Jump to content
yaboga

Gürcistan'dan Araba Getirmek

Tavsiye Edilen Mesajlar

yaboga    21
yaboga

Öncelikle merhabalar konu ile alakalı bir çok forumda tonlarca yazı var herbiri birbirinden farklı, bizim şirketin yazılım destek şirektinin sahibinin altında bir gürcü plakalı 2004 mercedes e 220 cdi amg paket bir araç gördüm kendisine sordum 1 yıldır kullandığını hiç bir sıkıntı yaşamadığını çevirmelerde falan.

kendisine baya bir sordum muayene sigorta falan ; Muayene yok mtv yok sigorta kasko bur da yapılabiliniyor ruhsat kendi üzerine 2 yıl sonra geri getirmesi gerekiyor. Getirmediğinde geç götürdüğünde gümrük kanununa muhalefetten 1000 $ gibi bir cezası var diye belirtti istersende götürme diye ilave etti söylediğim aracı 10000 $ a aldı türkiyede çoook para,

https://autopapa.ge/tr/subaru/forester/457622?search_hash=0bebdd6096d9a15d6352756f4f34ee1b&offset=7

bu konular la ilgili bilgisi olan var mı arkadaşlar, 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
SequentiaL    626
SequentiaL

Direksiyon?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mecnun Y.    1
Mecnun Y.

yanlış bilmiyorsam onun için yurt dışında belirli bir süre ikamet etmeniz gerekiyor sonra araba geliyor ama o zamanda sizden başka kimse kullanamıyor yabancı plaka olduğu için satışıda yok tabii adamı olan bi şekilde kılfını uydurur

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Akeldan    142
Akeldan

En cok bana soracaksiniz. Saksi degilim ben:) gurcistan sınırında oturuyorum. O binen yasal binmiyor hocam sallamis. Eğer yurt disinda 200 kusur gun civari kalmamış ve yurt dışında ikamet yada işi yoksa o şekilde arabaya binemez. Araci kendi uzerine almasi lazim almissa bile kalmasi lazim yada sirket adina olmasi lazim gurcistNda da iş yapan. Cevirmede geçtiğini iddia ediyorsa ya cevirenler isi bilmiyordur yada ugrasmak istememislerdir. Prosedur fazla ama goruldugi yerde bağlanır. Riske edilebilir bir paraniz varsa welcome to dark side, yoksa ne ugrastiginiza nede risk aldığınıza değer. Araç sattığını söyleyenler çoğuda tokatçı. Vekalet verip araci veriyor sonrada gidip arabam çalındı diye sikayet ediyorlar

• Like 4

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Cihan    226
Cihan
16 dakika önce, Akeldan :

En cok bana soracaksiniz. Saksi degilim ben:) . 

Abdülkadir bugün ikinci kez sesli güldürdün beni kardeşim ;D Allah'ta bu mübarek günün hatrına senin yüzünü güldürsün O:-)

• Like 1

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mecnun Y.    1
Mecnun Y.
1 saat önce, Akeldan :

En cok bana soracaksiniz. Saksi degilim ben:) gurcistan sınırında oturuyorum. O binen yasal binmiyor hocam sallamis. Eğer yurt disinda 200 kusur gun civari kalmamış ve yurt dışında ikamet yada işi yoksa o şekilde arabaya binemez. Araci kendi uzerine almasi lazim almissa bile kalmasi lazim yada sirket adina olmasi lazim gurcistNda da iş yapan. Cevirmede geçtiğini iddia ediyorsa ya cevirenler isi bilmiyordur yada ugrasmak istememislerdir. Prosedur fazla ama goruldugi yerde bağlanır. Riske edilebilir bir paraniz varsa welcome to dark side, yoksa ne ugrastiginiza nede risk aldığınıza değer. Araç sattığını söyleyenler çoğuda tokatçı. Vekalet verip araci veriyor sonrada gidip arabam çalındı diye sikayet ediyorlar

güzel açıklama olmuş uğraşmamak en iyisi 

• Like 1

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
skyline7    95
skyline7

geçen gün bir haber sitesinde okumuştum sanırsam oradan aracı alıp işlemleri bitmeden buraya getiriyorlarmış

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
erhan_41    88
erhan_41

Yani yurtdışındaki bir şirkete ortak yada çalışanı olsam gidip alıp gelebilir miyim?

erhan_41 / Tuzla

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
skyline7    95
skyline7

Yani yurtdışındaki bir şirkete ortak yada çalışanı olsam gidip alıp gelebilir miyim?

erhan_41 / Tuzla

Çalışanı değilde ortağı olursan olur erhan abi çünkü bir kaç sene önce kafayı bayağı yormuştum çifte vatandaş yada şirket sahibi olman gerek bende ikiside olmadığı için bu ihtimali sildim gerçi yakınlarımda çok çifte vatandaş var ama hiçbiri bulgaristan dan araç getirmiyor. Bu da enteresan geliyor bana

Nexus 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

tabi getirende var ama 100 kişi tanıyorsam 3 kişi getiriyor

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
yaboga    21
yaboga

bu dediğim adam gürcü vatandaşı değil ayrıca şirketi oralarda iş yapmıyor iyi biliyorum ama bu gün geldi araba hala onda :D tam detaylı soracağım elinde gürcüce yazıları olan birde ruhsat var.  @Akeldan açıklamış aslında ama yani adamda gözümün önünde biniyor ve iddiası şu yakında bunlara para karşılığı ruhsat verilecek türkiye de o kadar arap araba var nolcak bunlar kaynak için yapılacak görün bakın diyede ekliyor herif adam galerici falan değil, vede yakında s320 long almaya hazırlanıyor çözemedim olayı.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Akeldan    142
Akeldan
45 dakika önce, yaboga :

bu dediğim adam gürcü vatandaşı değil ayrıca şirketi oralarda iş yapmıyor iyi biliyorum ama bu gün geldi araba hala onda :D tam detaylı soracağım elinde gürcüce yazıları olan birde ruhsat var.  @Akeldan açıklamış aslında ama yani adamda gözümün önünde biniyor ve iddiası şu yakında bunlara para karşılığı ruhsat verilecek türkiye de o kadar arap araba var nolcak bunlar kaynak için yapılacak görün bakın diyede ekliyor herif adam galerici falan değil, vede yakında s320 long almaya hazırlanıyor çözemedim olayı.

abi sen bu arkadaşın plakasını ve ismini versene :) ihbar edelim gözünün önünde soğuk bir su içer :D 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
yaboga    21
yaboga

vereyim :D hatta geldiğinde aracın resimlerini çekeyim olur mu :D 

bişi daha sorayım üstad sen yakınsın ya o tarafa parça konusunda getirtme olabiliyor mu yada hiç öyle bir girişiminiz oldu mu,

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Akeldan    142
Akeldan
12 dakika önce, yaboga :

vereyim :D hatta geldiğinde aracın resimlerini çekeyim olur mu :D 

bişi daha sorayım üstad sen yakınsın ya o tarafa parça konusunda getirtme olabiliyor mu yada hiç öyle bir girişiminiz oldu mu,

Bazı markaların parçaları gırla ama aracınızla gidip orada taktırmanız lazım, yada gümrüğe girmeyecek bir şey olması lazım, 75 euronun altında faturalı bir ürün olacak. Forester, outback ve legacy bol miktarda var. İmprezada fena değil bu işin cenneti başkent tiflis, batumda daha kısıtlı ama oralarda da var. Orada tanıdık biri ile gitmek lazım, gürcüler türkü görünce kendi vatandaşına 15 tlye sattığı şeyi size 150 tl ye satmaya çalışıyor. Aracılık yapan tipler var oraya gidip gelen, onlarda bir süre sonra türkiyede ikinci el ve yan sanayi fiyatını araştırıyor ona göre fiyat veriyor.50 liraya alıp size 400 tl satmaya çalışıyor hele bulunmayan bir şeyse burda uçuyorlar. Pert mercedesleri getirip sıfır haline getirip türkiyeye geliyor araçlar, kaput farklı renk bagaj farklı boyayı turliyede yaptırıyorlar. :D

• Like 1

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
erhan_41    88
erhan_41

Çalışanı değilde ortağı olursan olur erhan abi çünkü bir kaç sene önce kafayı bayağı yormuştum çifte vatandaş yada şirket sahibi olman gerek bende ikiside olmadığı için bu ihtimali sildim gerçi yakınlarımda çok çifte vatandaş var ama hiçbiri bulgaristan dan araç getirmiyor. Bu da enteresan geliyor bana

Nexus 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

tabi getirende var ama 100 kişi tanıyorsam 3 kişi getiriyor

Korkarım yurtdışında bir firmaya ortak olacağım :)

erhan_41 / Tuzla

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
skyline7    95
skyline7

imkanın varsa korkma abi hemen ol ne istersen al burada bir büyüğüm de X5 ten audı TT ye kadar 8-9 araç var

2 saat önce, erhan_41 :

Korkarım yurtdışında bir firmaya ortak olacağım :)

erhan_41 / Tuzla

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
erhan_41    88
erhan_41

Litvanya daki arkadaşımın firmaya ortam olmayı planlıyorum.oradaki araç fiyatları çok makul geldi.

erhan_41 / Tuzla

Uçakla gidip 1_2 gün içinde alıp 2600km yol yaparak dönmeyi planlıyorum

erhan_41 / Tuzla

http://en.m.auto.plius.lt/

erhan_41 / Tuzla

• Like 2

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
SequentiaL    626
SequentiaL

Şu gürcistandan araç alma işine biraz ağırlık verip araştırmayı düşünüyorum. Elde ettiğim verileri buradanda paylaşırım

• Like 1

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan    767
İlhan

Daha bu hafta sonu bir tanıdığımda bu konu üzerinde konuştuk. Kendisi Gürcistan'dan otomobil getirmeyi düşünmüş, ama araştırmaları sonucu vazgeçmiş.

Öncelikli olarak süresini tam olarak bilmediğim bir süre orada oturuyor yada çalışıyor olması lazım. Sırf bu tar işleri organize eden kişiler varmış. Sizi bir bedel karşılığında orada ücretli çalışan gösteriyorlarmış.

Aracı aldıktan sonra ki sıkıntı sigorta durumuymuş. Burada bir kaza esnasından sonra aracın, sigortadan yapılabilmesi için ülkesine geri dönemsi gerekiyormuş. Bana mantıklı gelmeyip, ikinci kez sordum kendisine. Uluslar arası sigorta poliçesine göre burada yapılamıyor mu dedim. Hayır çekici eşliğinde ülkeye götürülmesi gerekiyor dedi. Sigorta gereği aracı tek kişinin sürmesi gerekiyormuş.

Sadece duyduklarımı aktarıyorum, aynı keza oda Gürcistan'da ki iletişimde olduğu kişiden aldığı bilgiler aktardı bana. %100 doğruluğu konusunda emin değilim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
SequentiaL    626
SequentiaL

Bulgaristanda durum nedir acaba? Oraya mı yönlensek? Allahım üçte bir fiyata sevdiğimiz arabalara binmek bize de nasip olmayacak mı?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Akeldan    142
Akeldan

Emre abi sen pert bi arac bul karsidan yaptir en iyi yapacağın o. Karşıda sirketin yoksa orada imza yetkin bulunmuyorsa hayal bu işler. Diğer türlü risk aracin elinde alinir verdigin paranin uzerine su içersin bir bardak

Tapatalk üzerinden gönderilmiştir.

• Like 1

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
SequentiaL    626
SequentiaL

Kafamda deli sorular

Gürcistan'dan bir gürcü arabasıyla gelip Türkiye'de kaza yaptığı ve aracı pert ettiği vakit yasal durum nasıl işler? Araç Türkiye'de bir hurdalığa mı çekilir? Türkiye'de kalabilir mi?

Yada Arabasıyla Türkiye'ye giriş yapmış bir gürcünün ülkesine yayan dönmesinin yolu nedir?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Erçay    1.696
Erçay

o işi şöyle yapıyorlar, örnekle gidelim 7 bin dolara bir Subaru aldın, elemana diyorsun ki benimle Türkiye'ye gel, Türk tarafına geçiyorsun, elemanı 2 -3 gün ağırlıyorsun, sonra eleman polise gidiyor, arabam çalındı diyor, işlem başlatıyor  ve ülkesine dönüp peşini bırakıyor, bizim polisin de canına minnet sahibi üstüne düşmüyor biz ne yapalım diyor :)

sen zaten o ara söküp biçmiş oluyorsun, eğer amaç parçalamak ise

32 dakika önce, SequentiaL :

Yada Arabasıyla Türkiye'ye giriş yapmış bir gürcünün ülkesine yayan dönmesinin yolu nedir?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
SequentiaL    626
SequentiaL

SubaruTürkiye facebook sayfasında paylaşılmış bir haber

Arkadaslar aydınlanalimGÜRCİSTAN'DAN ARAÇ GETİRENLER; DİKKAT!

Hopa Cumhuriyet Savcısı Yiğit Kaçar, Gürcistan’dan yurda araç sokanları uyardı.

Gürcistan'dan araç getirenler; dikkat!
18 Nisan 2016 Pazartesi 13:04

Gürcistan’dan araç alıp Türkiye’ye getirmek isteyen vatandaşları sosyal medya hesabından, dikkatli olmaları konusunda uyaran Hopa Cumhuriyet Savcısı Yiğit Kaçar, “Gürcistan'da bizzat 185 gün kalmadığınız takdirde yurda araba getirebilmeniz veyahut söz konusu aracı yurtiçinde kullanabilmeniz yasal olarak mümkün değildir. Aracın, Gürcistan resmi makamlarında size satışı yapılsa da, Gürcü plakalı araç için sizin adınıza ruhsat çıkarılsa da bu aracı yurda sokma hakkınız bulunmamaktadır. Zaten Türk vatandaşları tarafından araç satın alındığı ve ruhsat adlarına çıkarıldığı halde araç yurda Gürcü vatandaşları tarafından sokulmaktadır. Bu durum bile Türk vatandaşlarının yurda araç sokmak için yasal haklarının bulunmadığını göstermektedir. Gürcistan'da galericilik yapanlar tarafından Türk vatandaşları kandırılmakta ve kendilerine hiç bir sıkıntı çıkmayacağı telkin edilmektedir.” ifadelerine yer verdi.

Türk vatandaşları söz konusu galerilere "Madem bu aracı satın aldım ve ruhsat adıma çıktı. Öyleyse bu aracı yurda niye ben sokamıyorum? Niçin aracın eski sahibi Gürcü vatandaşı tarafından yurda sokulmaya çalışılıyor?" şeklinde soru sormalarını isteyen Savcı Kaçar, “Bu sorulara mantıklı bir cevap veremediklerini göreceksiniz. Hakkı bulunmayanlar tarafından aracın yurda sokulmaya çalışılması, 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu kapsamında suç olarak nitelendirilmiş olup, yasa gereği hem araca el konulacağını hem de söz konusu kanun çerçevesinde sanık olarak yargılanacağınızı ve neticesinde kuvvetle muhtemel ceza alacağınızı hatırlatmak isterim.” dedi.

Savcı Kaçar açıklamasını şu ifadelerle tamamladı: “Tüm bunları; Sarp Sınır Kapısının ve Gümrük sahasının bağlı bulunduğu, kanunlar gereği her gün maalesef 3-5 araca el koymak zorunda kalan Hopa Cumhuriyet Savcısı olarak söylüyorum. Lütfen mümkün olduğunca çok kişiyle paylaşalım ve yeni oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçelim.”

İlgili haberin yerel kaynak linki
http://m.pazar53.com/gurcistandan-arac-getirenler-dikkat-29969h.htm

• Like 1

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş