Jump to content
Orhancubukcu

Subaru Forester Atiker Gold Uygulaması Sonrası Değerlendirme

Tavsiye Edilen Mesajlar

Orhancubukcu    11
Orhancubukcu

Günaydınlar,

Öncelikle umarım herkes iyidir.

Daha önce forumda lpg verileri ile ilgili başlık açmıştım ve sizden gelen bilgilerle ve tavsiyelerle aracıma lpg taktırdım.

Aracım 2007 Forester X 2.0 otomatik 4 ileri vites. Seçtiğim sistem ATİKER GOLD, yağlama taktırmadım. Ustam da İzmir Narlıdere'de Mustafa Cıvgın (Nazar Otomotiv). Hiç aceleye getirmeden ve baskı yapmadan 4 günlüğüne bıraktım ve aracı tertemiz aldım. İzmir'in dışında ve toplu taşıması kısıtlı bir köyde yaşadığımdan kendime araç bulmadan süreci başlatamadım. Araç bulana kadar da bir yarım günde yakıt tankı ve boruları monte ettik. Sonrasında arkadaşımdan emanet araba aldıktan sonra Mustafa Usta'ya arabayı teslim ettim. Tüm süreci adım adım fotoğrafladı. Fotoğrafları aldığım gibi sizinle bu başlıkta paylaşacağım. Mustafa Usta yanında 1 çırağı ile çalışıyor çok hızlı bir montaj beklentisiyle gitmemek lazım (gün içerisinde ufak tefek işler geliyor ve tabiiki de bunları yapıp para kazanması lazım) ancak yaptığı işçiliği bir önceki arabamdan bildiğimden hiç tereddütsüz ona gittim. İlk gün zaten soğuması için bekledi ve motorun üstündeki alanı açmaya başladı. İkinci gün emme manifoldu söküldü ve uygulama yapıldı. Sonrasında da montaj bitti ve ondan aracı eve gidip gelirken, otobanda kullanmasını istedim. Elinde laptopuyla ayarlarını sürekli takip edip süreci tamamladı.

Ben de yaklaşık 1200 km yaptıktan sonra size yazıyorum. Öncelikle günlük rotamdan size bahsediyim. Köyden inişim 10 km virajlı bir iniş, şehirlerarası 10 km yol ve son olarak otoban 20 km otoban, dönüşte de aynı yol ve 10 kmlik bir tırmanış. İniş ve tırmanışta maksimum 60 km ile kendi kullanımımla, şehirlerarası yolda 100-110 km arası ve otobanda 110-120 km arası cruise control devrede yol alıyorum. Depoyu aynı istasyon ve aynı pompadan tam doldurup 200 km tamamlayınca tekrar dolduruyorum. Şu an aracım bu hız ortalamasıyla 12-13 lt LPG ile 100 km yapıyor. 90 km ile gittiğim bir seferde bu rakam 10 ltye düştü. LPG fiyatları değişken olduğundan litre hesabı veriyorum.

Son depoyu aldım ve bu sefer 90 100 km civarında kullanıp tekrar bakacağım tabii köye iniş çıkışım sakin kullanımla aynı hızda devam ediyor. Bu konuda da bilgilendirme yaparım.

Görüşmek üzere.

Orhan

nitro37 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Hasbihal    3
Hasbihal

Ayni sistemi 2000 model Forester GL de kullaniyorum. Sarfiyat degerlerimiz neredeyse ayni diyebilirim. 100 km de 12 lt.. Şehir ici sıkışık trafik kisa mesafeli kullanimda da en fazla 18 litre

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
karayilanozgur    17
karayilanozgur

ben de geçen cumartesi günü taktırdım lpg yi Atiker Gold. Bostancı Cetinsay otogaz da 

2010 model Legacy şimdilik sadece 250 km yol yaptım. hafta sonu uzun yol yapacağim. değerleri iletirim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
bilalcesur    31
bilalcesur

Benim aracımda da Atiker gold kiti takılı.Hafta sonu ankaraya gittik.80 Tl ye depo fullendi. 320 km yol yaptım.150 km hızın altına hiç düşmedim.Bursa merkezden Ankara girişine yaklaşık 3 saaatte gittim. 25 kuruşa tekamul etmekte.Biraz daha sakin kullanımda yakıtın daha da düşük olacağından şüphem yok.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
iasarkaya    4
iasarkaya

atıker taktıran arkadaşlar son durumunuz ve izlenimleriniz nasıl? atıkeri tavsiye edermisiniz? zira kara aşamasındayım

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Cihan    232
Cihan
6 dakika önce, iasarkaya@gmail.com :

atıker taktıran arkadaşlar son durumunuz ve izlenimleriniz nasıl? atıkeri tavsiye edermisiniz? zira kara aşamasındayım

5000 km oldu atiker gold taktıralı.şeytan kulağına kurşun şimdiye kadar bir problem yaşamadım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
erolkan    263
erolkan

Fiyat olarak Forester lara Atiker gold ne kadara takıldı? Gold serisinin enjektörleri 2li ayrılabiliyormu yoksa 4lü şekildemi takıyorlar?

Sony Xperia Z5

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ugurum_212    11
ugurum_212

Hayırlı olsun. İzmir'de olsam sizin ustanıza gidip lpg taktırmak isterdim. İstanbul'da öğlen veriyor, akşam olmadan alıyorsun. Önceki 6 silindirli aracımda öyle olmuştu. Öğlen verdim, akşam iş çıkışı aldım. Usta yönünden şanslısınız gerçekten.

Lpg taktırınca arıza lambası falan yakıyor mu? Ben de imprezaya taktırsam mı taktırmasam mı diye düşünüyorum, git geller yaşıyorum. Eğer arıza ışığı falan yanarsa ben rahat edemem, kullanamam. 

Bir de İstanbul'da en çok çetinsay otogaz duyuyorum. Geçenlerde aradım, verdikleri bilgiler çok yanlıştı ve işin ehli olmadıklarını düşündüm. Sizin araç çok torklu, atiker yerine prins gibi bir şey öneririm dedi. Halbuki arabada tork falan yok. 

Pendik Abc otogaza gittim. Onlar araç hakkında ve işlerinde daha bilgililer gibi geldi. Atiker grand önerdi. Önermesinin sebebi de boxer motora daha uygun olmasından dedi. Gerekçe olarak da normal sistem enjektörler takınca iki sağ tarafa iki sol tarafa takılıyor ve aradaki mesafe uzuyor. Sonra başka yerde borularla birleşiyor. O mesafe uzun olunca güç kaybı biraz fazla oluyor. Ama atiker grand'ı motorun üst tarafına takabiliriz, mesafe daha az olacağı için güç kaybı daha az olur dedi.

Sizler ne düşünüyorsunuz?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Recidivist    187
Recidivist
23 dakika önce, ugurum_212 :

Hayırlı olsun. İzmir'de olsam sizin ustanıza gidip lpg taktırmak isterdim. İstanbul'da öğlen veriyor, akşam olmadan alıyorsun. Önceki 6 silindirli aracımda öyle olmuştu. Öğlen verdim, akşam iş çıkışı aldım. Usta yönünden şanslısınız gerçekten.

Lpg taktırınca arıza lambası falan yakıyor mu? Ben de imprezaya taktırsam mı taktırmasam mı diye düşünüyorum, git geller yaşıyorum. Eğer arıza ışığı falan yanarsa ben rahat edemem, kullanamam. 

Bir de İstanbul'da en çok çetinsay otogaz duyuyorum. Geçenlerde aradım, verdikleri bilgiler çok yanlıştı ve işin ehli olmadıklarını düşündüm. Sizin araç çok torklu, atiker yerine prins gibi bir şey öneririm dedi. Halbuki arabada tork falan yok. 

Pendik Abc otogaza gittim. Onlar araç hakkında ve işlerinde daha bilgililer gibi geldi. Atiker grand önerdi. Önermesinin sebebi de boxer motora daha uygun olmasından dedi. Gerekçe olarak da normal sistem enjektörler takınca iki sağ tarafa iki sol tarafa takılıyor ve aradaki mesafe uzuyor. Sonra başka yerde borularla birleşiyor. O mesafe uzun olunca güç kaybı biraz fazla oluyor. Ama atiker grand'ı motorun üst tarafına takabiliriz, mesafe daha az olacağı için güç kaybı daha az olur dedi.

Sizler ne düşünüyorsunuz?

Merhaba,

Benim aracımda da Atiker Gold var. İzmir Tufan Otogaz'da taktırdım, yaklaşık 40'tan fazla Subaru'ya LPG uygulamışlar çünkü Auto Garage Kemal Usta'nın karşı komşusu firma;D

Ben yaklaşık Ağustos sonundan beri kullanıyorum, kesinlikle çekişte en ufak bir düşme vs yok. Son gidişimde benzin pompası koruma rölesi de taktırdım, bu parça pompa arızalarını önlüyormuş, bizim pompa fiyatları malum...

Kit olarak kesinlikle Atiker Gold öneririm, alttaki montaj fotoğraflarından göreceğiniz üzere enjektörler ikili ve ustanın söylediği çekiş düşmesi vs kesinlikle yok. Yani size şöyle söyleyim, bu kit tam bizim motorlar için, önemli olan takan ustanın becerisi ve tecrübesiO0 Kendi montaj fotoğraflarımın olduğu konuyu ekliyorum:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
karayilanozgur    17
karayilanozgur

selamlar Herkese ben de atiker Gold Taktırdım biraz yakıtımdan şikayetciyim :) dolayısı ile de Cetinsay da benden şikayetci 

malum litre fiyatları cok fazla değişiyor bu yüzden lt olarak ne yaktığımız önemli benim 15-16 lt / 100 km arasında gidiyor doğal mıdır ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
erolkan    263
erolkan
selamlar Herkese ben de atiker Gold Taktırdım biraz yakıtımdan şikayetciyim [emoji4] dolayısı ile de Cetinsay da benden şikayetci 
malum litre fiyatları cok fazla değişiyor bu yüzden lt olarak ne yaktığımız önemli benim 15-16 lt / 100 km arasında gidiyor doğal mıdır ?

Araç Forestersa bence normal sayılabilir. Ben Forester la benzinde 11-12 lt arası dolaşıyorum. Belki sizinki biraz daha ince ayarlar 14 lt seviyelerine çekilebilir,tabi bunu söylerken aracınızın bakımlarının zamanında yapıldıgını düşünerekten yazıyorum. Yoksa buji veya ateşleme sisteminde sıkıntı varsa lpg de bunu daha çok hissedersiniz..

Sony Xperia Z5

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
karayilanozgur    17
karayilanozgur

selamlar araç legacy 2.0 atmosferik zaten sistemler aynı :)

gidiş çekiş sistem arızası veya motor tepkileri açısından herhangi bir sorunum yok aslında belki de biraz daha ince bir ayar düzenlemesi yapılması gerekiyor. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Recidivist    187
Recidivist
7 saat önce, karayilanozgur :

selamlar Herkese ben de atiker Gold Taktırdım biraz yakıtımdan şikayetciyim :) dolayısı ile de Cetinsay da benden şikayetci 

Merhaba,

Az önce LPG aldım, 100 km'de 11 lt yakmış. (Net olarak 11,02 lt)

Bu kullanım şehir içi/ş.dışı ultra karışık kullanımdır;D (Yani 1.vites dur/kalk da var, çevreyolunda 140-150 gitme de) Kemal Usta'nın kendi Forester'ında aldığında Zavoli varmış, çok yakmasından muzdarip. Komşusunda Atiker Gold taktıranlar rakamları verince üzülüyor :) Sizin sanırım biraz fazla yakıyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
karayilanozgur    17
karayilanozgur

sanırım artık Cetinsay değil de başka bir yerde ayarlarını ve montajını kontrol ettireceğim. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Recidivist    187
Recidivist
15 saat önce, karayilanozgur :

sanırım artık Cetinsay değil de başka bir yerde ayarlarını ve montajını kontrol ettireceğim. 

Bence de başka bir ustanın daha görmesinde fayda var. Şunu da unutmayın gösterdiğiniz kişi başkasının işi olduğu için çok büyük ihtimalle bol keseden sallayacaktır, ama dedikleri mantık çerçevesinde düzelttirme yapmanızda fayda var derim. Çünkü 2.0 atmosferiklerle 1,5'ler çok benzer rakamları yakıyor normalde, burada neredeyse %50 farktan bahsediyoruz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
akgenç    5
akgenç
06.12.2016 at 09:35, karayilanozgur :

Merhaba. 

Geçtiğimiz kurban bayramında Maltepe Emre mühendislik de Atiker gold taktırdım lpg montajından itibaren yaklaşık 9000km. yol yaptım bunun yaklaşık 4500km. si uzun yol kalanı gün içinde Bakırköy, Merter, Kağıthane, Mecidiyeköy, Üsküdar, Ümraniye semtleri kullanılan sıkışık trafiğe dair fikir olsun diye yazdım.

Bu süreçde maşşallah hiçbir sıkıntı çıkarmadı sadece birkere saçma sapan biryerden yakıt aldığımda motor lambası yandı birsüre sonra söndü dahada birşey yok, sizin yakıt ortalaması bana biraz yüksek geldi ben sıkışık trafikde bile 13lt. üstünü hiç görmedim ortalama 11-12lt. son bir aydır soğuklardan olsa gerek 13lt. yakıyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
karayilanozgur    17
karayilanozgur

selamlar 

benim 15 lt nin altına düşmedi hiç başka bir yerden ayarlarını vs yaptırmak istiyorum ama halen bir boşluk bulamadım :(

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İrfan ÖZKAN    276
İrfan ÖZKAN

istanbul içinde hava sıcaklıkları bağlı olarak 10-18 litre arasında iseniz normal kabul edebilirsiniz.

SM-G800H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
karayilanozgur    17
karayilanozgur

benzinde 12-13 arası şu anda o yüzden 15 normal gibi geliyo bana da 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İrfan ÖZKAN    276
İrfan ÖZKAN

lpg tüketimi benzinden bir tık fazla oluyor zaten

SM-G800H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
nitro37    0
nitro37
yanıtlandı (düzenlendi)

Benim gibi benzinde binenler ne yapsin. Sabah Kontagi cevirdim motor isindi gitti 5 tl.

Yola ciktim, trafikte rampada 1,5km dur kalk yaptim yine gitti 5 tl

Aksam ise gaza basmadan eve gelerek amorti ediyorum 

nitro37 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
karayilanozgur    17
karayilanozgur

bu fiyatlara bizim gibi tutkulu araclara binmek sıkıntı :)

lpg de ist de oldu 2.80 artık başka bir çalışma prensibi lazım 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
çaylak    3
çaylak

slm bende forester activa 2,0 le istanbuldan avrupa yakasından kdz ereğli 310 km yaptım şehir girişi opet den lpg depoyu fulledim yolda bir kere daha fullemiştim  toplamda 100 tl ödedim üzerindeki sistem atiker gold  

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
iasarkaya    4
iasarkaya

henüz lpg ye geçemedim,bu soğuklarda şehir içi trafikte 15lt yakıyor,lpg ustasının dediğine göre benzinden 2 litre fazla lpg yakıt sarfiyatı oluyormuş

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş