Jump to content
İlhan

Otomobil Maliyeti, Benzinli - Dizel Karşılaştırmalı

Tavsiye Edilen Mesajlar

İlhan    761
İlhan

Merhaba değerli SubaruClubTR üyeleri,

MazdaClubTR forumunda bir abimizin emek verip hazırladığı bir excel maliyet programını sizlerle paylaşmak istiyorum. Aynı konuyu buraya direk kopyalıyorum. Abimiz konuyu mac pc den yazdığı için noktalamalı harfleri hoş görmenizi rica edeceğim.

Alacagim otomobil bana kac TL`ye mal olacak ? Benzinli mi Dizel mi almaliyim ? Seceneklerim arasindaki maliyet ve odeme farklari nelerdir ? diye sorup kim nereye itiyorsa ve siz oraya gidiyorsaniz artik gitmeyin. Cunku kokten cozum ekteki programdadir.

Kullanım şekli;

1) Sadece SARI ile isaretli kisimlari doldurabilirsiniz.

2) Arac modelini, yakit tipini, yakit lt fiyatini, katalog tuketim degerlerini ve buna gore gercek tuketim tolerans % degerlerini giriniz. ( Su anda excelde yazan toleranslar gercege yakindir, fakat farkli otomobiller icin bu toleranslar degisebilir. )

3) Sehir ici ve sehir disi kullanim km`lerinizi giriniz.

4) Aracinizi kullanmayi ongordugunuz vadeyi giriniz.

5) Daha asagida yillik periyodik bakim sayisini ve herbir bakim icin maliyeti giriniz.

6) Daha asagida pesin satinalma maliyeti ve vereceginiz pesinati giriniz.

7) Kredi alinacak miktar hesaplanmissa alacaginiz kredinin oranini, vadesini ve varsa dosya masrafini giriniz.

8 ) Daha asagida yillik ortalama ariza/bakim maliyetini giriniz.

VE, toplam maliyet hesaplanacak.

VE, nakit akisi kisminda 10 yila kadar ay ay ve yillik bazda maliyetlerinizi goreceksiniz.

Toplam 4 araca kadar ayni anda karsilastirma yapabilirsiniz.

Ben ornek olarak Mazda 3 Touring Dizel ile Mitsubishi Lancer Benzinli icin karsilastirma yapmistim. Iki arac donanim olarak birbirlerine cok cok yakin. Dolayisiyla benzinli mi dizel mi sorusuna iyi bir ornek olacaktir.

Boylece sagdan soldan duyuklariniza degil, matematige inanacaksiniz.

Kullanim Kosullari:

Dosyayi indiren pesinen asagidaki kosullari kabullemistir.

1) BU EXCEL CALISMASI TICARI BIR AMAC ICIN HAZIRLANMAMISTIR. KISILER, KURUMLAR VE SIRKETLER TARAFINDAN BU HALIYLE VEYA GELISTIRILEREK TICARI BIR AMACLA KULLANILAMAZ.

2) BU EXCEL CALISMASINI KISILER, KURUMLAR VE SIRKETLER BU HALIYLE VEYA GELISTIREREK PARA VEYA MENFAAT KARSILIGI FIKIR SATMAK AMACIYLA KULLANAMAZ.

Kaynak

Otomobil Maliyet Rev3.xls

ilhan tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
nitro37    0
nitro37

Güzel çalışma olmuş. Ben genelde dizel almayı planlayan arkadaşlara aynı modelin benzinli olanı  ile arasındaki fiyat farkını sorarım.Aradaki farkı benzinin litresine bölerim çıkan litreyi km ye çevirir ve arkadaşa derim ki sen bu aradaki farkla atıyorum 10000 km benzinde binebilirsin  bu km den daha fazla yaparım diyorsan al yoksa dizel için bu farkı vermeye değmez. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
byblacktimeee    30
byblacktimeee

Mantıklı güzel bir çalışma olmuş :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ferhat23    429
Ferhat23

Demek ki benzinli aracın yıllık ekstra maliyeti 1000 lira civarında ki o da kabaca ayda 100 lira eder. Eğer Subaru'nun dizelleri (ki hiç dizel Subaru kullanmadım) benzinliler kadar atak ve performanslı ise, boşu boşuna ayda fazladan 100 lira vermemek için dizel daha mantıklı seçenek olur. Ama eğer devir çevirme ve ivmelenme açısından benzinli araç daha iyiyse, örneğin ben o 100 lirayı direkt gözden çıkarırım >:D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
SequentiaL    807
SequentiaL
‎16‎.‎02‎.‎2016 at 11:43, nitro37 :

Güzel çalışma olmuş. Ben genelde dizel almayı planlayan arkadaşlara aynı modelin benzinli olanı  ile arasındaki fiyat farkını sorarım.Aradaki farkı benzinin litresine bölerim çıkan litreyi km ye çevirir ve arkadaşa derim ki sen bu aradaki farkla atıyorum 10000 km benzinde binebilirsin  bu km den daha fazla yaparım diyorsan al yoksa dizel için bu farkı vermeye değmez. 

Hesapta gözardı edilen şey yapılan kilometrede mazotlu aracın sıfır maliyet ile seyahat etmesidir. Dolayısıyla benzinli ve dizel araç arasındaki fiyat farkı, benzin ile mazot arasındaki litre birim sarfiyat farkına bölünerek hesap yapılmalı.

örnek; 5bin lira pahalı olan dizel bir aracın kendini amorti ettiği kilometre benzinli aracın kilometrede 0,5 tl dizelin 0,3 tl yaktığı varsayımı ile 5000tlnin aradaki fark olan 0,2 ye bölünmesiyle bulunan 25bin km olarak bulunur.

Ayrıca bütün yapılan hesaplamalarda paranın zaman değeri yok varsayılmakta. Bugün ödeyeceğiniz 1tl bir yıl sonra ödeyeceğiniz 1tlden daha değerlidir. Bu nedenle ilk satın alma maliyeti yüksek olan dizellerin gizli bir maliyeti daha ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla yukarıda hesaplanan 25bin km olan başabaş noktası biraz daha yukarı çıkmaktadır.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
quzman    30
quzman

Benim de kendi hazırladığım bir excel dosyam mevcut ve paylaşılan ile neredeyse paralel.

Güzel çalışma. Teşekkürler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
subarucaner    1
subarucaner

Şimdi benim sizlere bir sorum olacak. İçten yanmalı motorlar var. Dıştan yanmalı motorlar var. Bunların avantaj ve dezavantajlarını ben tam olarak bilmiyorum. Araştırdığımda bulduğum bir yazıda biraz bilgi verilmiş ama okuyunca kafam daha çok karışmadı değil... 

https://bilgihanem.com/icten-distan-yanmali-motor-nedir/

Sanırım içten yanmalı olanlar dizel oluyor, doğru mu acaba ;D Bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Remzi    0
Remzi
6 saat önce, subarucaner :

Şimdi benim sizlere bir sorum olacak. İçten yanmalı motorlar var. Dıştan yanmalı motorlar var. Bunların avantaj ve dezavantajlarını ben tam olarak bilmiyorum. Araştırdığımda bulduğum bir yazıda biraz bilgi verilmiş ama okuyunca kafam daha çok karışmadı değil... 

https://bilgihanem.com/icten-distan-yanmali-motor-nedir/

Sanırım içten yanmalı olanlar dizel oluyor, doğru mu acaba ;D Bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim...

Dizel de benzinli de içten yanmalı motor. Dıştan yanmalı motor farklı. Günümüzde otomobillerde kullanılmıyor. Eski teknoloji o. Yazıda da gayet anlaşılır anlatmış aslında.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş