Jump to content

Lider Tablosu


Popüler İçerikler

22-10-2019 tarihinden itibaren tüm alanlarda en çok beğenilen içerikleri gösteriyor

 1. 2 points
  mehmetcevahir

  Gaz Kelebeği Temizliği

  Atmosferik araçlarda boğaz kelebeğinin kirlenmesinin temelde iki sebebi olur. İlki bütün araçlarda bulunan PCV (positive crankcase ventilaton) sistemidir. İkincisi ise kalitesiz ya da zamanında değiştirilmeyen hava filitresidir.(hava hortumunun filtreden sonra biryerlerden hava almadığını varsayarsak) Turbolu araçlarda da bu ikisine turbo ünitesinde gerçekleşen arızalar eklenebilir. PCV sistemi motor içinde biriken yağ buharını külbütör kapağından alarak bir hortumla boğaz kelebeğinden tekrar silindirlere emdirir. Böylelikle hem yağ buharının doğrudan doğaya salınması engellenmiş olur hem de silindirlerin ve valflerin iç yüzeyleri ve yanma odalarının çalışma esnasında yağlanmasına katkı sağlar. Böylelikle aşınma ömrü için oldukça iyi bir şey yapılmış olur. Lakin aşınma için ne kadar iyi bir şey olsa da bunun dışındaki bütün aksamları da o ölçüde rezil eder. Hava emiş hortumlarını boğaz kelebeğini emme manifoldunu zift içinde bırakır. Hatta aşırı olursa fazla karbon birikiminden ötürü yanma odalarında kalıntılar oluşturarak knock sorunu bile oluşturabilir. Külbütör kapağına bağlı ve aslında küçük bir sibop görevi gören pcv valfi sürekli açık durumdaysa daha da fazla kirlenir yukarıda saydıklarım. Bu sistemi aslında "Yağlama Sistemi Olan LPG Kitlerinine benzetebiliriz" Onlardaki mantık da aynıdır çünkü. Genelde bu durumdan rahatsız olanlar yağ yakalama kabı ile sorunu çözmeye çalışırlar. Videoda anlatmış vatandaş. yağ yakalama kabının nasıl işe yaradığını bakabilirsiniz.
 2. 2 points
  mehmetcevahir

  LPG Ömrü

  Subap ayarı kontrolü normalde her 100.000 km de bir tavsiye edilir üretici tarafından. İlla bozuk çıkacak diye bir durum da yoktur. Belirtilerine gelince; haddinden fazla bozuksa ayarlar motor normalden daha titreşimli çalışabilir rölantide. Yakıt tüketimi artabilir. Performans düşebilir. Vites boştayken gaz verip bıraktığınızda rölanti zor toplayabilir. Hatta bazen stop edebilir. Kimi durumlarda motor soğukken iyi performans gözlenirken motor ısındığında performansın düştüğü gözlemlenebilir. Kısaca insanı otomobil kullanmaktan soğutacak pek çok şey. Çok uzun süre bu şekilde kullanılması durumunda biraz da aracı sıkıştırmaktan da keyif alan biriyseniz lpg ayarlarınızda yeterli besleme yapılamamışsa son noktada aracın artık ne benzinde ne de lpgde hiç gaz yemediğini garip çalıştığını teklediğini çiğ yakıt kokusunu farketmeye başlarsınız ki zaten subap revizyonuna gitme zamanının geldiği anlarsınız. Tabi aracı hemen sökmeden önce emin olmak için arıza okuma işlemi ve kompresyon testi yapmak gerekir. Silindirlerdeki basınç tutarsız ve düşükse kompresyon testi neticesinde sorunun subap kaynaklı olduğuna emin olunur. Çünkü bu motorun mekanik aksamıyla ilgili bir durum olduğundan arıza kodu göremeyebilirsiniz ekranda. Arıza kodu verirse şayet genellikle misfire hataları verir. Bunun bir bobin arızası kaynaklı misfire sorunu mu yoksa subap kaynaklı misfire sorunu mu olduğunu anlamanın en kesin yolu da az önce bahsettiğim kompresyon testidir. Ha burada yazdıklarım sadece bu markaya özgü değildir. Anlattığım sorunlar her model ve marka için geçerlidir.
 3. 2 points
  mehmetcevahir

  LPG Ömrü

  Merhaba. LPG'li bir subaru'nun mutlaka subapları zarar görür diye bir kaide yok. En önemli husus bu araçlarda subap ayarlarının zamanında ve doğru yapılmasıdır ki bu da zaten subap aralıkları ayarlanabilir olan bütün araçlar için geçerlidir. Arkadaşın da bahsettiği gibi lpg ayarlarının doğru olması, kit 'in kalitesi de yine önemli etmenlerdir. Özellikle fakir karışımla çalışan araçların silindir kapak elemanları zarar görme eğilimindedir. Çünkü fakir karışım araçlarda yüksek ısıya neden olur. Forumda ve çevredeki pek çok lpg'li subaru kullanıcısının en az bir defa subaplarla başının derde girmiş olması durumu başlarda açıkçası beni de şaşırtmıştı ancak sonra farkettim ki aslında problemi çözmesi gereken kimselerin iş ahlaklarının zayıflığı diğer markalarda olduğu gibi burada da var. insanlar yukarıdaki arkadaşın da bahsettiği gibi 200.000 km'lerde subap değişimini kader olarak görmekteler. Arkadaşlar böyle bir şey olmaz. Böyle bir işletme maliyeti olamamalı bir aracın. örnek verecek olursam 99 model s turbo kullanıyorum. lpg montajı 2009 yılında yapılmış ve aracım şu an 460.000 km'de. Şimdiye kadar motor hiç indirilmemiş dolayısı ile subap revizyonu da görmemiş. Hatta yetkili servisinin şimdiye kadar hiç subap ayarı yapıp yapmadığını da sormadım. Dikkatli bir kullanım, doğru lpg kiti, doğru ayarlarla kazasız sürüşler dilerim.
 4. 2 points
  Erçay

  Forester Seçimi

 5. 1 point
  arif ziya ar

  Sanirim gercek subaru kullanicisi oluyorum

  Yani ben pek anlamam birkac kisiye sordum yesil oto exp . Gayet basarili oldugunu soylediler. Aradigimda subaru forester oldugunu soyledim. 4x4 icin 480 tl oldugunu soylediler . Zaten gidince oo canavar gelmis filan dedi sahibi.(youtube videolarindaki konusan) 4 tekerde cihazin uzerindeydi .
 6. 1 point
  arif ziya ar

  Sanirim gercek subaru kullanicisi oluyorum

  Bugun 2013 model 116 bin km bir xt sahibiyle anlastik gibi. Yarin expertize gidecegiz eger sorunsuzsa insallah yarin bi xt adventure sahibi olabilirim. Yakit biraz gözümü korkutuyor ama alisacagiz artik. Daha az gezmeye. Yesil oto expertize götürmeyi düşünüyorum tavsiye edeceginiz sunuda yap diyeceginiz birsey var mi? 2013 model xt icin okuyabilecegim bir döküman var mi? Bakim periyotlari triger kayisi diferansiyel bakimlari vs. Forumda bakindim bulamadim kusura bakmayin
 7. 1 point
  mehmetcevahir

  Aks Körüğü Değişimi

  Eğer eski yağ temizlenmişse ve aks körüğünden artık kaçırmıyorsa şanzıman ve diferansiyel yağ seviyesini kontrol edin. Eğer seviyeleri normalden yüksekse aracı fazla sıkıştırınca şanzımanın sağ üst tarafında bulunan iki adet tahliye borusundan (Biri diferansiyelin diğer otomatik şanzımanındır) yağ verir dışarıya ve egzoz da tam o bölgede bulunduğundan dışarı atılan yağ egzoza bulaşır ve tüter. Bunu anlamak için tahliye borularının hemen altına kuru bir bez yerleştirin bir süre sonra bezi kontrol edin yağ varsa bezde tahliye borularından atıyor demektir. Başka bir ihtimal de aks keçelerinden yağ kaçırmasıdır. Diferansiyelinizde boşluk varsa aks keçeleri yağ kaçırıyor da olabilir. aks keçesinden süzülen yağ aks'ın dönüşüyle egzoza sıçrar bu da bir sebep olabilir.
 8. 1 point
  mehmetcevahir

  Atmosferik motorda güç arttırma

  Turbo uygulaması olmadan atmosferik motoru 30 hp artırmanın bir yolu olduğunu sanıyorum. Atmosferik motorlar için temelde uygulamalar hava giriş ve çıkışlarını rahatlatmak üstünden gider. Belki bir miktar yakıt zenginleştirmesi de buna eklenebilir. Ama bunun için remap işlemi gerekebilir. Ayrıntıda ise portpolish uygulamaları faydalı olabilir. Egzoz içinse cat iptali ve headers faydalı olabilir. Emme manifoldu 10 mm'lik plastik flanşlarla silindirlerden uzaklaştırılıp ısınmaması sağlanabilir. Klima kayışı iptal edilebilir. Aktarma organlarında kayıplar varsa ufak tefek bakımlarla bunlar giderilebilir. Ama ne yapılırsa yapılsın sıkıştırma oranı artırılmadığı müddetçe 30 hp alınabileceğini sanmıyorum ekstra hava beslemesi olmadan. Bunlar benim aklıma gelenler. Belki vardır bir yöntemi bilenler mutlaka cevapalar.
 9. 1 point
  Emmert

  Subaru XV'ye LPG Taktıran Var mı?

  Teşekkürler hocam. LPG taktırmak yerine dizel bir araba alalım düşüncesiyle aracı satılığa çıkardım. İstediğim fiyatı veren olmazsa mecbur LPG ile devam edeceğiz artık.
 10. 1 point
  mehmetcevahir

  LPG Ömrü

  Olsa tükan sizin Aracınız subap ayarı yapılabilir bir motora sahip. Ancak subap itecekleriniz şimsiz modellerden ne yazık ki. Bu da şu demek oluyor subap ayarınızın yapılabilmesi için egzantriklerinizin ve dolayısı ile triger sisteminizin de sökülmesi gerekiyor. Motor araç üstündeyken bu işlemi piyasada yapıyorlar mı bilmiyorum ama zor olsa da teorik olarak mümkün. Daha fazla işçilik ücreti istenebilir bunun için. Şöyle söyleyeyim. Sırf subap aralıklarını kontrol etmek için 200 tl ödemeniz istenirse ayarları yapabilmek için 800 ila 1000 tl işçilik istenebilir. Not: Bir servisim yok. Yazdığım rakamlar tamamen fikir amaçlıdır.
 11. 1 point
  mehmetcevahir

  LPG Ömrü

  Estağfurullah rahatsızlık vermiyorsunuz. Bunun için forumlara üye oluyoruz. Ücretlendirme konusunda emin değilim zira ben kendi aracımla ilgili arızaların tamamına yakınını yıllardır kendim hallediyorum. Yakın zamanda dışarda bu işlemleri yaptıran arkadaşlar varsa ne kadar ödediklerini söyleyebilirler. Ne yazık ki bu işin bir standardı yok. Ancak kendime ait bir servisim olsaydı subaru modellerine göre değişkenlik göstereceğini hatırlatmakla birlikte kusursuz bir işçilik için 500 ile 800 tl arasında bir rakamı hak ettiğimi söyleyebilirdim. Muhtemel parça gereksinimleri hariç tabi. Aracınızın silindir kapağı modelini bilmiyorum o nedenle önce kaputun altındaki etikete bakın. Herhangi bir etiket göremezseniz şasi ve motor no bilgilerinizi paylaşırsanız benle akşam subaruex'den sizin için inceleyip bilgi verebilirim.
 12. 1 point
  mehmetcevahir

  LPG Ömrü

  Nazım bey motor kaputun altında bulunan bir etiket vardır genelde ve orada eğer aracınız subap aralıkları ayarlanabilir bir modelse hangi sıklıkla bu işlemi yaptırmanız gerektiği yazar. Bu aralık benzindeki çalışma şartlarına göre verilmiş bir değerdir. Lpg ile kullanılan araçlar bu kontrolleri benzinle kullananlara göre daha sık yapmalılar. Subap ayarı işi tamamen motor servisi ile ilgilidir. Lpg montajı yapan kimselerin bundan anlaması ya da yapması mümkün değildir. Lpg ciler sadece doğru log ayarlarını yapsınlar kafi. Subap aralıklarının kontrolünden sonra gerek duyulursa subap ayarı yapılır. Ölçümler servis limitleri içinde çıkarsa bişey yapılmasına gerek yoktur. Ayar yapılsa da yapılmasa da ölçüm için yapılan işçilik de zahmetli olduğundan sizden yine de önemli ölçüde ücret isterler ama ayarlama yapmış kadar para istememeliler. Çünkü o iş ekstra zaman bilgi zahmet ve malzeme gerektirebilir. Subap ayarlaması yapıldıktan sonra lpg ayarı yaptırmanızı tavsiye ederim. Aracınız subap ayarı gerek olmayan bir motora sahipse o başka tabi.
 13. 1 point
  Osmançlşkn

  Forester Seçimi

  Yav tamam tavsiye etmiyorum
 14. 1 point
  Eren YKZ

  Forester Seçimi

  Erçay sanada böyle tavsiyeler veriyorlar sanırım iyice uzaklaştın Subaru'dan Japon'a biniyorsun gerçi ama olsun.
 15. 1 point
  Ozan doğan

  Yeni XV CVT Şanzıman Tutukluğu Hakkında

  2. Yazılımdan sonra yüzde 90 oranında geçti bazen çok dikkatli dinleyince hissettiğim oldu sarsıntıyı ancak dediğim gibi düzeldi diyebiliriz . Diğer konular hakkında bilgim yok cvt şanzımanların karakteristik huyları yok değil ancak sorunsuz bir şanzıman diyebilirim .! Çok kafaya takmamaya çalışıyorum artık . En doğrusu servise danışmak .!
 16. 1 point
  Osmançlşkn

  2020 Legacy .. dışı güzel , içi daha güzel..

 17. 1 point
  Osmançlşkn

  2008 -2012 kasa forester

  Biraz kredi ile 2013 denenmeli.. 2009-2010 temiz araç çok zor. Hergün bakıyorum bende.. ya boş donanım ya sağı solu çizik göçük arazi araçları yada dans edercesine sallanan motorlar. İlk sahibinden bakımlı bir araç maalesef denk gelmedi.
 18. 1 point
  AhmetKadir

  Subaru Türkiye’den Rozet Kampanyası

  altına bir parca kagıt bant cekersenız kılavuz olarak daha duzgun yapıstırabılırsınız
 19. 1 point
  mehmetcevahir

  Yan Camların Çizilmesine Çözüm (Özgün Çalışma)

  Söktükten sonra bantlama işi kolay aslında. Önemli olan su ve sabunla güzelce yıkayın ve yüzeyde hiç bir şey bırakmayın. Saç kurutma makinesi ile kurutun mutlaka yapıştırmadan önce. Camlardaki çiziklere gelince sizin de öğrendiğiniz gibi bu durum çiziklerin derinliğine bağlı. Çünkü temelde zımpara pasta ve cila işlemleri mevcut çiziğin etrafını aşındırarak o bölümü çiziğin derinliğine indirme işlemidir. Tabi haliyle çizik ne kadar derinse etrafındaki bölgeyi de o kadar derine indirmeniz gerekir ki bu da çok derin çiziklerde çok mümkün değildir. Kısaca camlardaki çok hafif çizikler için bahsettğiniz yöntem iş görebilir ancak derin çiziklerde işe yaramaz diye düşünüyorum.
 20. 1 point
  copperdevil

  İstanbuldaki Özel Servisler

  Bugun sabah goturdum Subaru-XV aracimi Namik Ustaya, gercekten ilgili ve de bilgili bir arkadas, ben de tavsiye ederim. gonul rahatligi ile goturebilirsiniz.
 21. 1 point
  olcaytosun

  Fazlası için impreza service manual

  https://drive.google.com/file/d/1Ol83Ti4ydVRadi9vP4erIoRkV3-rVwt-/view?usp=sharing
 22. 1 point
  olcaytosun

  2008 impreza Elektrik kaçağı tespiti ve çözümü??

  bu arada benim elektrik kaçağı diye sızlandığım konunun tamamı yeni aküdenmiş adamlar beklemiş akü vermişler garantiden gidip gelince bi sorun kalmadı, bu deneyimden neler öğrendik; --- subaruda bir arıza oluşturduysak en basit çözümü en önce denemek gerekiyor, ---- araç bekleme konumunda iken 0,15 amper kadar bir harcama yapıyor standartta merkezi kilit uzaktan kumanda için ---- ve hatırlayamadığım başka deneyimler... subaruda kaçak olmaz
 23. 1 point
  NAZIM ONAT

  Forester Seçimi

  Teşekkürler Osman bey. aslında bir kaç arkadaş aklımı çelmeye çalışıyor marka konusunda. Audi Q3 , Q5 , Seat Ateca, Skoda Karoq... gibi alternatifler sunuyorlar. ama bakıcaz artık.
 24. 1 point
  kenanccc

  Araç Gaz Alırken İleri Atma ve Bir Defa Stop Etme

  Merhaba, Şaşmaz Subaru Home serviste 1500 tl civarında yaptırmıştım. Ben de bugün muhteşem üçlü ışığı yaktırdım Maf sensörü temizlenmek istiyor doğru düzgün değer okuyamıyor diye düşünüyorum. Gaz kelebeğinin de çıkmasını taktıracağım gibi. Tamir olabilirse ne ala. Hava filtresi civarına bi bakacağım kaçak var mı diye. Tavsiye için teşekkür ederim. Boğaz kelebeğini ankarada tamir edebilecek bir servis bilgisi alabilirsem çok mutlu olacağım.
This leaderboard is set to Istanbul/GMT+03:00
×