası tepsiler vs.vs... Bu araçlar yılını doldurmadan başlıyor her yerden trim sesi vermeye. Ve öyle böyle trim sesi değil.. 
O yüzden Xv bu haliyle iyidir.. Ama keşke XV'ye turbo yada dizel seçeneği koysalarmış diyebiliriz. [emoji4]

Trim sesi beni çok rahatsız eder, bu konuda takıntılı bile sayılabilirim. Eşya gözlerinin bu yönünü bilmiyordum. Aslında bu konudaki asıl mesele japon markalar teknik ve sorunsuzluk yönünden başarı gösterselerde konfor ve kullanışlılık yönünden zayıf kalıyorlar. Motor konusunda sizinle aynı fikirdeyim. Subarunun 1.6 dizel motoru varmı bilmiyorum. En azından 1.6 DIT motorla gelse süper olur.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Emrah    21
Emrah

İğrenç bir tasarım bence kusura bakmasınlar. Ama Türkiye distribütörü rekabetçi bulup getirirse şaşırmam.:knuppel2: 

Adamı markadan soğutur valla.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Guest Cherkess   
Guest Cherkess

Kurtlu baklanın kör alıcısı olur derler. Daihatsu Materia nın biraz güncellenmişi olmuş.
Dünya da Japonlar sanat sahnesinde büyük yerler edinememişlerdir. Kendi sanatları da bizdeki Minyatür resim sanatını andırır ve yereldir. Estetik anlayışları minimalist tir. Yani Az, Çoktur diye bir anlayış var. Ne kadar az şey kullanıp çok şey anlatabilirim dercesine bir anlayışa sahipler. Gösterişi pek sevmezler çok eşyalı evde oturmazlar. El altında kalabalık şeyler istemezler. Yani hayat anlayışları sadelik ve kullanışlılıktan yanadır. Subaru tasarımları da donanımları da farklılık ve sadelikten yanadır. Son dönemlerde Subaru da çok üst düzey bir tasarıma rastlamış değilim. Tabi Concept araçlar hariç Viziv ya da Legacy concept dışında.
Araçlarımızı incelersek herşey en rahat kullanabileceğimiz şekilde tasarlanmış koltuk ölçülerinden ön dikiz aynasına kadar bir çok detay ekstra donanımların eksikliğini hissettirmeyecek ölçüde yerli yerindedir.
Japon tasarım anlayışının dışına çıkılmış bir Japon aracı görürseniz bilin ki başka firmalarla çalışılmıştır.

Araç piyasasında şu kuralları bilmek gerek diye düşünüyorum.
Almanlar konfor üretir.
İtalyanlar tasarım üretir.
Fransızlar donanım üretir.
Japonlar mekanik üretir.
Kore taklit eder.

Hepsinin ortak özelliği ise kendilerinin üretemediği şeyi araçlarına koyarsalar sahip olmanız pahalıya patlar.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İrfan ÖZKAN    275
İrfan ÖZKAN

japon sadece mekanik değil konfor da sunar ama onu şaşaalı bir biçimde sunmadığı için görünmez.fransız ve alman şaşaalı ürettiği için konforlu görünür oysa yol tutuşu ve yumuşaklığı ile japon öndedir.

SM-G800H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Yalçın KAYALAR    2
Yalçın KAYALAR
16.11.2016 at 13:32, Recidivist :

Justy facia tasarım olmuş, bizde satılmayacağı kesin gibi :D 

Kesinlikle katılıyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş