Jump to content
Recidivist

Subaru Boxer Motorları Aşırı Yağ Tüketimi Nedeniyle ABD'de Dava Edildi

Recommended Posts

haqans52    10
haqans52

Hayırlısıyla forester2.5 sahibi oldum.benden önceki sahibi 10w60 kullanıyormuş.yallaşık 6000km önce yağını değiştirmiş.ben kontrol için bakdım yağ durumu iyi.seviyede iy.ama ben daha önceki arabamda motul 300v serisi kullanıyordum.ve çok memnundum.fakat bu serinin 10w60 ı yok.10-40var.ve bunuda turbo şarjlı arabalara tavsiye ediyor kendi sitesinde.yağı buna çevirmeyi düşünüyorum.ama yazılanları okuyunca insanın kafası karışıyor.bende daha önce lancer 1.8 vardı.kaputunu açıpda yağ kontrolü  yapmadım desem yeridir.300v 5-30 koyuyordum.ne hararet ne eksiltme olmazdı.motor inanılmaz sesiz çalışırdı.300v 10-40 kullansam mı daha doğru olur.yok sen 10-60 dan devam etmi dersiniz.yağ kötü ve kalitesiz ve yetersizse metal aksamlarda zamanla aynısı oluyor.

Diyarbakır'ın  yaz sıcaklarında bile 300v 5-30 gram yağ eksiktmemişken acaba bunu koysam mı diyede düşünüyorum.sıbarunun yenisi olduğum içinde siz bilenlerden fikirler almak istiyorum

Edited by haqans52

Subim    411
Subim
49 dakika önce, haqans52 :

Hayırlısıyla forester2.5 sahibi oldum.benden önceki sahibi 10w60 kullanıyormuş.yallaşık 6000km önce yağını değiştirmiş.ben kontrol için bakdım yağ durumu iyi.seviyede iy.ama ben daha önceki arabamda motul 300v serisi kullanıyordum.ve çok memnundum.fakat bu serinin 10w60 ı yok.10-40var.ve bunuda turbo şarjlı arabalara tavsiye ediyor kendi sitesinde.yağı buna çevirmeyi düşünüyorum.ama yazılanları okuyunca insanın kafası karışıyor.bende daha önce lancer 1.8 vardı.kaputunu açıpda yağ kontrolü  yapmadım desem yeridir.300v 5-30 koyuyordum.ne hararet ne eksiltme olmazdı.motor inanılmaz sesiz çalışırdı.300v 10-40 kullansam mı daha doğru olur.yok sen 10-60 dan devam etmi dersiniz.yağ kötü ve kalitesiz ve yetersizse metal aksamlarda zamanla aynısı oluyor.

Diyarbakır'ın  yaz sıcaklarında bile 300v 5-30 gram yağ eksiktmemişken acaba bunu koysam mı diyede düşünüyorum.sıbarunun yenisi olduğum içinde siz bilenlerden fikirler almak istiyorum

10w60 devam. Hele Diyarbakırda kullanacaksan yaz kış 10w60 kullan. Urfada out temp 52 yazarken aracı kullandıktan sonra sıcakken yağ çubuğunu çektim, yağ neredeyse çubukta durmuyordu. Ama yinede su gibi değildi. Bir hafta kadar sonra Adıyamanda abimin camrysinde 10w40 var, sıcaklık 45 derece civarı iken sıcakken onunkine baktım, yağ su gibiydi. Bunu niye denedim biliyormusun, birkaç ay öncesinde camryde abim bir saat kadar bastıktan sonra piston kolu kırıldı, motor yapıldı ona rağmen usta 10w40 koymuş. Gittim onada 10w60 koydum.

haqans52    10
haqans52

şimdi bursadayım.birsüre bursada ikamet edecem gibi.10w60 da en kaqliteli tam sentetik hangisi

Subim    411
Subim
2 saat önce, haqans52 :

şimdi bursadayım.birsüre bursada ikamet edecem gibi.10w60 da en kaqliteli tam sentetik hangisi

Ben shell helix ultra 10w60 full syntetic olanı kullanıyorum. mobil 1 10w60 full syntetic de fena değil. mobil 1 sanki daha fazla partikül içeriyor gibi. soğukken çalışması biraz sesli oluyor onun dışında aynılar. Bursa sıcak bir yer 10w60 dan şaşmayın derim, en kötü motor soğukken çok ses oluyor, sert çalışıyor dersen 5w50 kullan. Birde benimde yaptığım bir tavsiyem var, aracı her çalıştırdığında yerinde biraz ısınmasına müsaade et. En azından ibre Cold konumundan bir tık yükselsin. Motorun çok uzun ömürlü olur.

BlackSpy    5
BlackSpy

Herkese selamlar konuyu hortlatiyorum galiba 1000 km de 0.6 lt 10w60 yağ eksiltme oluyor impreza 1.6i kullanış devir 5-6 bin arasi agresif 1-2-3 vites arasi oynuyorum sakin kullanım yapamıyorum elim vitese gitmek istemiyor ayağım debriyaji görmüyor bile 2-3bin devirde bilmiyorum nasıl kullaniyorsunuz :) yağ o zaman ne durumda olur tahmin ediyorum az çok eksiltme yapmayacaktir.bu arada 5-30 koyup segman aralarini kontrol ettim duman olayi araçta mevcut değil saat gibi çalışıyor maşallah :)

Erçay    2,555
Erçay

İlk çalıştırmada veya yukteyken mavi duman atma var mı peki? Subab lastiklerinden yanma odasına sızıntı olabilir. 1k da 0.6 litre çok. 

BlackSpy    5
BlackSpy
6 saat önce, Erçay :

İlk çalıştırmada veya yukteyken mavi duman atma var mı peki? Subab lastiklerinden yanma odasına sızıntı olabilir. 1k da 0.6 litre çok. 

Yok hocam hiç duman atma yok bir kere değil 5-6 kere arkadaşlar arkada takip etti hep 

Erçay    2,555
Erçay
2 saat önce, BlackSpy :

Yok hocam hiç duman atma yok bir kere değil 5-6 kere arkadaşlar arkada takip etti hep 

Duman atmayı her koşulda denemeniz lazım, yüksek devirde, yokuş yukarı Yokuş assagi, ilk marşta vs. Bu yağ ya yanma odasına inip yanıyor, ya da bir yerden kaçırıyor kulbutor conta gibi, eksilmenin kaynağını bulmanız lazım. Subab lastikleri mi, sekman mi conta mi yoksa x bir yerden kaçak mi 

Subim    411
Subim

O kadar yüksek devir kullanırken özellikle turbolu motorlarda yağ yakma durumu bir miktar daha artıyor ama senin dediğin miktar çok fazla. Bakman gereken yerleri Erçay söylemiş, onu dinle O0