Jump to content
murat1903

Port bagaj hakkında

Tavsiye Edilen Mesajlar

murat1903    404
murat1903

Merhaba arkadaşlar biz 5 arkadaş ortaklaşa port bagaj almak istiyoruz ancak hepimizin aracı farklı doğal olarak bağlantı noktalırıda farklı ben şöle düşünüyorum bagajı alırız çitalarıda (ayarlana bilenlerden) bağlantı papuçlarını herkes arabasına göre alır bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan tavsiyelerini bekliyorum marka model vs.

Araçlarımız:

Golf7

Levorg

Civic

Hyundai accent

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Sourfang    138
Sourfang

Ceki demiri takmak zor gelmezse towbox diye bir urunde var. Sanki portbagajdan daha kullanışlı. Onuda bir araştırın derim

Tapatalk üzerinden gönderilmiştir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
murat1903    404
murat1903

Baktım zor gelmez ve evet daha kullanışlı ama ufak tefek kazalarda çok çabuk hasar görür çok güvenlir gelmedi

murat1903 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
cozkiris    81
cozkiris

Towbox fiyatı olarak ve Çek'i demiri masrafından dolayı pahalıya geliyor

Sent from my iPhone using Tapatalk

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan    764
İlhan

Port Bagaj kullanabilmek için sanırım, tavan bagaj rayı almak gerekiyor. Port bagajda bu rayın üzerine sabitleniyor olsa gerek. Bundan %100 emin değilim tamamen dışarıda sağda, solda gördüğüm kadarıyla. Ve kullandığım Bisikletlik aparatından yola çıkarak yorum yapıyorum. 

A5WqlL.jpg

Port bagaj bu rayların üzerine sabitleniyor olsa gerek. Bu arada bire bir port bagaj kullanıcılarının tavsiyelerine başvurmanızı öneririm. Kaç litre kapasitesi olabiliyor, eşya koyup alabilme ve saklayabilme kolaylığı. Uzun yolda sürüşe ve yakıta etkileri vs...

Örneğin benim tavanda bisiklet yokken bile inanılmaz ses yapıyor. Aracın performansını düşürüp, yakıta etkisi oluyor. Bisiklet koyduğumda ise, maksimum hız 110-120 Km hız, oda anlık ve kısa süreli.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
serkankucuk    147
serkankucuk

Ben de Impreza'm için düşünüyorum, Ankara'da 1-2 yere sormayı düşünüyordum, öğrendiklerimizi, tecrübelerimizi paylaşalım madem bu konu altında...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Sourfang    138
Sourfang

@ilhan abi bu bisiklet için bagaj kapağına takılanlar daha kullanışlı değil mi? Neden bu yönde tercihiniz oldu. 

indir.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
murat1903    404
murat1903
41 dakika önce, ilhan :

Port Bagaj kullanabilmek için sanırım, tavan bagaj rayı almak gerekiyor. Port bagajda bu rayın üzerine sabitleniyor olsa gerek. Bundan %100 emin değilim tamamen dışarıda sağda, solda gördüğüm kadarıyla. Ve kullandığım Bisikletlik aparatından yola çıkarak yorum yapıyorum. 

A5WqlL.jpg

Port bagaj bu rayların üzerine sabitleniyor olsa gerek. Bu arada bire bir port bagaj kullanıcılarının tavsiyelerine başvurmanızı öneririm. Kaç litre kapasitesi olabiliyor, eşya koyup alabilme ve saklayabilme kolaylığı. Uzun yolda sürüşe ve yakıta etkileri vs...

Örneğin benim tavanda bisiklet yokken bile inanılmaz ses yapıyor. Aracın performansını düşürüp, yakıta etkisi oluyor. Bisiklet koyduğumda ise, maksimum hız 110-120 Km hız, oda anlık ve kısa süreli.

teşekkürler .... aslında benim aklıma takılan nokta ray lar değil rayların altına takılan ayaklar eğer onlar raylardan bağımsız satılıyorsa hiç sıkıntı yok ray ile bagaj alınır herkes kendi aracına uygun ayağı alır bu gün epey bir araştırcam bilgileri paylaşırım. ses konusu sıkıntı değil sadece tatile giderken takacağımdan dolayı problem yok ee malum bebek arabası bagajda epey yer kaplıyor...

14 dakika önce, Akeldan :

@ilhan abi bu bisiklet için bagaj kapağına takılanlar daha kullanışlı değil mi? Neden bu yönde tercihiniz oldu. 

indir.jpg

ya bana çok riskli gelio bunlar aracın tavanına bağlama nebilim daha iyi gibi Allah korusun ufakcık bir arkadan dokunmada gitti bisikletler

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan    764
İlhan
15 dakika önce, Akeldan :

indir.jpg

Bu konuyu bayağı bir araştırıp kafa yormuştum. Bagaj arkasının çıkardığı sıkıntılar büyük. 

Bunları sıralayacak olursam, şu şekilde ;

Bagajı ve tamponu çizme ihtimaliniz çok ama çok yüksek.

Bisikleti bu kısma koyduğunuzda, bagajınızı açamıyorsunuz. Bagajda ki eşyayı geçtim, lastiğiniz patlasa yolda, bisikletleri indirmek zorundasınız. Bende 2 çocuk var uzun yol seyahatlerine çok çıkarım. Her an bagajdan bir şey lazım olabiliyor.

Bisikletler sağdan, soldan aracınızı taştığı için. Dar sokaklarda, sıkışık yoğun trafikte diğer araçların aynalarına temas edebiliyorsunuz.

Sizi arkadan takip eden araç, mesafeyi ayarlayamayıp bisikletlere çarpabiliyor. Hem bisikletlere, hem aracınıza zarar verebiliyor.

Bagajda taşıdığınız bisikletlerin yola düşme olasılığı, tavan bisikletliğine göre çok daha yüksek. İstanbul - Antalya arası seyahat eden bir arkadaşım. Bire bir Afyon'da bu durumla karşılaşmış. Önde ki aracın arkasında ki bisikletlerden birisi, seyir halindeyken yol düşmüş. Çok büyük kazadan kurtulmuşlar.

Yine bagajda taşıdığınız bisikletlerin çalınma olasılığı, tavan bisikletliğine göre çok daha yüksek.

Tavan bisikletliğinde orta demirine sabitleyip anahtarla kilitleyip başından ayrılabiliyorsunuz. Çalınma olasılığı elbette ki var. Ama bagajda ki durumuna göre çok daha düşük olasılık.

Yukarıdaki saydıklarımın hiç birisi var sayım değil. Hepsi tecrübe ile sabittir. Bisiklet gruplarına üyeyim ve takip ediyorum. Aynı şekilde MazdaClubTR forumunda da küçük bir bisiklet grubumuz var. O yüzden tüm kapılar tavan bisikletliğine çıktı. Yükleme indirme çok zor ve zahmetli gibi görünsede aksine çok basit ve pratik.

Sadece ve sadece bagajınızda bulundurmanız gereken bir bu şekilde tabure.

PE421943.jpg

Bagajıma bu tabureyi ters koyup, içine bisiklet malzemelerimi koyuyorum. (Kask, eldiven, gözlük, kıyafetler vs)

Benim boy 1.70 olduğundan ihtiyaç duyuyorum. Yüksek kaldırım kenarına denk geldiğimde, tabureyede gerek duymuyorum. Kendimin ve kızımın bisikletini yüklemek maksimum 5 dakikamı alıyor.

Maltepe sahilinde bu yaz kızımla eve dönmek için aracımın başına geldik. O esnada bir başka bisiklet sever, aracının bagajına bisikletleri yüklemeye başlamıştı. Bizim oraya geldik, bagajdan tabureyi çıkardım, 2 bisikletimizi tavana yükledim, kilitledim, eşyalarımı bagaja koydum, aracımı çalıştırdım. O esnada o arkadaş halen bisiklerini yükleyip, sabitlemeye çalışıyordu !! O esnada bana bir bakışı vardı ki çok şaşkındı. :D

Not: Tavan bisikletliğinin ek kötü yanı, kapalı alanlara giremiyorsunuz. Ama şu var zaten bisiklet varken kapalı alanda ne işiniz var. Bisiklet varken doğadayız, börtü, böcek pedallıyoruz. 2 Yıldır kullanıyoruz bir kere bile bu zorluğu yaşamadım.

Fikir açısından bisiklet yüklü haldeki fotoğraflardan paylaşıyorum. Konuyu ufaktan çarpıttık ama arada bu bilgileride payalaşabiliriz dedim. O yüzden kusurumuza bakmayın.

gallery_5155_13_85922.jpg

gallery_5155_13_8465.jpg

post-5155-0-60165000-1419424550.jpeg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
murat1903    404
murat1903

@ilhan bey valla çok güzel paylaşım olmuş  bende bisiklet meraklısıyım kayınçoma verdiğim bisikleti geri aldım ve bu yaz bir tanede eşime alıp ona da alışkanlık kazandırmayı planlıyorum küçüklüğüm bisiklet üstünde geçti yazları 10 12 saat bisiklet kullanıtdık çok çeşit bisikletim oldu hatta bir bisiklet kazası sonucunda yüzüm yarısı estetikle pansumanla düzeltildi o derece aşıktım bisiklete sonra kendime özel bir bisiklet aldım geroni amortisörsüz çünkü kaza  yapma sebebim di ön amortisör tamamen hafif metalden ve özel kaynak gören hala bayılıyor işçilğine şimdi fotoğrafçılık ve aksiyon videoları çekmek gibi hepsini birleştirmeyi planıyorum o yüzden sanırım bende tavan aparatını seçicem gerçi levorgda ihtiyaç olurmu bilmiyorum çünkü sitesin bir fotaya baktım arka bagaja koltuk yatırılınca sığıyor 2 bisikleti üst üstede koyabilirz... 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan    764
İlhan
18 dakika önce, murat1903 :

@ilhan bey valla çok güzel paylaşım olmuş  bende bisiklet meraklısıyım kayınçoma verdiğim bisikleti geri aldım ve bu yaz bir tanede eşime alıp ona da alışkanlık kazandırmayı planlıyorum küçüklüğüm bisiklet üstünde geçti yazları 10 12 saat bisiklet kullanıtdık çok çeşit bisikletim oldu hatta bir bisiklet kazası sonucunda yüzüm yarısı estetikle pansumanla düzeltildi o derece aşıktım bisiklete sonra kendime özel bir bisiklet aldım geroni amortisörsüz çünkü kaza  yapma sebebim di ön amortisör tamamen hafif metalden ve özel kaynak gören hala bayılıyor işçilğine şimdi fotoğrafçılık ve aksiyon videoları çekmek gibi hepsini birleştirmeyi planıyorum o yüzden sanırım bende tavan aparatını seçicem gerçi levorgda ihtiyaç olurmu bilmiyorum çünkü sitesin bir fotaya baktım arka bagaja koltuk yatırılınca sığıyor 2 bisikleti üst üstede koyabilirz... 

Rica ederim faydalı olabildiysem ne mutlu bana. Bir an için konuyu dağıttığımı düşünerek tedirgin olmadım değil. Hobilerimiz ortak aynı zamanda amatör olarak fotoğrafçılığa da gönül vermiş birisiyim. 

Bu arada Levorg için, port bagaja ihtiyaç olmayacağını düşünüyorum. Tabi bu yorumum 2 çocuklu ve çok gezen birisi olarak kendi adıma yapıyorum. Şu anki aracımın bagajı,430 Litre. Tüm tatil ve seyahatlerimde tüm eşyamı alıyor. Levorg'da 522 litre bagaj var, Sw oluşundan ötürü yüklemesi indirmeside kolay. Levorg sahibi olsam, port bagaja ihtiyaç duymam. Bu söylediklerim tabi Y.İçi seyahatler için geçerli. Ve aynı zamanda çadır, kamp, vs durumları olmazsa. :)

ilhan tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Sourfang    138
Sourfang

@ilhan bu nasıl abi:) birde bu tipler var. Sizin aldığınız apartın fiyatı neydi?

683934f26c406eaa45f90a12a00156.jpg

Birde abi bu taburelerin katlanabilirleri var hem daha yüksek pekte yer kaplamıyor onuda tavsiyederim plastikcilerde 10 tlye filan satılıyor olması lazım

Katlanır tabure

x.jpg

Akeldan tarafından düzenlendi
ek bilgi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
murat1903    404
murat1903
17 dakika önce, ilhan :

Rica ederim faydalı olabildiysem ne mutlu bana. Bir an için konuyu dağıttığımı düşünerek tedirgin olmadım değil. Hobilerimiz ortak aynı zamanda amatör olarak fotoğrafçılığa da gönül vermiş birisiyim. 

Bu arada Levorg için, port bagaja ihtiyaç olmayacağını düşünüyorum. Tabi bu yorumum 2 çocuklu ve çok gezen birisi olarak kendi adıma yapıyorum. Şu anki aracımın bagajı,430 Litre. Tüm tatil ve seyahatlerimde tüm eşyamı alıyor. Levorg'da 522 litre bagaj var, Sw oluşundan ötürü yüklemesi indirmeside kolay. Levorg sahibi olsam, port bagaja ihtiyaç duymam. Bu söylediklerim tabi Y.İçi seyahatler için geçerli. Ve aynı zamanda çadır, kamp, vs durumları olmazsa. :)

konu dağılmadı aksine bence dahada detaylan dı sonuçta sadece port bagaj değil lazım olan aslında bilinenin aksi 420 lt diye biliyorum hatta bunu satıcı söyledi altta başka bir alan var onlar beraber 500 küsüre çıkıyor ama o alan eşya koymak içinde ğilde daha çok alet çantası, aksesur buzluk gibi şeyler için aslında 420 lt de yeterli ama şöyle bir durum var benim henüz çocuğum yok yolda şuan :D bebek arabası malum epey büyük ve yer kaplıyor nu bagaja koyunca kullanılabilecek alan epey azalır diye düşünüyorum bir port bagaj normal valizlerden daha rahat gibime geliyor ve bir tane port bagajla bütün eşyalar sığıyor öbür türlü iki valiz yapıyoruz oda ayrı bir dert ondan dolayı port bagaj düşünüyorum.

hobi olarak benimde çok sevdiğim bir hobidir fotoğrafçılık eskiden daha da meraklıydım ama şimdi daha çok aksiyon videolara merak sardım hatta nikon d7000 satıp gopro hero4 aldım şimdi d3100 ile idare ediyorum eğer imkan yarata bilirsem dron almayıda planlıyorum doğa gezilerin çok sevdiğimden ve imkan buldukça çıktığımdan dolayı bu tip meraklar gelişti. bu arada fotoğraf bölümünü bekliyorum hala :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
murat1903    404
murat1903

bunları biliyorum amerikada görmüştü çok sık kullanıyorlar ama Tr için emin olamıyorum ya 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Sourfang    138
Sourfang

Diğer bir ürün ise ben zamanında araştırmıştım daha pratik ve ucuz fakat ben türkiyenin en fazla yağış alan yerinde oturuyorum. kuru iklimde oturanlar için handihold ve handi rack var. İyi izalasyon yapılmazsa aşırı yağmurda aracın içine yağmur girmesine sebep oluyor muş.

HH-HR-kampanya.gif

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
murat1903    404
murat1903

aaa bak bu farklıymış yazın kullanılabiliroldukçada pratik bişiye benziyor. ama bu daha çok sanki valize yer kalmadığında kullanılan bir şey gibi duruyor yedek olarak alınabilir port bagajının yanına. aslında olay şu ben tatile giderk 4 5 aile gidiyoruz her kesin arabası olmuyor yada bagjı yeterli olmuyor bazen paylaşıyoruz onun içinde düşünüyorum port bagaj ve bu tip şeyler tabi bu yazın olur kış tatilleri için uygun olacağını sanmıyorum

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Sourfang    138
Sourfang
15 dakika önce, murat1903 :

aaa bak bu farklıymış yazın kullanılabiliroldukçada pratik bişiye benziyor. ama bu daha çok sanki valize yer kalmadığında kullanılan bir şey gibi duruyor yedek olarak alınabilir port bagajının yanına. aslında olay şu ben tatile giderk 4 5 aile gidiyoruz her kesin arabası olmuyor yada bagjı yeterli olmuyor bazen paylaşıyoruz onun içinde düşünüyorum port bagaj ve bu tip şeyler tabi bu yazın olur kış tatilleri için uygun olacağını sanmıyorum

Siz bence bi ufak bir karavan alın hocam 4-5 aile gidiyorsunuz madem:D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
murat1903    404
murat1903
12 dakika önce, Akeldan :

Siz bence bi ufak bir karavan alın hocam 4-5 aile gidiyorsunuz madem:D

hepimiz aynı arabada olmuyoruz canım :D:D 3 4 araba diyim mesela kar tatiline gidiyoruz (bu sene yalan oldu ama :( ) aile neyse bakalım şu aracı bir satayımda

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
burakyeroz    11
burakyeroz
29 dakika önce, Akeldan :

Diğer bir ürün ise ben zamanında araştırmıştım daha pratik ve ucuz fakat ben türkiyenin en fazla yağış alan yerinde oturuyorum. kuru iklimde oturanlar için handihold ve handi rack var. İyi izalasyon yapılmazsa aşırı yağmurda aracın içine yağmur girmesine sebep oluyor muş.

HH-HR-kampanya.gif

bu fena değilmiş, en azından garajı olmayanlar için evinde saklama açısından pratik olabilir.

Sürekli de port bagaj ihtiyacı yoksa yakıttan tasarruf sağlamak için de ideal gibi, çünkü sürekli bir port bagaj ses ve olumsuz yakıt tüketimine neden oluyor. :( 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Sourfang    138
Sourfang

Sen şimdi kayak filan da yapıyorsundur hocam.  @karizmas25, @olcaytosun ve @lokomotif nerede:) Onlarda kayak takımı için bar bakıyordu:D

17 dakika önce, burakyeroz :

bu fena değilmiş, en azından garajı olmayanlar için evinde saklama açısından pratik olabilir.

Sürekli de port bagaj ihtiyacı yoksa yakıttan tasarruf sağlamak için de ideal gibi, çünkü sürekli bir port bagaj ses ve olumsuz yakıt tüketimine neden oluyor.

Evet fena değil pratik fakat yağmur kar yağmaması lazım. 

Akeldan tarafından düzenlendi
yanlış alıntı

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan    764
İlhan
21 dakika önce, Akeldan :

@ilhan bu nasıl abi:) birde bu tipler var. Sizin aldığınız apartın fiyatı neydi?

683934f26c406eaa45f90a12a00156.jpg

Birde abi bu taburelerin katlanabilirleri var hem daha yüksek pekte yer kaplamıyor onuda tavsiyederim plastikcilerde 10 tlye filan satılıyor olması lazım

Katlanır tabure

Bu taşıyıcı çok daha şık, güzel, kullanışlı ve güvenli. Fakat çok pahalı ! Benim araştırdığım dönemde Mazda aksesuar kataloğunda 2400+Kdv gibi bir fiyatı vardı.

Ben Bagaj rayı + 2 Bisiklet taşıyıcısını 440+Kdv'ye halletmiştim.

Katlanır tabure konusuna gelirsek, ben çok gezen birisi olduğum için. Bagajımda her daim 3 adet katlanır, kamp sandalyem vardır. Özellikle yukarıda paylaştığım tabureyi kullanıyorum. Çünkü tüm bisiklet kullanırken kullandığım malzemelerimi içine toparlıyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
burakyeroz    11
burakyeroz
15 dakika önce, Akeldan :

Sen şimdi kayak filan da yapıyorsundur hocam.  @karizmas25, @olcaytosun ve @lokomotif nerede:) Onlarda kayak takımı için bar bakıyordu:D

Evet fena değil pratik fakat yağmur kar yağmaması lazım. 

Evet haklısın, daha çok yaz tatilleri için uygun,

İllaki su izolasyonu vardır ama ıslandıktan sonra kurutması vs dert olabilir. Şimdi düşününce sinek-böcek vs yapışınca eve de hiç bi hanım sokturmaz onu :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan    764
İlhan

Daha öncede şöyle bir konu paylaşmıştım bisiklet taşımayla ilgili.

Forumda birde yine faydalı olabilecek şöyle bir konu açılmış.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Sourfang    138
Sourfang
13 dakika önce, ilhan :

Ben Bagaj rayı + 2 Bisiklet taşıyıcısını 440+Kdv'ye halletmiştim.

@ilhan baya ekonomik halletmişsin abi diğeri pek bizim ülkemizde gidecek aksesuar değil.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş