Jump to content
İlhan

Performans Hava Filtresi Nedir? Gücü Nasıl Yükseltir?

Tavsiye Edilen Mesajlar

RSBurak    518
RSBurak

Subarularda açık hava filtresinin maf sensörünü bozduğunu hatırlatalım. Birde açık hava filtresi sıcak hava biriken bir konumda olursa gücü düşürür. Kutu içi performans filtreler daha sağlıklı olur Subaru'da

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
34_Srkn_61    354
34_Srkn_61

@İlhan abi bilgiler için teşekkürler faydalı bir paylaşım oldu.

Eğer Subaru için ses amaçlı bir girişim olucaksa hava filtresi değil. Vazgeçilmez bir Hks egzoz olucaktır. Ebatı kullanıcıya bağlı [emoji4]

Sent from my iPhone using Tapatalk

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Guest Cherkess   
Guest Cherkess

Açık hava filtresi deneyimimin sonucu oldukça pozitif olmasına rağmen bu sistem benzin/LPG li olan araçlarda fiyasko ile sonuçlanır. Elektronik gaz kelebeği olmayan araçlarda sıkıntı olacağını sanmıyorum. 2008 imprezada yakıtı hiç 10 litreli rakamlarda görmemiştim. 9.2 gibi rakamlar vardı. Ama benzinde rölanti dalgalanması yapıyor LPG de ise oldukça uyumluydu. Alt devirler canlanmıştı. Yakıt düşmüştü. Ses de çok güzeldi.

Teşekkürler İlhan abi.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
murat1903    404
murat1903

7 farklı marka deneyen biri olarak üstelik turbolu bir araçta açık hava filitresini önermem en iyi kitler tabikide havafilitresi performanstır ancak araca göre çok gereksiz olabiliyor

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Can Alp ZEĞEREK    54
Can Alp ZEĞEREK

Çok güzel bir paylaşım. Teşekkür ederim. Atmosterik araçlarıma performans kutu içi hava filtresi taksak sorun teşkil etmeyecek gibi yanlış anlamadıysam

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    2.086
Erçay

Sorun teşkil eder, kutu içi ile açık hava filtresi arasında ses izolasyon farkı var. Kutu içi olan performans hava filtresi daha sessiz çalışır fakat toz tutma özelliği açık filtre ile aynidir yani kagit filtreden daha zayiftir. Açık filtreye göre de daha az hava çekeceği için performans artışı nispeten düşük olacaktır. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Guest Cherkess   
Guest Cherkess

Erçay performans filtreler toz tutmaz diye bir şey yok. Kalitesine göre normal filtreden bile daha iyi toz tutar. 20 liralık açık filtre ile 350 liralık filtre aynı olmamalı kanımca. Biri şekilden ibarettir eminim. Hks Apeksi K&N gibi iyi markalar var onlar kullanılırsa çok sıkıntı olacağını sanmıyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
SafaSahbaz    8
SafaSahbaz

5 Aydır 2006 2.0 165 HP Legacyimde  K&N kutu içi filtre kullanıyorum. Km'ye göre temizlenmesi öneriliyor.Ben 2 ayda bir temizliyorum.

Fark varmı derseniz ilk taktıgımda farkını yaşadım diyebilirim.
Araç daha rahat devirlenmeye başladı.
Ses olarak %5 daha fazla ses geliyor.
Özellikle 50-60 km hızlarda giderken gaza bastıgınız zaman havanın sesini duyabiliyorsunuz sadece dikkat ettiğinizde ıslık gibi çok az bir ses duyuyorsunuz.

Daha çok ses isterseniz nerdeyse çoğu marka model araçta bulunan bir kutu var.
Bu kutu  hava filtre kutusunun altında bulunuyor.
Amacı sesi kesmek dışarıdan gelen hava ilk önce o kutuya giriyor ordan hava filtresine geçiyor. Bu kutunun adı internetten bakabilirsiniz intake resonator
Söküldüğü taktirde rahatlıkla farkedeceğiniz bir ses duyabiliyorsunuz.Ben söktüm sesi hoşuma gidiyor.
K&N hava filtereleri yağlı filtre oldugu için bazı yerlerde bu yağ maf sensörüne ulaşıp maf sensörünü bozdugu söyleniyor.
Ancak bu yanlış K&N hava filtrelerini temizledikten sonra kendi yağını sıkmak gerekiyor.Sıkıntı ise burda başlıyor.Yanlış bilgiye sahip kullanıcılar yağı filtrenin iki tarafınada sıkıyor.Bu yuzden sensöre yağ gidiyor.Yapılması gereken havanın giriş yaptıgı filtrenin dışarda kalan yüzüne yağ sıkılması gerekiyor.Bu şekilde yapıldıgı sürece herhangi bir sorun teşkil etmiyor.

Açık hava filtrelerinde bazı filtreler yıkanabilirken bazıları kullan at şeklinde 
Filtreyi temizlerken sadece dış yüzeyden su ile temizlemek gerekiyor.İçerden su tutuldugu taktirde sıkıntı başlıyor.Filtrenin yapısı daha çabuk bozuluyor ve iç kısmın kuruması daha uzun sürüyor.Kurudugu varsayılıp filtre tekrar takıldıgında içerdeki su sensöre gidiyor ve sensör bozuluyor.Bazılarıda sadece basınclı hava tutup temizliyor.Bu zaten başlı başına yanlış filtrenin yapısını bozuyor.Daha sonra sensor ve kelebek sıkıntıları başlıyor.

Herşeyi kitabına göre yaptıgımız sürece bir sıkıntı yaşanmıyor :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
lokomotif    51
lokomotif

1.5 impreza  için bu K&N kutu içi filtresini bulabilir miyim satan yer biliyor musunuz ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan    761
İlhan
18 dakika önce, lokomotif :

1.5 impreza  için bu K&N kutu içi filtresini bulabilir miyim satan yer biliyor musunuz ?

Mazda CX-5'i olan bir arkadaşım bağlantısını paylaşacağım yerden satın almıştı hava filtresini.

http://www.hotrodgaragecafe.com.tr/kategori/19/k-n-filtre-otomobil-grubu

Ürün uyumluluğunu da bu siteden kontrol edebilir yada sipariş verebilirsiniz.

http://www.knfilters.com/

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
lokomotif    51
lokomotif

Teşekkürler İlhan abi ne dersin 1.5 nefes alır mı biraz ?  Bu arada stinkeye için 33-2304 numaralı filtre uyumlu oluyormuş

lokomotif tarafından düzenlendi
ekleme

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan    761
İlhan
36 dakika önce, lokomotif :

Teşekkürler İlhan abi ne dersin 1.5 nefes alır mı biraz ?  Bu arada stinkeye için 33-2304 numaralı filtre uyumlu oluyormuş

Bu konuda bence bire bir kullanıcıların yorumları çok önemli. Örneğin @Cherkess arkadaşımız yukarıda İmpreza için örnek vermiş.

05.09.2016 at 11:28, Cherkess :

Açık hava filtresi deneyimimin sonucu oldukça pozitif olmasına rağmen bu sistem benzin/LPG li olan araçlarda fiyasko ile sonuçlanır. Ama elektronik gaz kelebeği olmayan araçlarda sıkıntı olacağını sanmıyorum. Ama 2008 imprezada yakıtı hiç 10 litreli rakamlarda görmemiştim. 9.2 gibi rakamlar vardı. Ama benzinde rölanti dalgalanması yapıyor LPG de ise oldukça uyumluydu. Alt devirler canlanmıştı. Yakıt düşmüştü. Ses de çok güzeldi.

Teşekkürler İlhan abi.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
lokomotif    51
lokomotif

@Cherkess abinin tecrübesi tamamiyle açık filtreydi bunun kutu içi oluşu belki problem çıkarmayabilir. bu K&N 33-2304 nerdeyse tüm subarulara uyuyor geniş bir skalası var. bu yuzden alıp denedikten sonra elde kalma ihtimali pek yok.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    2.086
Erçay

Açık hava filtresi ( ucuz mal Vs Kalite mal) ile orjinal hava filtresi dyno karşılaştırması, kabin için hava filtresi ve orjinal hava filtresi dyno karşılaştırması. Liberty RS içerir :)) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
murat1903    404
murat1903

dünyada havva filtresi performans için kullanılır bizde sesi için araba 1.6 80 hp ama açık hava filtresi var :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Aydın Gündüz    42
Aydın Gündüz

K&N aldım,  bakalım takıp sonuçları göreceğiz 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Aydın Gündüz    42
Aydın Gündüz
07.09.2018 at 17:20, Aydın Gündüz :

K&N aldım,  bakalım takıp sonuçları göreceğiz 

montajı akşam yaptım, gayet kolay, sıfır olduğu için sadece hava girişi olan yönünü spreyi ile yağlayıp monte ettim, standart hava filtresini söküp takarken kutuyu biraz zorlamak gerekiyorken, K&N daha kolay monte edilebiliyor,  ilk yarım saat çalıştırmamak tavsiye edildiği için sabah uzun yola çıktım, ilk 1000 km tecrübem; motor sesinde belirgin bir değişme yok, düşük hızda ve motor yükteyken ses farı hissediliyor, kesinlikle rahatsız edici değil,

uzunyol otoban kullanımında yakıt tüketimi değişmedi, genel kullanım itibariyle 3bin deviri fazla geçmiyorum,

şehiriçi ölçümünü henüz yapmadım

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
subarutayfun    7
subarutayfun

O kadar güzel anlatmışsınız ki. Sıfır bilgi ile geldim her şeyi öğrenerek çıkıyorum :D İlk temizlememde tökezlesem bile 2. ve 3. yapışlarımda çok rahat edeceğim artık. Teşekkürler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş