Jump to content
Dkn

Subaru Forester Arka Bardak Tutucu Tamiri (Cup Holder Repair)

Tavsiye Edilen Mesajlar

Dkn    199
Dkn

Merhaba arkadaşlar.

Bizim araçlardaki meşhur arka bardak tutucuları biliyorsunuz. Çoğu Forester'da olduğu gibi benim araçtaki de kırıktı. Kapağı açınca mekanizma çalışmıyordu, kapatırken de, menteşeler yerinde olmadığı için düzgün bir şekilde kapanmıyordu. Yenisini alıp takayım diye araştırdım ama, alt tarafı el kadar plastik için üç haneli rakamlar telaffuz ediyorlar. Koşarak uzaklaştım hâliyle.

Bugün işten gelince şunu bir söküp bakayım, yapabilirsem yaparım diye söktüm. Nasıl olsa kırık, kaybedecek birşey yok. En azından ilerde aynı sıkıntıyla karşılaşan arkadaşlar için kılavuz olur.

Sökme işlemi gayet basit. Bardak tutucu açıkken, ara boşluklardan kredi kartı ya da trim sökmeye yarayan plastik aletler yardımıyla çıkarıyorsunuz. Önce alt kısım çıkıyor.

Hava karanlık olduğu için ve iki elimle aleti sökmeye çalışırken fotoğraf çekemeyeceğim için bu aşamayı fotoğraflayamadım. Ama internette buldum. 

Aynen böyle söküyoruz:

4.jpg

Evet, bardak tutucumuzu yerinden çıkardık, getirdik tezgaha.

o3ZGOk.jpg

ZkVv9Z.jpg

g8AdvO.jpg

Mekanizmanın çalışmayan kısmı, resimde kırmızıyla işaretlediğim menteşe. Bu iki noktanın ortasında dıştaki parçaya bağlı minik bir plastik mil olması lazım. Kırılmış, dolayısıyla menteşe bir arada durmuyor.

Pko819.jpg

Hazır sökmüşken, dışarı açılan bardak tutucuları da söküp wd-40 ile temizledim.

İlk önce yay şeklindeki rayda gidip gelen çıkıntıyı, raydan kurtarıyoruz. Fazla güç uygulamaya gerek yok, bir tarafı yukarı doğru kaldırıp hafifçe esneterek çıkarıyoruz.

8ZbqrW.jpg

D2RzAm.jpg

m6zODZ.jpg

D2Rzvl.jpg

Temizleme işlemi bittikten sonra, çıkardığım kısmı aynı şekilde yerine yerleştirdim.

Menteşenin kırılan kısmına takmak için şöyle iki vida buldum. Yukarıda kırmızı yuvarlak içine aldığım yere tam oturacak ya da hafif büyük olacak şekilde herhangi iki vida olabilir. Önemli olan nokta şu, vidalar fazla uzun olmayacak, yoksa iç kısıma geçtiği için kapanmıyor. Takım çantasındaki vidalardan 4-5 farklı vida denedim, en uygunu bunlardı.

Vidaların başları biraz büyük gibi duruyor, farkındayım. Ama bardak tutucunun dış çerçevesinin iç tarafı boş olduğu için bu vidaların başları herhangi bir yeri zorlamayacak. Onun için önemli değil.

bD2qWn.jpg

Bu vidaları yerine yerleştirip mekanizmayı test ettim. Gayet düzgün çalışıyor.

A7q4BX.jpg

Tamir işlemi bitti. Yerine yerleştirirken, ilk önce üst tarafı yerine oturtup alt kısmı şakırt diye yerine oturtuyoruz.

Bu da deneme videosu:

http://dai.ly/x3v74rx

Dkn tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Cihan    232
Cihan

@Dkn eline sağlık O0 benimde derdime derman olacak sanırım ::)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ferhat23    429
Ferhat23

Elinize sağlık, oldukça açıklayıcı ve faydalı bir paylaşım. Önemli bir problemi çözmüşsünüz :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Dkn    199
Dkn
32 dakika önce, Cihan :

@Dkn eline sağlık O0 benimde derdime derman olacak sanırım ::)

14 dakika önce, Ferhat23 :

Elinize sağlık, oldukça açıklayıcı ve faydalı bir paylaşım. Önemli bir problemi çözmüşsünüz :)

Teşekkürler @Ferhat23 hocam.

Umarım sizin de işinize yarar @Cihan hocam. Zira 130+kdv benim gözümde büyük para. Daha doğrusu böyle basit bir plastik parça için fahiş bir fiyat. İki vidayla çözülebilecek birşey sonuçta.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Guest Cherkess   
Guest Cherkess

Faydalı bir işlem olmuş elinize sağlık.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
muhammedbozkurt    22
muhammedbozkurt

O0

Yararlı bir paylaşım olmuş, elinize sağlık, benim aracınkini açılmasın diye kenarlarını silikonlamış benden önceki sahibi, bi el atayım bari :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
nitro37    0
nitro37

19 saat önce, Dkn :
19 saat önce, Dkn :

Teşekkürler @Ferhat23 hocam.

Umarım sizin de işinize yarar @Cihan hocam. Zira 130+kdv benim gözümde büyük para. Daha doğrusu böyle basit bir plastik parça için fahiş bir fiyat. İki vidayla çözülebilecek birşey sonuçta.

Benim hiç aklıma gelmemişti orda ne olduğu küllük vs var sanıyordum  :)) şimdi sen paylaşınca bakayım dedim benimkide yapıştırılmış açılmıyor;D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Metin Durgut    105
Metin Durgut

neyse ki benim aracımdaki sağlam yoksa size yaptıracaktım [emoji23][emoji23][emoji23]

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ameyt    240
ameyt

hiç açmıyorum o bardaklığı kırılmasın diye :) Arada arkada oturanlar inerken binerken çıt çıt çarpma sesi duyuyorum bi bakıyorum bardaklık açık millet ayağını falan çarpıyor :) Herhalde millet bilmediği araba olunca sağını solunu kurcalamak için açıyor arkada otururken :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Dkn    199
Dkn
yanıtlandı (düzenlendi)
7 saat önce, Metin Durgut :

neyse ki benim aracımdaki sağlam yoksa size yaptıracaktım emoji23.pngemoji23.pngemoji23.png

Metin abi kırılırsa gönder bana, hallederim :D

1 saat önce, Erçay :

Eline sağlık @Dkn boş oturma çalış böyle :)

Eeee, abi boşuna ar-ge'ye başvuru yapmadık yani. Sonuçta teknoloji geliştirme bölgesinde istihdam ediliyorum :D

48 dakika önce, ameyt :

hiç açmıyorum o bardaklığı kırılmasın diye :) Arada arkada oturanlar inerken binerken çıt çıt çarpma sesi duyuyorum bi bakıyorum bardaklık açık millet ayağını falan çarpıyor :) Herhalde millet bilmediği araba olunca sağını solunu kurcalamak için açıyor arkada otururken :)

Valla ne yalan söyleyim, kaç sene önce arkadaşın forester'a bindiğimde bende kurcalamıştım biraz. Aaa ne güzel düşünmüşler la adamlar diye aklımdan geçirmiştim o zamanları :) 

Dkn tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Serhat    110
Serhat

Görmemiş olanlar için bilgi olarak vereyim. Adamlar teyp altı gözü için Bu linkteki ürünü yapmışlar. Bir arkadaşıma aldık. Fiyatının malı, iş görüyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Serhat    110
Serhat
42 dakika önce, Erçay :

Serhat abi 10 numara ürün de bana yaramıyor :)

Sende double din var sanırım. Biz arkadaşın megane 2 si için aldık. Dediğim gibi ahım şahım bir şey değil ama iş görüyor. Ben benimkine düşündüm ama orjinali iş görüyor nasılsa.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Metin Durgut    105
Metin Durgut
Valla ne yalan söyleyim, kaç sene önce arkadaşın forester'a bindiğimde bende kurcalamıştım biraz. Aaa ne güzel düşünmüşler la adamlar diye aklımdan geçirmiştim o zamanları [emoji4] 

allah razı olsun [emoji106]

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tourist    34
Tourist

Aynı yöntemle tamir ettim, sağolun 

Yoksa yenisini alacaktım

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Dkn    199
Dkn
21 saat önce, Tourist :

Aynı yöntemle tamir ettim, sağolun 

Yoksa yenisini alacaktım

Elinize sağlık. Burdan birilerinin işine yaraması sevindirici 8)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ferhat23    429
Ferhat23

Aklımızda bulunsun. Millet inip binerken hep açılıyor bizimki de. Forester'da arka diz mesafesi çok kötü olduğundan, sürekli ayak değiyor :tickedoff:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Deniss    59
Deniss

bende aynı şekilde tamir ettim sadece vida yerine 5 çelık çiviyi kesip kullandım çünkü vidaların dişlerı zamanlar malzemeyi hareket ettikce inceltip aşındıra bilir  diye düşündüm cıvıler yerınden cıkmasın dıye cıvının başına dokundurulan slıkon yeterlı oldu iç kısmada gres dokundum parmağımla gül gibi oldu :D cok başarılı bir paylaşım...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ahmet_zxc    33
ahmet_zxc

abi elinize sağlık,

benim arabada bu kısım gompile yok.

arkada olmaması pek umrumda değil de, önde olmaması her bişey yiyip içtiğim zaman sinirimi bozuyor. 

bu duruma bi çözüm öneriniz varmıdır.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş