engin67

Debriyaj Balatası ve Ömrü

Debriyaj balatasının ömrü ile ilgili işaretler

1. Özellikle yüksek süratlerde, motor devri ile hızınız doğru orantılı yükselmiyorsa

2. İlk kalkışta, debriyaj çok yukarıda kavramaya başladı ise, (Bu hidrolik debriyajlı araçlarda anlaşılmaz)

3. Dik yokuşlarda kalkışlarda Balata kokusu gelmeye başladıysa

4. "Allah Allah'' motor bağırıyor ama araba gitmiyor" demeye başladıysanız,

5. Vites geçişleri artk daha kemikli olmaya başladıysa,

DEBRİYAJ BALATASI sos veriyor demektir.

Balatanın durumunu tam tespit etmek için,

1. Mümkünse gözle kontrol yapılabilir. (Bu her araçta mümkün olmaz)

2. El freni çekilir, Araç hareket ettirilmeye çalışılır. Eğer daha tam kavrama başlamadan STOP ediyorsa sağlam; Neredeyse tam bırakmaya yakın bile stop etme eğilimine girmiyorsa bitik demektir. (Eğer balata ömrü ile ilgili bir şüphe yoksa bu seçenek denenmemelidir)

3. Bir yokuşta araç park ediğdiğinde 1.vitese takılır. El freni çekilmez.Kayma olursa balata iyice bitik demektir.Eğer balata sağlamsa motor bitik(kompresyon) demektir.

alıntıdır.

alıntıdır..

Yeni taktığınız debriyaj setinin rodajına özen gösteren var mı?

3 maddeye katılmıyorum...balata kokusunun gelmesi bittiğinin işareti değil...ama bu kullanımla ömrünü çabuk dolduracağının sinyalidir...

Ben arabayı aldığımdan itibaren çok dik yokuşlarda yarım debriyaj ile kalktığımda koku geliyor. 1 yıldır bu şekilde. Sos vermeye başlamış demekki.

Yeni taktığınız debriyaj setinin rodajına özen gösteren var mı?

nasıl bir rodaj uğur kısaca anlatırmısın ?

nasıl bir rodaj uğur kısaca anlatırmısın ?

Abi ilk 500 km aracı sıkıştırp sert vites geçişleri ve sıfırdan kalkışlardan kaçınmak ve  ilk alışma sürecinde çok fazla yüklenmemek diye biliyorum lakin bugüne kadar hiç uygulama şansım olmadı :D

prizdirek bilyasından ses geliyor şanzıman indirmeden çözemezmiyiz hocam

Abi ilk 500 km aracı sıkıştırp sert vites geçişleri ve sıfırdan kalkışlardan kaçınmak ve  ilk alışma sürecinde çok fazla yüklenmemek diye biliyorum lakin bugüne kadar hiç uygulama şansım olmadı :D

anam babam rodaj işte :)

Ne yazık ki hayır :(

bir yağını değiştireyimde ses kesilmezse takarız bir dogbox :D

bir yağını değiştireyimde ses kesilmezse takarız bir dogbox :D

onun sesini kescem diyede 20.000 tl ses sistemi takarsın sonra taktıkca takarsın ne var ne yok :) en sonunda toros şanzımanı aramaya devam :D :D

bu arada aklıma gelmişken.. dogbox şanzımanı şehir içinde kullanmaya kalkışmak mantıklımıdır ?

uu süper fikir 200 liraya hafif bir ses sistemi taksam ne priz direk sesi kalır nede başka bir ses egzozuda söktüm zaten boxer sesini duymak için 5000 devirde vites değiştiriyorum :D

Genel olarak 2 ye ayırırsak dogbox sistemini, helical ve sequential  vardır.

sequential sistemi şehir içinde normal şanzuman gibi kullanırsın , lakin helical sistemi kullanmak çok sıkııntılıdır.

Genel olarak 2 ye ayırırsak dogbox sistemini, helical ve sequential  vardır.

sequential sistemi şehir içinde normal şanzuman gibi kullanırsın , lakin helical sistemi kullanmak çok sıkııntılıdır.

dar alanlarda sağı solu kırıp dökme riski teşkil edebilir değil mi ?

Polis heryerde sen istemesn bile yarış yaptığını düşünecektir :D

riske gerek yok dccd neye yetmiyor 3 5 milisaniye geç kalıverelim :) sanki dccdm varda :D

AWD'nin normal kullanımda debriyaj balatası ömrü nedir ?

valla benim subinin debriyajı bittiğinde kaydırma yapmıyordu titreme yapıyordu gel zaman git zaman evin 2 sokak ilerisinde kardeşim  yolda kaldı hiç gitmez olmuştu.

valla benim subinin debriyajı bittiğinde kaydırma yapmıyordu titreme yapıyordu gel zaman git zaman evin 2 sokak ilerisinde kardeşim  yolda kaldı hiç gitmez olmuştu.

Senin kardeşin normal bir örnek sayılmaz :D:D