Jump to content
İlhan

Akü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tavsiye Edilen Mesajlar

Ferhat23    429
Ferhat23

Tamam da yüksek amperli ve CCA değeri olan akü, aracın kablolarına ve elektrik-elektronik aksamına zarar vermez mi?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Guest Cherkess   
Guest Cherkess

Güzel bilgi ve paylaşım olmuş teşekkür ederim. Bilmediğimiz ve çok da önemsemediğimiz aslında çok gerekli bir bilgiyi aktarmış oldunuz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan    761
İlhan
Bir saat önce, Ferhat23 :

Tamam da yüksek amperli ve CCA değeri olan akü, aracın kablolarına ve elektrik-elektronik aksamına zarar vermez mi?

Her otomobilin muhakak minimum ve maksimum değer aralığı vardır. Bu aralıklarda kullanıldığı sürece bir sorun olmayacaktır. Ama bu sınırların dışına çıkıldığına, ebletteki sorun çıkacaktır.

14 dakika önce, Cherkess :

Güzel bilgi ve paylaşım olmuş teşekkür ederim. Bilmediğimiz ve çok da önemsemediğimiz aslında çok gerekli bir bilgiyi aktarmış oldunuz.

Rica ederim Özgür,

Geçtiğimiz günlerde aküm iflas etti. Göz kırpmaya başlamıştı aslında ama. İstanbul'da yaşadığımız son kar/kış/kıyamet/buz soğuk hava bu süreci hızlandırdı. Normalde o beni bırakmadan, ben onu bırakacaktım. Ama öyle olmadı, geçen karda kaldım yolda. Aracı rampa aşağı ittirerek çalıştırdım.

Akü araştırmasına girdiğimde buradaki bilgileri kullandım. Az çok biliyorsundur sanırım beni..Çok geziyorum, dolaşıyorum, soğuk bölgelerede gidiyorum. Her şeyi geçtim çalıştığım fabrika Kocaeli'inin bir köyünde..İstanbul'la yeri geliyor 7-8 derece sıcaklık farkı oluyor. İstanbul'da yağmur yağarken, benim burada 1 karış kar oluyor. :)

Hal böyle olunca soğuk marş performansı daha yüksek bir aküyü tercih ettim. 70 Amperlik, sanırım 670-680 idi soğuk marşı olan, 200 liraya akü aldım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İrfan ÖZKAN    274
İrfan ÖZKAN
2 saat önce, Ferhat23 :

bu durumda önemli olan aküden aldığınız gerilimdir. Amper ile bahsedildiği üzere Akünün size verebildiği takat ifade ediliyor ki, sizin almaçlarınız (marş,elk. cam far vs.) akünün takatı üzerinde bir akım çekmemeli, ezcümle akünün takatı ne kadar yüksekse almaçları o kadar uzun süre çalıştıracaktır.

Yüksek takatlı bir akü, gerilimi değişmedikçe aracınıza ve elektrik tesisatına hiçbir zarar vermez.(ağırlık istisna)

İrfan ÖZKAN tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ferhat23    429
Ferhat23
11 dakika önce, İrfan ÖZKAN :

bu durumda önemli olan aküden aldığınız gerilim önemlidir. Amper ile bahsedildiği üzere Akünün size verebildiği takat ifade ediliyor ki, sizin almaçlarınız (marş,elk. cam far vs.) akünün takatı üzerinde bir akım çekmemeli, ezcümle akünün takatı ne kadar yüksekse almaçları o kadar uzun süre çalıştıracaktır.

Yüksek takatlı bir akü, gerilimi değişmedikçe aracınıza ve elektrik tesisatına hiçbir zarar vermez.(ağırlık istisna)

Peki gerilim için hangi göstergeye bakmamız gerekir? Bu konularda çok cahilim maalesef :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İrfan ÖZKAN    274
İrfan ÖZKAN
58 dakika önce, Ferhat23 :

Peki gerilim için hangi göstergeye bakmamız gerekir? Bu konularda çok cahilim maalesef :)

Estağfurullah cahil ne demek...

Gerilim aküden aldığınız volt cinsinden birimdir.

motorlu taşıtlarda eskiden 6 Volt ile çalışan araçlar vardı ama bugün motosikletler dahil yanılmıyorsam hepsi 12 volt ile çalışıyor.

çokta kafanızı karıştırmaya gerek yok doğrusu, zaten alacağınız akü 12 volt olacak, ama orijinal akünün bir kademe üstünü tercih etmeniz, genelde isabetli bir karar olacaktır.

İrfan ÖZKAN tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ferhat23    429
Ferhat23
Bir saat önce, İrfan ÖZKAN :

Estağfurullah cahil ne demek...

Gerilim aküden aldığınız volt cinsinden birimdir.

motorlu taşıtlarda eskiden 6 Volt ile çalışan araçlar vardı ama bugün motosikletler dahil yanılmıyorsam hepsi 12 volt ile çalışıyor.

çokta kafanızı karıştırmaya gerek yok doğrusu, zaten alacağınız akü 12 volt olacak, ama orijinal akünün bir kademe üstünü tercih etmeniz, genelde isabetli bir karar olacaktır.

Üstad yani orjinali 60 amper ise yerine 70 amper mi seçmemiz gerekiyor?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
nitro37    0
nitro37

Eski aracımın aküsü 70 likti bitince yerine 105 lik koydum. Hiç bir zararını görmediğim gibi aracın marş basma süreside  kısalmıştı. Aracın tüm ışıklandırma sistemine de can gelmişti.

nitro37 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ferhat23    429
Ferhat23
1 saat önce, nitro37 :

Eski aracımın aküsü 70 likti bitince yerine 105 lik koydum. Hiç bir zararını görmediğim gibi aracın marş basma süreside  kısalmıştı. Aracın tüm ışıklandırma sistemine de can gelmişti.

Allah allah! Bir zararı yok yani?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
r@lph    9
r@lph

Güzel paylaşım; teşekkürler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İrfan ÖZKAN    274
İrfan ÖZKAN
5 saat önce, Ferhat23 :

Üstad yani orjinali 60 amper ise yerine 70 amper mi seçmemiz gerekiyor?

Aynen.8)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ferhat23    429
Ferhat23
25 dakika önce, İrfan ÖZKAN :

Aynen.8)

Tamam o zaman. Çok teşekkür ederim. Oldukça faydalı bir  bilgi :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İrfan ÖZKAN    274
İrfan ÖZKAN
29 dakika önce, Ferhat23 :

Tamam o zaman. Çok teşekkür ederim. Oldukça faydalı bir  bilgi :)

Ancak buradan 60 yetersiz anlamı çıkmasın, artı güç diyelim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
emre-sti    561
emre-sti

oto betin tamiri yapan bir yere 60 amper yerine 72 amper akü takayım mı diye sorduğumda gerek yok demişti, lpg filanda taktırdım neden diye sorduğumda, araç ihtiyacını çeker ihitacından fazlası masrafdan başka bir şey değildir, marş kuvvetlerine bak yeter demişti, imkanın varsa jel akü al demişti

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
torquer    8
torquer

Arkadaşa bu bilgiler için teşekkür ederim, 

fakat hala 60Ah mı 70Ah mı takım deniyor. bu yazının amacı da zaten önemli olanın akü kapasitesi değil(60Ah olmuş 70Ah olmuş), Soğuk havada vereceği krank döndürme amperi olduğunu anlatmaya çalışıyor.

linktede verilmiş olan optima aküsü mesela 44Ah olmasına rağmen 720amper CCA ya sahip. jel akü olması sebebiyle.

yani 100Ah akü alıp CCA sı 400amper olacağına, 50Ah olsun CCA sı yüksek olsun. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Cylon    155
Cylon

Akümü ölctürdüm ve çıkan değerler resimde gördüğünüz gibi. Akü ömrünü bitirmek uzere mi acaba...
8a53c630b767b96e25bd0246ba25141e.jpg

Xiaomi & Subaru

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    1.966
Erçay
1 saat önce, Cylon :

Akümü ölctürdüm ve çıkan değerler resimde gördüğünüz gibi. Akü ömrünü bitirmek uzere mi acaba...
8a53c630b767b96e25bd0246ba25141e.jpg

Xiaomi & Subaru

Baba akü Yok 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
subaruhastası    2
subaruhastası

Hocam bunlar ne. Ben şimdiye kadar akü almamışım resmen :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş