Jump to content

Lider Tablosu


Popüler İçerikler

08-11-2019 tarihinden itibaren tüm alanlarda en çok beğenilen içerikleri gösteriyor

 1. 1 point
  mehmetcevahir

  Aks Körüğü Değişimi

  Eğer eski yağ temizlenmişse ve aks körüğünden artık kaçırmıyorsa şanzıman ve diferansiyel yağ seviyesini kontrol edin. Eğer seviyeleri normalden yüksekse aracı fazla sıkıştırınca şanzımanın sağ üst tarafında bulunan iki adet tahliye borusundan (Biri diferansiyelin diğer otomatik şanzımanındır) yağ verir dışarıya ve egzoz da tam o bölgede bulunduğundan dışarı atılan yağ egzoza bulaşır ve tüter. Bunu anlamak için tahliye borularının hemen altına kuru bir bez yerleştirin bir süre sonra bezi kontrol edin yağ varsa bezde tahliye borularından atıyor demektir. Başka bir ihtimal de aks keçelerinden yağ kaçırmasıdır. Diferansiyelinizde boşluk varsa aks keçeleri yağ kaçırıyor da olabilir. aks keçesinden süzülen yağ aks'ın dönüşüyle egzoza sıçrar bu da bir sebep olabilir.
 2. 1 point
  mehmetcevahir

  Atmosferik motorda güç arttırma

  Turbo uygulaması olmadan atmosferik motoru 30 hp artırmanın bir yolu olduğunu sanıyorum. Atmosferik motorlar için temelde uygulamalar hava giriş ve çıkışlarını rahatlatmak üstünden gider. Belki bir miktar yakıt zenginleştirmesi de buna eklenebilir. Ama bunun için remap işlemi gerekebilir. Ayrıntıda ise portpolish uygulamaları faydalı olabilir. Egzoz içinse cat iptali ve headers faydalı olabilir. Emme manifoldu 10 mm'lik plastik flanşlarla silindirlerden uzaklaştırılıp ısınmaması sağlanabilir. Klima kayışı iptal edilebilir. Aktarma organlarında kayıplar varsa ufak tefek bakımlarla bunlar giderilebilir. Ama ne yapılırsa yapılsın sıkıştırma oranı artırılmadığı müddetçe 30 hp alınabileceğini sanmıyorum ekstra hava beslemesi olmadan. Bunlar benim aklıma gelenler. Belki vardır bir yöntemi bilenler mutlaka cevapalar.
 3. 1 point
  mehmetcevahir

  LPG Ömrü

  Subap ayarı kontrolü normalde her 100.000 km de bir tavsiye edilir üretici tarafından. İlla bozuk çıkacak diye bir durum da yoktur. Belirtilerine gelince; haddinden fazla bozuksa ayarlar motor normalden daha titreşimli çalışabilir rölantide. Yakıt tüketimi artabilir. Performans düşebilir. Vites boştayken gaz verip bıraktığınızda rölanti zor toplayabilir. Hatta bazen stop edebilir. Kimi durumlarda motor soğukken iyi performans gözlenirken motor ısındığında performansın düştüğü gözlemlenebilir. Kısaca insanı otomobil kullanmaktan soğutacak pek çok şey. Çok uzun süre bu şekilde kullanılması durumunda biraz da aracı sıkıştırmaktan da keyif alan biriyseniz lpg ayarlarınızda yeterli besleme yapılamamışsa son noktada aracın artık ne benzinde ne de lpgde hiç gaz yemediğini garip çalıştığını teklediğini çiğ yakıt kokusunu farketmeye başlarsınız ki zaten subap revizyonuna gitme zamanının geldiği anlarsınız. Tabi aracı hemen sökmeden önce emin olmak için arıza okuma işlemi ve kompresyon testi yapmak gerekir. Silindirlerdeki basınç tutarsız ve düşükse kompresyon testi neticesinde sorunun subap kaynaklı olduğuna emin olunur. Çünkü bu motorun mekanik aksamıyla ilgili bir durum olduğundan arıza kodu göremeyebilirsiniz ekranda. Arıza kodu verirse şayet genellikle misfire hataları verir. Bunun bir bobin arızası kaynaklı misfire sorunu mu yoksa subap kaynaklı misfire sorunu mu olduğunu anlamanın en kesin yolu da az önce bahsettiğim kompresyon testidir. Ha burada yazdıklarım sadece bu markaya özgü değildir. Anlattığım sorunlar her model ve marka için geçerlidir.
 4. 1 point
  mehmetcevahir

  LPG Ömrü

  Merhaba. LPG'li bir subaru'nun mutlaka subapları zarar görür diye bir kaide yok. En önemli husus bu araçlarda subap ayarlarının zamanında ve doğru yapılmasıdır ki bu da zaten subap aralıkları ayarlanabilir olan bütün araçlar için geçerlidir. Arkadaşın da bahsettiği gibi lpg ayarlarının doğru olması, kit 'in kalitesi de yine önemli etmenlerdir. Özellikle fakir karışımla çalışan araçların silindir kapak elemanları zarar görme eğilimindedir. Çünkü fakir karışım araçlarda yüksek ısıya neden olur. Forumda ve çevredeki pek çok lpg'li subaru kullanıcısının en az bir defa subaplarla başının derde girmiş olması durumu başlarda açıkçası beni de şaşırtmıştı ancak sonra farkettim ki aslında problemi çözmesi gereken kimselerin iş ahlaklarının zayıflığı diğer markalarda olduğu gibi burada da var. insanlar yukarıdaki arkadaşın da bahsettiği gibi 200.000 km'lerde subap değişimini kader olarak görmekteler. Arkadaşlar böyle bir şey olmaz. Böyle bir işletme maliyeti olamamalı bir aracın. örnek verecek olursam 99 model s turbo kullanıyorum. lpg montajı 2009 yılında yapılmış ve aracım şu an 460.000 km'de. Şimdiye kadar motor hiç indirilmemiş dolayısı ile subap revizyonu da görmemiş. Hatta yetkili servisinin şimdiye kadar hiç subap ayarı yapıp yapmadığını da sormadım. Dikkatli bir kullanım, doğru lpg kiti, doğru ayarlarla kazasız sürüşler dilerim.
 5. 1 point
  copperdevil

  İstanbuldaki Özel Servisler

  Bugun sabah goturdum Subaru-XV aracimi Namik Ustaya, gercekten ilgili ve de bilgili bir arkadas, ben de tavsiye ederim. gonul rahatligi ile goturebilirsiniz.
This leaderboard is set to Istanbul/GMT+03:00
×