Jump to content
Cemal

Şarj dinamosu arızası

Recommended Posts

Cemal    0
Cemal

Merhaba arkadaşlar,

Aracımın şarj dinamosu yüzünden motor arıza ışığı yanıyor. Yan sanayi bir dinamoymuş ve 2 kablosu bağlı, 3.yü bağlayınca voltaj 14 ten 12 ye düşüyor.

Yenisi için bir servis 1000 tl, diğeri 2000 tl fiyat verdi. Elektrikçi bir arkadaş ise ölçtü ve böyle bin ya da çok istiyorsan 350 tl ye konjektör değişimi yaparız diyor.

Arıza ışığıyla barışık bir şekilde binmeye devam mı etmeliyim?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler

emre-sti    568
emre-sti

@cherkess ve Halil abi bi baksın buraya

Guest Cherkess   
Guest Cherkess

Konjektör her zaman çözüm olmuyor. Lambayı ve ya bendeki gibi R Diff ve arıza lambalarını aynı anda yakabiliyor. Başka bir arkadaş ise konjektör değişimiyle sorun yaşamadan biniyor şu anda.
Ben değiştirdim. Eskisi duruyor istersen göndereyim 100/200 km sonra yakmazsa kullanmaya devam et. Yoksa orijinal konjektör sadece 560 TL ve bulmak mümkün değil. En son Konya Ceylan da vardı çok kısa sürede satıldı. Arıza lambası yanacak ama pc ye bağlayınca hiç hata göremeyeceksin şu anki durumla. 350 TL de çok fazla istemişler fiyatı o kadar değil konjektörün. Boşa masraf yapma.

Cemal    0
Cemal

Konjektör değişimi yapıldı, Cherkess in yardımıyla sorunu çözdük. Teşekkürler

Aynı sıkıntıyı yaşayan arkadaşlar Alman malı bir konjektör varmış, bu bizim forester larla uyumlu.

Diğer Çin vs. konjektörler uyum sağlamıyor, bilginiz olsun.

ameyt    241
ameyt

Ben bu konuyu görmedim bile, neyse ki çözülmüş. Ben de aynı arızayı almıştım ertesi gün çözüldü direk derdim. Geçmiş olsun size de.

Halil birol    0
Halil birol

Konuyu yeni gördüm arkadaşlar gerçi özgür usta halletmiş bile:) kısaca özet geçeyim bende aynı sorun olduğunda mobiletron marka konjektör taktırdım.Voltaj ölçümünde 14-14.1 gibi istenilen değerleri veriyor ancak arıza lambası benim aracımda sönmemişti.Ben o şekilde kullanmak istemediğimden orjinal çıkmasıyla komple değiştirmiştim.Hatta çıkan parça duruyor:) Bu arada 1000 tl lik fiyat muhtemelen yan sanayi içindir.Orjinal parça 2000 tl nin üzerinde diye hatırlıyorum.Sorun çözülmüş ama aynı sıkıntıyı yaşayanlar faydalanabilir.

Judas16    38
Judas16

Arkadaşlar ben 5-6 araçta değiştirdiğim için konuyu biliyorum.

Öncelikle konjektörle şaka olmaz.Düşük şarj yolda bırakır akü dayandığı kadar gider,yüksek şarj bütün beyinleri yakar (2 arkadaşımda yaşadık anlık yüksek şarj ne kadar beyin varsa yaktı,gösterge bir anda arıza lambalarıyla doldu).Benim 91 legacy de de birden silecekler ve sinyaller çalışmaya başladı.Onda elektronik beyinler olmadığı için bu şekilde ortaya çıktı ve yolda kaldı.Beyinlerle ilgili Çıkan faturayı hayal edebilirsiniz sanırım. O yüzden idare edelim yoluna asla gitmeyin.

Konjektör fiyatları 50-100 TL arası değişiyor.Bazı modellerden farklı konjektörler çıkıyor,en doğrusu numune parça ile bakmak.Elektrikçilerde 100-150 TL arası işçilik ücretleri istiyorlar haklı olarak.Yani 250 civarıdır montaj ve konjektör değişimi.Çıkma şarj dinamolarınada 1000-1500 arası fiyatlar istiyorlar.Değiştirmek her zaman doğru ve ucuza geliyor.

Başına gelecek arkadaşları bilgilendirmek istedim...

turanslm05    4
turanslm05

arkadaşlar merhabalar 2009 legacy dizel aracımın ekranında steer-ing lambası yanıyor ve direksiyon aşırı derecede sert aracı stop edep tekrar çalıştırmadan önce direksiyonu sağa sola hareket ettirdikten sonra çalıştırdığımda yazı sönüyor ve direksiyon normale dönüyor konu ile ilgili yardımcı olabilirseniz sevinirim.

(bir kaç özel servis şarj dinamosundan olabileceğini söyledi o nedenle buraya yazdım ) NOT: direksiyon sistemim elektrikli

10ur    2
10ur
22.09.2016 at 14:42, Cemal :

Konjektör değişimi yapıldı, Cherkess in yardımıyla sorunu çözdük. Teşekkürler

Aynı sıkıntıyı yaşayan arkadaşlar Alman malı bir konjektör varmış, bu bizim forester larla uyumlu.

Diğer Çin vs. konjektörler uyum sağlamıyor, bilginiz olsun.

Aynı sorunu yaşıyorum ve uyumlu parça bulamadım o alman markası nedir acaba.