Jump to content

Lider Tablosu


Popüler İçerikler

26-12-2019 tarihinden itibaren tüm alanlarda en çok beğenilen içerikleri gösteriyor

 1. 5 points
  Merhabalar. Ön far yıkama motoru çalışmadığı için daha önceden söküp tamir etmiştim ancak çok uzun süre dayanmadı. Motor ve su pompası arasındaki oringteki sorun nedeniyle motor içine su alıyor ve motorun tekrar arızalanmasına neden oluyordu. Ön cam su fıskiye motoru da artık çalışmamaya başlayınca söküp çaresine bakmam gerekti. Öncelikle ön cam fıskiye motoru ile far yıkama motorunu inceledim. ön cam için kullanılan motor üniversal bir motor. Ford transitlerde ve 92-98 Toyotalarda kullanılanların aynısıydı. Yerel parçacıdan 25 tl ye temin ettim. Far yıkama motorunu ise incelediğimde Tofaşların ön far yıkama motoru ve 2003 sonrasındaki Hondaların far yıkama motoru ile benzerlik gösteriyordu. Ben e o kadar da değil deyip hondalara ait olandan bir tane siparişm ettim. Far yıkama motorunu 120 tl ye cam su fıskiye motorunu 25 tl ye aldım. https://urun.n11.com/oem-yedek-parca/honda-civic-2007-far-su-fiskiye-motoru-P281913462 https://urun.n11.com/diger/toyota-corolla-hyundai-1993-98-tek-cikis-su-fiskiye-motoru-P229495905 Bunları söküp yerlerini temizledikten sonra soket ve kablolarını ayarlamaya geçtim. Ön cam motorunun soketi aracınkinden farklı olduğu içinfotoğrafta görüldüğü şekilde + ve - (kırmızı-Siyah) kablolar lehimledim ve izalasyonunu yaptım. Far yıkama motorunun ise fotoğrafta görüldüğü şekilde soket yuvalarındaki ayakları sökerek orjinal pompanın soketine geçirdim ve izolasyonunu yaptım. Su tahliyesi için yapılmış kauçuk boruyu etrafındaki metal kelepçeyi açarak bidon üstündeki duruşuna göre aşağı gelecek şekilde çevirdim. Bu önemli aksi halde olası bir su kaçağında motor kısmına su gidebilir unutmayın. Sonrasında her şeyi yerli yerine geri taktım. Her şey çalışıyor.
 2. 4 points
  mehmetcevahir

  2011 Legacy yakıt tüketimi

  Yasin bey'in de dediği gibi kış aylarında motorun ısınma süresi uzadığından benzinden lpg ye geçişi daha fazla zaman alacaktır. Şehiriçi kullanımlarda ise bu durum benzin tüketimini artırır. Uzun yol testleri Yasin bey'in de dediği gibi asıl sorunu ortaya çıakracaktır. Ayrıca: 1. Lpg ye geçiş ısısı çok yüksek ayarlanmışsa kışın lpg'ye geçiş daha da uzun sürecektir. 2. Lpg regülatörünün su giriş çıkış borularını incelemek lazım. Genellikle kalorifere borularına bir "T" boru atılarak gerçekleştirilir bu bağlantılar. Bu bağlantılardaki bir aksaklık kalorifer su sirkülasyonunu azaltacağı gibi LPG regülatörünün de geç ısınmasına neden olabilir. Hem kalorifer performansı düşer hem de LPG geçiş süresi uzar. 3. Araçta su eksiltme söz konusu ise sistemde bulunan su ilk olarak kalorifer ve LPG regülatöründen eksilir bunun da incelenmesi faydalı olabilir. 4. Her şey normal ancak halen benzin tüketimi fazla ise LPG arayüzünde yetersiz besleme durumunda benzinle zenginleştirme yapılmışsa bu durum lpg ile birlikte benzin tüketimine neden olabilir. Muhtemel sebepler bunlar. Yakıt sisteminde bir kaçak olmadığını düşünerek yazıyorum tabi.
 3. 2 points
  elinize sağlık güzel olmuş @mehmetcevahir alternatif parçaları bir başlık altında listelesek güzel olur. bu ön cam su fıskiye nozzle'ını değiştiremiyor muyuz? fordlardaki gibi daha püskürten bir şey takma şansımız yok mu? aracın kendi orjinal parçası çok verimsiz :/ https://www.amazon.co.uk/Perfect-Replacement-Windshield-Sprayer-Infiniti/dp/B0796B94P9 böyle bir ürün var ama türkiyede muadil ne kullanılabilir bilemedim
 4. 2 points
  Adam yine çalışmış, süper bir çalışma eline sağlık @mehmetcevahir
 5. 2 points
  Erçay

  Yakıt Azalınca Artan Performans

  Pakette 3-5 sigara kalınca benim sigara içme performansım da artıyor. iki kat hızlı içiyorum o 3-5 sigarayı Hafi benim ki psikolojik, senin arabanın neyi var Vallahi ben de herhangi bir mantık ilişkisi kuramadım.
 6. 2 points
  Forfores

  2013 Sonrasi 2.0 XT Mi Atmosferik Mi?

  Atmosferik te olsa ralli yapmıyorsanız piyasadaki arabaların çoğundan performanslı. Trafikte kesinlikle sorun?? yaratmaz. 1.6 araçlardan bariz güçlü ve hızlı. Yukuş yukarı bile gaza yüklenirseniz dizellerden aşağı kalmaz. XT tabiki çok daha iyidir. Ama yakıt derseniz % 50 fazla yakar.
 7. 1 point
  Forfores

  Ufak bir kaza sonrası

  Aracın aküsünün eksi kutbunu söküp 5dk bekleyip tekrar takarsanız hatalar resetlenebilir.
 8. 1 point
  Subim

  Motorun sarsıntılı çalışması

  sorgu meleği gibi mübarek. yanlış anlaşılma olmasın sorular çok doğru.
 9. 1 point
  st2537

  Alıcısına Yeni XV Performans ve Tüketim Bilgisi

  Aynen değiğiniz gibi hız sabitleyiciyi kullanarak 30km lik bir inişli çıkışlı bir parkurda 7,5lt gibi bir tüketim değerine ulaştım.
 10. 1 point
  eeeburkay

  Alıcısına Yeni XV Performans ve Tüketim Bilgisi

  Tüketiminiz aslında çok yüksek değil bi benzinli araç için. Micra bile bu aralıkta yakıyor ki bu araç 4x4 ve 1500kg üstünde. Birde tasarruf sağlamak için aktif olarak hız sabitlemeyi kullanın. Tavsiye ederim. Araç en düşük tüketimi o şekilde güzel ayarlıyor. Ama dediğim gibi bu mevsimde bu araç için çok değil. Yaza doğru en az 0.5 litre ile 1 litre arasında bir düşme olacak. Bu araç en çok kalkışta yakıyor. Sakin kalkmanızı tavsiye ederim.
 11. 1 point
  ibrahim. Ç

  P0261 P0264 P0267 P0270 P0350 hata kodları

  cümleten selamun aleyküm. sorunumla ilgili yorumlarınız yardımlarınız için tekrar teşekkürler. geri bildirim yapayım. aracın tekrar motor aksamı turbosu boruları hortumları kontrol edildi. elektrik tesisatında bi sıkıntı görünmüyor dedi motor ustamız yinede kontrol edecek iyi bir usta araştırıyordum bu sırada yazılım olayına baktırma fırsatı buldum, öyle denk geldi, yazılım tekrardan yapıldı yazılımcı ustamızdan anladığım kadarıyla aracın downpipe ve egzoz ihtiyacı varmış, rahat gitmiyormuş, cat dolu tıkanmış muhtemelen. benim araçta orta susturucudan önce bi kumandalı vana var bunu da şehir içi sakin kullandığım için vanayı açmadan kullanıyordum(aracı deneme harici hiç sıkıştırmadım ustalarımızla test ederken de mutlaka vanayı açarak kullanıldı) yazılımcı ustamız tabi bu haliyle aracın sağlıklı yürümediğini söyledi, öncelikle aracı bu haliyle optimum sorunsuz kullanmam için şimdilik yazılımda değişiklik yapıldı, araç biraz kısıldı yani anladığım, yazılım sırasında tabiki defalarca teste çıkıldı denendi artık teknik kısmını tam bilemiyorum. sonuç olarak yazılım sonrası kendim deneme sırasında egzoz kapalıyken yine 70 80 km hızla sakin giderken hafif rampada araç yine arıza ışığı yaktı. gazdan ayağımı çekip biraz daha gaz verince yine söndü, şehir içi sürekli egsoz açık kullanamıyoruz. sonuçta, e aracı da sıkıştırmıyoruz yinede böyle bi sıkıntı işte. şimdi önce catın içini temizleyip sonrada downpipe egzoz vs olayına bakıcam muayeneden sonraya artık. durum böyle abiler. iyi bi elektrikçide baksın istiyorum İstanbulda önerebileceğiniz usta varmıdır.?
 12. 1 point
  eeeburkay

  Alıcısına Yeni XV Performans ve Tüketim Bilgisi

  Bakım zamanı yaklaştıkça tüketim artıyor. Ve bu artış bariz bir artış olabiliyor. Eğer yeni aldıysanız ve size bakıma daha var deniliyorsa hem içinizin rahat etmesi adına hemde arabamın selameti adına bakımı yaptırmanızda fayda var diye düşünüyorum. Birde hava şartlarını düşünmek lazım. Soğuk yerde biniyorsanız araca aşağı yukarı 1-1.5 lt artacaktır sıcak zamanlara göre tüketim. Yazın 7.2-7.4lt yakan araba şu amda 8.4-8.6lt yakmaya başladı. Bu arada bakıma da 1100km kaldı.
 13. 1 point
  mehmetcevahir

  Ön Far Yıkama Motoru ve Ön Cam Su Fıskiye Motoru Değişimi (Özgün Çalışma)

  Kaput üstündeki deliklere uyduğu müddetçe hepsi de kullanılabilir aslında. Yeni nesil araçların bazılarında bu tarz püskürtme yapan fıskiyeler görüyorum ama model marka aklımda yok. Mevcut fıskiye motoruna takılıp denenebilir. Eğer yeterli püskürtme basıncı oluşmazsa ilgili araçların motorları da kullanılabilir fıskiyelerle beraber. Şu aşağıdaki bahsedildiği gibi sprey şeklinde püskürtüyor ancak kaputtaki yuvalara sığar mı orasını denemeden bilemeyiz. https://urun.n11.com/oem-yedek-parca/ford-focus-06-18-yeni-tip-yagmurlama-sprey-cam-su-fiskiye-memesi-P158943609 Bu arada Forester'ın orjinal far yıkama motorunun basıncı çok büyük nozullar kullanılmasına rağmen oldukça yüksekti. Mevcut büyük delikli nozullar için hondanın far yıkama motoru bir miktar güçsüz kaldı diyebilirim. Eskisi kadar güçlü püskürtme yapamıyor ama iş görüyor yine de. Belki nozul delikleri küçültülebilirse daha güçlü bir püskürtme sağlanabilir.
 14. 1 point
  Osmançlşkn

  2011 Legacy yakıt tüketimi

  Petek fena tıkalı idi. Temizletmek pek fayda sağlamadı. Değişim şartmış.. yav yine masraf kurbanolduğum sevmesem balyozla dalacam.. seviyoruz yapacak birşey yok Temizledikce hafiften sıcak hava geliyorsa klape motoru arızalı değildir sanırım Bu arada ustanın dediğine göre araç LPG ve benzini aynı anda tüketiyor, benzini iptal ettir ,Motoru korusun diye yapılmış ama hikaye dedi..
 15. 1 point
  Erçay

  2011 Legacy yakıt tüketimi

  Kalorifer peteği temizlenmiş, devirdaim uygun olan ile değiştirilmiş ise zaten geriye @mehmetcevahir'in dediği gibi ya T boru ile alnınan sıcak suyun verimi düşürmesi ya da sıcak soğuk havayı yönlediren klape motorunun arızalı olması ihtimali kalıyor.
 16. 1 point
  mehmetcevahir

  2011 Legacy yakıt tüketimi

  Kolay gelsin. Kalorifer sorunu için söylemeyi unuttuğum bir şey daha var. Kalorifer hortumlarının giriş ve çıkış ısıları elle kontrol edildiğinde birbirine yakınsa peteğin tıkalı olmadığı anlamına gelir bu durum. Böyle bir durumda ise dijital klima paneliniz hava ve sıcak su yönlendirme işlevlerini doğru yapamıyor da olabilir. Bu da not olarak dursun.
 17. 1 point
  Osmançlşkn

  2008 Impreza 1.5 (LGP'li) Hararet ve Conta Yakma

  Valla okadar uzakmışki 3 sokak yanımda yarın kısmetse tanışacağız
 18. 1 point
  Semih Özsoy

  İmpreza 1.5Active

  İmpreza 1.5Active almak istiyorum ilk önce forumda tanıdık güvenilir satmak isteyen var mı diye sormak istedim satmak isteyenle iletişime geçebiliriz..
 19. 1 point
  AhmetKadir

  2008 Impreza 1.5 (LGP'li) Hararet ve Conta Yakma

  2009 model de bi baskadir ama haa
 20. 1 point
  Erçay

  2008 Impreza 1.5 (LGP'li) Hararet ve Conta Yakma

  https://www.google.com/maps/search/Bağlarbaşı%2C Sakarya Sk. No%3A29 D%3AC%2C 34844 Maltepe%2Fİstanbul%2C Türkiye/@40.93343822031356,29.13978662341833,17z?hl=tr
 21. 1 point
  Forfores

  Şanzıman yağ değişimi periyodu

  https://www.subaru.com.tr/Kullanim-Kilavuzlari 2018 xv kılavuzuna bakınız. Sayfa 400, bakım ve servis bölüm 11-4 . Gördüğüm kadarıyla Forester'la çok şey aynı , fakat şanzıman yağı değişimi yok, kontrol edilmeli diyor.
 22. 1 point
  eeeburkay

  1.5 İmpreza ya Anahtarsız Giriş Sistemi Takmak

  2016 XV Premium araçta halihazırda anahtarsız girişi ve çalıştırma var. ben sadece motoru uzaktan çalıştıracağım bir sistemle ilgileniyorum. nedir bu durumda tavsiyeniz?
 23. 1 point
  Forfores

  2011 Legacy yakıt tüketimi

  Kış ayları araç ısınıncaya kadar benzine yükleniyor. 800km yi bir kaç aylık sürede şehir içi kısa mesafelerde yaptınız ise benzin tüketimi normaldir. Benzin deposunu uzun yola çıkarken fulleyin ve tekrar kontrol edin. Yine eksilmiş ise araç lpg de iken dahi benzini kesmiyor kullanmaya devam ediyordur.
 24. 1 point
  Aydın Gündüz

  205 55 16 Kışlık Jant Lastik Seti

  lastikler satıldı, jantlar kaldı, ilan numarası da değişti, subaruclub tan gelene güzellik yapacağım 774113583
 25. 1 point
  mehmetcevahir

  Yakıt Azalınca Artan Performans

  Kayda değer bir performans değişikliğinden bahsediyorsanız tek mantıklı açıklaması aldığınız yakıtın kalitesi ve çökelme olayı olurdu heralde. Yakıt pompası yakıtı dipten alır yani eğer bir çökelme gerçekleşiyorsa başta bu yoğun çökelmiş bölümü enjektörlere gönderecektir. Sonlara doğru ise çökelme sonrası yukarıda kalan daha saf halde bulunan kısım emilecektir. Tabi bu sadece bir teoridir. Benzinde böyle bir çökelme olayı gerçekleşiyor mu şimdiye kadar hiç araştırmadım. Bunun yanında yakıtın azalmasıyla azalan toplam ağırlığı da saymazsak performans ve dip depo arasında kurulabilecek başka bir mantıklı ilişki olduğunu sanmıyorum.
 26. 1 point
  mehmetcevahir

  S-Turbo EJ205 Kompresyon Testi

  Evet bu durumdan oldukça memnunum. Sırada subap ayarı ve turbo revizyonu var.
 27. 1 point
  mehmetcevahir

  S-Turbo EJ205 Kompresyon Testi

  Arkadaşlar merhabalar. Bu gün bujileri değiştirmek için fırsat bulmuştum. Hazır bujileri sökmüşken kompresyon testi de yapayım dedim. Belki faydası dokunur diye sizinle de paylaşmak istedin. Öncelikle NGK'nın LPG'li araçlar için geliştirdiği LPG 1 Laserline bujilerden aldım. Ayrıca uzun bir kullanımdan sonra bu bujilerle ilgili deneyimlerimi de paylaşacağım. Bujilere ulaşabilmek için öncelikle aşağıda resimde gösterdiğim bölümlerdeki hava filtre kutusu ile cam silecek su bidonunu yerinden çıkarmanız gerekiyor. Bunları söktükten sonra komresyon testi esnasında marşa basacağımız için yakıt ve ateşlemeyi kesmemiz gerekiyor. Yakıtı kesmek LPG li araçlarda LPG ecu'sunun soketini çekerek mümkün. (sizin lpg ecu'su farklı yerde olabilir) Eğer aracınızda lpg sistemi yoksa sağ arka koltuğun altında benzin pompasına giden soketi çekerek de yakıtı kesebilirsiniz. Ateşlemeyi kesmek için de ateşleme bobininin soketini çekmeniz yeterli. Bunları yaptıktan sonra dört bujinin tamamını yerinden çıkarın. Kompresyon saatini ölçümü yapacağınız buji yuvasına takın ve gaz kelebeğini sonuna kadar açın. Marş basmak için bir kişinin yardmını alın. En yüksek ölçüme ulaşana kadar marş basıtırın. Testi doğrulamak için iki kez yapın bu işlemi. Ölçümü ve silindir numarasını not edin. Bu işlemi bütün silindirler için tekrar edin. Bu işlem normalde motor sıcakken yapılır ancak zaten siz bujilere ulaşıp kompresyon saatini bağlayana kadar motor soğumuş oluyor bir miktar. Ayrıca akünüzün de 350 devir çevirebilecek kadar sağlıklı olması gerekiyor. Araç spesifikasyonlarına göre 150 psi ile 185 psi arası normal kabul ediliyor ve silindirler arasındaki basınç farkı 7 psi den fazla olmamalı. 460 bin kmde zayıf bir aküyle benim sonuçlar aşağıdaki gibi:
 28. 1 point
  Subim

  2013 Sonrasi 2.0 XT Mi Atmosferik Mi?

  XT nin tadı başka ama bir aile babası için atmosferik uygun bir tercihdir. Güvenlik açısından farkları yok (Japon felsefesi), atmosferiğin çoğu yıl iki seçeneği oldu Türkiye'de, üst modeli tercih ederseniz XT ile aralarında donanımsal ve konfor anlamında da pek fark yok.
 29. 1 point
  Subim

  XV Şanzımandan Gelen "Tık" Sesi

  korkacak bir şey yok, araçla d veya n konumunda ilerlerken r konumuna geçmesini engelleyen bir kilit mekanizması var, siz yavaşladığınızda aracın r konumuna geçmesine olanak tanımak için kilit devreden çıkıyor o esnada tık sesini duyuyorsunuz. yağsızlıktan o ses biraz artmıştır belki biraz gresle halledilir. @İrfan ÖZKAN abimiz çok güzel açıklamış
 30. 1 point
  Subim

  Forester'a El Yapımı Arka Yükseltme Kiti

  sizin araç yükselmiş hocam. bende nasıl olduğunu şöyle özetleyeyim. aracın orijinal teker merkezi ile çamurluk arası mesafenin 42.5 cm olduğunu öğrendim, get yokken kyb amortisörlerle ölçtüm 37 cm geldi, 5 cm get yapmaya karar verdim, şimdi tam ideal ölçüde oldu, benimkinde kollar filan tam yerli yerine geldi. Sizin başınıza gelen olay bende olsa ben amortisör yaylarını sıkıştırıp takardım, 5 kişiye gerek kalmazdı sanki Dediğiniz gibi bir durum varsa taşıyıcı kollarıda yükseltseniz iyi olur, hem kastel açısıda düzelir
 31. 1 point
  mehmetcevahir

  Forester'a El Yapımı Arka Yükseltme Kiti

  Amortisörleri değiştirmek için söktüğümde arka tarafı da biraz yükseltmek istedim. Araçtan çıkan yaylar çok yumuşaktı ve arabanın da haliyle çok basık durmasına neden oluyorlardı. Öncelikle hurdalıktan uygun bir yay bulabilir miyim diye bakındım ve sıkı durun Lada Samara'nın ön yaylarının birebir bizim arka yaylarla aynı olduğunu farkettim. Üstelik üstündeki yaylara göre daha güçlüydüler. O da yetmez dedim kulelere de bişeyler yapalım istedim. Kulenin üst kapağını modelleyerek çizimlerimi yaptım ve bizim tornacıya vardım. Modellediğim parçalardan kesip fotoğraflarda görüldüğü şekilde kaynatmasını istedim. Boyadıktan sonra yine hurdalıktan bir parça şambiyel bulup üst ve alt kısımlara conta da kestim. Kitin toplam yüksekliği 52 mm oldu. Biraz fazla olur diye düşündüm ama fena durmadı. Şimdi SUV'a benzedi araç. Not: Ebay'da hazır kitler 100 dolar civarlarındaydı. Benim maliyetim tornacıya verdiğim 70 tl'den ibaret.
 32. 1 point
  mehmetcevahir

  Forester'a El Yapımı Arka Yükseltme Kiti

  Sizin araç nasıl oldu bilmiyorum ama benim aracın orjinal yüksekliğinin bu olduğunu sanmıyorum. Öyle ki yükseltme aparatlarını taktıktan sonra amortisörleri yerine takmak tam bir işkenceydi. Aks taşıyıcı daha fazla aşağı basılamadığından mecburen amortisör alt vidalarını bağlayabilmek için taşıyıcı kolları şasiden ayırmak gerekti. Amortisörü bağladıktan sonra da bu sefer taşıyıcı kolun vida delikleri çok geride kaldı ve yerlerine getirebilmek için aracı yere indirip beş kişiyi bagaja oturtmak zorunda kaldım ve ancak öyle yerine getirebildim. Tabi bunda kullanmış olduğum yayların orjinallerden daha sert oluşu da etkili oldu. Araç yüklüyken her şey yerli yerine geliyor ancak boşken arka tekerlerin kastel açısı pozitif yönde artıyor.
 33. 1 point
  Erçay

  2013 Sonrasi 2.0 XT Mi Atmosferik Mi?

  Performans aramıyorsanız atmosferik sizin için daha uygun olur, konfor değişmez donanımsal açıdan da elle tutulur bir fark olduğunu sanmıyorum.
 34. 1 point
  mehmetcevahir

  EJ205 Devirdaim ve Triger Seti Fiyatları?

  Nihayet devirdaim ve diğer parçalarım geldi. Devirdaim, termostat, bir kaç su hortumu ve triger kayışını değiştirdim ancak iş çok uzadı. Montaj esnasında triger gergisinin ve sol alt bilyanın vida yuvalarının yalama olduklarını gördüm. Gerginin takıldığı braketi söktüm ve helicoil attıp dişlerini yeniledim. Braketi yerine taktım devam ediyordum ki sol alt gerginin de sıkmadığını farkettim. Onun da vida yuvası yalama olmuştu. Braket sökülebildiğinden helicoil atmak kolaydı ancak sol alt bilya motor bloğuna bağlı olduğundan üstünde yeniden diş açıp helicoil atmak oldukça zordu. Sağolsun arkadaşın yardımıyla onu da hallettik ve işi bitirdik. Bu tür uygulamalarda kimse tork anahtarı kullanmadığından zaman içinde alüminyum gövdeler üstündeki dişler bozulabiliyor ne yazık ki. Basit bir iş saatlerce sürebiliyor bu sebeple. Aslında gerginin bağlı olduğu vida yuvası bozulduğunda helicoil dışında şu "linkte" anlatılana benzer çözümler de var ancak ne yazık ki diğer bilyaların biri hariç tamamı motor bloğuna bağlı. Açıkçası yalama olan vidalar sorun olmasaydı subaruda ilk defa triger değiştirmeme rağmen oldukça kolay buldum triger değişimini bu aracın. Ne yazık ki fotoğraf çekmeye pek fırsat bulamadım. Zira sıkı çalışmam gerekti iş uzadığı için. Kayış hariç fotoğrafta gördüğünüz parçaların tamamı kargo dahil 200 dolar tuttu. 230 TL gümrük vergisi ödedim tabi ek olarak. Kayışı N11 den 200 tlye aldım. Toplam maliyet = 1.550 TL
 35. 1 point
  eeeburkay

  Alıcısına Yeni XV Performans ve Tüketim Bilgisi

  Merhabalar, Forumdaki ilk yazım. Aracım 2016 XV Premium. Ramazan bayramı tatili için eşimin memleketi Manisa Akhisar a yola çıktık 02.06.2019 tarihinde Ankaradan. Hava güzeldi. Klima açmam için çok sebep yoktu. Zaman zaman basınca hava klima açtım tabi. Ankaradan çıkarken depoyu doldurdum. Sonrada yola koyuldum. Seyir hızım ortalama olarak 90-100 arasında gitti geldi. Ne altına neden üstüne çıktım bu hızın. Yolum verdiğim molarlar ile birlikte ortalama 7!saat sürdü ve katettiğim toplam mesafe tam olarak 556 km oldu. Vardığımda bir kere saha depoyu doldurdum ve yol boyunca bu seyir şeklinde 44krş yakıt sarfiyatı ile geldim. Benzin aldığım tarihte 7.14 TL idi. Sürekli 4 çeker bir araba, 1515 kg bir araba olduğu gerçeğini bir kenara bırakmaz isek bence tatmin edici bir tüketim. Kaldıki benzinli Avrupa arabaları kesinlikle bundan daha fazla yakardı. Yolculuk sonunda araçta gördüğüm tüketim oranı 6lt/100km idi. Ankara çıkışında bu rakam her ne kadar 5.2 yi gördü isede yolun yapısından dolayı gelene kadar 6.0 ı buldu. Bakalım dönerken daha farklı bir oran görecekmiyiz. Sonuçta Ankara Manisa’dan daha yüksekte bir il. Tahminim 6.0 un üzerine çıkacağım yönünde ama bunu en net döndüğümde anlarım. Aracı şehir içinde de sakin kullanım ile en fazla 7.6-7.8 lt bandına düşürdüm. Oda yokuş çıkarken felan oldukça sakin çıkmama rağmen. Aracın bakımı 1 hafta önce bayraktar Yetkili servis tarafından yapıldı 1305 TL karşılığında. Lastikler de 235-55-17 kumho ecowing ile bir hafta önce değiştirildi. Bence yaz seyrine bu kadar hazır bir araçta ve bu kadar sakin kullanımda bundan daha düşük yakıt verilerini görmek zor. Ama Subaru benim için yeni bir araç ve dağa tecrübeliler farklı oranlar görebilir. Bu konuşa tavsiyesi olan arkadaşlar varsa da duymaktan memnun olurum. Herkese iyi bayramlar.
 36. 1 point
  Sedatpltkn

  Boxer Diesel Motorlarla İlgili

  Merhaba 2008 2011 arası dizeler 150 bg. 2011 üstü dizeler 147 bg. 2008 2011 arası olan (euro 4 ve euro 5) her ikisinde de kronik bir sorun var. Aşırı torK nedeniyle krankİn bağlandığı ana yatak yuvalarını kırıyor. Kısacası blok değişmesi gerekiyor. Ama ciddi bir çalışma sonucu biz buna kalıcı çözüm bulduk. Kırık blokları garantilibir şeykilde tamir ediyoruz. Bu problem tamamen ortadan kalkıyor. Biz sadece subaru dizel yapıyoruz ve bu konuda sonuna kadar iddialıyız.
 37. 1 point
  AhmetKadir

  2005 3.0 H6 Outback Ön Diferansiyel

  istanbulda bilindik iyi subaru servislerine ugradınız mı? onlar da bi fikir verip yonlendırme yapabilirler. istanbul gibi bi yerde tanımadıgınız ustalar tarafından yolunma ihtimali baya yuksek olur bi whatsapp grubumuz var subarucu arkadasların oldugu oraya yazdım cevap beklıyorum
 38. 1 point
  tPhonex

  Subaru Forester Far Yenileme Hakkında 2003 - 2008

  Selamlar. Benim sol farım su alıp zamanla sapsarı olmuştu. O kadar sararmıştı ki artık farın içi görünmüyordu. Boss subaru Türker usta birine yönlendirdi. Adam tek fara aç temizle kapat 400 tl isteyince bana çok geldi tabi. Gittim sanayide kapısında far temizlenir yazan tanımadığım bir yere girip sordum. 200 tl deyince ona temizlettirdim. Sonuç idare ederdi ama cam rengi hala soluktu. Ardından ilk yağmurda su aldı far. Geri götürdüm ama tekrar da denese becerebileceğine emin olamadım aynı adamın. Bende paray kıyıp Türker Ustanın adama verdim farı. Far bir geldi adam sadece su kaçağını yapmamış, farı baştan temizlemiş. sanki yeni sıfır far gibi olmuş. İnanamadım. İlk yaptırdığım adam hiç anlamıyormuş işten. Özel bir contası varmış farın. Macunla slikon arası kıvamda yapışık bir şey. İlk yapan adam üstündekini söküp sonra tekrar kullanmıştı. Sonra yapan arkadaş o macunu da bulup yenisini alıp biryerlerden yeni macun kullanıyormuş. Kesinlikle tavsiye ederim. Başka yere gidip 2 iş çıkartmayın bence. Bu adamın hem temizliği iyi hem de su geçirmeme garantisi veriyor ve zaten geçirmiyor o yapınca. Adı Faruk. Maslak oto sanayide ‭0 (532) 053 7193‬
 39. 1 point
  emre-sti

  2.5 XT Hakkında

  2.5 xt lere lpg takıldığında, eğer radyatör değişmez ve şanzıman yağı ile motor yağı soğutucusu takılmazsa motor cortluyor. standart benzinli kullanırsanız sıkıntı yok, lpg takacaksanız yukarıdaki işlemleri yapmanız gerekiyor
 40. 1 point
  Erçay

  olası durumlarda çıkacak masraflar hakkında tahmini bilgi

  Evet, ben de aynen bunu söylüyorum, bence olası masrafları konuşup belayı çağırmayalım
 41. 1 point
  İrfan ÖZKAN

  XV Şanzımandan Gelen "Tık" Sesi

  8 km/h hızı aştığınızda veya altına düştüğünde oluşan bir sesi ki gayet normal bir sestir. Bu hızı aştığınızda vitesin R konumuna geçmesini engelleyen kilit aktifleşiyor, 8 km/h altında ise pasifleşerek R+P konumuna geçişe izin veriyor.
 42. 1 point
  Sonad

  2008 Subaru Forester Prins VS2 Valve Care Sistemi Montajı

  Sevgili SCT Üyeleri; Forester marka aracımı satın almadan önce önerilerinizi almış, gelen öneriler doğrultusunda da her şeyi netleştirmiş ve aracımı bayramın hemen sonrası Ankara Bayraktar Otomotiv’de yapılan ekspertiz sonrası teslim alarak Antalya’ya hareket etmiştim. Açıkçası, aracı almadan önce aklımı hep kurcalayan problemlerden birisi de yakıt ile alakalı olan ekonomik değerlendirmelerdi. Aracı teslim aldığımda göstergedeki ortalama yakıt değerini 11L olarak görününce bu endişem biraz daha arttı. Ankara - Antalya arası 90 - 120 km arasında değişken hızlarla ve Cruise Control yüksek oranda açık olarak yaptığım yolculukta karşılaştığım 7.2L ortalama değer, aracın sakin kullanımda ve uzun yolda gayet mantıklı bir sarfiyatı olduğu izlenimini doğursa da; bir depo kadar Antalya içerisinde defansif kullanımla ve ortalama trafik yoğunluğunda 9.2L sarfiyat değerleri ile karşılaşmam araca LPG sistemi taktırma gerekliliğini netleştirdi. Takılacak olan bu LPG sistemi için doğru ürün, doğru montaj, doğru kalibrasyon konularında onlarca makale ve kullanıcı yorumu okuyarak araştırmalara devam ettim. Araştırdığım detay konular Direkt Yakıt enjeksiyonlu LPG kitleri, sıralı sistemler, yağlamalı sıralı sistemler, enjektör yapıları, ECU yazılımları, kalibrasyon programlarının yetenekleri v.b teknik incelemelerin dışında çok önemli bir husus olduğunu bildiğim montaj, devreye alma ve kalibrasyon aşamaları için daha önce iki araca LPG sistemi taktırdığım, bir iki arkadaşımı da refere ederek LPG sistemi montajlarını yaptırdığım, servis sırasında ve sonrasındaki yakın alakalarına önceden de şahit olduğum Antalya H.B.A Otogaz Sistemleri firmasından İbrahim Bey’in yanına uğradım. Enine boyuna konuştuk; Teleflex, BRC ve tanınmış kitleri daha önce montajlamış ve detaylarına çok hakim olan H.B.A; beni tereddütsüz bir şekilde Prins VS2 ve Valve Care sisteme yönlendirdi; araya eşimin Suzuki SX4’ünü de soktuk. Onun aracının montaj kalitesi benim için uzun vadede hatun dırdırı ve sızlanmalarını en aza indirmek bakımından yüksek bir oranda daha önemliydi ama Prins gibi maliyetli bir sistemi uygulamak çok mantıklı da gelmiyordu. SX4 için Landi marka LPG sistemini; 2008 Subaru Forester için ise Prins VS2 ve Valve Care sistemi üzerinde karar kılarak pazarlık aşamasına geçip sanıyorum ikimizi de mutlu eden bir fiyat ortalamasında buluştuk. Montaj süresinin Suzuki SX4 için bir gün, Subaru Forester için de iki gün olacağı bilgisinde mutabık kalarak el sıkıştık. Suzuki SX4 ün montajı kısa ve problemsiz gerçekleşti, montaj sonrası araç LPG’de iken gelen bir vibrasyon sesi hatunun hemen dikkatini çekerek tam tekrar eden yakınmalara dönüşeceği sırada; regülatör giriş hortumunun, klima borularına ufak bir dokunuşla bu sesi ortaya çıkarttığını fark eden H.B.A durumu düzeltince ve Landi’nin LPG enjektörleri aracın üzerindeki orijinal Benzin enjektörlerinden daha sessiz olunca ortaya LPG’de iken çok sessiz çalışan bir SX4 çıktı. Performans için ise usta yorumunu bir kenara koyarsak; hatunun, hiçbir fark yok ve çok daha sessiz yorumu ile ilk badireyi pürüzsüz atlattık diyebilirim. Şu aşamada kilometre testi yapıyoruz ama anlık durum çok olumlu görünüyor. Gelelim esas konumuza ve 2008 Model Subaru Forester, Prins VS2 ve Valve Care uygulamamıza. Araç EJ20 blok kodunu taşıyan 3. Nesil ve teknik verilerinde 1994 cc ve 116 KW yani 155 BG gücüne sahip bir motora sahip. Motorun kaput açıldıktan sonraki genel görünümü Motorun kıyısının, köşesinin detay görüntüleri İlk gün Atalay usta ile aracın motor üzerindeki elektrik tesisatının sökümünü yaptık; Atalay’ın şahane görsel hafızası, her bir vidayı, civatayı adet adet sayması ve ayrıştırması takdire şayan bir görüntü oluşturdu. Soketler çıktı, kablolar ayrıştırıldı, monifoltu sökebilmemiz için yeterli alan açılana ve sistemi bağlayabilmemiz için fizibilite yapılacak duruma gelmesi için toplamda; ortalama 2 saatlik bir söküm süresi geçti. Neden ortalama diyecek olursanız, servis sürekli bir sirkülasyonda müşteri kabul etmekte. Antalya’da LPG problemi için gelen, başka servislerde sorunlarına çözüm bulamamış, ayar için gidip yapılan ayar sonrası başka problemlerle karşılaşan, bakım için geçerken uğrayan, çay içmek için uğrayan, uğrayıp hal hatır soran adetlerce müşteriyi de ağırlıyor; üç kişi için böyle bir yoğun tempo olunca işin bitmesi için gerekli iki saatlik bir süre, altı saatlere kadar çıkabilmekte. Ayrıca Prins’in ilk gönderdiği kit monoblok lpg kütüğü taşıdığı ve H.B.A’nın enjektörleri iki ayrı kütükte monte etmek istemesi üzerinde ikinci kargo sevkiyatı için bir gün daha bekleyecek olmamızdan dolayı yavaş yavaş ve konuşa konuşa bir montaj programı için fırsat bile yarattı. İlk gün sonunda biz aracın motorundaki elektrik aksamını ayrıştırmış, manifoltu sökmüş, montaj noktaları konusunda konuşmuş ve bu arada bir aracın LPG montajını tamamlamış, sanıyorum toplamda on, on iki adet aracın değişik LPG problemlerine çare bulup birkaç satış yapmış şekilde servisi kapattık. Manfoltu sökülmüş haldeki motorun görüntülerde şu şekilde
This leaderboard is set to Istanbul/GMT+03:00
×