Jump to content

Yeni İçerik

Göster : tüm içerik -> son 365 gün içinde gönderilmiş

Bu akış otomatik yenilenir     

 1. Dün
 2. Atmosferik motorda güç arttırma

  Bu işlemlerde herhangi bir uzmanlığım olmamakla birlikte sizinle temel bilgilerimi paylaşabilirim. Remap işlemi aracın mevcut ECU'sunda bulunan hava yakıt karışım oranlarının yeniden planlanarak ECU'ya programlanması işlemidir. Araca göre değişmekle birlikte bazı ECU'lar buna müsade edecek altyapıya sahiptir. Bazılarının ECU'ları ise bu programlamaya müsade etmez bu nedenle bu görevi gören ECU çipi programlanabilir bir çip ile değiştirilir. Bu da mümkün değilse buna müsait bir ecu'ya başvurulur. Bu işlemin yapılmasının sebebi temelde şudur: Siz ne yaparsanız yapın oksijen sensörü bulunan yani closed-loop olan bir araç doğru hava yakıt karışımını tutturabilmek için ECU'yda topladığı eş zamanlı verilerle hava yakıt karışımını sürekli dengede tutmaya çalışır. Yani siz yakıt zenginleştirmesi yapmak için enjektörleri ve yakıt pompasını daha yüksek debili ekipmanlarla ne kadar değiştirirseniz değiştirin ECU bunu kendi içinde enjeksiyon sürelerini değiştirerek düzeltmeye çalışacaktır. Haliyle performans artışı da istenen düzeydeolmayacaktır. Portpolish işlemine gelecek olursak temelde bu işlem silindir kapağında bulunan hava giriş ve çıkış portlarının yüzeylerini hava akımının daha rahat hareket edebilmesi için tesfiye etmek olarak adlandırılabilir. Bunun bir kaç farklı yöntemi vardır ancak en sık kullanılan yöntem uygun taşlama araçları ile valf portlarının yüzeylerinin zımparalanması ve silindir kapağının müsade ettiği ölçüde portların genişletilerek yüzeylerinin pürüssüz bir hale getirilmesidir. Profesyonel uygulamalar cnc ile yapılır ve bu tür uygulamalarda tam pürüssüz bir yüzey değil de gözenekli yüzeyler oluşturulur. Bazı testlere göre gözenekli tesfiye işlemleri neticesinde hava akımının daha yüksek bir debiye ulaştığı görülmüş çünkü. Ama dediğim gibi bu profesyonel uygulamalarda mümkün.
 3. Bu Araç Hakkındaki Düşünceleriniz?

  Bir gün mutlaka tıkanır. Özellikle uzun süre şehir içi kullanırsanız kesin tıkanır. Ama eğer çoğunlukla şehirlerarası sürüş yapıyorsanız tıkanmayabilir. CVT ise kesinlikle sorunsuz, ancak bir o kadar da sıkıcı bir şanzımandır. Performans almak için yazılım+sprint booster şart. Yoksa ara hızlanmalarda tedirgin olursunuz (özellikle sollama yaparken). Bir de CVT konusunda birşey keşfettim. Gazı kökleyince (kick down yapınca) pek tepki vermiyor; ancak biraz sakince gaz pedalına yarısına kadar bastığınızda, araç çok daha iyi tepki veriyor. Yani Outback dizel CVT araçlarda kick down aracın gaz pedalının yarısına kadar bastığınızda meydana geliyor. Outback kullanıcılarına duyurulur
 4. 2013 Outback 2.0 D Premium

  Pardon bir alt kasadan bahsettiğinizi düşündüm bir an
 5. Geçen hafta
 6. Aks Körüğü Değişimi

  Eğer eski yağ temizlenmişse ve aks körüğünden artık kaçırmıyorsa şanzıman ve diferansiyel yağ seviyesini kontrol edin. Eğer seviyeleri normalden yüksekse aracı fazla sıkıştırınca şanzımanın sağ üst tarafında bulunan iki adet tahliye borusundan (Biri diferansiyelin diğer otomatik şanzımanındır) yağ verir dışarıya ve egzoz da tam o bölgede bulunduğundan dışarı atılan yağ egzoza bulaşır ve tüter. Bunu anlamak için tahliye borularının hemen altına kuru bir bez yerleştirin bir süre sonra bezi kontrol edin yağ varsa bezde tahliye borularından atıyor demektir. Başka bir ihtimal de aks keçelerinden yağ kaçırmasıdır. Diferansiyelinizde boşluk varsa aks keçeleri yağ kaçırıyor da olabilir. aks keçesinden süzülen yağ aks'ın dönüşüyle egzoza sıçrar bu da bir sebep olabilir.
 7. Şanzıman yağ değişimi periyodu

  En sağlam bilgi ...km/...yıl olarak araç kitapçığında belirtilir. Yağ numarası gibi özellikleri de kitapçığında yazar.
 8. Subaru XV'ye LPG Taktıran Var mı?

  Güncel fiyatlar ile aracın LPG tüketim miktarı nedir acaba ?
 9. 2012 XV LPG Yakıt Tüketimi

  Selamlar yakıt tüketim verilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.
 10. Boğaz kelebeğini farklı şekilde temizleyebiliyorlar bir balata spreyi sıkıp da temizleyen var anladığım kadarıyla ama söküp detaylı temizleyen de. Ben en son Se-Ta subaru Namık ustada yaptırdım tepkisi çok iyi bence başında durarak söktürüp temizletmeniz daha iyi olur. Bu arada LPG kullanan subarularda LPG ustası da çok önemli. Esentepe - Kartal Mucip Otogaz'da bu sefer LPG bakımını yaptırdık LPG Benzin performansına eşitlendi ve kalkışta itekleme gibi yukarıda bahsettiğim problemler ortadan kalktı. LPG sistemi kurum yapmış dediler muhtemelen lpg enjektörlerini temizlediler. Güvenilir LPG ustalarını da listeye eklemek lazım...
 11. Daha Önce
 12. 97 Legacy 2.0 GL Otomatik Alınır Mı?

  ben 2.5 gx otomatik kullanıyorum. bakımlıysa gayet alınır. ancak bakımsızsa hiç bulaşma. en iyisimi sen kompresyon testi yaptır. nekadar bakımlı ordan anlayabilirsin. bakımsızsa zaten çekişten kompresyondan düşecektir. hatta şanzuman difransiyel motor yağını bi ustaya göster temizse eğer zaten bakımlıdır.
 13. Karbüratör sorunu

  1. si subaru aracınız varsa her ustaya gösteremezsiniz. Her usta subaru dan anlamaz. Aracınızda yanmayla ilgili sıkıntı var gibi görünüyor. Dediği belki doğru olabilir ama yerinizde olsam internetten karbüratör vakum pompası arıza belirtileri diye aratır sorunlar benziyormu diye karşılaştırma yapar ona göre değiştirirdim.
 14. Levorg Lpg Takilirmi

  Yada levorg alan olmadımı Lpg den bukadar korkmayın canım. Paraya kıyıp , birde ustasına taktırınca yıllarca sorunsuz binersiniz. 65000 km olmuş. Motor da ne sallantı var ne ayar ihtiyacı.
 15. Gaz Kelebeği Temizliği

  Atmosferik araçlarda boğaz kelebeğinin kirlenmesinin temelde iki sebebi olur. İlki bütün araçlarda bulunan PCV (positive crankcase ventilaton) sistemidir. İkincisi ise kalitesiz ya da zamanında değiştirilmeyen hava filitresidir.(hava hortumunun filtreden sonra biryerlerden hava almadığını varsayarsak) Turbolu araçlarda da bu ikisine turbo ünitesinde gerçekleşen arızalar eklenebilir. PCV sistemi motor içinde biriken yağ buharını külbütör kapağından alarak bir hortumla boğaz kelebeğinden tekrar silindirlere emdirir. Böylelikle hem yağ buharının doğrudan doğaya salınması engellenmiş olur hem de silindirlerin ve valflerin iç yüzeyleri ve yanma odalarının çalışma esnasında yağlanmasına katkı sağlar. Böylelikle aşınma ömrü için oldukça iyi bir şey yapılmış olur. Lakin aşınma için ne kadar iyi bir şey olsa da bunun dışındaki bütün aksamları da o ölçüde rezil eder. Hava emiş hortumlarını boğaz kelebeğini emme manifoldunu zift içinde bırakır. Hatta aşırı olursa fazla karbon birikiminden ötürü yanma odalarında kalıntılar oluşturarak knock sorunu bile oluşturabilir. Külbütör kapağına bağlı ve aslında küçük bir sibop görevi gören pcv valfi sürekli açık durumdaysa daha da fazla kirlenir yukarıda saydıklarım. Bu sistemi aslında "Yağlama Sistemi Olan LPG Kitlerinine benzetebiliriz" Onlardaki mantık da aynıdır çünkü. Genelde bu durumdan rahatsız olanlar yağ yakalama kabı ile sorunu çözmeye çalışırlar. Videoda anlatmış vatandaş. yağ yakalama kabının nasıl işe yaradığını bakabilirsiniz.
 16. LPG Ömrü

  Aynen öyle, Mehmet bey tüm tecrübesini yansıttı sağolsun.
 17. Belli Bir Devirde Aracın Vuruntu Yapması

  Aracınız clasik tps li bir modelseve araca bağlanabileceğiniz bir obd cihazınız varsa eş zamanlı verilerden tps açısı ve voltajını takip etmeniz gerekiyor. Gaza kademeli olarak bastığınızda açı ve voltaj değişimleri düzenli bir yükseliş gösteriyorsa tps iniz doğru çalışıyor demektir.
 18. Gaz Kelebeği Temizliği

  merhaba. konunuzla alakası yok ama konu adı aynı olduğu için yazmak istedim. eğer cevap gelmezse yeni konu açacağım. benim aracımda da gaz kelebeğini bir kaç kez temizlettim. son 2-3 yılda 3 kere olmuştur. tekrarlama sebebi arabanın tüplü olması mı, kullanım şekli mi yoksa farklı bir sebep mi? bir de motor lambasının yanması gaz kelebeği temizliği sırasında sensörün bozulmasından mı kaynaklanır, böyle bir söylenti var da?? teşekkürler.
 19. 2006 Forester AT Yağ Değişimi Nasıl Yapılmalı?

  aynı uğultu ben,m aracımda da var. 2006 atmosferik forester. benden önceki sahibi yağı değişmiş midir bilmiyorum ama ben de yeni değiştirdim tamamen.
 20. Forester Seçimi

  Yav tamam tavsiye etmiyorum
 21. Yeni XV CVT Şanzıman Tutukluğu Hakkında

  2. Yazılımdan sonra yüzde 90 oranında geçti bazen çok dikkatli dinleyince hissettiğim oldu sarsıntıyı ancak dediğim gibi düzeldi diyebiliriz . Diğer konular hakkında bilgim yok cvt şanzımanların karakteristik huyları yok değil ancak sorunsuz bir şanzıman diyebilirim .! Çok kafaya takmamaya çalışıyorum artık . En doğrusu servise danışmak .!
 22. 2008 -2012 kasa forester

  Biraz kredi ile 2013 denenmeli.. 2009-2010 temiz araç çok zor. Hergün bakıyorum bende.. ya boş donanım ya sağı solu çizik göçük arazi araçları yada dans edercesine sallanan motorlar. İlk sahibinden bakımlı bir araç maalesef denk gelmedi.
 23. 2007 İmpreza 2.0 R oksijen sensörü

  orjinal olarak Emre'de olabilir ya da siparişler getirebilir
 24. Subaru Türkiye’den Rozet Kampanyası

  altına bir parca kagıt bant cekersenız kılavuz olarak daha duzgun yapıstırabılırsınız
 25. Yan Camların Çizilmesine Çözüm (Özgün Çalışma)

  Söktükten sonra bantlama işi kolay aslında. Önemli olan su ve sabunla güzelce yıkayın ve yüzeyde hiç bir şey bırakmayın. Saç kurutma makinesi ile kurutun mutlaka yapıştırmadan önce. Camlardaki çiziklere gelince sizin de öğrendiğiniz gibi bu durum çiziklerin derinliğine bağlı. Çünkü temelde zımpara pasta ve cila işlemleri mevcut çiziğin etrafını aşındırarak o bölümü çiziğin derinliğine indirme işlemidir. Tabi haliyle çizik ne kadar derinse etrafındaki bölgeyi de o kadar derine indirmeniz gerekir ki bu da çok derin çiziklerde çok mümkün değildir. Kısaca camlardaki çok hafif çizikler için bahsettğiniz yöntem iş görebilir ancak derin çiziklerde işe yaramaz diye düşünüyorum.
 26. İstanbuldaki Özel Servisler

  Bugun sabah goturdum Subaru-XV aracimi Namik Ustaya, gercekten ilgili ve de bilgili bir arkadas, ben de tavsiye ederim. gonul rahatligi ile goturebilirsiniz.
 1. Daha fazla etkinlik yükle


×